6 علت داغ شدن موتور کولر آبی چیست؟

سرمایشکولر آبی

تقریباً همه افراد آن را می‌شناسند. وسیله‌ای که با برق و آب کار می‌کند و موجب می‌شود که در فصل تابستان خود را خنک کنید، بدون آن که لازم باشد هزینه گزاف برق مصرفی کولرهای گازی را بپردازید. درست حدس زدید. کولر آبی را می‌گوییم. این وسیله مفید اگر سالم باشد، استفاده از آن بسیار لذت‌بخش است. گاهی اوقات مشکلاتی برای کولر آبی ایجاد می‌شود که عملکرد صحیح آن را با اختلال روبه‌رو می‌کند. در این مطلب در مورد علل داغ شدن موتور کولر آبی که یکی از مشکلات رایج کولرهای آبی است، صحبت خواهیم کرد.

علت داغ شدن موتور کولر آبی چیست؟

علل مختلفی ممکن است باعث آمپر کشیدن موتور کولر آبی شوند که در زیر به آنها اشاره شده است.

داغ شدن موتور کولر آبی

1. نوسان ولتاژ برق متصل به کولر

یکی از دلایل داغ شدن موتور در کولر آبی نوسان ولتاژ در جریان برقی است که به کولر متصل است. هر نوع نوسان، حتی اگر بسیار کوچک و جزئی باشد، می‌تواند موتور کولر را داغ کند. حتی ممکن است دمای کولر تا حدی بالا رود که سیم‌پیچ موتور آن بسوزد.

2. قفل کردن پره‌های کولر آبی

عامل دیگری که به عنوان علت داغ شدن موتور کولر آبی در نظر گرفته می‌شود، قفل کردن پره‌های آن است. این وضعیت موجب افزایش بار موتور کولر شده که داغ شدن آن را در پی دارد. عاملی که باعث قفل شدن پره‌های کولر می‌شود، برخورد مواد سنگین و ذرات درشت با پروانه کولر است. برای تشخیص اینکه آیا پره‌های موتور قفل شده‌اند یا خیر باید به متخصص مراجعه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله علت گیرپاژ موتور کولر آبی چیست؟ را مطالعه کنید.

 

کولر آبی

3. مشکل در پمپ آب کولر

یک عامل دیگر که آن نیز به عنوان علت داغ شدن موتور کولر آبی در نظر گرفته می‌شود، مشکل در پمپ آب کولر است. پمپ برای اینکه کار خود را به‌درستی انجام دهد نیاز به مقدار مشخصی انرژی و فشار دارد. اگر فشار موجود در آن بیش از حد نیاز باشد، موتور آسیب می‌بیند و داغ می‌شود. اگر مشکل به مدت طولانی ادامه یابد و برای آن چاره‌ای اندیشیده نشود، موتور خواهد سوخت.

مطلب پیشنهادی دلیل سوختن موتور کولر گازی

4. تنظیم نبودن شناور کولر

عامل دیگری که باعث داغ شدن موتور کولرهای آبی می‌شود، تنظیم نبودن شناور کولر آبی آن است. شناور، سطح آب را تنظیم می‌کند. پایین رفتن شناور نشانه کمبود آب و بالا رفتن آن نشانه سطح مناسب آب درون تشتک است. اگر شناور به‌خوبی تنظیم نشده باشد، کولر با مشکل آب روبه‌رو خواهد بود. در این شرایط کولر نمی‌تواند عمل خنک کردن را به‌خوبی انجام دهد و به موتور آن فشار وارد می‌شود. تمام اینها باعث داغ شدن موتور کولر آبی می‌شوند.

5. قرار گرفتن کولر زیر نور مستقیم آفتاب

قرار دادن کولر در محلی که آفتاب به طور مستقیم به آن می‌تابد، یکی دیگر از عوامل داغ شدن موتور کولر آبی است. اگر علت داغ شدن موتور کولر آبی این مورد باشد، باید آن را زیر سایبان کولر آبی قرار دهید تا کاملاً از آفتاب دور شود.

داغ شدن موتور کولر آبی

6. کار کردن مداوم کولر

بله درست است! کار کردن مداوم نیز می‌تواند یکی از عوامل داغ شدن و در برخی موارد شدیدتر حتی سوختن موتور کولر آبی باشد. باید حتماً بعد از چند ساعت کار کردن کولر را خاموش کرده و زمانی را برای استراحت آن در نظر بگیرید.

روش‌های پیشگیری از داغ شدن موتور کولر آبی

عواملی که در بالا گفتیم، موارد کلی بودند که هر یک از آنها در شرایطی می‌توانند علت داغ شدن موتور کولر آبی باشند. اگر به عوامل گفته شده در بالا توجه نکنید، دمای طبیعی موتور کولر آبی افزایش یافته احتمال سوختن آن بالا می‌رود. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی موارد زیر را حتماً مورد بررسی قرار دهید:

 1. ولتاژ ورودی کولر آبی
 2. تنش وارد شده به تسمه
 3. یاتاقان‌ها و شفت‌ها
 4. اتصالات الکتریکی کولر آبی
 5. برداشتن پوشش جانبی و بررسی موتور
 6. تنظیم ولتاژ ورودی در مقدار مناسب
برای تعمیر کولرآبی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

موتور کولر آبی باید با ولتاژی مناسب یا کمتر از آن کار کند. بالا رفتن ولتاژ باعث گرم شدن اتصالات شده و به مدارهای کولر آسیب می‌رساند. در بدنه موتورهای الکترومکانیکی ظرفیت ولتاژ آنها چاپ شده است. این ولتاژ را به عنوان مرجعی برای ولتاژ مناسب کولر قرار دهید.

داغ شدن موتور کولر آبی

1. چک کردن فشار وارد شده به تسمه

برای پیشگیری از آمپر کشیدن موتور کولر آبی مهم است که میزان سفتی و شل بودن تسمه را کنترل کنید. البته دانستن اینکه فشار مناسب تسمه چه میزان است، به کمی تجربه و تبحر نیاز دارد. در این مورد از ارائه‌دهندگان خدمات تعمیر موتور کولر آبی یا فردی که در این زمینه تخصص دارد، کمک بگیرید.

تسمه از موتور کولر به طرف فن آن می رود. کشش تسمه در داخل کولر نباید خیلی شل یا خیلی سفت باشد. از نظر فنی، کشش تسمه فن باید حداقل 2.5 سانتی‌متر شل باشد. اگر تسمه فن کولر آبی تنظیم نباشد ممکن است باعث داغ شدن موتور کولر آبی شود.پو کولر به طور غیرمنتظره ای خاموش شود.

نحوه تعویض و تنظیم تسمه کولر آبی

مطلب پیشنهادی علت بوی سوختگی کولر آبی چیست؟

2. بررسی شفت‌ها و یاتاقان‌ها

با توجه به اینکه یک علت داغ شدن موتور کولر آبی خشک بودن شفت‌ها و یاتاقان‌های آن است، برای پیشگیری از این مشکل همواره شفت‌ها و یاتاقان‌ها را در حالت روغن‌کاری شده نگه دارید. بهترین کار این است که به صورت دوره‌ای روغن‌کاری را انجام دهید.

بررسی شفت و یاتاقان

3. چک کردن اتصالات الکتریکی کولر

اتصالات الکتریکی کولر نباید بیش از حد داغ شوند. از کلیدها و فیوزهای مناسب استفاده کنید. در صورتی که کلیدها و فیوزها کیفیت مناسبی نداشته باشند، دمای آنها افزایش یافته و موجب می‌شوند که دمای طبیعی موتور کولر آبی نیز افزایش یابد و موتور داغ شود.

4. برداشتن پوشش جانبی به منظور بررسی موتور کولر آبی

پوشش جانبی را بردارید تا بتوانید به قسمت‌های درونی موتور دسترسی داشته باشید. اجزای داخلی موتور را بررسی کنید.

علت افزایش دمای طبیعی موتور کولر آبی چیست؟

دو علت وجود دارد که در مدت کوتاهی بعد از روشن کردن کولر آبی، دمای موتور آن بالا رود:

 1. نیم سوز شدن موتور
 2. افزایش بار موتور

این دو مورد در زمان تعمیر موتور کولر آبی باید مد نظر قرار گیرند.

نیم سوز شدن موتور

در صورت اتصال حلقه و کلاف، جریان الکتریکی کوتاه شده و میدان مغناطیسی مناسب برای گردش آن ایجاد نمی‌شود. این مورد موجب نیم سوز شدن موتور و در نتیجه افزایش دمای طبیعی موتور کولر آبی خواهد شد. ممکن است نیاز باشد سیم‌پیچ را تعویض کنید.

افزایش بار موتور

اگر از موتور توان بالاتری گرفته شود، بار آن افزایش می‌یابد. زمانی که جریان عبوری از موتور با سطح مقطع و تعداد دور آن متناسب نباشد، دمای طبیعی موتور کولر آبی افزایش یافته و موتور داغ می‌شود. سیم پیچ اصلی و کمکی هر دو جریان را دریافت می‌کنند. برای پیشگیری از داغ شدن موتور کولر آبی باید این نکته را نیز در نظر بگیرید.

داغ شدن موتور کولر آبی

تعمیر موتور کولر آبی

مواردی که در این مقاله گفته شد، همگی تحت شرایط خاصی ممکن است باعث آمپر کشیدن موتور کولر آبی شوند. با مطالعه آنها و بررسی وضعیت کولر تشخیص اینکه کدام یک از موارد علت داغ شدن موتور کولر اّبی هستند، ساده می‌شود. بهتر است از افراد ارائه‌دهنده خدمات تعمیر موتور کولر آبی بخواهید که به صورت دوره‌ای سیستم سرمایشی شما را بررسی کنند تا در صورت وجود هر گونه مشکل به سرعت آن را تشخیص داده و از پیشرفت آن و در نهایت سوختن موتور کولر آبی جلوگیری کنند. شما می‌توانید در هر زمانی از کمک تعمیرکاران مجرب آچاره بهره ببرید.

سوالات متداول

1- علت بوی سوختگی کولر آبی چیست؟

سوختن پمپ آب، سیم پیچی یا دینام کولر آبی هر کدام می‌توانند به عنوان علت بوی سوختگی کولر آبی در نظر گرفته شوند. هر یک از موارد گفته شده نیز ممکن است به خاطر علت‌های مختلفی بسوزند. گیرپاژ کردن کولر، نوسانات برق مصرفی، اتمام عمر کولر و … ممکن است علت بوی سوختگی کولر آبی باشند. به طور کلی هر عاملی که باعث داغ شدن موتور کولر آبی شود، در صورت ادامه داشتن، منجر به سوختن کولر و برخاستن بوی سوختگی از آن خواهد شد.

2- چطور می‌توان از سوختن موتور کولر آبی جلوگیری کرد؟

 1. تنظیم ولتاژ ورودی به کولر آبی
 2. تنظیم بودن میزان فشار وارد بر تسمه
 3. روغن‌کاری یاتاقان‌ها و شفت‌ها
 4. بررسی اتصالات الکتریکی و اطمینان از سالم بودن آنها
 5. استراحت دادن به کولر بعد از چند ساعت کارکرد

از جمله راهکارهایی هستند که برای پیشگیری از سوختن موتور کولر آبی توصیه می‌شوند.

3- علت داغ شدن موتور کولر آبی مدت کوتاهی بعد از روشن شدن چیست؟

نیم سوز شدن موتور و افزایش بار موتور دو عاملی هستند که به عنوان علت داغ کردن موتور کولر آبی در مدت کوتاه پس از روشن شدن در نظر گرفته می‌شوند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در گوگل‌ پلی
دکمه بازگشت به بالا