نگهداری از گیاهان آپارتمانی نگهداری از گیاهان آپارتمانی

علت ریزش برگ فیکوس آفریقایی (لیراتا)

باغبانی و سمپاشینگهداری از گیاهان آپارتمانی

گیاه فیکوس آفریقایی یا لیرتا، محبوب دل خیلی از ایرانی‌هاست و این روزها خیلی‌ها این گیاه را در خانه یا محل کار خود نگه داری می‌کنند. اگر روش نگهداری فیکوس آفریقایی را به‌درستی بلد باشید و تمام شرایط مورد نیاز برای رشدش را فراهم کنید، گیاه به خوبی رشد می‌کند و هر چند وقت یکبار برگ جدیدی از کنارش جوانه می‌زند؛ اما اگر شرایط برای رشد فیکوس مناسب نباشد، مشکلات مختلفی برای گیاه به وجود می‌آید. ما قصد داریم در این مقاله علت ریزش برگ فیکوس آفریقایی (لیراتا) را بررسی کنیم. همراه ما باشید. 

آشنایی با انواع فیکوس آفریقایی

این گیاه، همانطور که از اسمش برمی‌آید، یک گیاه بومی آفریقایی محسوب می‌شود که برگ‌هایی درشت، سبز و محکم دارد. ظاهر این برگ‌ها منحصر به‌فرد، و مانند ویولن است.  فیکوس آفریقایی در صورتی که در بستر رشدی مناسبی قرار گیرد، به‌خوبی بلند می‌شود و می‌تواند به بیش از ده متر برسد.

این گیاه بر تنه‌ی درختان دیگر رشد می‌کند و همانند انگل از آنان تغذیه می‌کند. این گیاه، نوعی گیاه آپارتمانی هم محسوب می‌شود و می‌توانید آن را در خانه و در گلدان هم بکارید.

علت ریزش فیکوس آفریقایی (لیراتا)

اگر دنبال گیاهی می‌گردید که برگ های پهن و زیبایی داشته باشد و به خانه سبزیِ خاصی ببخشد، گیاه فیکوس آفریقایی گزینه مناسبی است. 

نور، آب، دما، و خاک مناسب برای رشد فیکوس آفریقایی یا لیراتا

برای نگهداری فیکوس لاراتا، شرایط خاصی مورد نیاز است اما آن‌قدر سخت نیست که نتوانید از عهده‌اش برآیید. کافیست شرایط مناسب آب، خاک و نور لازم برای زندگی این گیاه را فراهم کنید تا به خوبی رشد کند و با دادن برگ‌های جدید هر چند وقت یکبار خوشحالتان کند.

نگهداری از گیاهان آپارتمانی
نگهداری از گیاهان آپارتمانی

نور مناسب

فیکوس برای رشد خود به نور زیادی احتیاج دارد اما این نور باید غیرمستقیم باشد. پس آن را مستقیما زیر آفتاب نگذارید چون در این صورت برگ‌های زیبایش می‌سوزند؛ به‌جای آن، پشت پنجره‌ای قرار دهید تا نور بخورد. 

یک علت ریزش برگ فیکوس آفریقایی، همین است که به‌طور یکنواخت و کامل آفتاب نمی‌گیرد. اگر می‌خواهید همه‌ی برگ‌ها نور بخورند، هر چند وقت یکبار گلدان را بچرخانید تا سمت دیگرش هم نور مورد نیازش را جذب کند. همچنین، گیاه را هر چند وقت یکبار با کمک یک دستمال مرطوب حمام دهید. برای این کار، دستمال را مرطوب کنید و به آرامی روی برگ‌ها بکشید تا گرد و خاکشان زدوده شود.

آب مناسب برای رشد فیکوس آفریقایی

نمی‌توان برنامه‌ی مشخصی برای آب‌دهی به فیکوس لیراتا تعریف کرد؛ پس بهتر است هر وقت دیدید سطح خاک خشک شده و هیچ رطوبتی ندارد، به آن آب دهید. نباید آب روی سطح خاک شناور بماند بنابراین سوراخ‌هایی ته گلدان تعبیه کنید تا آب اضافی خارج شود و بعد هم زیر گلدانی را خالی کنید. برای مطالعه بیشتر به اصول آبیاری گل و گیاه آپارتمانی مراجعه کنید.

قهوه‌ای شدن و ریزش برگ فیکوس آفریقایی به علت آبیاری نامناسب

این گیاه نسبت به آب خیلی کم یا آب خیلی زیاد واکنش نشان می‌دهد. اگر مشاهده کردید که برگ‌های فیکوستان قهوه‌ای شده و می‌ریزد، یعنی کمبود آب دارد. اگر حس کردید بوی بدی از گیاه احساس می‌کنید و روی برگ‌ها لکه‌هایی پدید آمده، یعنی گیاه آب زیادی دریافت کرده و دارد می‌گندد.

برای رفع این مشکل حتما گلدان و خاک فیکوس را عوض کنید. همچنین، یک علت زرد شدن برگ فیکوس آفریقایی نیز می‌تواند آبیاری زیاد آن باشد که برگ‌های گیاه را می‌پوساند.

قهوه‌ای شدن برگ فیکوس

شرایط دمایی مناسب

دمای مناسب جهت رشد فیکوس لیراتا، دمای گرم و مرطوب است. بهتر است دما را در بازه‌ی ۱۸ الی ۲۴ نگه دارید که مشکلی برای رشد آن پیش نیاید. برای تامین رطوبت مورد نیاز فیکوس، بهتر است آن را تک و تنها نگذارید؛ حتما گلدان‌های دیگری را در مجاورتش قرار دهید تا گیاهان به هم رطوبت دهند. اگر در اتاقی که گلدان‌ها هستند بتوانید یک دستگاه بخور سرد قرار دهید هم خیلی خوب می‌شود.

محاسبه رایگان هزینه نگهداری از گیاهان آپارتمانی!

حواستان باشد که فیکوس آفریقایی را در اتاق سرد و تاریکی قرار ندهید چون با این کار برگ‌هایش خشک می‌شوند. همچنین علت کوچک شدن برگ فیکوس می‌تواند همین مورد باشد که گیاه نور و دمای مورد نیاز را دریافت نکرده است.

خاک مناسب

خاکی که در گلدان فیکوس می‌ریزید، باید خاکی غنی باشد و هر چند وقت یکبار کود دریافت کند که به‌خوبی رشد کند و سرحال بماند. اهمیت خاک مناسب را جدی بگیرید چون یک علت آویزان ماندن برگهای فیکوس آفریقایی، همین بوده که خاک نامناسبی در گلدانشان استفاده شده است. کود مناسب برای این گیاه نیز، کود سه بیست است. 

چگونه علت ریزش برگ فیکوس آفریقایی را پیدا کنیم؟

برای پی بردن به این که چه مشکلی می‌تواند علت ریختن برگ‌ فیکوس آفریقایی شده باشد، باید کل گیاه را معاینه کنید. اگر برگ‌ها تغییر رنگ داده‌اند و زرد شده‌اند، یعنی به گلدان زیاد آب داده‌اید و ریشه پوسیده. اگر برگ‌های تازه سبز شده‌ی گیاه دارند می‌ریزند، یعنی خاک تقویت نشده و شما به آن کود نداده‌اید.

اگر برگ‌های پایینی گیاه دارند می‌ریزند، اصلا نیاز نیست نگران این مسئله باشید چون آن برگ‌ها قدیمی هستند و طبیعی است که به مرور زمان بریزند.

ریزش برگ فیکوس

برخی از رایج‌ترین مشکلات فیکوس آفریقایی یا لیراتا

  1. خشک و لوله شدن برگ‌ها: اگر به موقع به فیکوس لیراتا آب ندهید یا آب به اندازه کافی نباشد، همچنین زمانی که گیاه آفت می‌زند، برگ‌های خود را لوله می‌کند. لوله کردن برگ‌ها یک حالت تدافعی است و گیاه با لوله کردن برگ هایش، از خود حفاظت می‌کند. 
  2. کوچک شدن برگ فیکوس: یکی دیگر از دلایل کوچک ماندن برگ‌ها، کوچک بودن جایشان است. بهتر است گلدان فیکوس را عوض کنید تا گیاه فضای کافی برای رشد و پرورش برگ‌های خود داشته باشد.
  3. رنگ‌پریدگی برگ‌ها: اگر این مشکل برای فیکوس آفریقایی‌تان پیش آمده، یعنی گیاه را در آفتاب گذاشته‌اید. 
  4. لکه قارچی: گفتیم که فیکوس به فضایی با رطوبت کافی نیاز دارد، اما اگر آن را در محیطی قرار داده‌اید که زیادی گرم و مرطوب است، گیاه قارچ می‌زند. بهتر است برگ‌های فیکوس خود را تمیز کنید.

مراقبت و نگهداری از گیاهان آپارتمانی با تیم آچاره

نحوه تمیز کردن فیکوس

برای این کار، به شیر، آب، یک بطری آب پاش و نمک حمام احتیاج دارید.

ابتدا آب و شیر را مخلوط کنید. باید میزان آب بیشتر باشد. یعنی حدودا ۴۰ درصد ترکیب شیر و باقی‌اش آب باشد. سپس این محلول را روی برگ‌های فیکوس اسپری کنید. پارچه‌ای خشک و تمیز دم دستتان باشد تا بعد از آبپاشی، آن را خشک کنید. شیر حاوی مواد مغذی‌ای است که باعث از بین رفتن آفات و سالم شدن فیکوس آفریقایی‌تان می‌شود. 

هر چند هفته یکبار هم می‌توانید از نمک حمام استفاده کنید.

جمع‌بندی

تمامی گیاهان، برای این که به خوبی رشد کنند و برگ‌های زیبا و شادابی دهند، لازم است که شرایط مورد نیازشان فراهم شود. امیدواریم که گیاه فیکوس شما، بتواند به‌خوبی رشد کند و شما را نگران نکند، اما اگر در زمینه‌ی پرورش این گیاه به مشکلی خورده‌اید و نیاز به کمک و مشاوره دارید، می‌توانید سوالات خود را در قسمت نظرات مطرح کنید تا کارشناسان آچاره به پرسش‌هایتان پاسخ دهند.

اگر به نگهداری از گل و گیاه علاقمند هستید و در خانه خود گلخانه دارید؛ می‌توانید تمیز کردن آن را به ما بسپارید. نظافت گلخانه تاثیر زیادی بر شادابی گل‌های شما دارد. تمیز کردن گلخانه با وجود تعداد زیادی گلدان و ریختن مداوم خاک پای گلدان کار ساده‌ای نیست. از خدمات نظافت منزل آچاره استفاده کنید. برای اطلاع از قیمت سفارش خود را به‌رایگان ثبت کنید.

3.8/5 - (34 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

  • دانلود مستقیم آچاره
  • آچاره در گوگل‌ پلی
  • آچاره در کافه بازار
  • آچاره در  مایکت
دکمه بازگشت به بالا


نگهداری از گیاهان خود را به متخصصین ما بسپارید!

 

کلیک کنید