4 دلیل نشتی گاز در موتورخانه + روش تشخیص نشتی

ساختمانلوله کشی و تاسیسات

موتورخانه یکی از بخش‌های حساس ساختمان است که به دلیل وجود تجهیزات الکترونیکی و لوله‌های گاز در آن، می‌تواند خطراتی مانند نشتی و یا انفجار لوله را با خود به همراه داشته باشد. بنابراین عیب‌یابی سریع و انجام اقدامات ایمنی لازم برای موتورخانه‌ها، نقش مهمی در حفظ جان ساکنین ساختمان و جلوگیری از خسارت‌های سنگین مالی ایفا می‌کند. در این مقاله از مجله آچاره به بررسی دلایل نشتی گاز در موتورخانه و راه‌های تشخیص نشتی گاز در این محیط می‌پردازیم.

مختصری از اجزای موتورخانه

موتورخانه‌ معمولا در قسمت زیرین ساختمان واقع شده است و وظیفه تامین گرمایش را بر عهده دارند. از آنجایی که سوخت مورد نیاز موتورخانه‌ از گاز شهری تامین می‌شود، خطر نشتی گاز در این بخش بسیار بالا است. موتورخانه‌ها دارای تجهیزات مختلفی هستند که در ادامه با چند مورد از مهم‌ترین آن‌ها آشنا خواهیم شد.

نشتی گاز در موتورخانه

دیگ

یکی از مهم‌ترین بخش‌های موتورخانه‌ی هر ساختمانی دیگ‌ است. دیگ‌ها مخازن پرفشاری هستند که توسط مشعل آب درون خود را گرم می‌کنند و آب گرم ساختمان را تامین می‌کند.

نشتی گاز در موتورخانه

بیشتر بخوانید: با 7 مشکل رایج دیگ بخار موتورخانه آشنا شوید!

مشعل

مشعل‌ها مولد حرارتی هستند که با دمیدن در دیگ موجب گرم شدن آب دورن دیگ می‌شوند. مشعل‌ها به دودسته گازسوز و گازوئیل سوخت تبدیل می‌شوند. در ساختمان‌هایی که امکان دسترسی به گاز شهری را ندارند از مشعل گازوئیل سوز استفاده می‌شود. مشعل‌ها اصلی‌ترین بخش موتورخانه‌ها هستند بنابراین لازم است برای نصب آن از یک متخصص کمک بگیرید در غیر این صورت کل بخش‌های موتور خانه دچار مشکل خواهد شد.

نشتی گاز در موتورخانه

چیلر

یکی دیگر از اجزای اصلی موتور خانه چیلر است که وظیفه تامین سرمایش ساختمان را بر عهده دارد. چیلرساختمان، آب را خنک می‌کند و با انتقال آب از طریق کانال‌های سرمایشی به خنک شدن محیط ساختمان کمک می‌کند.

نشتی گاز در موتورخانه

پمپ

پمپ‌ها یکی از تجهیزات اکترونیکی در سیستم‌های حرارت مرکزی هستند که در افزایش میزان فشار و انتقال حرارت سیالات نقش کلیدی ایفا می‌کنند. در سیستم‌های موتورخانه‌های ساختمان عموما از پمپ‌های نوع سانتریفیوژ استفاده می‌شود.

 پمپ

دلایل نشتی گاز در موتورخانه

در بخش قبل با موتورخانه و برخی از مهم‌ترین اجزای آن آشنا شدیم. در ادامه به معرفی عواملی باعث وقوع نشتی گاز در موتورخانه خواهند می‌پردزایم؛

1. فرسودگی لوله‌ها

لوله‌ها با گذشت زمان دچار فرسودگی و ساییدگی می‌شوند. این ساییدگی اگر به لایه‌های خارجی لوله برسد منجر به ایجاد سوراخ و درنتیجه نشتی گاز در موتورخانه خواهد شد.

 2. تغییرات شدید آب و هوایی

عوامل آب و هوایی مانند گرما و سرمای شدید در موتورخانه، فشار زیادی به لوله‌های گاز وارد خواهند کرد و از عوامل تشدید کننده نشتی لوله‌های گاز در موتورخانه‌ها هستند.

3. آسیب‌دیدگی لوله‌ها

در زمان احداث بنا یا تمیز کردن ساختمان ممکن است به لوله‌ آسیب وارد شود که در همان لحظه مشخص نشود اما در گذر زمان ممکن است خطر نشتی گاز یا انفجار را با خود به همراه داشته باشد. بنابراین در صورت برخورد هرگونه ضربه به لوله‌ها فورا آن‌ها را چک کنید.

4. عدم استفاده‌ی صحیح از تاسیسات

بهره‌برداری خارج از چارچوب ظرفیت اجزای موتورخانه یا استفاده در شرایط دمایی خارج از محدوده‌ی آن‌ها، خسارات جبران‌ناپذری مانند ترکیدگی، نشتی لوله‌های گاز و یا حتی انفجار را به دنبال خواهد داشت.

تشخیص نشتی گاز در موتورخانه

سنسور‌های آشکارساز نشت گاز برای تشخیص منو اکسید کربن و متان غیر عادی موجود در هوا کاربرد بسیاری دارند و ما را بروز نشت گاز مطلع می‌کنند.در ادامه به معرفی تکنولوژی‌های عرضه شده برای تشخیص نشتی گاز خواهیم پرداخت؛

دستگاه نشت‌یاب

از دستگاه نشت‌یاب برای تشخیص نشت گاز استفاده می‌شود. این دستگاه حاوی یک محفظه احتراقی با سوخت هیدروژن است. با ورود مقداری هیدروکربن گازی به داخل محفظه پیام‌های بصری یا صوتی از طریق دستگاه گزارش می‌شود.

استفاده از گازیاب‌ها

گاز‌یاب‌ها به دو دسته کلی تقسیم بندی می‌شوند:

  • گازیاب‌های دستی: این گاز‌یاب‌ها کمترین بروز نشتی را در لوله‌ها به صورت صوتی و بصری هشدار می‌دهند. این دستگاه‌ها برای نظارت بر لوله‌ها و نبود گاز در محیط موتورخانه استفاده می‌شوند.
  • گاز‌یاب‌های ثابت: این دستگاه‌ها در ساختمان‌های بزرگ و صنعتی و کارگاه‌ها به طور ثابت نصب می‌شوند و در دو مدل منفرد و شبکه‌ای وجود دارند.

سخن پایانی

در این مقاله از مجله آچاره با مهم‌ترین دلایل نشتی گاز در موتورخانه و راه‌های تشخیص نشتی آشنا شدیم. هرگونه اختلال در تعمیر لوله‌های گاز می‌تواند خسارات جبران‌ناپذیری با خود به همراه داشته باشد بنابراین توصیه می‌کنیم برای این کار از تعمیرکار ماهر کمک بگیرید همچنین شما می‌توانید سوالات و نظرات خود را در رابطه با نشتی گاز در متورخانه در بخش نظرات با ما درمیان بگذارید تا پاسخ خود را در کوتاه‌ترین زمان ممکن از تاسیسات‌چی‌های آچاره دریافت کنید.

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

  • دانلود مستقیم آچاره
  • آچاره در کافه بازار
  • آچاره در گوگل‌ پلی
دکمه بازگشت به بالا