علت آب دادن شیر پایین رادیاتور شوفاژ چیست؟+ راه‌حل برای حل این مشکل!

رادیاتور شوفاژسرمایش و گرمایشگرمایش

امروزه استفاده از پکیج و شوفاژها برای گرمایش محیط به یک امر عادی تبدیل شده است و تقریبا همه از آن استفاده می‌کنند. از این جهت شناخت هریک از بخش‌های مهم شوفاژ و همین‌طور آگاهی از چگونگی عملکرد آن‌ها یکی از موضوعاتی است که برای افرادی که از این وسیله استفاده می‌کنند لازم است. هرکدام از شیرهای شوفاژ دارای کاربردهای مختلفی هستند و به منظور انجام کارهای مختلف طراحی شده‌اند. برای مثال شیر پایین رادیاتور شوفاژ را درنظر بگیرید. خیلی از افراد نمی‌دانند که کاربرد این شیر چیست و اصلا به چه دردی می‌خورد. اما اگر شما با تمام وظایف هرکدام از شیرهای رادیاتور آشنایی داشته باشید، خیلی ساده می‌توانید در زمان بروز مشکلات، علت را تشخیص دهید و برای تعویض شیر شوفاژ اقدام کنید.ممکن است این سوال برای برخی کاربران پیش بیاید که  اصلا شیر پایین رادیاتور چیست؟ با ما همراه باشید تا به بررسی این موضوع و آب دادن شیر پایین رادیاتور شوفاژ و مشکلات رایج آن بپردازیم.

شیر پایین شوفاژ رادیاتور چیست؟

شیر پایین رادیاتور وظیفه تنظیم میزان آب در رادیاتور را برعهده دارد و آب را به سمت پکیج یا موتورخانه هدایت می‌کند. به شیر پایین رادیاتور، شیر رفت و برگشت هم گفته می‌شود. این شیر خیلی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. به همین علت خیلی از افراد نمی‌دانند کاربرد آن چیست و به اشتباه آن را می‌بندند درصورتی که این‌کار کاملا اشتباه است.

اکثر اوقات ممکن است متوجه این موضوع شوید که بعضی از رادیاتورها خیلی داغ هستند و برخی دیگر گرمای کمتری تولید می‌کنند. افراد اغلب فکر می‌کنند این مشکل به‌خاطر رادیاتور است که البته ممکن است همین‌طور هم باشد. اما بیشتر وقت‌ها شما می‌توانید با زیاد‌کردن شیر برگشت رادیاتورهایی که خیلی داغ هستند، کمک کنید آب به پکیج برگردد.

در این صورت آب وارد رادیاتورهای دیگر می‌شود تا آن‌ها هم توانایی تولید گرمای بیشتری داشته باشند. این‌کار کمک می‌کند آب بیشتری در محیط پکیج باقی بماند و پکیج بتواند رادیاتورهایی که خیلی فاصله دارند را هم گرم کنند.

پس باید بدانید که این شیر می‌تواند میزان گرمای موجود را تنظیم کند و گرما را بین رادیاتورهای مختلف تقسیم کند. این‌کار باعث می‌شود که تمام رادیاتورها به یک اندازه گرم باشند نه این‌که یکی از آن‌ها خیلی داغ و یکی دیگر کمتر داغ باشد.

آب دادن شیر پایین رادیاتور شوفاژ

کاربرد شیر رفت و برگشت رادیاتور چیست؟

شیر پایین رادیاتور که به آن زانویی هم گفته می‌شود، یکی از شیرهای مهم سیستم گرمایشی شوفاژ است. این شیر نقش برقراری تعادل جریان آب در رادیاتورها را دارد. شیر رفت و برگشت هم‌چنین وظیفه مراقبت از جریان آب در گردش در شوفاژها را برعهده دارد و از این طریق گرمای متعادلی را در سطح رادیاتورهای خانه تشکیل می‌دهد. کاربرد شیر رفت و برگشت رادیاتور شامل موارد متعددی است که در زیر آورده‌ایم:

 • با تنظیم شیر پایین رادیاتور می‌توان سرعت گرم شدن تمامی رادیاتورهای منزل را تنظیم کرد.
 • می‌توانید با کاهش میزان برگشتی آب در یک رادیاتور، کاری کنید که رادیاتورهای متصل‌کننده زودتر گرم شوند.
 • شیر رفت و برگشت رادیاتور، میزان آب برگشتی به سمت پکیج یا موتورخانه را تنظیم می‌کند. برخی تصور می‌کنند که این شیر کاربردی ندارد و به‌خاطر همین آن را می‌بندند.
 • اگر یک رادیاتور فاصله دورتری از موتورخانه یا پکیج دارد و دیرتر گرم می‌شود، می‌توانید با تنظیم فشار خروجی و ورودی سایر رادیاتورها، گرمایش آن را تسریع بخشید.
 • شیر برگشت رادیاتور وظیفه تعادل آب و دما را برعهده دارد. به خاطر همین گاهی اوقات علت گرم نشدن شوفاژ مربوط به وجود ایراد در این قطعه است.

علت آب دادن شیر پایین رادیاتور شوفاژ چیست؟

شاید تا به حال آب دادن شیر پایین رادیاتور شوفاژ خود را مشاهده کرده باشید و نگران شده‌اید که منشا این اتفاق چیست؟ این مشکل ممکن است تا حدی برایتان نگران کننده باشد. بعضی وقت‌ها هم مشکلان آن قدر شدید هستند که شاید نیاز باشد شیر شوفاژ را عوض کنید. موارد متعددی ممکن است در آب دادن شیر پایین رادیاتور شوفاژ دخیل باشند که ما مهم‌ترین آن‌ها را در زیر آورده‌ایم:

 • ترک‌خوردن شیر رادیاتور

بعضی وقت‌ها ممکن است آب دادن شیر پایین رادیاتور به خاطر ترک خوردن بدنه شیر باشد و همین موضوع هم باعث ایجاد نشتی می‌شود. باید شیر رادیاتور را حین وجود این مشکل چک کنید که اگر بدنه شیر ترک داشت خیلی سریع آن را تعویض کنید تا برای رادیاتور مشکل پیش نیاید. درصورت ترک خوردن شیر، باید شیر شوفاژ را هرچه زودتر عوض کنید.

 • عرق کردن لوله‌ها، علت آب دادن شیر پایین رادیاتور شوفاژ

ممکن است گاهی اوقات، علت نشتی شیر رادیاتور به خاطر عرق کردن لوله‌ها باشد. اما این اصلا موضوع نگران‌کننده‌ای نیست. بهتر است در زمان نشتی، لوله‌ها را مورد بررسی قرار دهید و اگر مشاهده کردید که به خاطر عرق کردن لوله‌ها نشتی وجود دارد و بعد از مدتی قطع شد، با یک دستمال لوله‌ها را خشک کنید تا از این مشکل جلوگیری شود.

 • باز و بسته کردن زیاد

باز و بسته کردن زیاد شیر رادیاتور هم می‌تواند دلیلی بر این اتفاق باشد. ممکن است شما شیر رادیاتور را زیاد باز و بسته کنید و این موضوع باعث می‌شود مغزی شیر به مرور خراب شده و آب از آن عبور کند. برای رفع این مشکل باید مغزی شیر را عوض کنید تا مشکل حل شود.

 • شل‌شدن اتصالات

آخرین علت آب دادن شیر پایین رادیاتور شوفاژ به خاطر شل شدن اتصالات است و به همین دلیل است که آب به بیرون درز پیدا می‌کند و پخش می‌شود. در این صورت باید بررسی کنید و پس از این که اطمینان حاصل کردید، با یک آچار مناسب اتصالات را محکم کنید. اگر به نوار تفلون نیاز داشتید باید دور لوله‌ها را با نوار تفلون بپیچید تا از نشتی آن‌ها به‌طورکامل جلوگیری کنید.

چگونه آب شوفاژ رادیاتور را قطع کنیم؟

یکی از ضروری‌ترین و اصلی‌ترین کارها با تغییر هر فصل به منظور تعدیل هوای منزل، از کار انداختن رادیاتورها و بستن شوفاژ و پکیج است. با بستن شوفاژ و پکیج می توان از جریان پیدا کردن آب گرم در آن جلوگیری کرد و جلوی گرم کردنش را گرفت. شاید از خود بپرسید چگونه آب شوفاژ رادیاتور را قطع کنیم؟ همان‌طور که می‌دانید بستن شوفاژ پکیج کار آسانی است و تنها با بستن شیر خروجی و شیر پایین رادیاتور شوفاژ قابل انجام است. اگر شیر پایین شوفاژ را ببندید، از خروج آب جلوگیری می‌کنید و قطعا شیر آب ورودی نیز غیرفعال خواهد شد.

رفع نشتی شیر رادیاتور شوفاژ

خیلی از نشتی‌های شوفاژ به نشتی شیر رادیاتور مرتبط می‌شود. همان‌طور که می‌دانید هر رادیاتور دارای یک شیر رفت و برگشتی یا زانو رادیاتور است. به‌طورمعمول برای استفاده از رادیاتور یا بستن آن، به شیر پایین کاری نداریم و شیر بالا را باز و بسته می‌کنیم. بیشتر نشتی‌ها در شیر بالای رادیاتور است که ممکن است نیاز باشد برای رفع نشتی شیر رادیاتور شوفاژ، کل شیر را تعویض کنید.

نشتی از اتصالات رادیاتور یا لوله و اتصالات نزدیک به شیر هم از موارد رایجی است که رخ می‌دهد. این مشکل بیشتر به خاطر فشار آوردن به رادیاتورها آشکار می‌شود و به‌خاطر کثیف بودن آب شوفاژ ممکن است به‌صورت خودکار آب‌بندی شود. اما اگر نشتی شیر رادیاتور و اتصالاتش برطرف نشد، حتما برای رفع نشتی شیر رادیاتور و شوفاژ اقدام کنید.

چون در سیستم‌های پکیجی باعث افت فشار پکیج و در سیستم‌های موتورخانه‌ای باعث هواگرفتن کل سیستم شوفاژ می‌شود. برای رفع این نشتی‌ها باید اول شیر فلکه شوفاژ به‌طورکامل قطع شود تا بتوان شیر و لوله رادیاتو و شوفاژ را تعمیر کرد.

 

نحوه تنظیم شیر پایین رادیاتور چگونه است؟

به‌صورت کلی سه دسته شیر در رادیاتور وجود دارد که تنظیم شیر پایین رادیاتور به منظور خروج آب گرم یا تخلیه رادیاتور در هنگام فصل گرما است. این شیرها به شیر زانویی رادیاتور هم معروف هستند. دانستن نحوه تنظیم شیر پایین رادیاتور و انجام آن وقتی اهمیت پیدا می‌کند که شما می‌خواهید دمای رادیاتور را تغییر دهید یا عملکرد رادیاتور را برای طولانی مدت متوقف کنید.

با بستن این شیر و کاهش میزان خروجی آب آن باعث می‌شوید تا آب ورودی بقیه رادیاتورهای موجود در اطراف رادیاتور مربوطه خیلی زودتر به آن برسد و درنتیجه گرمای بیشتری را در خود نگه دارد. از آن‌جایی که در برخی از محیط‌ها نیاز کمتری به گرمایش ایجاد شده ناشی از رادیاتور است، از این طریق و با انجام تنظیم شیر پایین رادیاتور می‌توانید به گرمای موردنظر خود برسید.

نتیجه‌گیری

در این مقاله درباره شیر پایین رادیاتور و بررسی علت آب دادن شیر پایین رادیاتور شوفاژ صحبت کردیم. گفتیم که کاربردهای این شیر چیست و دانستیم که این شیر در روند تعمیر و هواگیری رادیاتور چه کمکی به ما می‌کند. هم‌چنین درمورد علت‌های نشتی این شیر و راه‌های تعمیر و رفع آن صحبت کردیم. امیدواریم که این مقاله به‌دردتان خورده باشد. ممنون که تا پایان مقاله با ما همراه بودید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در گوگل‌ پلی
دکمه بازگشت به بالا