آموزش تصویری نصب شیرآلات چشمی در 5 گام

ساختمانلوله کشی و تاسیسات

نصب شیرآلات چشمی بسیار راحت است و مزیت‌های زیادی دارد. زمانی که شما در حال آشپزی هستید ممکن است چندین بار با دست‌های کثیف مجبور به باز و بسته کردن شیرآب شوید که باعث ایجاد آلودگی رو شیرآلات می‌شود. با نصب شیرآلات چشمی به صورت اتوماتیک و با قرار گرفتن دست‌ها زیر شیر آب می‌توانید به راحتی دست‌ها، ظروف و موادغذایی خود را بشویید. هم چنین در مصرف آب هم صرفه جویی می‌شود. در این مقاله قصد داریم شما را بیشتر با نحوه عملکرد و مزیت‌های شیرآلات چشمی آشنا کنیم.

نحوه عملکرد شیرآلات چشمی

شیرآلات چشمی که به آنها شیرآلات اتوماتیک یا شیر الکترونیکی هم گفته می شود از چهار بخش اصلی تشکیل شده که شامل حسگر الکترونیکی، منبع تغذیه، بدنه شیر و شیر کنترل برقی است که در ادامه توضیح مختصری درباره هرکدام می‌دهیم.

 • حسگر الکترونیکی: این قطعه بعد از حس کردن یک جسم در نزدیک شیرآب، دستور قطع و وصل شدن آب را می‌دهد.
 • شیر کنترل برقی: وظیفه این قطعه وصل و قطع کردن جریان آب توسط برق است.
 • منبع تغذیه: همانطور که گفتیم شیر کنترل برقی وظیفه قطع و وصل کردن جریان آب را برعهده دارد. این قطعه برای کار کردن نیاز به یک منبع تغذیه دارد‌. این قطعه برق مورد نیاز شیر کنترل را تامین می‌کند.
 • نحوه عملکرد شیرآلات چشمیبدنه شیر: بدنه شیر همان بخش خارجی شیرآلات چشمی است که بقیه اجزا در داخل آن قرار می‌گیرند.

عملکرد شیرآلات چشمی به این صورت است که ابتدا حسگر وجود یک شی یا جسم را در نزدیک شیرآب حس کرده و دستور باز شدن جریان آب را میدهد. سپس با توجه به امکاناتی که داخل شیر تعبیه شده، جریان آب وصل می‌شود. البته آب برای مدت زمان خاصی باز می‌ باشد که قابل تنظیم است. بعد از به پایان رسیدن مدت زمان مشخص، دستور قطع شدن آب توسط حسگر صادر و شیرکنترل برقی جریان آب را قطع می‌کند. با نصب شیرآلات چشمی شما به راحتی می‌توانید دست‌های خود را بشویید و از مصرف بیش از حد آب نیز جلوگیری کنید.

مزایای نصب شیرآلات چشمی

 • از مزیت‌های مهم نصب شیرآلات چشمی می‌توان به بهداشتی بودن آن اشاره کرد. شما با نصب شیرآلات اتوماتیک و قرار گرفتن دست‌ها زیر شیر به راحتی می‌توانید دست‌های خود را بشویید. هم چنین به دلیل اینکه دست‌ها هیچ‌گونه لمس و تماسی با شیر آب ندارند از پخش شدن آلودگی و انتقال بیماری جلوگیری می‌شود.
 • از مزایای نصب شیرآلات چشمی این است که در مصرف آب صرفه جویی می‌شود. این شیرآلات در مدت زمان مشخصی جریان آب را باز می‌کنند و بعد از اتمام این مدت زمان به صورت اتوماتیک جریان آب قطع می‌شود.مصرف آب
 • از آنجاکه در شیرآلات چشمی نیازی به تماس و لمس نیست به همین دلیل نسبت به شیرآلات معمولی کمتر نیاز به تمیز کردن دارند. پس دیگر لازم نیست ساعت‌ها وقت خود را صرف تمیز کردن شیرآلات کنید.
 • با نصب شیرآلات چشمی در هزینه‌های خود صرفه جویی کنید. با اینکه هزینه خرید شیرآلات اتوماتیک نسبت به نمونه‌های معمولی گران‌تر است اما به خاطر نوع مکانیزمی که دارند در مصرف آب صرفه جویی شده و موجب کاهش هزینه‌های شما در آینده می‌شود.
 • یکی از مزیت‌های نصب شیرآلات چشمی، سهولت کاربری است. اگر در منزل خود کودک یا فرد سالمند دارید که در باز و بسته کردن شیرآلات ناتوان هستند. پیشنهاد می‌کنیم حتما از شیرآلات اتوماتیک استفاده کنید. با نصب این شیرآلات این افراد می‌توانند به راحتی دست‌های خود را بشویند.

بیشتر بخوانید : نحوه تعویض باطری شیر چشمی

شیرآلات چشمی

نحوه نصب شیرآلات چشمی

نصب شیرآلات چشمی بسیار راحت است و خودتان می‌توانید اینکار را انجام دهید. نصب شیرآلات چشمی و الکترونیکی شامل مراحل زیر است:

مرحله اول؛ نصب شیرهای پیسوار

شیرهای پیسوار را با توجه به رنگ متناسب آب گرم و سرد به شلنگ‌ها متصل کنید. حتما شیرهای پیسوار را چند دقیقه باز کرده تا تمام رسوبات و ناخالصی در لوله‌ها خارج شود.

برای نصب شیرآلات از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

مرحله دوم؛ نصب شیر بر روی روشویی

بعد از نصب شیر به وسیله مهره و قطعه پلاستیکی به سنگ روشویی، سیم الکترونیکی و پیچ‌ها را از سوراخ کاسه روشویی رد کنید‌. سپس شلنگ آب خروجی از جعبه کنترل را به ورودی شیر متصل کنید.

نصب شیر بر روی روشویی

مرحله سوم؛ نصب کنتور

ابتدا سه راهی را به قسمت ورودی آب جعبه کنتور متصل کرده و سپس شلنگ های ورودی آب گرم و سرد را به سه راهی نصب کنید. در آخر جعبه کنتور را به صورتی که شلنگ‌ها تحت فشار نباشند روی دیوار نصب کرده و شلنگ آب خروجی را متصل نمایید.

نصب شیر بر روی روشویی

مرحله چهارم؛ اتصالات الکتریکی

کانکتور آداپتور( فیش اتصال) و کانکتور خروجی از شیر را به جعبه کنترل وصل کنید.

مرحله پنجم؛ تنظیم دمای آب

با استفاده از شیرهای پیسوال دمای آب را تنظیم کرده و در آخر با متصل کردن آداپتور به برق می‌توانید دست‌های خود را به راحتی بشویید.

نحوه تمیز کردن شیرآلات چشمی 

اگر متوجه رسوب روی شیرآلات شدید و قصد تمیز کردن آن را داشتید، حتما به نکات زیر توجه کنید:

 • برای تمیز کردن شیرآلات به هیچ عنوان از مواد شوینده قوی مثل وایتکس و جرم گیر استفاده نکنید.
 • هم چنین برای پاک کردن رسوب موجود روی شیر از اسکاچ و سیم ظرفشویی استفاده نکنید.
 • برای تمیز کردن شیرآلات، ابتدا یک پارچه تمیز برداشته و کمی آن را مرطوب کنید. سپس آن را به مقداری مایع ظرفشویی آغشته و شیرآب را تمیز کنید. در آخر با آب سرد، شیر را شسته و با یک پارچه تمیز دیگر آن را خشک کنید.
 • برای تمیز کردن رسوب‌های ایجاد شده روی آبفشان، پیشنهاد می‌کنیم آن را جدا کرده و به مدت چند ساعت در محلول آب و سرکه قرار دهید. سپس آن را شسته و در جای خود نصب کنید.
 • برای برق انداختن شیرآلات کرومی مات می‌توانید از جلاسنج یا واکس اتومبیل استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: تمیز کردن رسوب شیرآلات (با استفاده از سرکه، لیمو و شوینده‌های خانگی)

کلام آخر

همانطور که در این مقاله مطالعه کردید نصب شیرآلات چشمی مزیت‌های زیادی دارد و یک انتخاب عالی برای اماکن عمومی و منازل مسکونی است. شما با نصب شیرآلات الکترونیکی به راحتی و بدون تماس و لمس شیرآب می‌توانید دست‌های خود بشویید. حتما جهت خرید شیرآلات چشمی به فروشگاه‌های معتبر مراجعه کنید تا از اصالت کالا مطمئن باشید.

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در گوگل‌ پلی
دکمه بازگشت به بالا