عوارض زخم بستر و روش‌های درمان آن چیست؟

پوستزیبایی و سلامت

زخم بستر بر اثر فشار بر روی نقاط خاصی از پوست و گوشت بدن به وجود می‌آید و عوارض ناشی از آن با توجه به سن و سلامت بدن افراد متفاوت است. به همین علت ممکن است عوارض زخم بستر در بعضی افراد به‌صورت شدیدتری بروز کند و به بیماری‌های جدی‌تری مثل عفونت تبدیل شود.

این بیماری معمولاً وقتی ایجاد می‌شود که فرد بدون حرکت روی تخت‌خواب یا صندلی قرار بگیرد. توجه داشته باشید که تشخیص زودهنگام و مداخلات درمانی صحیح می‌تواند از گسترش این زخم‌ها جلوگیری کند و روند درمان را به خوبی پیش ببرد.

خدمات پزشکی در منزل آچاره شامل تمامی خدمات درمانی و پزشکی است که در روند بهبود زخم بستر بسیار کمک‌کننده است. در صورت نیاز به این خدمات، روی لینک درمان زخم بستر در منزل کلیک کنید.

نکات کلیدی

 •  در مواردی که زخم بستر جدی‌تر باشد، زخم چرک می‌کند و باز می‌شود.
 • به‌طور معمول، عوارض زخم بستر با تب کردن بیمار بروز پیدا می‌کنند.
 • مصرف غذاهای قوی و پروتئینی به ساخت و ترمیم عضله کمک می‌کند.

زخم بستر در چه شرایطی ایجاد می‌شود؟

وقتی که روی نقطه خاصی از بدن، به‌طور مرتب و مداوم فشار وارد می‌شود، نتیجه آن ایجاد زخم بستر روی بدن است. در واقع، این فشار باعث کشیده شدن پوست و آسیب دیدن آن شود. 

بیشتر وقت‌ها زخم بستر جایی از بدن ایجاد می‌شود که منتهی به استخوان هستند. در این نواحی از بدن، فشاری که از بیرون وارد می‌شود در راستای فشار استخوان بر گوشت و پوست قرار می‌گیرد و می‌تواند احتمال ایجاد زخم را بیشتر کند.

استعلام هزینه خدمات درمان زخم بستر در منزل

زخم بستر در کدام بخش‌های بدن ایجاد می‌شود؟

زخم بستر با توجه به مدت زمانی که شخص روی قسمت مشخصی از بدن خوابیده یا نشسته است، ایجاد می‌شود. نواحی که در بیشتر مواقع در معرض ایجاد زخم بستر هستند عبارتند از:

 • نواحی پشت (باسن، کمر)
 • پاها (مچ، شانه، لگن)
 • پشت سر

علائم زخم بستر چیست؟

در صورت مشاهده علائم زخم بستر بر روی هر ناحیه از بدن بیمار یا سالمند، بهتر است سریع به پزشک مراجعه کنید. برخی از علائم رایجی که جزو عوارض زخم بستر هستند را برایتان توضیح می‌دهیم:

 • تغییرات غیرعادی در رنگ پوست و بافت آن

 در بیشتر موارد ممکن است رنگ آن قسمت از پوست به سمت بنفش و یا حالتی از کبودی دیده شود. شاید این فشار گذرا باشد و بعد از نیم ساعت رنگ کبودی از بین برود؛ اما اگر ماندگار شد، یکی از نشانه‌های مهم زخم بستر است.

عوارض زخم بستر

 • تورم و ورم کردن غیرعادی

 پیش می‌آید که بافت بخش آسیب‌‌دیده تغییر می‌کند و متورم می‌شود. التهاب و تورم در این قسمت بهبود نمی‌یابد و برای درمان آن لازم است که اقدامات پزشکی انجام شود.

 • عفونت زخم، چرک و کورک

 در مواردی که زخم بستر جدی‌تر باشد، زخم چرک می‌کند و باز می‌شود. بیرون آمدن مایع از درون زخم و یا داشتن علائمی مثل تب، نشانه عفونی شدن زخم بستر هستند.

این علائم در هر نقطه از بدن که ایجاد شوند، عوارض زخم بستر هم با توجه به نوع و عمق زخم متفاوت خواهد بود.

ثبت سفارش خدمات درمان زخم بستر در منزل

عوارض زخم بستر چیست؟

به‌طور معمول، عوارض زخم بستر با تب کردن بیمار بروز پیدا می‌کنند. در واقع مهم‌ترین عارضه زخم بستر، عفونت کردن آن است. وقتی زخم عمیق‌تر و یا عفونی‌تر شود، این عفونت را به خون انتقال می‌دهد.

در این موارد، بیمار دچار بیماری‌های شدید‌تری می‌شود که می‌توانند منجر به خطرات جبران‌ناپذیری شوند. برای مثال، سلولیت نوعی عفونت است که در پوست خودش را نشان می‌دهد و یکی از عوارض زخم بستر است. 

همچنین زخم بستر می‌تواند به مننژیت که عفونی شدن نخاع و مغز است، یا عفونت استخوان و قلب هم منجر شود. به همین دلیل است که باید از این زخم به‌خوبی مراقبت کنید تا دچار عفونت یا آسیب‌های جدی‌تری نشود. 

عوارض زخم بستر

روش های درمان خانگی زخم بستر چیست؟

توصیه می‌شود در صورت مشاهده هرگونه علائم زخم بستر بر روی بدن شخص یا بروز عوارض زخم بستر، به پزشک متخصص مراجعه کنید.

اگر در مراحل اولیه زخم بستر برای درمان اقدام کنید، پروسه درمان سریع‌تر انجام می‌شود و به عوارض بدتری نخواهد رسید. با این حال اقداماتی را که می‌توانید در مراحل شروع زخم بستر برای بیمار و در داخل خانه انجام بدهید، به شرح زیر است:

 • اگر زخم باز شده باشد، باید به‌صورت مداوم آن را با آب و مایع ضدعفونی‌کننده شستشو دهید.
 • سپس محل زخم را پانسمان کنید تا زودتر خوب شود. برای این کار می‌توانید از پرستار و یا پزشک در منزل کمک بگیرید.
 • پانسمان انواع مختلفی دارد که با توجه به شدت و محل زخم بستر، می‌توانید از پانسمان فومی یا هیدروکلوئیدی و پماد زخم بستر استفاده کنید. پانسمان زخم بستر با کامفیل هم روش درمانی دیگری است که بسیار موثر است.
 • همچنین در مراحل اولیه زخم بستر بسیار مهم است که بیمار را مدام جابه‌جا کنید تا فشار از روی یک نقطه خاص بر روی بدن برداشته شود. در این مرحله می‌توانید از تشک مخصوص هم کمک بگیرید.
 • مصرف غذاهای قوی و پروتئینی به ساخت و ترمیم عضله کمک می‌کند. پس مصرف سوپ‌هایی که با گوشت و پروتئین پخته شده‌اند را جدی بگیرید.

روش های درمان خانگی زخم بستر | عوارض زخم بستر

جراحی زخم بستر چگونه انجام می‌شود؟

معمولاً پزشک زمانی جراحی را پیشنهاد می‌کند که نوع زخم بستر به عمیق‌ترین مرحله خودش رسیده باشد. جراحی به این صورت است که به کمک بافت سالم از بخشی از بدن بیمار و پیوند آن به محل زخم، روند بهبود زخم و عضله‌سازی را سریع‌تر می‌کنند.

سخن پایانی

عوارض زخم بستر در مراحل اولیه این بیماری می‌تواند به راحتی درمان شود. حتی در صورت باز شدن زخم هم با تمیز کردن و رسیدگی مداوم به آن، زخم بستر در زمان کوتاهی بهبود پیدا می‌کند.

اما در مواردی که زخم بستر حادتر می‌شود و زخم عمیقی شکل می‌گیرد، زخم دچار عفونت شده و این مورد خطرناک است.

می‌توان با انجام کارهایی مثل جابه‌جای کردن بیمار و یا استفاده از تشک استاندارد،‌ از ایجاد زخم بستر جلوگیری کرد. توصیه می‌کنیم در صورت بروز زخم بستر به پزشک مشورت کنید و برای تمیز کردن و رسیدگی مرتب به زخم، از پرستار در منزل کمک بگیرید.

سوالات متداول

زخم بستر چه زمانی به وجود می‌آید؟

وقتی بیمار مدت طولانی در بستر باشد، فشار به نقطه خاصی از بدن وارد می‌شود و در آن نقطه، زخم ایجاد می‌شود.

چه زمانی برای زخم بستر به پزشک مراجعه کنیم؟

بهتر است از همان مراحل اولیه و مشاهده علائم، به پزشک متخصص مراجعه کرده و راهنمایی بگیرید.

عوارض زخم بستر قابل درمان هستند؟

یکی از عوارض زخم بستر عفونت است. عفونت را باید قبل از رسیدن به سطح خون و آلودگی بخش‌های دیگر بدن کنترل کرد.

چطور از ایجاد زخم بستر جلوگیری کنیم؟

با جابه‌جایی مداوم بیمار، تغذیه مناسب و جلوگیری از ایجاد فشار بر یک نقطه خاص از بدن می‌توان از بروز این عارضه ییشگیری کرد.

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا