hair color banner

بالیاژ چیست + راهنمای بالیاژ کردن مو در خانه

زیبایی و سلامترنگ مومو

در این قسمت از مجله آچاره با بالیاژ مو و تفاوت‌های آن با آمبره و هایلایت و انواع بالیاژ و طریقه بالیاژ کردن مو در خانه آشنا می‌شویم.

بالیاژ به چه معناست؟

این اصطلاح از کلمه فرانسوی “balayer” به معنای جارو کردن گرفته شده است. این اصطلاحی است که به نحوه اعمال رنگ اشاره دارد، نه خود رنگ. بالیاژ تکنیکی است که در آن رنگ مو بر روی موها زده می‌شود تا جلوه هایلایت مدرج و طبیعی‌تر ایجاد شود. این بدان معناست که ظاهر نهایی نسبت روش‌های گذشته، جلوه طبیعی‌تری دارد، در حالی که همان زیبایی و چشم‌نوازی گذشته را ایجاد می‌کند.

یکی از بزرگترین مزایای بالیاژ مدت زمان ماندگاری آن است. هایلایت‌های سنتی که با فویل انجام می‌شد هر چند هفته یکبار نیاز به شارژ داشتند، در حالی که بالیاژ به طور متوسط ​​3 تا 4 ماه دوام می‌آورد.

بالیاژ کردن مو

تفاوت بین بالیاژ مو و آمبره و هایلایت چیست؟

تفاوت عمده بین بالیاژ مو و آمبره این است که بالیاژ یک تکنیک است و آمبره یک طیف رنگی است که بر موها ایجاد می‌کنند. بنابراین بالیاژ تکنیک است و آمبره سبک است. بالیاژ نباید آمبره باشد، اما آمبره باید بالیاژ باشد.

دلیل اینکه مردم برای بالیاژ هزینه بیشتری دریافت می‌کنند، حتی اگر «کار کمتری» داشته باشد، این است که این خدماتی نیست که همه ارائه ‌دهند و مشتری می‌تواند بین روش‌های قدیمی و روش مدرن با ماندگاری بالاتر، یکی را انتخاب کند. یقینا ارائه دادن حرفه‌ای کمتر رایج در اختیار افراد، هزینه بیشتری خواهد داشت.

تفاوت هایلایت و بالیاژ عمدتا در نتیجه که که بر روی مو ایجاد می‌شود است اما در روش نیز متفاوتند. هایلایت را معمولا با استفاده از فویل بر روی مو ایجاد می‌کنند. اما بالیاژ تکنیکی بصری است که در آن ظرافت بیشتری به کار می‌رود و نتیجه بهتری نیز نسبت به روش‌های سنتی دارد. در این روش رنگ بدون هیچ پوششی بر روی موهای شما قرار می‌گیرد. در بالیاژ ریشه موی شما بدون رنگ باقی می‌ماند در نتیجه با رشد کردن موهای شما جلوه‌ای شلخته به خود نمی‌گیرد.

آیا فرآیند بالیاژ بیشتر از هایلایت با فویل طول می‌کشد؟

این به عوامل زیادی بستگی دارد، مثلاً اینکه موهای شما قبلاً رنگ شده است یا قد موهای شما چقدر است. با این حال، بالیاژ کمی بیشتر از هایلایت با فویل زمان نیاز دارد زیرا آرایشگر برای انجام آن به دقت بیشتری نیاز دارد.

آیا می‌توان بدون دکلره بالیاژ کرد؟

عموما بالیاژ کردن مو نیازی به دکلره و بی رنگ شدن مو ندارد؛ در این روش آرایشگر با رنگ کردن پایین موهای شما، رنگی کاملا متفاوت در می‌آورد و تکنیک رنگ کردن را بر موهای شما پیاده می‌کند. فراموش نکنید موهای شما برای رنگ شدن لزوما نباید بی‌رنگ شوند.

بالیاژ کردن مو

انواع بالیاژ کدامند؟

بالیاژ کامل

بالیاژ کامل تکنیکی است که در آن هالایت‌ها به کل موهایمان اضافه می‌شوند. یعنی بالیاژ کردن به ساقه مو محدود نمی‌شود و می‌تواند رنگ موهای شما را در نواحی نزدیک به ریشه نیز تغییر دهد.

مقاله پیشنهادی اپیلاسیون بهتر است یا لیزر

مینی بالیاژ

مینی بالیاژ همان بالیاژ است اما سطح کمتری از مو را در بر می‌گیرد. در این روش فقط سطح رویی مو و موهای دور صورت رنگ می‌شود.

نکاتی درباره تکنیک بالیاژ کردن مو

 • نباید موهای بالیاژ خود را بیش از 2 یا 3 بار در هفته بشویید. به خاطر داشته باشید که برای حفظ سلامت موهای خود از نرم کننده استفاده کنید.
 • بالیاژ فقط برای موی بلوند نیست. بالیاژ کردن مو تکنیکیست که برای هر فردی با هر رنگ مویی مناسب است. جلوه بالیاژ بسیار از رنگ‌های سنتی جذاب‌تر و طبیعی‌تر است.
 • بالیاژ کردن موی سفید یک تکنیک هوشمندانه برای افرادیست که موهای سفید دارند. در این روش آرایشگر موهای سفید شما را به عنوان سوژه در نظر می‌گیرد و  با تکنیک‌های خاص خودش رنگ را به سمت آن‌ها هدایت می‌کند. این روش کمترین آسیب در کنار بیشترین زیبایی را برای افرادی که موی سفید دارند به ارمغان می‌آورد.
 • تا حد ممکن قبل از رنگ کردن، پایین موهای خود را بچینید. موهای آسیب دیده جلوه جالبی برای شما ایجاد نخواهند کرد. فراموش نکنید برای داشتن رنگی زیبا باید موهایی زیبا داشته باشید.
 • برای رنگ کردن موهای خود بهتر است موهای خود را نشویید؛ در کل وجود مقداری چربی روی مو علاوه بر محافظت از مو به ماندگاری بیشتر رنگ بر مو نیز کمک می‌کند.
 • بالیاژ کردن موی کوتاه نیز انجام می‌شود، اما این تکنیک بیشتر مناسب موهای بلند است.

بالیاژ کردن مو

بالیاژ کردن مو در خانه

مواد مورد نیاز برای بالیاژ کردن مو در خانه

برای انجام بالیاژ در خانه تنها به دو محصول نیاز است.

 • پودر دکلره
 • اکسیدان
از متخصصین "آچاره" رایگان قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

راهنمایی‌های لازم برای بالیاژ کردن مو در خانه

گام 1: به دستورالعمل‌های روی جعبه  توجه کنید و رنگ مورد نظرتان برای بالیاژ را انتخاب نمایید. فراموش نکنید که رنگ انتخابی شما باید از رنگ موی فعلی‌تان دو الی سه درجه روشن‌تر باشد.

از نکاتی که باید به آنها توجه کنید، استفاده از دستکش و مالیدن کرم وازلین بر روی پیشانی، گردن و گوش‌هاست تا رنگ به پوستتان نخورد. پیشنهاد می‌کنیم قبل از شروع، یک قسمت از ساقه موهایتان را رنگ کنید تا متوجه شوید چقدر رنگ مویتان تغییر کرده و چه زمانی لازم دارد تا روی موهایتان بماند.

پودر دکلره را با اکسیدان ترکیب کنید، به خوبی هم زده و کنار بگذارید.

گام 2: موهایتان را گیره بزنید؛ چرا که این کار در بالیاژ مهم است و باعث می‌شود با ایجاد رنگ موهای متفاوت، به موهایتان جلوه زیبا بدهید.

یک قسمت از مویتان که باید خشک و تمیز باشد را جدا کرده و پس از ترکیب کردن مواد، موها را رنگ کنید.

یک شانه باریک برداشته و با انتهای آن موها را به بالا، وسط و پشت و نیز قسمت جلوی مو هم از یک گوش تا گوش دیگر تقسیم کنید.

گام 3: اکنون برای رنگ کردن قسمت‌های مختلف مو، یک قسمت را پیچ دهید و نوک موی پیچ داده شده را تا وسط رنگ کنید تا رنگ به ریشه مو آغشته نشود؛ هدف بالیاژ این است که تنی روشن‌تر از رنگ موی خود ایجاد کنید.

گام 4: قسمت‌هایی از مو که رنگ شده را گیره بزنید تا با قسمت‌های رنگ نشده تداخل پیدا نکند. این کار باعث می‌شود کارتان سریع‌تر پیش برود.

می‌توانید برای رنگ کردن از دستتان نیز کمک بگیرید؛ چون بالیاژ لازم نیست یکدست و متقارن باشد و هر قسمت از آن را که بخواهید می‌توانید بیشتر رنگ کنید. رنگ کردن مو با دست می‌تواند بالیاژ را طبیعی‌تر جلوه دهد.

گام 5: موها را شسته، ماسک بزنید و به طور طبیعی خشک کنید. بعد از اینکه دکلره را از موهایتان با آب ولرم شستید، تونرها را به مو بزنید. به دستورالعمل روی بسته تونرها توجه کنید. پس از شستن تونر از روی مو، ماسک کراتین یا هر ماسک دیگری که استفاده می‌کنید را روی موی خود بمالید. اجازه دهید تا سه دقیقه روی موهایتان بماند و سپس مو را بشویید.

بیشتر بخوانید مواد غذایی مفید برای پوست

3/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا