تعمیر جاروبرقی تعمیر جاروبرقی

دلیل جرقه زدن موتور جاروبرقی چیست؟ [راهنمای تعمیر موتور جاروبرقی]

جاروبرقیلوازم خانگی

جرقه زدن موتور جاروبرقی یکی از رایج‌ترین مشکلاتی است که افراد در زمان استفاده از این وسیله با آن روبه‌رو می‌شوند. موتور جاروبرقی اصلی‌ترین منبع این جرقه‌ها است و اگر به‌سرعت تعمیر نشود به آسیب‌های جدی‌تری منجر خواهد شد.

اگر شما هم نگران این موضوع هستید و می‌خواهید بدانید دلیل جرقه زدن موتور جاروبرقی چیست تا با آچاره همراه باشید. در این مطلب علت جرقه زدن موتور جاروبرقي و نحوه تعمیر موتور آن را بررسی می‌کنیم.

در صورتی که مشکل جرقه زدن موتور و قطعات داخلی جاروبرقی شما، کارکرد دستگاه را ضعیف کرده و احتمال سوختن موتور وجود دارد، می‌توانید از طریق ثبت سفارش در بخش تعمیرات جاروبرقی با متخصصان آچاره به‌طور رایگان مشورت نمایید و در صورت نیاز خدمات تخصصی دریافت کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره سراسری 1471 تماس بگیرید.

جملات کلیدی

 • روشن ماندن طولانی جاروبرقی مهم‌ترین علت جرقه زدن موتور آن است.
 • سوختن و از کار افتادن موتور یکی از دلایل جرقه زدن موتور جاروبرقی است.
 • برای عیب‌یابی جرقه زدن جاروبرقی باید ابتدا موتور آن را خارج و تعمیر کنید.
 • کثیفی استاتور جاروبرقی یکی از چندین علت خرابی موتور و جرقه زدن آن است.
 • کاهش توان، عملکرد نادرست و گرم شدن بیش از حد موتور همگی از عواقب به تعویق انداختن تعمیر جاروبرقی هستند.

عیب‌یابی علت جرقه زدن قطعات داخلی جاروبرقی

جرقه زدن موتور جاروبرقی یا سایر قطعات داخلی آن دلایل مختلفی دارد که ممکن است در برندها و مدل‌های مختلف، یکسان نباشد؛ برای مثال علت جرقه زدن موتور جاروبرقی ال جی به چند مشکل داخلی مربوط می‌شود که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

فرسودگی و کهنه شدن کلکتور و برس‌های آن، کوتاه شدن زغال جاروبرقی، خراب شدن بالشتک و سوختن احتمالی موتور و آرمیچر همگی از دلایل وجود جرقه در موتور جاروبرقی شما هستند.

پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر راهنمای علائم سوختن موتور جاروبرقی را مطالعه فرمایید.

دلیل جرقه زدن موتور جاروبرقی چیست

در بعضی شرایط جرقه زدن جاروبرقی مربوط به زغال موتور آن است. کوتاه شدن زغال موتور مهم‌ترین علت جرقه زغال جاروبرقی شما است. زغال جاروبرقی، کربنی چرب است که وظیفه برقراری اتصالات و روشن شدن موتور دستگاه را بر عهده دارد.

تعمیر جاروبرقی
تعمیر جاروبرقی

حالا ببینیم علت جرقه زدن کلکتور جاروبرقی چیست. گاهی جرقه‌ها به کلکتور جاروبرقی مربوط می‌شوند. کلکتور اتصال بین آرمیچر و زغال است و خرابی و فرسودگی آن می‌تواند دلیل جرقه زدن موتور جاروبرقی بوش یا ال جی شما باشد.علت جرقه زغال جارو برقی

علت جرقه زدن موتور جاروبرقی

در این قسمت به دلایل جرقه زدن جاروبرقی سامسونگ، بوش یا ال جی می‌پردازیم. اگر به هر دلیلی جاروبرقی شما نیاز به بررسی و عیب‌یابی دارد توصیه می‌کنیم برای تعمیر موتور جاروبرقی خود به افراد باتجربه و متخصص مراجعه کنید.

جرقه زدن جاروبرقی از جمله مشکلات رایجی است که در بیشتر برندها دیده می‌شود. در بعضی انواع جاروبرقی، جرقه را می‌توان در قسمت فن موتور مشاهده کرد. در بعضی جاروبرقی‌های دیگر بوی سوختگی می‌تواند هشدار جرقه در موتور باشد.

جرقه کوچک بین کلکتور جاروبرقی معمولا طبیعی است. اما اگر اولین جرقه شدت پیدا کند می‌تواند نشان‌دهنده مشکل دیگری باشد. افزایش قوس دندانه‌ها یا برس‌های کلکتور در موتور جاروبرقی ممکن است علامت مشکلی باشد که به کاهش عمر جاروبرقی منجر خواهد شد.

جرقه زدن جاروبرقی مشکلی است که اگر به‌موقع عیب‌یابی نشود نتایج جدی‌تری خواهد داشت. کاهش توان موتور، عملکرد نادرست، گرم شدن بیش از حد موتور و پریدن فیوز هنگام روشن کردن جاروبرقی همگی از عواقب به تعویق انداختن اقدامات لازم برای رفع جرقه زدن موتور جاروبرقی هستند.

در ادامه مهم‌ترین دلایل جرقه زدن موتور جاروبرقی و سایر قطعات را شرح خواهیم داد.

[buatton color=”red” size=”small” link=”https://achareh.co/landing/vacuum-cleaner” icon=”” target=”true” nofollow=”false”]مشاهده رایگان هزینه تعمیر انواع جاروبرقی![/button]

بررسی دلایل جرقه زدن موتور جاروبرقی

روشن ماندن طولانی مدت جاروبرقی مهم‌ترین دلیل گرم شدن و جرقه زدن موتور آن است. گرمای بیش از حد باعث آسیب دیدن کلکتور جاروبرقی و ایجاد جرقه می‌شود. باید جاروبرقی را بعد از چند دقیقه روشن ماندن خاموش کنید تا از داغ شدن کلکتور آن جلوگیری نمایید.

یکی دیگر از دلایل جرقه زدن موتور جاروبرقی ساییده شدن برس‌ها است. برس‌های کلکتور ممکن است به مرور زمان کهنه و ساییده شوند. تعویض این برس‌ها یا همان دندانه‌های روی کلکتور بهترین راه‌حل برای رفع جرقه زدن موتور جاروبرقی شما است.

گیر کردن زغال در موتور جاروبرقی هم یکی دیگر از دلایل جرقه زدن موتور جاروبرقی محسوب می‌شود. برای رفع مشکل باید بلبرینگ‌ها را مورد بررسی قرار دهید. ساییده شدن بلبرینگ‌ها در بیشتر موارد به چرخش ناهموار روتور منجر می‌شود.

فرسودگی بلبرینگ موتور به کلکتور آرمیچر فشار وارد کرده و نتیجه این اتفاق جرقه زدن موتور در جاروبرقی شما است. برای عیب‌یابی باید جاروبرقی خود را به تعمیرکار باتجربه و حرفه‌ای بسپارید چون بررسی اجزای آن کاری فنی و تخصصی است.

رفع جرقه زدن موتور جاروبرقی

چگونه موتور یا پمپ جاروبرقی را تعمیر کنیم؟

تعمیر موتور جاروبرقی کاری تخصصی است و اگر دانش فنی دارید خودتان آن را انجام دهید. در غیراینصورت بهتر است کار را به تعمیرکار بسپارید.

برای اینکه جاروبرقی شما به‌درستی کار کند، پمپ یا موتور آن باید سالم باشد. موتور جاروبرقی دارای قطعات متحرک مختلفی است و این اجزاء به‌دلیل سایش و پارگی از کار می‌افتند. قبل از اینکه بخواهید موتور جاروبرقی را تعمیر کنید باید بدانید که این وسیله برقی چگونه کار می‌کند.

موتور جاروبرقی فن داخل آن را می‌چرخاند. همزمان با این کار مکش اتفاق می‌افتد و هوا همراه با خاک و زباله به داخل جاروبرقی مکیده می‌شود. برای تعمیر موتور جاروبرقی باید مراحل زیر را به دقت دنبال کنید.

تعمیرات انواع برندهای جاروبرقی در آچاره

 • جدا کردن موتور جاروبرقی

برای رفع مشکل جرقه زدن موتور جاروبرقی و تعمیر آن به ابزار مناسب و دانش فنی نیاز دارید. موتور جاروبرقی به فن وصل شده و همانطور که فن می‌چرخد مکش ایجاد می‌شود. هوای پر از خاک و زباله از طریق مکش وارد جاروبرقی شما می‌شود.

سپس جریان هوای پر از خاک از طریق کیسه متخلخل در جاروبرقی فیلتر می‌شود. تعمیر موتور را با جدا کردن فیلتر و مجموعه سوئیچ شروع کنید. مراقب باشید اتصالات و مدارهای الکتریکی زیر آن آسیب نبینند.

جاروبرقی دارای قاب محافظ داخلی است. این قاب محافظ را با احتیاط بردارید تا به موتور جاروبرقی خود دسترسی پیدا کنید. هنگام کار با قسمت‌های شکننده جاروبرقی مراقب باشید. محل درست هر قطعه‌ای که بیرون می‌آورید را یادداشت کنید.

این کار باعث می‌شود در هنگام مونتاژ مجدد هر قسمت را در جای درست خودش برگردانید. قاب محفظه موتور را بردارید. در این مرحله می‌توانید موتور را با دقت خارج کنید.

علت جرقه زدن موتور جاروبرقی ال جی

 • تعمیر موتور جاروبرقی

مرحله بعدی برای بررسی علت جرقه زدن موتور جاروبرقی تعمیر موتور آن است. برای این کار باید محافظ فلزی انتهای موتور جاروبرقی را جدا کنید. با این کار فن دمنده دیده می‌شود. دمنده آلومینیومی برای عملکرد صحیح جاروبرقی نقش مهمی دارد.

این فن معمولاً بخاطر گردوخاک مسدود می‌شود باید به‌خوبی تمیز شوند. برس‌های کلکتور را با دقت جدا کنید. این برس‌ها باید بلند و سفت باشند و برای تمیز کردن آن‌ها از محلول پاک‌کننده قطعات الکتریکی استفاده کنید.

اگر متوجه شدید که برس‌ها خراب شده‌اند هر دو برس را همزمان تعویض کنید. استاتور موتور را با دقت خارج کنید. این استاتور توسط گیره‌های فنری فلزی در جای خود محکم شده است. زمانی که گیره‌ها را فشار دهید استاتور باید به‌راحتی به بیرون بلغزد.

مراقب باشید چون استاتور دارای سیم‌کشی الکترونیکی است. گردوخاک و زباله را از داخل استاتور تمیز کنید. با این کار جاروبرقی شما کارکرد بهینه‌ای خواهد داشت. مجموعه روتور را با احتیاط جدا کنید زیرا در هر دو انتها دارای بلبرینگ است.

در مرحله بعد از پروسه تعمیر جاروبرقی کیسه و تمام فیلترهای جاروبرقی را تعویض کنید. بررسی کنید که تمام راه‌های ورودی و خروجی هوا تمیز باشند.

تعمیر موتور جاروبرقی | جرقه زدن موتور جاروبرقی

 • تعمیر اجزاء الکترونیکی

سیستم الکتریکی جاروبرقی ساده و ابتدایی است. در ابتدای کار بررسی کنید که اتصالات الکتریکی شل نشده باشند. گیره‌های پلاستیکی که کانکتورهای الکتریکی را در کنار هم نگه می‌دارند را از نظر ترک یا آسیب چک کنید.

اگر این گیره‌ها خراب هستند آن‌ها را تعویض کنید. اگر جاروبرقی شما کار نمی‌کند رایج‌ترین دلیل خرابی فیوز است. فیوز را چک کنید و اگر سوخته است آن را با فیوز مشابه تعویض نمایید. در حین انجام این کار، بررسی کنید که آیا اتصالات در دوشاخه سالم هستند یا خیر.

 • مونتاژ دوباره قطعات جاروبرقی

قبل از مونتاژ مجدد دستگاه مطمئن شوید که تمام قطعات کاملا خشک باشند. تمام پیچ‌ها و قطعات را در جای اصلی خود برگردانید. دوباره بررسی کنید تا مطمئن شوید که همه چیز سر جای خود قرار گرفته و تمام سیم‌کشی‌ها سالم هستند. بعد از مونتاژ مجدد جاروبرقی، آن را روشن کنید.

اگر نقص و ایرادی وجود نداشته باشد این وسیله برقی به‌خوبی کار می‌کند. در نظر داشته باشید که عیب‌یابی علت جرقه زدن موتور جاروبرقی معمولا کاری فنی است و باید با دانش کافی انجام شود.

جمع‌بندی

جزء اصلی هر جاروبرقی موتور یا پمپ آن است. تعمیر موتور جاروبرقی مستلزم بررسی موتور، استاتور، کموتاتور و قطعات الکترونیکی است. بسته به نوع ایراد، می‌توانید قطعه معیوب را تعمیر و تعویض کنید.

اگر می‌خواهید جاروبرقی شما عملکرد خوبی داشته باشد باید آن را به‌طور مرتب بررسی و تعمیر کنید. یکی از متداول‌ترین مشکلاتی که ممکن است با آن روبه‌رو شوید جرقه زدن موتور جاروبرقی است که عوامل بیان شده در این مطلب، بیشترین نقش را در بروز این مشکل دارند.

سوالات متداول

دلیل جرقه زدن موتور جاروبرقی و بوی سوختگی در اطراف برس‌ها چیست؟

استفاده طولانی مدت از جاروبرقی و داغ شدن مهم‌ترین دلیل جرقه زدن موتور آن و بوی سوختگی است.

زغال موتور جاروبرقی چیست؟

زغال جاروبرقی کربنی چرب است که که باعث روشن شدن موتور آن می‌شود. کوتاه شدن زغال جاروبرقی یکی از دلایل جرقه زدن موتور آن است.

نقش کلکتور در عملکرد جاروبرقی چیست؟

کلکتور جاروبرقی اتصال بین آرمیچر و زغال است. فرسودگی کلکتور به جرقه زدن موتور جاروبرقی منجر خواهد شد.

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا