تعمیر پکیج تعمیرپکیج

2 علت افت فشار پکیج + نحوه بررسی فشار پکیج

پکیجسرمایش و گرمایشگرمایش

با شروع فصل سرد سال اغلب افراد با اختلالات پکیج دست‌وپنجه نرم می‌کنند. این اختلالات می‌توانند ناشی از خرابی سنسورها، اختلال در مدار گردش آب، افت فشار و دلایلی دیگر باشند. در اغلب موارد وقتی پکیج فشار ثابتی ندارد، نمی‌تواند به‌درستی گرما را انتقال دهد. با توجه به اهمیت این موضوع، این مقاله با هدف بررسی علت افت فشار پکیج تهیه شده است.

نکات کلیدی

 • نشتی آب و خونریزی شوفاژ (هواگیری)، 2 دلیل پایین آمدن بار پکیج بوتان و ایران رادیاتور است.
 • در هنگام هواگیری شوفاژ به‌منظور تنظیم فشار پکیج ایران رادیاتور یا بوتان، از نزدیکی صورت خود با دریچه هواگیری خودداری نمایید.
 • نشتی آب در هر نقطه‌ی سیستم شوفاژ، مهم‌ترین علت افت فشار پکیج محسوب می‌شود.

اهمیت فشار پکیج ایران رادیاتور | بوتان

به‌طور کلی یک پکیج متشکل از یک سیستم گرمایش مرکزی و دارای لوله‌کشی و رادیاتورهایی به‌منظور انتقال گرما است. عموماً پکیج گرمای محیط را تأمین می‌کند و پمپ، آب گرم‌شده را از سیستم گرمایش از طریق لوله‌کشی به رادیاتورها منتقل کرده و این جریان به‌طور مداوم برای گرم شدن محیط و آب لوله‌ها ادامه دارد.

در این سیستم گرمایشی فشار تعیین‌کننده جریان آب و گرما در خانه است؛ بنابراین افت فشار پکیج سبب کاهش یا اختلال در پروسه کار پکیج گرمایشی می‌شود. با توجه به اهمیت این موضوع بررسی علت افت فشار پکیج می‌تواند از بروز مشکلات در فصول سرد سال جلوگیری کند. برای رفع مشکلات تعمیر پکیج بوتان اهمیت پیدا می‌کند.

علت افت فشار پکیج

2 علت افت فشار پکیج

در اغلب موارد 2 دلیل برای پایین آمدن بار پکیج وجود دارد. اغلب تعمیرکاران پکیج، نشت آب و خون‌ریزی رادیاتور را دلیل افت فشار پکیج بیان می‌کنند. در ادامه این بخش در مورد دلیل پایین آمدن بار پکیج اطلاعات بیشتری را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

1. نشت آب

یکی از دلایل کم شدن فشار پکیج نشت آب است. این علت رایج در بین عموم آبگرم‌کن‌ها، موتورخانه‌ها و پکیج‌های خانگی می‌تواند به دلیل معیوب بودن اتصالات آب سرد و گرم، شل بودن واشر، خرابی دریچه تخلیه و خوردگی داخل مخزن پکیج رخ دهد.

تعمیر پکیج
تعمیرپکیج

عموماً شناسایی نشت آب در پکیج‌ها عملی دشوار است؛ چراکه نشتی همیشه در داخل پکیج مشاهده نمی‌شود، بلکه در برخی موارد باید در خانه به دنبال رطوبت یا نشت آب بود.

در وهله اول پیشنهاد ما در چنین وضعیتی بررسی پکیج و سفت کردن اتصالات و واشرها است. در صورتی‌ که نشت همچنان ادامه داشته باشد، برای رفع افت فشار پکیج بوتان یا ایران رادیاتور، تماس با تعمیرکار پکیج عاقلانه‌ترین گزینه است.

کم شدن فشار پکیج

2. خونریزی رادیاتورها (رادیاتور هواگیری)

تعجب نکنید! خونریزی رادیاتور در واقع همان هواگیری شوفاژ به جهت خارج‌سازی هوای محبوس‌شده در آن‌هاست. در اغلب موارد هوای محبوس‌شده در شوفاژ دلیل پایین آمدن bar پکیج است. در چنین شرایطی تنها راه اجازه خونریزی به رادیاتور است.

برای این کار تنها کافی‌ست دورترین رادیاتور خانهِ خود را انتخاب کرده و کلید تخلیه را در خلاف جهت روی دریچه شوفاژ سرد مطابق تصویر بچرخانید و در زیر آن ظرفی را نگه‌ دارید. در اغلب موارد با خارج شدن هوا تنظیم فشار پکیج ایران رادیاتور یا بوتان مشاهده می‌شود؛ چراکه عمده دلیل پایین آمدن بار پکیج معمولاً محبوس شدن هوا در رادیاتور است.

فراموش نکنید پس از پایان خونریزی رادیاتور حتماً کلید تخلیه را در جهت عقربه‌های ساعت بگردانید. پس از انجام عملیات هواگیری اگر همچنان افت فشار پکیج وجود دارد، تخلیه و شست‌وشو رادیاتور یکی از راه‌های چاره برای رفع افت فشار پکیج بوتان و پکیج ایران رادیاتور است؛ زیرا لجن‌ها و آلودگی‌های باقیمانده در شوفاژها خود به‌تنهایی علت افت فشار پکیج هستند.

فشار استاندارد پکیج

به‌طور کلی و در بیشتر موارد، زمانی که پکیج گرمایشی در حال کار است، فشار استاندارد پکیج باید روی 7/0 الی 5/1 باشد.

با وجود این موضوع بررسی هفتگی فشارسنج پکیج می‌تواند به افزایش عمر سیستم گرمایشی کمک کند؛ چراکه زمانی که تا مدت طولانی فشار پکیج روی عدد 0 باشد، آسیب جدی به پمپ پکیج وارد خواهد شد.

با تمام این تفاسیر اما گاهی دلیل پایین آمدن بار پکیج می‌تواند متغیر و مرتبط با هواگیری و نشتی آب باشد.

نحوه بررسی فشار پکیج

خوشبختانه امروزه اغلب پکیج‌ها مجهز به سیستم فشارسنج هستند، از این‌ رو برای تنظیم فشار استاندارد پکیج، ساده‌ترین راه بررسی فشارسنج پکیج است.

با بررسی وجود نشتی یا هوای محبوس در شوفاژ به‌طور حتم می‌توان شاهد کم شدن فشار پکیج بود. به همین دلیل هواگیری یا تماس با تعمیرکاران پکیج برای سرویس پکیج 2 راه پیشنهادی ماست!

تنظیم فشار پکیج ایران رادیاتور

نحوه افزایش فشار پکیج

در برخی موارد به علت رفع افت فشار پکیج بوتان و تنظیم فشار پکیج ایران رادیاتور، نیاز به افزایش فشار به‌منظور عملکرد بهتر احساس می‌شود. در چنین شرایطی انجام مراحل ذیل کمک زیادی به افزایش فشار پکیج خواهد کرد:

 • ابتدا پکیج را خاموش‌ کنید و به آن زمان دهید تا خنک شود.
 • شیر پرکن پکیج را بیابید. این شیر معمولاً دارای یک قسمت عایق و لوله 2دریچه‌ای است.فشار استاندارد پکیج
 • شیر پرکن پکیج را باز کنید تا آب از شبکه اصلی وارد پکیج شود؛ تا جایی که صدای جریان آب را بشنوید.
 • در این حالت مراقب فشارسنج باشید، پر کردن آب تا زمان رفع افت فشار پکیج بوتان و ایران رادیاتور ادامه دهید، درست زمانی که فشارسنج عدد 1 را نشان می‌دهد.
 • شیر پرکن را به حالت اول برگردانید تا جایی که جریان آب متوقف شود.
 • در چنین شرایطی باید علت افت فشار پکیج از بین رفته باشد.

نکته: پیشنهاد می‌شود در شرایطی که نمی‌توانید علت افت فشار پکیج را بیابید، حتماً با تعمیرکاران پکیج در ارتباط باشید. متخصصین خبره آچاره به این منظور در کنار شما هستند.

چند دلیل پایین آمدن bar پکیج

آشنایی با بخش‌های مختلف پکیج می‌تواند کمک زیادی به سرویس و رفع عیوب آن کند. این پدیده علاوه‌بر پس‌انداز ماهانه موجب افزایش تجربه می‌شود. بر اساس نوع پکیج دلیل پایین آمدن بار پکیج می‌تواند دلایل فرعی دیگری هم داشته باشد که در ادامه این بخش به بررسی آن‌ها پرداخته‌ایم:

1. شیر تخلیه فشار معیوب روی پکیج

عموماً زمانی که فشارسنج پکیج عددی کمتر از 3/0 را نشان می‌دهد، به نشتی و شیر تخلیه معیوب شک کنید. در چنین شرایطی تماس با یک تعمیرکار پکیج می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد.

2. نشتی رادیاتورها یا شیرهای رادیاتور

در اغلب موارد نشتی شیرهای رادیاتور یا نشتی رادیاتور می‌تواند علت افت فشار پکیج باشد. از این‌ رو پیشنهاد می‌شود در فصول سرد سال حتماً به شیرهای رادیاتورها توجه ویژه‌ای داشته باشید و در صورت مشاهده نشتی در پکیج اقدام به سفت کردن اتصالات یا جایگزینی آن‌ها کنید.

کم شدن فشار پکیج

3. کاهش باد منبع انبساط پکیج

در برخی موارد دلیل پایین آمدن bar پکیج می‌تواند کاهش باد منبع انبساط پکیج باشد که علت آن می‌تواند وجود یک سوپاپ معیوب یا خراب باشد.

در چنین شرایطی تعویض منبع انبساط پکیج به‌طور کامل یا باد زدن منبع انبساط به کمک تلمبه چاره کار است. صدالبته که باد زدن منبع انبساط پکیج باید توسط تعمیرکار حرفه‌ای و کاربلد انجام شود.

مشاهده هزینه تعمیر پکیج!

4. نشتی اتصالات لحیم‌شده درون پکیج

همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم، نشتی شایع‌ترین علت افت فشار پکیج است. اگر سیستم پکیج قدیمی یا به‌طور مداوم در حال لحیم‌کاری است، بدانید که یکی از دلایل کاهش و علت افت فشار پکیج لحیم‌کاری بیش‌ازحد سیستم‌های گرمایشی قدیمی و فرسوده است.

در چنین شرایطی یافتن نقطه لحیم‌‎شده و لحیم‌کاری جدید یا خرید پکیج جدید می‌تواند تنها راه چاره باشد.

5. معیوب بودن فشارسنج پکیج

گرچه این اتفاق بعید است! اما گاهی معیوب بودن فشارسنج دلیل پایین آمدن بار پکیج است. در چنین شرایطی فشارسنج فشار صحیح را به ما نشان نمی‌دهد که این مقدمه تمام نگرانی‌ها محسوب می‌شود.

اگر این وضعیت ادامه‌دار باشد، در درازمدت باید شاهد نشتی‌های بزرگ و اختلالات جبران‌ناپذیر بدون تشخیص دادن، بود. پس بهترین راه در چنین شرایطی تعویض فشارسنج پکیج بوتان یا ایران رادیاتور است.

نحوه عملکرد پکیج دیواری در زمستان

عملکرد پکیج در فصل زمستان کاملاً متفاوت‌تر سایر فصول سال است؛ چراکه در این فصل پکیج علاوه‌بر گرم کردن آب، گرم کردن رادیاتورها و مدارهای گرمایش را نیز برعهده دارد.

در این فصل اولویت همیشگی سیستم گرمایش محیط است و در مواقعی که شیر آب گرم به‌منظور شستن ظروف یا استحمام باز می‌شود، سنسور آب گرم بازشده و سنسور الکتریکی مدار رادیاتور تا زمانی که آب گرم مصرفی باز است، قطع می‌شود.

البته این قطعی کاملاً موقتی است؛ زیرا با بسته شدن شیر آب گرم، مدار آب گرم رادیاتور وصل می‌شود. این مزیت سبب می‌شود که همواره در هر ساعتی از شبانه‌روز آب گرم در دسترس باشد.

رفع افت فشار پکیج بوتان

نحوه عملکرد پکیج دیواری در فصل تابستان

در تابستان که نیاز به آب گرم به‌منظور شست‌وشو و استحمام احساس می‌شود، با باز شدن شیر آب گرم سنسور فشار آب، مشعل را روشن می‌کند و پس از بسته شدن شیر آب پکیج خاموش می‌شود.

تعمیرات تخصصی پکیج با آچاره

این فرمان فوری از طریق برد الکترونیکی صادر می‌شود و سپس مبدل حرارتی ثانویه بلافاصله آب را گرم می‌کند.علت افت فشار پکیج

مشکلات رایج پکیج

عموماً بیشتر مشکلاتی که در پکیج‌ها ایجاد می‌شود، به دلیل رسوب آب در داخل مبدل‌ها است. در برخی موارد افت فشار پکیج زنگ خطری برای مواجهه با یک مشکل بزرگ است. از جمله مهم‌ترین مشکلاتی که در پکیج‌های بوتان و ایران رادیاتور به وجود می‌آید، می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • عدم گرم شدن رادیاتورها
 • افت فشار آب
 • پارازیت پمپ پکیج
 • خرابی پکیج فن
 • خرابی فشار سوئیچ دود
 • عدم روشن شدن مشعل پکیج
 • ضعیف شدن جرقه‌زن پکیج
 • خرابی میله یونی و سیستم تشخیص شعله بسته
 • انسداد دودکش پکیج
 • افزایش فشار
 • خرابی پکیج فلوسوئیچ
 • رسوب داخل مبدل ثانویه

مزایای پکیج بوتان، ایران رادیاتور

 • استقلال واحدهای آپارتمان
 • کاهش هزینه‌های مصرف انرژی
 • مصرف کمتر گاز
 • کاهش هزینه‌های نگهداری نسبت به موتورخانه
 • کوتاه‌تر بودن مسیر لوله‌کشی
 • دسترسی آسان
 • نصب آسان
 • تنظیم آسان
 • ایمنی بالاتر

معایب پکیج بوتان، ایران رادیاتور

بر اساس نظر کاربران تنها عیب پکیج دیواری گرمایش کندتر نسبت به موتورخانه، آبگرمکن و بخاری است؛ اما فراموش نکنیم که هزینه و ایمنی پکیج‌ها نسبت به بخاری و آبگرمکن بسیار بیشتر است.

ضمن اینکه در صورت سرویس به‌موقع و آشنایی با سیستم پکیج، می‌توان راندمان گرماسازی آن را بالاتر برد.

کدهای خطای پکیج ایران رادیاتور و بوتان در خصوص افت فشار پکیج

در پایان به‌منظور آشنایی با ارورهای پکیج‌های ایران رادیاتور و بوتان، وظیفه خود دانستیم تا مهم‌ترین خطاهای مرتبط با این موضوع را برای شما جمع‌آوری کنیم.

ردیفعنوانتوضیحات
1E04فشار آب مدار گرمایش دارای اختلال است. (بوتان)
2E13اختلال نرم‌افزاری برد (بوتان)
3چراغ چشمک‌زنعدم فشار آب مناسب (بوتان)
4CF, F F E32اختلال در مدار شوفاژ (ایران رادیاتور)

جمع‌بندی

با شروع فصول سرد سال هیچ‌کس دوست ندارد سرما را در شب‌های دراز و برفی تحمل کند. اگر همواره در زمستان احساس سرما دارید، حتماً نسبت به تنظیم فشار پکیج خود اقدام کنید؛ چراکه دلیل پایین آمدن بار پکیج و علت افت فشار پکیج می‌تواند موجب اختلال و عدم کارکرد صحیح شوفاژ شود.

برای بررسی این موضوع می‌توانید خودتان سنجیده وارد عمل شوید یا از تعمیرکار پکیج کمک بگیرید. خوشحالیم که تا انتهای این مقاله از مجله آچاره با ما همراه بودید. حتماً تجربیات خود را در حوزه تنظیم فشار پکیج با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

پکیج چیست؟

پکیج‌ها یک سیستم گرمایشی محبوب هستند که امروزه جایگزین موتورخانه‌های پرهزینه شده‌اند. این دسته از سیستم‌های گرمایشی علاوه‌بر تأمین آب گرم مصرفی، محیط خانه را نیز گرم می‌کنند.

آیا فشار کم پکیج خطرناک است؟

به‌طور کلی این موضوع بستگی به میزان افت فشار دارد. به‌طور حتم کم شدن فشار پکیج و بی‌توجهی به آن در درازمدت می‌تواند از نظر جسمی و مالی خطرناک باشد.

فشار پکیج معمولاً چقدر است؟

عموماً فشار پکیج باید بین 1 تا 2 بار در حالت‌های مختلف باشد. هر چیزی کمتر از 1 بار فشار پایین و بالاتر از آن فشار بالا برشمرده می‌شود. با این‌ حال این موضوع برای تمام پکیج‌ها صدق نمی‌کند، از این‌رو دفترچه راهنمای هر پکیج و مطالعه در مورد مدل پکیج می‌تواند فشار صحیح پکیج را تغییر دهد.

فشار پکیج روشن باید چقدر باشد؟

هنگامی‌ که پکیج بوتان یا ایران رادیاتور روشن است، فشار پکیج باید بین 1.5 تا 2 بار باشد تا پکیج به‌صورت نرمال کار کند.

آیا هنگام روشن بودن پکیج فشار افزایش می‌یابد؟

در حالت نرمال زمانی که پکیج روشن است، کمی فشار افزایش می‌یابد. این موضوع به خاطر این است که آب لوله‌ها و رادیاتورها گرم شده و منبسط می‌شود که این پدیده باعث افزایش فشار در کل سیستم پکیج می‌شود.

وقتی گرمایش خاموش است، پکیج چه فشاری باید داشته باشد؟

هنگامی‌که رادیاتور سرد است، فشار بین 1 تا 1.5 بار طبیعی است. در چنین شرایطی عقربه فشارسنج باید در محدوده سبز باقی بماند.

3.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا