آموزش هواگیری پکیج در 7 مرحله

گرمایشپکیجرادیاتور شوفاژ

وقتی که در رادیاتورها هوا باشد باعث اختلال در عملکرد پکیج و رادیاتورها و سرد شدن بخشی از پیکج می‌شود. برای بهینه کردن گرمای رادیاتورها و تامین ایمنی پکیج، تنظیم فشار آبگرم و هم‌چنین کاهش سروصدای لوله‌های پکیج باید به موقع عملیات هواگیری پکیج را انجام دهید.

شما با دیدن علائمی مانند گرم نشدن آب، سرد شدن بعضی از بخش‌های شوفاژ یا گرم نشدن آن؛ می‌توانید متوجه شوید که پکیج شما به هواگیری احتیاج دارد. برخی تصور می‌کنند در ایام تابستان که اغلب پیکج خاموش است دیگر نیازی به هواگیری ندارد. اما اشتباه است و هواگیری آن باید در تمام فصول انجام شود.

آموزش هواگیری پکیج تاچی

7 مرحله هواگیری پکیج زمینی

هواگیری پکیج‌ها معمولا یک روش یکسان دارد. البته تفاوت‌های جزئی را می‌توان برای آن‌ها لحاظ کرد اما به‌طورکلی از یک روش برای هواگیری تمامی مدل‌ها استفاده می‌شود. ابتدا باید پکیج را خاموش کنید. بعد از چند دقیقه از راه پیچ هواگیری که روی رادیاتور تعبیه شده است هواگیری کنید. فشار پکیج را از راه شیر پرکن بین 1 الی 1.5 بار تنظیم کنید.

برای هواگیری پکیج باید ابتدا شیر زیر پکیج را باز کنید. نکته‌ای که وجود دارد این است که باید این‌کار را خیلی آرام انجام دهید تا هوا و آب، خیلی آرام و آهسته از پکیج بیرون برود. بعد از این‌که هوا و آب از پکیج خارج شد، باید شیر پکیج را ببندید و به سراغ رادیاتورها بروید. شیر هواگیری رادیاتور را خیلی آرام باز کنید و بگذارید که رادیاتورها، هوا و آب را از خودشان خارج کنند. در آخر که از خارج شدن هوا و آب از پکیج اطمینان حاصل کردید شیر را ببندید. پس از اتمام مراحل، یک‌بار دیگر سراغ پکیج‌ها بروید و هواگیری را مجددا انجام دهید. در این مرحله می‌توانید مطمئن شوید که فرایند هواگیری پکیچ با موفقیت انجام شده است.

مطلب پیشنهادی نحوه تنظیم فشار پکیج

نحوه هواگیری پکیج زمینی دارای هفت مرحله است که با رعایت این مراحل می‌توانید پکیج را با موفقیت هواگیری کنید. هفت مرحله نیز به شرح زیر است:

 1. در اولین مرحله از هواگیری پکیج زمینی شوفاژکار باید پکیج را روشن کنید.
 2. در مرحله دوم نیز باید بخش پایینی پکیج را باز کنید. سپس اجازه دهید که محتویاتی که داخل آن است به‌طور کامل خارج شود. به عبارتی هم‌چنان که آب از پکیج خارج می‌شود، بگذارید که تمام هوایی هم که داخلش وجود دارد به بیرون سرازیر شود.
 3. در سومین مرحله باید تمامی ورود و خروج شوفاژهای متصل به پکیج را باز بگذارید.
 4. در این مرحله باید شوفاژها را مورد بررسی قرار دهید و اطمینان حاصل کنید که هیچ‌کدام از آن‌ها مسدود نیستند. علاوه بر آن باید کوچک‌ترین صدای غیرطبیعی از شوفاژها به گوشتان نخورد.
 5. آب را درون آن‌ها منتقل می‌کنیم و تا هنگامی که آب بدون هوا و با فشار از شوفاژ بیرون نرفت این‌کار را تکرار می‌کنیم. در این مرحله هنگام هواگیری شوفاژ آب به همراه هوا با فشار از شوفاژ بیرون می‌ریزد و محیط پیرامونش را خیس می‌کند. برای این‌که جلوی این اتفاق را بگیرید باید یک ظرف بزرگ یا یک پارچه مثل حوله زیر آب بگذارید تا جلوی خیس شدنش را بگیرید
 6. در مرحله بعد باید توجه کنید که اگر هواگیری به‌ درستی انجام نشود فشار آب افت می‌کند. برای تنظیم فشار آب، شیر زیر پکیج را باز کنید و منتظر شوید که فشار آب تنظیم شود. پس از این‌که مطمئن شدید فشار آب تنظیم شد می‌توانید آب را ببندید.
 7. در آخرین مرحله هواگیری پکیج باید دقت کنید که اگر هواگیری پکیج با موفقیت انجام شده باشد می‌توانید شوفاژها را به آرامی راه‌اندازی کنید.

مطلب پیشنهادی نصب سیستم گرمایش از کف با پکیج

 نکته مهم درباره هواگیری پکیچ

دقت کنید که در قسمت بالایی پکیج یک شیر هواگیری وجود دارد که شما می‌توانید با کمک گرفتن از پیچ‌گوشتی و آچار مخصوص آن را باز کنید. برای هواگیری پکیج شیر هواگیری را انقدر باز نگه دارید که همه هوایی که در پکیج وجود دارد خارج شود. بعد از اتمام کار می‌توانید پکیج را روشن کنید و افت فشار در پکیج را مشاهده کنید.

هواگیری پکیچ ایساتیس

هواگیری پکیج چه موقع باید انجام شود؟

فرآیند هواگیری پکیج باید زمانی انجام شود که پکیج خاموش باشد و عقربه فشار بار، کمتر از یک‌بار باشد. در ابتدا بهتر است، اول از همه قطعه شیر پرکن را در این پکیج پیدا کنید. قطعه شیر پرکن از زیر پکیج بیرون زده است و ولوم پلاستیکی آن به رنگ آبی می‌باشد. این قطعه در زیر پکیج به شکل مورب درآمده است.

اما نکته‌ای که وجود دارد این است که شیر پرکن با تمام شیرهایی که به شیلنگ وصل شده است کاملا متفاوت است. در حقیقت برای این که شیر پرکن را ببینید باید حتما خم شوید و به زیر پکیج نگاهی بیندازید. در این صورت احتمالا ولوم گرد که شبیه به سر ماژیک است و از زیر پکیج به شکل مورب بیرون آمده است را می‌بینید. شما می‌توانید با چرخاندن این قسمت به شکل پادساعتگرد، باید شیر پرکن را باز کنید. سپس بعد از این‌که کارتان تمام شد باید یادتان باشد که حتما شیر پرکن را در جهت خلاف بچرخانید و کاملا آن را ببندید.

مطلب پیشنهادی تعمیر برد پکیج ایران رادیاتور

هواگیری پکیج آریستون

هواگیری پکیج آریستون از دو راه هواگیری اتوماتیک در مدل دیجیتال و هواگیری اتوماتیک در مدل آنالوگ امکان‌پذیر است که هردو را شرح خواهیم داد.

هواگیری پکیج آریستون

هواگیری اتوماتیک در مدل دیجیتال پکیج آریستون

اگر دارای پکیج‌­های آریستون مدل دیجیتال هستید، برای هواگیری به روش اتوماتیک باید این کارها را انجام دهید:

 • دکمه MODE یا به عبارتی همان دکمه حالت تابستانه/ زمستانه پکیج را حدودا 10 ثانیه فشار دهید.
 • دکمه MODE روی پنل فرمان قرار گرفته است. با فشار دادن و نگه­داشتن آن، حرف P روی صفحه نمایش پکیج نمایش داده می‌شود و این فرایند شروع می‌شود.
 • مثل هواگیری اتوماتیک مدل آنالوگ پکیج آریستون، مدت زمان آن حدود 7 دقیقه به طول می‌انجامد.
 • پس از اتمام هواگیری اتوماتیک اجازه دارید که دکمه حالت تابستانه/ زمستانه را 10 ثانیه بفشارید تا باعث توقف هواگیری شوید.

هواگیری اتوماتیک در مدل آنالوگ پکیج آریستون

هواگیری پکیج آریستون مدل ماتیس به روش اتوماتیک، از مدل های دیگر این برند بسیار متفاوت انجام می‌شود. روش هواگیری اتوماتیک مدل آنالوگ، بسیار ساده است. تنها کاری که باید انجام دهید:

 • برداشتن روکش محل آنالیز است. هماهنگ با آن چراغ زرد، رنگ دودکش نیز روشن ‌می‌شود، که روی پانل فرمان قابل دیدن است.
 • بعد از حدود هفت دقیقه این فرایند تمام می‌شود.
 • در آخر نیز باید روکش محل آنالیز را با احتیاط در سر جای خود قرار دهید.
برای تعمیر پکیج از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

بالا رفتن فشار پکیج

درصورتی که فشار پکیج بالا رفت چه کنیم؟

اگر دستگاه اشکال فنی نداشته باشد و تنها آب بیش از حد پر شده باشد، بهتر است تخلیه آب مدار شوفاژ،  به کمک شیر هواگیری رادیاتور داخل حمام و یا آخرین رادیاتور انجام شود.

مطلب پیشنهادی آموزش تعمیر مبدل پکیج و انواع مبدل پکیج

به چه علت، فشار سیستم در مدار پکیج دیواری آبگرم کن کاهش پیدا می‌کند؟

برای این اتفاق چند دلیل وجود دارد:

 • امکان دارد در سیستم لوله‌کشی یا اتصالات، نشتی وجود داشته باشد.
 • فشار بالای سیستم باعث عمل کردن شیر اطمینان می‌شود.
 • همواره موقع هواگیری خودکار از شیرهای هواگیر، کمی هم بخار خارج می‌شود که باعث کاهش فشار سیستم می‌شود.

نتیجه گیری

هواگیری پکیج یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که باید سرموقع انجام شود. وجود هوا در پکیج باعث می‌شود که در روند کار پکیج مشکل به‌وجود بیاید. بنابراین هواگیری را جزو واجبات باید به‌حساب آورد. با علائمی مانند گرم نشدن آب، سرد شدن بعضی از بخش‌های شوفاژ یا گرم نشدن آن؛ می‌توان متوجه شد که پکیج شما به هواگیری نیاز دارد. انجام این کار نیاز به متخصص پکیج ندارد و خودتان هم می‌توانید آن را انجام دهید.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در گوگل‌ پلی
دکمه بازگشت به بالا