تعمیر خودرو در محل تعمیر خودرو در محل

فیلتر بنزین چیست؟انواع فیلتر بنزین و محل قرارگیری + عیب یابی و تعویض

خودروسرویس و نگهداری

بنزین در مقادیر اندازه‌گیری‌شده برای کارکرد همه موتورها لازم است و هر چیزی که جریان سوخت را مسدود کند، می‌تواند باعث بروز مشکلات متعددی شود. فیلتر بنزین بخش مهمی از سیستم موتور است که از موتور خودرو در برابر آلودگی‌های مضر محافظت می‌کند. با ما همراه باشید تا در این مقاله از مجله آچاره با این قطعه مهم و عملکرد آن آشنا شویم.

عملکرد فیلتر بنزین چگونه است؟

عملکرد فیلتر‌های بنزین به این صورت است که باید کثیفی‌ها و آلاینده‌های موتور را از بین ببرند. کثیفی و آلاینده‌ها می‌توانند به صورت یک درپوش عمل کنند و میزان سوخت جاری به موتور را کاهش دهند. تا زمانی که گرفتگی از فیلتر پاک نشود، کاهش جریان سوخت باعث اختلال در عملکرد موتور خواهد شد.

وظیفه فیلتر، تصفیه کثیفی‌ها و جلوگیری از حرکت ناخالصی‌های موجود در باک به سمت موتور است و اغلب به آن فیلتر دیزل برای خودروهای دیزلی و فیلتر بنزین برای خودروهای بنزینی می‌گویند.

فیلتر بنزین

فیلتر بنزین یا گازوئیل از چه ماده‌ای ساخته می‌شود؟

این فیلتر از کاغذ کرپ ساخته می‌شود که امکان فیلتر ذرات و آب موجود در سوخت را فراهم می‌کند. وجود آب در سیستم سوخت می‌تواند عواقب جدی داشته باشد زیرا ممکن است به گرفتگی انژکتورها منجر شود.
تعمیر خودرو در محل
تعمیر خودرو در محل

محل فیلتر سوخت خودرو کجاست؟

فیلتر بنزین یا گازوئیل بخشی از هر موتور احتراق داخلی است. این فیلتر در زیر خودروی شما در نقطه‌ای بین موتور و مخزن سوخت قرار دارد. اگر نتوانستید آن را پیدا کنید، به دفترچه راهنمای خودروی خود مراجعه کنید زیرا محل قرارگیری فیلتر بنزین در این دفترچه ذکر شده است.

به‌طور معمول فیلتر یا در داخل باک سوخت قرار دارد یعنی در دهانه لولۀ سوخت‌رسانی که گاز را به خودروی شما می‌رساند، یا جایی در لولۀ سوخت‌رسانی که معمولاً در قسمت پایینی ماشین شما واقع شده است.

انواع فیلتر سوخت در خودرو

برخلاف فیلترهای سوخت دیزل که آب را از سوخت حذف می‌کنند، این فیلتر‌ها مکانیسم ساده‌تری دارند. بنزین در مقایسه با گازوئیل سوخت پاک‌تری است و نیاز به سیستم فیلتراسیون دارد. فیلترهای سوخت 2 نوع اصلی هستند که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم.

1. فیلتر سوخت درون خطی

این فیلترها معمولاً در امتداد لولۀ سوخت‌رسانی بین موتور و مخزن سوخت، زیر خودرو قرار دارند. این نوع فیلتر دارای ورودی و خروجی است. ورودی به سمت پمپ بنزین و خروجی در سمت دیگر است و این دو دهانه به لولۀ سوخت‌رسانی متصل می‌شوند. کل ساختار فیلتر سوخت درون خطی از طریق گیره‌های ایمنی پلاستیکی و بست فلزی در جای خود ثابت می‌شود.

2. فیلتر سوخت مصرفی

این نوع فیلتر در باک بنزین قرار دارد و از دید ما پنهان است. در اکثر خودروهای مدرن از این نوع فیلتر سوخت استفاده می‌شود. به جای ورودی‌ها و خروجی‌ها، این فیلتر با استفاده از توری سوخت را تمیز می‌کند. در مقایسه با فیلترهای سوخت درون خطی که به‌راحتی قابل‌تعویض هستند، دسترسی به فیلترهای داخل باک امکان‌پذیر نیست.

محاسبه رایگان هزینه تعمیرات خودرو و تعویض روغن و تعویض باتری خودرو !

آن‌ها را نمی‌توان به‌طور جداگانه تعویض کرد و در صورت نقص، کل مجموعه باید جایگزین شود که برای شما روندی پرهزینه‌تر خواهد بود.

فیلتر بنزین چیست

نحوه بررسی فیلتر بنزین

بررسی فیلتر خودرو فرآیندی ساده است. ابتدا باید تست کنید که آیا فیلتر بدون هیچگونه گرفتگی کار می‌کند یا خیر. در حالی که برخی از فیلترهای سوخت در یک محفظه پلاستیکی شفاف قرار دارند و به شما اجازه می دهند وضعیت این فیلترها را مشاهده کنید، در موارد دیگر پنجره‌ای کوچک وجود دارد که از طریق آن باید داخل فیلتر را بررسی کنید. زمانی که نمای داخل فیلتر را مشاهده کردید می‌توانید عملکرد آن را به روش‌های زیر بررسی کنید:

1. روش رسانه فیلتر

رسانه‌‌ها را بررسی کنید که آیا منافذ آن‌ها مسدود شده‌اند یا نه. اگر رنگ رسانه‌ی فیلتر تغییر کرده یا زباله روی آن را پوشانده است، وقت آن رسیده که فیلتر بنزین خودروی خود را تعویض کنید.

2. روش فشار سوخت

اندازه‌گیری فشار سوخت یکی دیگر از روش‌های دقیق برای بررسی وضعیت فیلتر بنزین است. با استفاده از فشارسنج می‌توانید فشار سوخت را ارزیابی کنید. در صورت گرفتگی، شما شاهد افت فشار خواهید بود.

3. روش روشن کردن موتور

روش روشن کردن موتور خیلی رایج نیست اما هنوز هم راه‌حل مناسبی برای بررسی فیلتر سوخت محسوب می‌شود. لوله‌ای که به سمت فیلتر می‌رود را در سمت موتور جدا کنید. سپس از کسی بخواهید که موتور را روشن کند. شما در این مرحله باید جریان بنزین از فیلتر را بررسی کنید. اگر جریان کافی نباشد، نشانه گرفتگی فیلتر بنزین است. در این شرایط تعویض فیلتر بنزین امری ضروری خواهد بود.

مطلب پیشنهادی: تعویض فیلتر روغن ماشین

چه زمانی فیلتر بنزین را تعویض کنیم؟

مانند هر فیلتر دیگری، فیلتر بنزین خودرو کثیفی و زباله‌ها را می‌گیرد. با افزایش عمر ماشین، فیلتر ممکن است مسدود و کثیف شود و عملکرد خودرو را تحت‌تاثیر قرار دهد. در نتیجه این مشکل، سوخت حاوی ذرات معلق به انژکتور خودرو وارد می‌شود و جریان بهینه سوخت را متوقف می‌کند. توصیه می‌کنیم که ​​فیلتر دیزل بعد از هر 30000 کیلومتر و فیلتر بنزین بعد از هر 50000 کیلومتر تعویض شوند.

اما در صورت گرفتگی یا معیوب بودن فیلتر، تعویض آن در اسرع وقت ضروری است. توجه داشته باشید که با هر تعویض روغن نیازی به تعویض فیلتر گازوئیل یا بنزین نیست اما همزمان با تعویض روغن، مکانیک می‌تواند فیلتر بنزین را بررسی کند و تصمیم بگیرد که آیا تعویض آن ضروری است یا خیر. پیش از این، طول عمر فیلتر سوخت بین 30000 تا 60000 کیلومتر اعلام شده بود، با این حال با خالص‌تر شدن سوخت، فیلتر سوخت می‌تواند تا 100000 کیلومتر به‌طور بهینه کار کند.

فیلتر بنزین چیست و در کجا قرار دارد؟

علائم مسدود شدن فیلتر بنزین چیست؟

اولین علامت مسدود شدن فیلتر، قطع شدن برق ماشین شما است. این اتفاق بیشتر زمانی رخ می‌دهد که در شیب بالا رانندگی می‌کنید و تقاضای سوخت افزایش می‌یابد. اگر فیلتر مسدود شود، جریان کمتری از آن عبور می‌کند و سوخت کمتری به موتور می‌رسد.

در نتیجه قطع شدن جریان روی حرکت وسیله نقلیه تأثیر می‌گذارد. سایر علائم محدود شدن فیلتر سوخت شامل توقف، عملکرد متفاوت خودرو در سرعت‌های مختلف و شتاب نگرفتن ماشین هستند. نکته مهمی در اینجا قابل ذکر است که شاید گرفتگی فیلتر بنزین همیشه دلیل بروز این مشکلات نباشد. اما اگر برای مدت طولانی فیلتر را تعویض نکرده‌اید، ممکن است با برخی از مشکلات ذکرشده در بالا مواجه شوید.

مطلب پیشنهادی:تنظیم مصرف سوخت با دیاگ

چگونه بفهمیم فیلتر نیاز به تعویض دارد؟

در اکثر خودروها در صورت بروز مشکل در فیلتر، کد چک موتور در پنل خودرو نشان داده نمی‌شود. با این وجود ممکن است چراغ هشدار در ماشین شما به دلایل دیگری روشن شود. بسته به مسافتی که به‌طور متوسط ​​طی می‌کنید، باید هر 2 یا 3 سال یکبار فیلتر را تعویض کنید.

تعمیرات تخصصی خودرو و تعویض روغن و تعویض باتری خودرو با تیم حرفه‌ای آچاره

هزینه تعویض بسته به مدل ماشین شما متفاوت خواهد بود. برخی از خودروها دارای فیلتر غیرقابل سرویس هستند که در داخل باک سوخت قرار دارد. این خودروها نیازی به تعویض فیلتر بنزین ندارند، زیرا پمپ بنزین دارای صافی بنزین است. این نوع فیلتر تنها زمانی نیاز به تعویض دارد که کل پمپ بنزین از کار بیافتد.

فیلتر بنزین

جمع‌بندی

فیلتر بنزین بخش مهمی از سیستم سوخت خودرو محسوب می‌شود. فیلتر بنزین تمام ناخالصی‌ها، کثیفی‌ها و زباله‌ها را از بنزین واردشده به موتور پاک می‌کند. سوخت تصفیه‌نشده می‌تواند به موتور آسیب بزند یا بر عملکرد خودرو تأثیر منفی بگذارد، زیرا کوچکترین ناخالصی می‌تواند انژکتور سوخت را مسدود کند و موتور را در معرض خطر قرار دهد.

فیلتر تمیز عملکرد صحیح خودرو را تضمین می‌کند، به همین دلیل توصیه می‌شود آن را به‌طور دوره‌ای تعویض کنید. اگر در این زمینه سوالی در ذهن خود دارید، با طرح آن در بخش نظرات می‌توانید پاسخ خود را در زمانی کوتاه از کارشناسان مجرب آچاره دریافت کنید.

مطلب پیشنهادی:آموزش تصویری تمیز کردن باک بنزین 

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

  • دانلود مستقیم آچاره
  • آچاره در گوگل‌ پلی
  • آچاره در کافه بازار
  • آچاره در  مایکت
دکمه بازگشت به بالا