ساده ترین روش ها برای پاک کردن لکه های چرب آشپزخانه

خانه‌دارینظافت و شستشو

هرچقدر هم که حواس‌تون باشه و مراقب باشید،‌ باز هم لکه‌ ‌های چرب دست از سر آشپزخونه‌ی شما برنمی‌دارند؛ کابینت‌های آشپزخانه، فیلتر تهویه، هود و البته سطح اجاق گاز، بیشترین قسمت‌هایی هستند که در نظافت منزل تحت تاثیر این مشکل قرار می‌گیرند. این پوشش کم‌کم در تمام وسایل آشپزخانه ظاهر می‌شه؛ چون چربی ماسیده از طریق هوا پخش می‌شه و تلاش برای تمیز کردن لکه‌ های چربی با دستمال خشک یا تر، معمولا اتلاف وقت و انرژیه. ما می‌خواهیم با روش‌هایی ساده به جنگ این لکه‌‌ها بریم؛ پس ما رو همراهی کنید:

مراحل تمیز کردن لکه‌‌های چرب آشپزخانه

 1. دستمال رو به روغن بچه (یا هر روغن معدنی) ترجیحا بی‌بو آغشته کنید.
 2. سطح چرب اجاق گاز و هود رو با این دستمال پاک کنید تا زمانی‌که پوشش چربی از بین بره. در صورتی‌که این لکه‌ های چربی طولانی مدت انباشته شده باشند، مقداری جوش شیرین به روغن اضافه کنید و روی سطوح آغشته به چربی بکشید.
 3. دستمال تمیز دیگه‌ای بردارید و دوباره سطوح رو پاک کنید تا روغن اضافه از بین بره و به حداقل برسه. این کار باعث می‌شه تا تمیز کردن برای دفعه بعد راحت‌تر بشه و همچنین سطوح براق باقی بمونند.
 4. سپس به مقدار مساوی سرکه سفید و آب گرم رو با هم مخلوط کنید.
 5. یک تکه پارچه یا اسفنج رو در این محلول خیس کرده و کابینت‌ها رو با اون تمیز کنید. برای لکه‌‌های سخت‌تر مستقیما از سرکه استفاده کنید. در آخر کابینت‌ها رو با یک پارچه آغشته به آب سرد، مجددا پاک کنید.
 6. برای تمیز کردن فیلتر هود، از مخلوط آب گرم و جوش شیرین استفاده کنید. برای این کار یک ظرف استوانه‌ای مثل گلدان رو از آب جوش پر کنید. به تدریج یک پیمانه (فنجان) به اون جوش شیرین اضافه کنید. یک‌باره این کار رو نکنید؛ چون جوش شیرین در آب حالت جوشش پیدا می‌کنه.

 7. سپس فیلتر رو داخل محلول غوطه‌ور و چند دقیقه به همون حال بگذارید. اگر با یک بار انجام این کار، لکه‌ ها باقی موندند، چندین بار این کار رو تکرار کنید و در نهایت فیلتر رو با آب گرم بشویید.
 8. برای تمیز کردن فیلتر هود، از مخلوط آب گرم و جوش شیرین استفاده کنید.
 9. فن تهویه، هود، کابینت ها و سطح اجاق گاز، همگی با یک پارچه و مخلوط آب گرم و جوش شیرین، می‌تونند تمیز بشن.
 10. اگر روغن بچه ندارید، می‌تونید از روغن‌های گیاهی به همون ترتیب استفاده کنید. این شیوه به عنوان روشی طبیعی، موثر و ایمن برای خلاص شدن از دست چربی‌ها تقریبا برای هر ماده‌ای از جمله استیل و چوب کاربرد داره. با این حال ترجیح شما استفاده از روغن بچه (یا هر روغن معدنی) باشه. چون در روغن‌های گیاهی تمایل به چسبندگی و زرد شدن با گذشت زمان بیشتره.
 11. راه آسون دیگه برای خلاص شدن از دست لکه‌ های چربی، استفاده از خمیر جوش شیرین (جوش شیرین + مقدار کمی آب)، کمی لیمو برای خوشبو شدن و آب اکسیژنه‌ست. این مخلوط به ویژه برای پاک کردن محدوده‌ی هود مناسبه.
 12. مخلوط جوش شیرین و مقداری آب و کمی لیمو برای پاک کردن هود هم مناسبه.
 13. به علاوه می‌تونید مثل یک جادوگر از روش دیگری برای از بین بردن لکه‌ های چربی از کابینت‌های چوبی به‌ویژه دستگیره‌ها استفاده کنید. برای این‌کار مخلوط آب لیمو و آب گازدار رو امتحان کنید.

تمیز کردن چربی سینک ظرف‌شویی

مخلوطی از مقادیر مساوی نمک پودر با جوش‌شیرین تهیه کنید و با کمی آب اون رو به صورت خمیر دربیارید. با این خمیر و با کمک یک دستمال نرم، سینک ظرف‌شویی رو تمیز و براق کنید. اگر رسوب سفید آهکی به جامونده از آب شستشوی ظروف، منظره بدی به ظرف‌شویی استیل شما داده، آخر شب یک دستمال یا حوله کاغذی رو روی محل‌های مورد نظر پهن کنید و اون رو با سرکه خیس کنید و صبح روز بعد، با آب بشویید. اگر فرصت صبر کردن ندارید،‌ خمیری از سرکه و نمک پودر درست کنید و با اون رسوب رو بسایید تا به طور کامل پاک بشه. همچنین نصف لیموترش تازه آغشته به نمک پودر هم برای ساییدن و براق کردن سینک ظرف‌شویی استیل مناسبه.

لکه‌ ها رو بلافاصله پاک کنید!

بهترین زمان برای رهایی از شر لکه‌‌های روی دیوار زمانیه که تازه تشکیل شده باشند. در این زمان می‌تونید با استفاده از یک دستمال کاغذی روغن چکیده شده روی سطوح رو به راحتی پاک کنید. این کار هم زحمت کمتری داره و هم نیازی به استفاده از شوینده‌ها مختلف نیست. توجه داشته باشید لکه‌‌هایی مثل لکه‌ گوجه‌فرنگی و آب‌لیمو خاصیت اسیدی دارند و می‌تونند سطوح فلزی رو به مرور زمان نابود کنند. تا جایی که امکان داره این گونه لکه‌‌ها رو تا خشک نشده، از سطوح که به اون چسبیدند، پاک کنید.

پاک کردن اثر انگشت با استفاده از اسپری

برای پاک کردن سطوح که جای اثر انگشت داره، از یک پاک کننده غیر کلریدی استفاده کنید. این‌ پاک‌کننده‌ها برای حذف لکه‌ ‌هایی جزئی مثل اثر انگشت کارایی خوبی دارند. شما می‌تونید با اسپری کردن روی سطوح فلزی‌ای که اثر انگشت روی اون مشخصه و بعد پاک کردن اون با یک پارچه خشک، از شر لکه‌ ‌های جزئی این چنینی راحت بشید.

جلا دادن روی سطوح فلزی با استفاده از روغن زیتون

یکی از اهداف نظافت منزل برای خانوم‌ها، برق زدن آشپزخونه‌ست! اگر می‌خواهید سطوح فلزی براقی داشته باشید، می‌تونید با استفاده از یک قاشق غذاخوری روغن زیتون، این کار رو انجام بدید. برای این کار کافیه با یک تکه پارچه نرم و یا پنبه، سطوح فلزی رو به روغن زیتون آغشته کنید. این کار تا چند هفته از لکه‌‌دارشدن سطوح فلزی محافظت می‌کنه. توجه داشته باشید در سطوحی که امکان دارند با لباس و یا بدن‌تون در تماس باشند، از روغن زیتون استفاده نکنید، چون این کار باعث روغنی شدن خودتون و یا لباس‌هاتون می‌شه. جلادهنده‌های فلزی برای همین منظور در بازار موجوده، اما روغن زیتون هم کارایی خوبی داره و هم قیمت ارزون‌تری نسبت به اون روغن‌ها داره.

نکاتی مهمی که برای تمیز کردن آشپزخانه چرب باید بدانید

 • به هیچ عنوان برای تمیز کردن سطوح فلزی از برس‌های سخت و سیمی و حتی اسفنج‌های زبر استفاده نکنید. این کار باعث خراشیده شدن سطوح فلزی می‌شه. در این موارد استفاده از پارچه نرم بهترین راه حله.
 • توجه داشته باشید سطوحی رو که با سرکه تمیز می‌کنید، اول با یک پارچه نم‌دار تمیز کنید، بعد با استفاده از یک پارچه خشک سطوح فلزی رو پاک کنید. استفاده از پارچه نم‌دار به خاطر اونه که سطوح فلزی از وجود سرکه به طور کامل پاک بشه. موادی مثل سرکه می‌تونند سطوح فلزی رو در دراز مدت نابود کنند.
 • محدوده‌ی هود رو به طور مرتب، حداقل هر دو هفته یک‌بار تمیز کنید تا از انباشت چربی و گرد وخاک جلوگیری بشه. در حالت ایده آل فیلتر هود باید یک بار در ماه تمیز بشه. برای پاک کردن بعضی فیلترها می‌شه از ماشین ظرف‌شویی استفاده کرد.
 • موقع آشپزی، بهتره درپوش ظروفی مثل ماهی تابه گذاشته بشه.
 • با انگشت‌های چرب، به کابینت‌ها دست نزنید.
به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در گوگل‌ پلی
دکمه بازگشت به بالا