راهنمای جامع رفع مشکلات رایج موتورخانه

ساختمانلوله کشی و تاسیساتموتورخانه

با فرا رسیدن هوای خنک پاییز و زمستان، نیاز برای تعمیر مشکلات رایج موتورخانه بیشتر می‌شود. خرابی های رایج موتورخانه ممکن است در محیط‌های تجاری یا مسکونی یکسان باشد و حتی با وجود واحد باکیفیت و نصب مناسب، احتمال بروز مشکلات معمول موتورخانه در هر 2 محیط وجود دارد.

با این‌که بیشتر مشکلات رایج موتورخانه ناشی از ساییدگی و پارگی معمولی است، اکثر آن‌ها را می‌توان به نگهداری نامناسب مربوط دانست. در عین حال با آگاهی از رایج ترین مشکلات موتورخانه می‌توانید اقدامات پیشگیرانه‌ای را برای جلوگیری از آن‌ها انجام دهید.

نکات کلیدی

 • تعویض منظم فیلتر، بررسی اتصالات و گیج‌های دما، روشن کردن موتورخانه در هر فصل و سرویس سالیانه موتورخانه از مهم‌ترین اقدامات مراقبتیِ این فضا محسوب می‌شوند.
 • فرسودگی، خرابی فیلتر، خرابی ترموستات، گرم نشدن شوفاژ و صدای غیرطبیعی موتورخانه از رایج ترین مشکلات موتورخانه به‌شمار می‌روند.
 • سرویس منظم موتورخانه علاوه‌بر جلوگیری از بروز مشکلات رایج، مصرف انرژی موتورخانه را نیز کاهش می‌دهد.

نکات کلی درباره تعمیر و نگهداری موتورخانه

مشکلات رایج موتورخانه فضای زندگی شما را ناآرام می‌کنند، به‌خصوص در ماه‌های سردتر که به گرم کردن فضای زندگی خود نیاز دارید. دانستن نحوه عیب یابی موتورخانه برای تصمیم‌گیری درباره اقدامات مراقبتی حرفه‌ای و رسیدگی به مشکلات احتمالی مفید است.

در ادامه مشکلات معمول موتورخانه، نحوه عیب‌یابی آن‌ها و نکات کلیدی درباره تعمیر و نگهداری موتورخانه را بررسی می‌کنیم. انجام اقدامات زیر می‌تواند به جلوگیری از تعمیرات پرهزینه در آینده و عملکرد بهتر موتورخانه در فصل سرما کمک کند:

رایگان قیمت بگیرید و سرویس موردنظرتان را در محل دریافت کنید!

 • نصب و راه‌اندازی مشعل گازی و گازوئیلی
 • تعویض منبع دوجداره یا کوئل‌دار
 • تعویض منبع انبساط
 • نصب دیگ چدنی
 • نصب انشعاب کلکتور
سرویس و تعمیر موتورخانه با آچاره
رایگان قیمت بگیرید و سرویس موردنظرتان را در محل دریافت کنید!
 • نصب و راه‌اندازی مشعل گازی و گازوئیلی
 • تعویض منبع دوجداره یا کوئل‌دار
 • تعویض منبع انبساط
 • نصب دیگ چدنی
 • نصب انشعاب کلکتور
سرویس و تعمیر موتورخانه با آچاره
 • فیلتر را هر 3ماه یک‌بار عوض کنید

تعویض فیلتر موتورخانه یکی از ساده‌ترین و مهم‌ترین کارهای تعمیر و نگهداری موتورخانه است که می‌توانید انجام دهید. این فیلتر از فن دمنده در برابر گرد‌وغبار محافظت می‌کند.

تمیز کردن و تعویض فیلتر کیفیت هوای داخل خانه را بهبود می‌بخشد و از بروز مشکلات رایج موتورخانه جلوگیری می‌کند.

 • اتصالات سیم و گیج‌های دما را بررسی کنید

یکی از رایج ترین مشکلات دیگ موتورخانه مشکل اتصال در سیم‌کشی برق واحد است. سیم‌های شل، معیوب یا پاره باعث قطع اتصال ترموستات با واحد شده و در نتیجه سرویس مشکل پیدا می‌کند.

بخشی از عیب یابی موتورخانه شامل بررسی اتصالات و همچنین گیج‌های دما و فشار است.

برای بازرسی این قطعات از نظر گردوغبار و آسیب زمان بگذارید و از محکم و ایمن بودن آن‌ها مطمئن شوید.

مشکلات رایج موتورخانه

 • موتورخانه را در هر فصل یک‌بار روشن کنید

در صورت خاموش بودن واحد، رفع مشکلات رایج موتورخانه دشوارتر است. حداقل یک‌بار در هر فصل آن را روشن و ترموستات را کنترل کنید تا مطمئن شوید که درست کار می‌کند.

روشن کردن موتورخانه به شما امکان می‌دهد تا مشکلات رایج مانند گردوغبار انباشته‌شده روی فیلترها، بوی سوختگی، نشت مونوکسید کربن و سایر علائم هشداردهنده را تشخیص دهید.

همچنین می‌توانید برای تنظیم ترموستات موتورخانه شوفاژ برنامه‌ریزی کنید.

 • تعمیر و نگهداری سالانه با کمک متخصص

شما باید از فرد متخصصی بخواهید تا سیستم گرمایشی شما را بررسی کند و هر سال کارهای تعمیر و نگهداری از موتورخانه را انجام دهد. تعمیر و نگهداری حرفه‌ای موتورخانه شامل تمیز کردن واحد بیرونی، پره‌های فن، شستشوی کویل موتورخانه و دمنده است.

فرد متخصص هرگونه ترک‌خوردگی، ساییدگی و علائم مربوط به مشکلات رایج موتورخانه را بررسی خواهد کرد. روغن‌کاری قطعات موتور و تنظیم ترموستات موتورخانه شوفاژ راحتی و کارایی بیشتر آن را تضمین خواهد کرد.

توجه داشته باشید که تعمیر و نگهداری برنامه‌ریزی‌شده و منظم، کارایی موتورخانه را بهبود می‌بخشد و عمر آن را افزایش می‌دهد.رایج ترین مشکلات موتورخانه

 • دریچه‌ها و کانال را تمیز کنید

بررسی کنید که هیچ جسمی دریچه‌ها را مسدود نکرده باشد تا هوا آزادانه در خانه شما به گردش درآید. تمیز کردن دریچه‌ها و کانال‌ها باعث می‌شود سیستم به‌درستی کار کند و از آسیب دیدن آن جلوگیری شود.

عیب یابی موتورخانه

در حالی که می‌توان با تعمیر و نگهداری منظم از بسیاری از خرابی‌های رایج موتورخانه جلوگیری کرد، بروز برخی مشکلات اجتناب‌ناپذیر است.

چرخه کوتاه، ترک‌خوردگی مبدل حرارتی، جریان هوای ضعیف و روشن نشدن سیستم همه مسائلی هستند که به توجه نیاز دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد عیب یابی موتورخانه، ادامه مطلب را بخوانید.

10 مورد از مشکلات معمول موتورخانه

در ادامه این مقاله 10 مورد از رایج ترین مشکلات موتورخانه را مرور می‌کنیم. برای آگاهی از نحوه تعمیر اجزای موتورخانه ساختمان و رفع مشکلات موتورخانه به ادامه مطلب توجه کنید:

1. عدم توجه

شما باید برای تعمیر و نگهداری و بازرسی سالیانه موتورخانه برنامه‌ریزی کنید. تنها از این طریق می‌توانید از مشکلات معمول موتورخانه و خرابی‌های غیرمنتظره جلوگیری نمایید.

این بازرسی‌های معمولی می‌توانند به کارکرد مؤثرتر و مطمئن‌تر موتورخانه کمک کنند.

2. فیلترهای کثیف

کثیفی فیلترها جریان هوا را کاهش می‌دهد و باعث می‌شود موتورخانه سخت‌تر کار کند. در برخی موارد گرفتگی فیلتر ممکن است به کلیدی که فن را کنترل می‌کند آسیب برساند. در این شرایط گاهی با شنیدن صدای موتورخانه متوجه مشکل خواهید شد.

3. فرسودگی موتورخانه

سایش و پارگی معمولی می‌تواند باعث مشکلات جریان هوا و گرم شدن بیش از حد و فرسودگی شوفاژ موتورخانه شود.

محاسبه رایگان هزینه تعمیر و سرویس موتورخانه!

4. مشکلات جرقه‌زن الکتریکی یا کنترل پیلوت

وجود ایراد در احتراق یا پیلوت می‌تواند گرم کردن خانه یا فضای تجاری را دشوار کند. مشکلات ترموکوپل، کشش یا گرفتگی در موتورخانه ممکن است به روشن نشدن پیلوت موتورخانه منتهی شود.

5. خرابی ترموستات موتورخانه

خرابی ترموستات موتورخانه می‌تواند به خرابی فن منتهی شود. تنظیم ترموستات موتورخانه شوفاژ در هر فصل به جلوگیری از این مشکل کمک خواهد کرد.

6. گرم نشدن شوفاژ موتورخانه

گاهی تنظیم ترموستات، برق، گاز یا پیلوت در موتورخانه‌ای که عملکرد خوبی ندارد، مشکل است. همه این موارد می‌توانند به‌تنهایی یا در کنار هم علت گرم نشدن شوفاژ موتورخانه محسوب شوند.

7. گرم شدن ناکافی موتورخانه

اگر اندازه موتورخانه برای فضا نامناسب باشد، ممکن است موتورخانه گرمای کافی تولید نکند.

8. چرخه مکرر

چرخه بین حالت‌های «روشن» و «خاموش» ممکن است نشان‌دهنده گرفتگی فیلتر، جریان هوای نامناسب یا تنظیم بد ترموستات باشد. تکرار چرخه روشن و خاموش از جمله مشکلات رایج موتورخانه در نظر گرفته می‌شود.

9. کار کردن مداوم دمنده موتورخانه

مشکلات دمنده ممکن است نشان‌دهنده مشکل در لیمیت سوئیچ باشد. برای تعویض این قطعه باید از یک متخصص کمک بگیرید.

10. موتورخانه بسیار پر سر و صدا است

سر و صدای موتورخانه طبیعی نیست. صداها ممکن است نشان‌دهنده مشکل مکانیکی، کاهش جریان هوا یا گرفتگی مشعل باشند.صدای موتورخانه

مزایای تعمیر و نگهداری سالیانه موتورخانه

موتورخانه‌ای که به‌درستی کار می‌کند، برای راحتی و سلامتی شما و اعضای خانواده‌تان ضروری است.

اگر فکر می‌کنید موتورخانه منزل شما به‌درستی کار نمی‌کند باید برای تعمیرات موتورخانه توسط افراد متخصص برنامه‌ریزی کنید. کارشناسان مجرب آچاره به این منظور در کنار شما خواهند بود.

در ادامه مزایای بازرسی سیستم گرمایشی قبل از شروع سرما و جلوگیری از مشکلات رایج موتورخانه را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

نصب، سرویس و تعمیر موتورخانه با تیم آچاره

1. کاهش خرابی موتورخانه

هیچ‌کس استراحت در شب سرد زمستانی را بدون گرما دوست ندارد. با این حال ممکن است موتورخانه‌ها فرسوده شوند و در بدترین زمان ممکن و در نیمه‌شب از کار بیفتند!

بازرسی و سرویس منظم کوره به شما کمک می‌کند تا مطمئن شوید که هیچ مشکل خاصی برای شما اتفاق نمیفتد.

تکنسین‌های ماهر می‌توانند به‌طور منظم موتورخانه شما را بازرسی کرده و از تمیز بودن و عملکرد صحیح آن اطمینان حاصل کنند.

هرچه زودتر خرابی های رایج موتورخانه را برطرف کنید، شانس بیشتری برای جلوگیری از مشکلات در شب سرد زمستانی خواهید داشت.تنظیم ترموستات موتورخانه شوفاژ

2. ایمنی

موتورخانه‌ها برای گرم کردن خانه شما به گاز طبیعی، پروپان یا نفت نیاز دارند و شما همیشه با خطر نشت گاز موتورخانه مواجه هستید.

ترک کوچک در سیستم یا یک مشکل جزئی دیگر می‌تواند منجر به نشت گاز یا مونوکسید کربن به خانه شما شود؛ بنابراین تنظیم سالانه موتورخانه به امنیت شما و خانواده شما کمک می‌کند.

3. بهینه‌سازی عملکرد و مصرف انرژی

نگهداری درست از موتورخانه‌ جریان هوای سالم را در سرتاسر خانه شما فراهم می‌کند. تمیز نگه داشتن موتورخانه می‌تواند به افزایش بهره‌وری انرژی تا 20 درصد منتهی شود. این کار همچنین باعث صرفه‌جویی در هزینه قبوض آب و برق شما می‌شود.

تمیز نبودن فیلتر موتورخانه باعث جریان هوای محدود شده و موتورخانه در اثر آن سخت‌تر کار می‌کند. این امر به بروز مشکلات رایج موتورخانه و مصرف انرژی بیشتر منتهی می‌شود.

تنظیم ترموستات موتورخانه شوفاژ در پاییز تضمین بهینه‌سازی مصرف انرژی و عملکرد کلی سیستم گرمایش شما خواهد بود.

4. افزایش عمر موتورخانه

سیستم‌های گرمایشی گران‌قیمت هستند. با نگهداری صحیح از موتورخانه و انجام تعمیرات در صورت نیاز، می‌توانید به افزایش عمر کوره یا واحد گرمایش خود کمک کنید. با تعمیر و نگهداری مناسب، موتورخانه‌ها می‌توانند بیش از 20 سال به‌طور موثر کار کنند.

این در حالی است که واحدهایی که به‌درستی نگهداری نمی‌شوند، ممکن است تنها 10 تا 15 سال یا کمتر عمر کنند. تعمیر و نگهداری سالانه باعث صرفه‌جویی در مخارج شما می‌شود؛ زیرا لازم است برای تعویض قطعات موتورخانه هزینه و وقت صرف کنید.

جمع‌بندی

برای اطمینان از اینکه موتورخانه شما خانه را در تمام فصول گرم نگه می‌دارد، آشنایی با مشکلات رایج موتورخانه خالی از لطف نیست؛ چراکه بسیاری از مشکلات معمول موتورخانه را می‌توان به‌سادگی، سریع و با هزینه کم حل کرد.

وقتی موتورخانه خانه شما به‌خوبی کار می‌کند، می‌تواند دمای داخل خانه را در سطحی راحت و مطبوع نگه دارد؛ در غیر اینصورت شما باید در سرما به فکر تعمیر موتورخانه خود باشید! البته در بسیاری از موارد رفع مشکلات رایج موتورخانه نسبتاً آسان است.

همچنین شما با کمک تکنسین تعمیر موتورخانه می‌توانید مشکلات رایج موتورخانه را حل کنید یا عیب یابی موتورخانه را به‌سرعت انجام دهید. در این شرایط آچاره با بیش از 70000 نیروی متخصص، همراه شما خواهد بود.

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا