تعمیر جاروبرقی تعمیر جاروبرقی

افزایش طول عمر جاروبرقی با چند راهکار ساده!

جاروبرقیلوازم خانگی

آیا راهکاری برای افزایش طول عمر جاروبرقی وجود دارد یا این‌که باید یک بازه زمانی مشخص را برای کارکرد مفید این وسیله کارراه‌انداز در نظر گرفت؟!

جاروبرقی وسیله‌ پرکاربرد و مفیدی است که نظافت و خاکروبی محیط بدون استفاده از آن واقعا سخت و طاقت‌فرساست. این وسیله به‌دلیل کارایی بالایی که دارد، تقریبا هر روز یا شاید در روز چندبار مورد استفاده قرار می‌گیرد و همین موضوع استهلاک و درصد خرابی آن را بالا می‌برد.

البته قیمت بالای این محصول به‌ویژه در سال‌های اخیر، تعویض یا حتی تعمیر آن را با مشکل مواجه کرده است؛ بنابراین باید برای استفاده بهینه از این وسیله و نگهداری صحیح آن چاره‌ای اندیشید. نکته قابل‌توجه این است که می‌توان با رعایت چند نکته ساده طولانی شدن عمر جاروبرقی را تضمین و برای مدت طولانی‌تری از این وسیله استفاده کرد.

شناخت نسبی از مکانیزم جاروبرقی و تمیز کردن قطعات و روش صحیح استفاده از آن می‌توانند راهکارهای مفیدی در این زمینه باشند.

نکات کلیدی

  • با جاروبرقی مانند یک جاروبرقی مرطوب (بخارشوی) رفتار کنید. رطوبت محبوس‌شده در کیسه می‌تواند باعث ایجاد بو و همچنین کاهش عمر جاروبرقی بر اثر خوردگی و خرابی قسمت‌های داخلی آن شود.
  • اگر جاروبرقی شما به‌خوبی جارو نمی‌کند، بوی سوختگی می‌دهد، دود می‌کند یا زباله از آن بیرون می‌ریزد، جارو کشیدن را متوقف کرده و دستگاه را عیب‌یابی کنید.
  • فیلترهای قابل‌شستشو را ماهی یک‌بار بشویید و تسمه جاروبرقی را یک‌بار در ماه بررسی کنید.

فهرست مطالب

روش‌های افزایش طول عمر جاروبرقی

 به‌راحتی می‌توانید با چند روش ساده زمینه افزايش طول عمر جاروبرقي خود را فراهم کنید. برای دانستن نحوه مراقبت صحیح از جاروبرقی، در ادامه با ما همراه باشید.

1. افزایش طول عمر جاروبرقی با استفاده صحیح از آن

 استفاده صحیح از جاروبرقی به اندازه نگهداری مناسب آن اهمیت دارد. چیزهایی مانند ته سیگار، نی، تکه‌های غذا یا تکه‌های مقوا همگی مواردی هستند که می‌توانند به جاروبرقی آسیب برسانند. نباید با جاروبرقی مانند یک جاروبرقی مرطوب (بخارشوی) رفتار کنید.

آب رفتن داخل جاروبرقی و رطوبت محبوس‌شده در کیسه می‌تواند باعث ایجاد بوی بد جاروبرقی و همچنین کاهش عمر آن بر اثر خوردگی و خرابی قسمت‌های داخلی آن شود. بی‌احتیاطی و عدم توجه به نحوه استفاده صحیح، همگی دشمنان جاروبرقی شما هستند.

2. تعویض منظم کیسه جاروبرقی

 کیسه جاروبرقی را زمانی که تقریباً پر است و به مرز انفجار نرسیده است تعویض کنید تا فضای کافی برای جریان هوا وجود داشته باشد و گردوغبار و کثیفی اضافی به‌سادگی در دستگاه نفوذ نکند.

تعویض کیسه جاروبرقی یک امر مسلم برای افزایش طول عمر جاروبرقی است، اما برای این‌که دستگاه شما برای مدت طولانی‌تری کار کند، فیلتر جاروبرقی و هر تسمه باید برای عملکرد بهینه به‌صورت مرتب تعویض شود. دفترچه راهنمای جاروبرقی را برای کسب اطلاعات در مورد نحوه قرار دادن فیلتر و تسمه بررسی کنید.

فیلترهای جاروبرقی باید هر 6 ماه یک‌بار تعویض شوند؛ در حالی که اگر تسمه شل یا خیلی سفت شود، نیاز به تعویض دارد که می‌تواند منجر به افزایش سایش موتور دستگاه شود.

افزایش عمر جاروبرقی

3. محصولاتی را انتخاب کنید که به‌طور خاص متناسب با جاروبرقی شما باشد

 محصولات نامناسب گردوغبار و کثیفی را به‌طور کامل جمع نمی‌کنند و حتی ممکن است با ایجاد ساییدگی و پارگی در سایر قطعات به دستگاه شما آسیب برسانند.

شما می‌توانید محصولات عمومی متناسب با اکثر جاروبرقی‌ها را پیدا کنید، اما برای افزایش طول عمر جاروبرقی مراقب باشید که فقط محصولاتی را انتخاب کنید که متناسب با مدل جاروبرقی شما طراحی شده باشند تا از آسیب احتمالی جلوگیری شود.

برخی از برندها و تولیدکنندگان، جاروبرقی خود را به‌گونه‌ای طراحی می‌کنند که کارکرد آن با قطعات یدکی و لوازم جانبی عمومی متفرقه امکان‌پذیر نیست؛ بنابراین لازم است برای افزایش عمر جاروبرقی خود قطعات یدکی اورجینال را خریداری کنید و نکات مهم در نگهداری از جاروبرقی را در نظر داشته باشید.

تعمیر جاروبرقی
تعمیر جاروبرقی

4. قبل از روشن کردن جاروبرقی، محیط اطراف را بررسی کنید

 قبل از این‌که شروع به جاروکشی کنید، به‌منظور مراقبت از جاروبرقی به‌خوبی به اطراف نگاه کنید.

اقلام کوچک مانند سکه، قطعات کوچک اسباب‌بازی‌های کودکان، سنجاق‌ سر و گیره‌های کاغذ می‌توانند با گیر کردن در سر جاروبرقی یا سایر قطعات، به جاروبرقی شما آسیب وارد کنند.

5. نگهداری از جاروبرقی با تمیز کردن آن

 درست مانند کیسه، وقتی فیلتر مسدود می‌شود، دستگاه دچار محدودیت جریان هوا می‌شود و آلودگی و کثیفی کمتری را جمع می‌کند.

غفلت از تمیز کردن مرتب دستگاه فقط به مشکل می‌افزاید؛ زیرا کثیفی به‌مرور زمان جمع می‌شود و قطعات را مسدود می‌کند تا جایی که جاروبرقی دیگر به‌طور مؤثر عمل نخواهد کرد.

با بررسی همه قسمت‌ها و حذف هرگونه آلودگی از سری جاروبرقی، شلنگ و ابزار جاروبرقی شروع کنید. ممکن است متوجه شوید که موی خودتان یا دسته‌ای از موی حیوانات خانگی در آن جمع شده‌ است. سپس فیلتر را تمیز کنید.

برای افزایش عمر جاروبرقی، فیلتر، خرطومی، میله و هر ابزاری که اغلب استفاده می‌کنید، باید به‌طور منظم تمیز شوند و در صورت نیاز باید برای تعویض خرطومی معیوب و سایر قطعات اقدام کنید.

قبل از انجام هرگونه تعمیر و نگهداری، ابتدا جارو برقی را از برق بکشید. جاروبرقی‌ای که به‌طور غیرمنتظره‌ای در حین کار روشن می‌شود، می‌تواند به شما آسیب برساند.

نگهداری از جاروبرقی

6. تسمه جاروبرقی را عوض کنید

 در اکثر مواقع تسمه جاروبرقی کشیده و فرسوده می‌شود. این باعث می‌شود که برس غلتکی کند شود یا اصلاً نچرخد. توصیه می‌کنیم هر سال تسمه را تعویض کنید.

7. مراقب عملکرد جاروبرقی خود باشید

 اگر جاروبرقی شما به‌خوبی جارو نمی‌کند، بوی سوختگی می‌دهد، دود می‌کند یا زباله از آن بیرون می‌ریزد، جارو کشیدن را متوقف کرده و دستگاه را بررسی کنید. در این شرایط ممکن است موتور جاروبرقی به‌دلیل گرفتگی مجاری داخلی دستگاه بسوزد.

گرفتگی جاروبرقی باعث توقف جریان هوا می‌شود و موتور دستگاه را بیش از حد گرم می‌کند. حتی یک شیء کوچک مانند یک سنجاق هم می‌تواند باعث ایجاد گرفتگی شود.

[buatton color=”red” size=”small” link=”https://achareh.co/landing/vacuum-cleaner” icon=”” target=”true” nofollow=”false”]مشاهده رایگان هزینه تعمیر انواع جاروبرقی![/button]

8. برای افزایش طول عمر جاروبرقی، ارتفاع نازل را به‌درستی تنظیم کنید

 جاروبرقی جریان هوا را از بین می‌برد. اگر نازل در پایین‌ترین حالت در فرش فرورفته باشد، جریان هوا ندارید و احتمالاً به فرش شما آسیب می‌زند.

اگر جاروبرقی شما تنظیم‌کننده ارتفاع دارد، آن را روی ارتفاع قرار دهید و سپس آن را تا جایی پایین بیاورید که برس با پرز فرش تماس داشته باشد.

این کار باعث می‌شود حداکثر کارایی، طول عمر تسمه و برس غلتکی و همچنین فرش آسیب نبینند و در نهایت منجر به افزایش عمر جاروبرقی می‌شود.

افزایش طول عمر جاروبرقی ال جی

9. جاروبرقی خود را به‌طور منظم سرویس کنید

 با سرویس کامل جاروبرقی شروع کنید. شما می‌توانید این کار را در خانه انجام دهید؛ یک کمپرسور هوا می‌تواند به‌خوبی به شما کمک کند. لوله‌ها و برس‌ها را بررسی کنید، تسمه‌ها و فیلترها را تعویض و تست کنید.

10. فیلترهای قابل‌شستشو را ماهی یک‌بار بشویید

 اگر قصد افزایش طول عمر جاروبرقی خود را دارید و اگر جاروبرقی شما فیلتر فوم دارد، آن را بیرون بیاورید و زیر آب سرد بگیرید تا زمانی که آب شفاف شود.

سپس فیلتر را کنار بگذارید تا قبل از اینکه دوباره آن را داخل دستگاه قرار دهید، کاملاً خشک شود. حدود 24 ساعت طول می‌کشد تا فیلتر فوم خشک شود. جاروبرقی شما با یک فیلتر تمیز، آلودگی بیشتری را می‌مکد.

11. فیلترهای HEPA یا یک‌بار مصرف را حداقل 2 بار در سال تعویض کنید

 اکثر جاروبرقی‌ها دارای فیلترهای HEPA هستند که ذرات ریز کثیفی را می‌گیرند تا از بازگرداندن آن‌ها به خانه شما جلوگیری کنند.

دفترچه راهنمای جاروبرقی را بخوانید تا متوجه شوید که آیا جاروبرقی شما یکی از این فیلترهای هپا را دارد یا خیر و هر چند وقت یک‌بار توصیه می‌کنند که آن را تعویض کنید. حتماً برای تعویض فیلتر جاروبرقی، جایگزینی بخرید که با مدل دستگاه جاروبرقی شما مطابقت داشته باشد.

برخی از دستورالعمل‌های دفترچه ممکن است به شما بگوید که بین تعویض‌ها، کثیفی را از فیلترهای یک‌بار مصرف تکان دهید یا از آن جدا کنید.

نحوه مراقبت صحیح از جارو برقی

12. مراقبت از جاروبرقی با تمیز کردن برس و سر جاروبرقی و تسمه غلتکی

 جاروبرقی را از برق بکشید و سر را برگردانید. سپس، با استفاده از یک پیچ‌گوشتی، پیچ‌هایی را که پوشش سر تمیزکننده را در جای خود نگه می‌دارند را باز کنید. پوشش را بردارید تا بتوانید برس غلتکی بلند و تسمه محرک را ببینید.

در نظر داشته باشید که پیچ‌ها را در یک کیسه کوچک قرار دهید تا آن‌ها را گم نکنید. ممکن است لازم باشد برای دسترسی به تسمه، کناره سر پوشش را جدا کنید. این موضوع بستگی به مدل جاروبرقی شما دارد.

13. برای افزایش طول عمر جاروبرقی، تسمه جاروبرقی را یک‌بار در ماه بررسی کنید

 اگر موتور جاروبرقی شما کار می‌کند اما برس نمی‌چرخد، ممکن است تسمه محرک جاروبرقی قدیمی شده باشد. پس از برداشتن پوشش سر جاروبرقی، به‌دنبال یک تسمه مشکی کوچک بگردید که به رول برس متصل است.

سمه را بررسی کنید تا متوجه شوید که آیا از کششش مناسب برخوردار است یا خیر.

برای افزایش عمر جاروبرقی لازم است با مشاهده هرگونه شکنندگی یا ترک روی تسمه نسبت به تعویض آن اقدام کنید. اگر تسمه از مسیر خود لیز خورده باشد، ممکن است خیلی شل شده باشد و باید آن را تعویض نمایید.

تعمیرات انواع برندهای جاروبرقی در آچاره

14. رول برس را بردارید و هر 2 یا 3 ماه یک‌بار زباله‌هایی را که در آن گیرکرده‌اند جدا کنید

 رول برس را بیرون بیاورید و تمیز کنید. احتمالاً رشته‌های مو یا نخی را خواهید دید که در آن گیر کرده است و باعث می‌شود برس هنگام جارو کشیدن به خوبی عمل نکند.

یک قیچی بردارید و چیزهایی را که در موهای رول برس گیر کرده‌اند برش دهید. سپس، آن‌ها را بیرون بکشید تا پرزها تمیز شوند.

  •  رول برس را بچرخانید تا مطمئن شوید که آزادانه می‌چرخد

 برای افزایش طول عمر جاروبرقی و تشخیص این‌که آیا رول برس هنوز حالت خوبی دارد یا خیر، آن را به‌صورت عمودی روی محور خود قرار دهید و قسمت بالایی را با 1 دست نگه دارید.

از دست دیگر خود برای چرخاندن رول برس با 1 حرکت استفاده کنید. برس باید چندین‌بار به دور خود بچرخد.

اگر رول برس آزادانه نمی‌چرخد، ممکن است لازم باشد رول برس را تعویض کنید. می‌توانید این کار را هر بار که زباله‌ها را از غلتک برس تمیز می‌کنید، انجام دهید.

مراقبت از جاروبرقی

15. هر 2 یا 3 ماه یک‌بار زباله‌ها یا کثیفی‌ها را از محفظه سر تمیزکننده پاک کنید

 در حالی که رول برس بیرون است، از فرصت استفاده کنید و به داخل محفظه سر تمیزکننده نگاه کنید.

از انگشتان خود برای بیرون آوردن توده‌های مو یا کثیفی که ممکن است مجرای هوا یا محفظه رول برس را مسدود کرده باشد، استفاده کنید. سپس، قبل از اینکه رول برس را دوباره داخل آن قرار دهید، آن را با یک پارچه مرطوب پاک کنید.

اگر نمی‌خواهید کثیفی یا زباله را با دستان خالی لمس کنید، دستکش بپوشید. مطمئن شوید که تسمه محرک به‌درستی به رول برس وصل شده است.

16. افزایش طول عمر جاروبرقی با بررسی ساییدگی یا شکستگی سیم برق

 همیشه قبل از انجام هرگونه تعمیر و نگهداری، ابتدا جاروبرقی را از برق بکشید.

اگر ساییدگی یا شکستگی در سیم دیدید، از جاروبرقی استفاده نکنید؛ چون ممکن است دچار برق‌گرفتگی شوید. اگر سیم آسیب دیده است، جاروبرقی را به تعمیرگاه ببرید. آن‌ها می‌توانند سیم را با هزینه کم تعمیر یا تعویض کنند.

17. افزایش طول عمر جاروبرقی با پاک کردن گردوغبار بیرونی جاروبرقی

 اگر جاروبرقی شما پوشیده از گردوغبار یا خاک باشد، در حین جارو کشیدن آن را در اطراف خانه خود پخش خواهید کرد و گردوغبار می‌تواند فیلترهای دستگاه را مسدود کند.

برای مراقبت از جاروبرقی یک پارچه مرطوب را روی تمام سطح جاروبرقی بکشید تا آلودگی‌های انباشته‌شده را از بین ببرید.

از تمیز کردن محل اتصال قطعات اطمینان حاصل کنید. حذف گردوغبار و کثیفی از این مناطق می‌تواند مهروموم محکم‌تری ایجاد کند تا جاروبرقی کارآمدتر عمل کند.

18. همه قطعات را بررسی کنید و کثیفی یا مو را از روی آن‌ها پاک کنید

 همه ضمایم را از جاروبرقی جدا کنید و آن‌ها را از نظر وجود ترک بررسی کنید. اکثر جاروبرقی‌ها دارای یک سری باریک، یک برس گردگیری، یک ابزار روکش تخت و یک برس برقی یا توربو هستند.

برای افزایش طول عمر جاروبرقی، خاک یا گردوغبار را از این اتصالات پاک کنید و موهایی را که ممکن است در آن‌ها گره خورده یا گیر کرده باشند را بردارید. اگر موها در تیغه برس توربو گیر کرده‌اند، یک قیچی بردارید و موها را بدون موها ببرید.

نکات مهم در نگهداری از جاروبرقی

19. لوله جاروبرقی را از هرگونه آلودگی پاک کنید

 لوله بلند را بیرون بکشید و طول آن را با یک پارچه مرطوب پاک کنید. سپس آن را دراز کنید تا صاف شود و روی زمین نگه دارید. به داخل آن نگاه کنید تا ببینید شیلنگ مسدود شده است یا خیر. اگر مسدود شده است، یک سیم یا آویز فلزی خم‌شده بردارید و با احتیاط آن را داخل شیلنگ قرار دهید.

گرفتگی را بکشید تا شل شود و از بین برود. اگر شیلنگ گرفتگی داشته باشد، ممکن است هنگام جاروکشی متوجه کم شدن مکش جاروبرقی شوید. هنگامی که سیم را داخل شیلنگ قرار می‌دهید احتیاط کنید؛ چون امکان دارد آن را سوراخ کنید.

با سیم جاروبرقی با احتیاط رفتار کنید. از بیرون کشیدن دوشاخه با سیم یا استفاده از چرخش خودکار در زمانی که سیم در هم پیچیده است خودداری کنید.

جمع‌بندی

جاروبرقی وسیله‌ای ضروری و کاربردی در خانه‌های امروزی است. در صورتی که نحوه مراقبت صحیح از جارو برقی را رعایت کنید، برای مدتی طولانی عمر خواهد کرد. روش‌های گفته‌شده در مورد افزایش طول عمر جاروبرقی ال جی و طولانی کردن عمر جاروبرقی سامسونگ و بوش هم صدق می‌کند.

ما در این مطلب سعی کردیم تا همه مواردی که می‌تواند منجر به افزایش طول عمر جاروبرقی شود را برای شما توضیح دهیم. چنانچه جاروبرقی شما به تعمیر نیاز دارد، با شماره‌گیری 1471 یا ثبت درخواست در صفحه تعمیر جارو برقی، با متخصصان آچاره به‌صورت رایگان مشورت نمایید.

سوالات متداول

چگونه می‌توانم مو را از چرخ‌های جاروبرقی بیرون بیاورم؟

با یک قیچی موها را برش دهید. می‌توانید برای بیرون کشیدن توده‌های مو از موچین استفاده کنید.

اگر جاروبرقی خیس شود، آسیب می‌بیند؟

بله. با نفوذ آب به داخل کیسه جاروبرقی و سایر قطعات، علاوه‌بر ایجاد بوی نامطبوع ممکن است قطعات داخلی دچار آسیب شوند.

آیا سوراخی در پشت برس وجود دارد که مسدود شود تا کثیفی داخل کیسه نرود؟

خیر. هر چیزی که جاروبرقی بمکد، داخل کیسه می‌شود. قبل از شروع جارو کشیدن، اشیاء و زباله‌های بزرگ را بردارید.

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

  • دانلود مستقیم آچاره
  • آچاره در گوگل‌ پلی
  • آچاره در کافه بازار
  • آچاره در  مایکت
دکمه بازگشت به بالا

تعمیر جاروبرقی

درخواست تعمیر  و عیب یابی انواع جاروبرقی!

 

کلیک کنید