نحوه تنظیم فشار پکیج|روش های کاهش و افزایش فشار پکیج دیواری

سرمایش و گرمایشپکیجگرمایش

تنظیم فشار پکیج مهم‌ترین و ضروری‌ترن کار بعد از نصب این سیستم گرمایشی محسوب می‌شود. دلایل زیادی وجود دارند که می‌توانند باعث کاهش یا افزایش فشار پکیج شوند. برای اطلاع از درجه پکیج و فشار آن باید عقربه واقع بر روی فشارسنج را کنترل کنیم.

این اقدام مزایای زیادی دارد که از آن جمله می‌توان به صرفه جویی در مصرف انرژی اشاره کرد. علاوه بر این با تنظیم پکیج در واقع سطح امنیت سیستم گرمایشی خود را افزایش می‌دهید. اگر شما هم در نظر دارید تا با روش تنظیم فشار پکیج دیواری منزل یا محل کار خود آشنا شوید و از مزایای این کار بهره ببرید تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

تنظیم فشار پکیج به چه معناست؟

همانطور که می‌دانید آب در زمان حرکت در سیستم انتقال به دلیل سیال بودن تولید فشار می‌کند. آب در عملکرد پکیج نیز جایگاهی ویژه دارد. پکیج که وظیفه گرم کردن آب مصرفی و شوفاژها را بر عهده دارد با گردش آب کار می‌کند و فشار آب در زمان گردش قابل تنظیم است. در حالت معمول فشار آب بین 1 تا 2.5 بار  (Bar) برای آب در حالت گردش در انواع برندهای پکیج حدی نرمال محسوب می‌شود. این فشار استاندارد، سلامت عملکرد گردش آب در سیستم پکیج و انتقال درست گرما را تضمین می‌کند.

عدم تنظیم فشار پکیج که به افزایش فشار آب منتهی می‌شود می‌تواند به پنل‌های گرمایشی و لوله‌ها و در کل به خود پکیج آسیب وارد کند. گاهی اوقات سرد بودن آب مصرفی و گرم نبودن آب پکیج نشان دهنده عدم تنظیم دستگاه شما است.

تنظیم فشار پکیج چگونه انجام می‌شود؟

نحوه تنظیم فشار پکیج

تنظیم فشار پکیج از جمله مواردی است که اگر به صورت دوره‌ای انجام نشود ممکن است خطرات جدی را به دنبال داشته باشد. ترکیدگی لوله‌ها، صدمه دیدن پمپ سیرکولاتور و سایر قطعات داخلی نمونه‌هایی از خطرات عدم تنظیم فشار پکیج هستند. این کار پروسه‌ای آسان است و افراد می‌توانند بدون کمک گرفتن از سرویس‌کار این کار را به راحتی انجام دهند.

مطلبپ یشنهادی نصب سیستم گرمایش از کف با پکیج

همانطور که گفتیم عقربه مانومتر روی فشارسنج نشان دهنده فشار پکیج است. به توصیه کارشناسان بهتر است فشار آب پکیج بین 1 تا 2 باید اما مطلوب‌ترین فشار را 1.5 در نظر می‌گیرند. بالا بودن فشار پکیج از حد نرمال می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد.

مطلب پیشنهادی تعمیر برد پکیج ایران رادیاتور

تجمع رسوبات در قطعات داخلی یا خراب شدن شیرهای پکیج می‌توانند دلایل بالا رفتن فشار پکیج باشند. پایین آمدن فشار پکیج هم دلایل خاص خود را دارد. به وجود آمدن نشتی در مبدل، لوله‌ها یا مدار گرمایشی می‌تواند باعث کاهش فشار پکیج و مشکلات بعدی شود. در ادامه شما را با روش‌های مختلف تنظیم فشار پکیج آشنا می‌کنیم.

 

اقدامات لازم در زمان بالا رفتن فشار پکیج

کاهش فشار یکی از مهم‌ترین موضوعات در زمان تنظیم فشار پکیج است. بالا رفتن فشار پکیج ممکن است برای مصرف کننده مشکل ساز باشد بنابراین بهتر است هر چه زودتر برای رفع ایراد اقدامات لازم را انجام دهید.

هر زمان با بالا رفتن فشار پکیج دیواری خود مواجه شدید مطمئن باشید که در پی این اتفاق، شاهد مشکلات زیادی در عملکرد پکیج خواهید بود. پس بهتر است برای تامین آب گرم همیشگی و لذت بردن از استحمام با آب گرم یا شستن ظروف و لباس‌ها، هرچه زودتر برای تنظیم فشار پکیج دست به کار شوید.  

فشار پکیج

همانطور که گفتیم حد تعادل فشار پکیج بین 1 تا 2 است. اگر فشار آب پکیج دیواری شما از این حد بالاتر رفته باشد باید برای تنظیم و کاهش فشار به روش‌های زیر اقدام کنید.

روش‌های کاهش فشار پکیج دیواری

با ما همراه باشید تا شما را با نحوه تنظیم فشار پکیج در مواقع افزایش فشار آن آشنا کنیم.

 1. در مرحله اول باید شیر ورودی آب را ببندید. بستن این شیر ورودی مانع ورود و جریان آب در لوله‌های پکیج می‌شود.
 2. سپس شیر پرکن پکیج را به آرامی باز کنید.
 3. حال نوبت به بررسی فشار آب می‌رسد. برای این کار، باید یکی از شیرهای آب گرم را باز کنید. با این کار، آب گرم تخلیه می‌شود و کاهش فشار مانومتر اتفاق می‌افتد.
 4. در مرحله بعد باید آبگرم مصرفی را ببندید و شیر پر کن پکیج هم در این زمان بسته می‌شود.
 5. در نهایت ورودی آب سرد را باز کنید و دوباره فشار مانومتر را تنظیم نمایید.

آموزش تنظیم فشار پکیج

علت افزایش فشار پکیج دیواری

تنظیم فشار پکیج  در زمان افزایش فشار از اهمیت زیادی برخوردار است. در ادامه به ذکر دلایل بالا رفتن فشار پکیج می‌پردازیم:

 • نامناسب بودن لوله کشی پکیج
 • معیوب بودن کلید حرارتی
 • کم شدن ارتفاع شعله
 • معیوب بودن برد کنترل
 • تجمع رسوبات در پکیج
 • خراب شدن شیر اطمینان و سیر پرکن
 • خرابی پمپ سیرکولاتور
 • تخلیه باد در منبع انبساط
 • تجمع هوا در پکیج
 • عملکرد نامناسب منبع انبساط پکیج
 • معیوب بودن شیر بای پاس
 • عملکرد ضعیف فلز سوپاپ بای پاس

مطلب پیشنهادی آموزش تعمیر مبدل پکیج و انواع مبدل پکیج

اقدامات لازم در زمان پایین آمدن فشار پکیج

کاهش فشار پکیج برند آریستون مشکلاتی را برای پکیج شما ایجاد خواهد کرد. افت فشار پکیج ممکن است به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد. معیوب شدن منبع انبساط و خرابی مبدل حرارتی می‌توانند دلایل عمده کاهش فشار در پکیج باشند.

برای تعمیر پکیج از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

روش‌های افزایش فشار پکیج دیواری

برای این کار کافیست شیر آبی رنگ کوچکی که در زیر پکیج قرار دارد تا در خلاف عقربه‌های ساعت بچرخانید. پس از این کار، عقربه فشار پکیج به سمت عدد یک حرکت می‌کند. نکته مهم در مورد تنظیم فشار پکیج برای بالا بردن فشار این است که بهتر است در ساعاتی از شبانه روز این کار را انجام دهید که فشار آب زیاد باشد. به طور معمول ساعت بعد از 12 شب بهترین زمان برای تنظیم فشار پکیج و افزایش فشار آن خواهد بود.

فرض کنیم عقربه فشار پکیج روی عدد 1.5 متوقف شد. در این شرایط ابتدا باید شیر پرکن را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید. مطمئن شوید که این شیر را به‌طور کامل بسته باشید.

نکته مهم این است که نباید فرآیند کم و زیاد کردن فشار پکیج را به صورت مداوم انجام داد. کاهش و افزایش پیاپی فشار پکیج مشکلات زیادی را برای پکیج شما ایجاد می‌کند. تجمع رسوبات از جمله این مشکلات است که در نتیجه تعویض مداوم آب مدار گرمایشی رخ می‌دهد. علاوه بر این اگر کاهش و افزایش فشار پکیج به صورت مداوم ادامه یابد و تکرار شود قطعا جایی از پکیج شما ایراد پیدا کرده است. بهتر است برای رفع عیب احتمالی از تکنسین تعمیر پکیج کمک بخواهید.

مطلب پیشنهادی آموزش نصب پکیج بوتان مدل پارما (parma)

علت کاهش فشار پکیج دیواری

دلیل کاهش فشار پکیج را می‌توان در عوامل زیر جستجو کرد:

 • وجود نوسان در فشار آب داخلی ساختمان
 • کم شدن فشار آب مصرفی
 • خراب شدن شیر پرکن و شیر سه راهه
 • سوراخ شدگی منبع انبساط
 • وجود نشتی در پکیج دیواری
 • باز ماندن شیر پرکن
 • وجود سوراخ و نشتی در مبدل حرارتی
 • بالا بودن ارتفاع شعله پکیج

تنظیم فشار پکیج چگونه انجام می‌شود؟

تنظیم فشار پکیج می‌تواند نقش مهمی در بهینه‌سازی مصرف انرژی، عملکرد درست سیستم پکیج و تامین آب گرم همیشگی و گرمایش کافی برای منزل و محل کار شما داشته باشد.

جمع‌بندی

تنظیم فشار پکیج یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که باید در فصل‌های پاییز و زمستان انجام شوند. فشار مناسب پکیج بین 1 تا 2 است و افزایش یا کاهش آن می‌تواند مشکلاتی را به وجود آورد. در این مقاله شما را با دلایل کاهش و افزایش فشار پکیج و راه حل‌های در دسترس آشنا کردیم. با این حال اگر احساس کردید پکیج شما نیاز به تعمیر دارد برای تنظیم فشار و تعمیر قطعات پکیج بهتر است با تکنسین حرفه‌ای تماس بگیرید. تکنسین‌های متعهد و ماهر پکیج آچاره می‌توانند در کوتاه‌ترین زمان ممکن برای خدمت‌رسانی به شما در محل حاضز شوند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در گوگل‌ پلی
دکمه بازگشت به بالا