مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی و انواع آن

لوله کشی و تاسیسات

مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی جزء تجهیزات بسیار کارآمد و مورد نیاز ساختما‌ن‌ها به شمار‌ می‌‌آید که در انواع گوناگون تولید شده و به بازار عرضه می‌گردند. در این مقاله قصد داریم با ارائه مطالبی به معرفی بهتر، مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی پرداخته و جوانب مختلف آن‌ها را مورد استفاده قرار دهیم.

مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی چیست؟

منبع یا مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی دستگاهی است که در شبکه آبرسانی، استهلاک پمپ را کاهش داده و به علاوه سبب کاهش مصرف و هزینه برق خواهد شد. در واقع اگر قصد داریم که در هنگام باز نمودن شیر آب مصرفی، هزینه برق و استهلاک پمپ کاهش یافته و جریان آب با سرعت مطلوبی تامین شود، می‌بایست از مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی استفاده کنیم. مخزن پمپ آب خانگی انواع متخلفی دارند که در ادمه به آن‌ها نیز خواهیم پرداخت.

مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی

مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی از چه اجزایی ساخته شده است؟

به طور کلی یک مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی، متشکل از سه بخش پوسته، تیوب و فلنج است. پوسته خارجی مخزن که اغلب از ورق‌های 1.5 میلی متری تولید می‌شوند که در هنگام ساخت با استفاده از دستگاه‌های پرس به شکل دو عدسی تهیه شده و سپس جوش داده می‌شوند.

در مرحله بعد مقاومت جوش در هر مخزن تحت فشار باید مورد بررسی و تست قرار گیرد که پس از آن تیوب و فلنچ را بر روی منبع تحت فشار آب نصب می‌کنند. میزان مقاومتی که یک مخزن تحت فشار آب باکیفیت قابلیت تحمل آن را دارد حدود 10 تا 15 بار است. تیوپ مرغوب مخزن از متریال EPDM و یا BUTIL است که این تیوپ‌ها را با فرمولاسیون استاندارد و ضدباکتریال می‌سازند تا بتوانند آب مصرفی را بدون آلودگی تا مدت‌ها در خود حفظ کنند. فلنچ‌ها نیز با استفاده از دستگاه پرس و بدون نیاز به جوش بر روی مخازن تحت فشار پمپ آب خانگی نصب می‌گردند.

مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی از چه اجزایی ساخته شده است؟

مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی چگونه عمل می‌کند؟

میزان حجم تمامی مخازن تحت فشار پمپ آب با لیتر مشخص می‌شود که بیانگر مقدار آبی است که در منبع با فشار معینی ذخیره شده است. فشار آبی که در منابع تحت فشار تعیین شده است برابر با میزان فشاری است که پمپ آب قادر به تامین آن است.

در حالت کلی مخازن تحت فشار پمپ آب خانگی به این صورت عمل می‌کنند که در ابتدا پمپ شروع به پر نمودن مخازن کرده و پیوسته به این کار ادامه می‌دهد تا وقتی که فشار مخزن به اندازه مطلوب خود برسد. سپس پمپ آب خاموش شده و آب مخزن آماده‌ی مصرف خواهد شد.

مطلب پیشنهادی تعویض و تعمیر پمپ کولر آبی

در این مرحله وقتی شیر آب مصرفی باز شود، مخزن به جای پمپ شروع به تامین آب مورد نیاز ساختمان مسکونی با فشار پمپ خواهد کرد تا وقتی که فشار به صفر برسد. هنگامی که فشار آب به صفر رسید، پمپ شروع به کار کرده و از آنجا که شیر همچنان باز بوده اینبار پمپ مستقیما آب مصرفی مورد نیاز را تامین خواهد کرد. پس از اینکه شیر بسته شد، مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی تا ظرفیت تعیین شده خود برای مثال حدود 60 لیتر، مجددا شروع به ذخیره آب و بارگیری آن نموده و بعد از اینکه پمپ خاموش شود، فشار مخزن تکمیل شده است و دوباره قابلیت آبرسانی را خواهد داشت.

انواع مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی

به طور کلی مخازن تحت فشار پمپ آب خانگی به دو نوع مخزن تحت فشار پمپ خانگی دیافراگمی (که به آن بدون تیوپ نیز گفته می‌شود) و منبع تحت فشار پمپ خانگی تیوپی تقسیم می‌شوند. هر دو نوع از این مخازن سبب ایجاد سرعت و جریان مشخصی در هنگام استفاده از آب مصرفی در ساختمان‌ها خواهند شد.

آشنایی با مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی دیافراگمی

این نوع مخزن‌های تحت فشار پمپ آب خانگی را می‌توان به دو بخش تقسیم نمود. قسمت خشک، که در این قسمت هوای پرفشار توسط یک شیر مخصوص وارد مخزن آب شده و بخش دیگر که قسمتی برای ذخیره سازی آب است و از طریق یک خروجی به پمپ آب متصل شده است.

وقتی که پمپ آب شروع به کار می‌‎کند، میزان فشار هوا در پشت آن بیشتر شده و زمانی که فشار به حد مطلوبی رسید پمپ خاموش شده و مخزن دیافراگمی شروع به ذخیره سازی نموده و به حالت اولیه باز می‌گردد. متریالی که با آن مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی دیافراگمی را می‌سازند اغلب از جنس فولاد یا فایبرگلاس است. خرید مخزن آب دیافراگمی مقرون به صرفه‌تر است و همچنین از مقاومت و طول عمر بیشتری نیز برخوردار است.

مطلب پیشنهادی رفع بوی بد کولر آبی

پمپ آب خانگی دیافراگمی

نکته مهم در هنگام استفاده از مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی دیافراگمی این است که اگر فشار جریان آب در حد مطلوب است در مقابل ورودی آب به منبع، از یک فیلتر استفاده کنید تا از ورود سنگ‌ریزه و سایر مواد و املاحی که موجب رسوب در مخزن یا لوله‌های ساختمان خواهند شد، جلوگیری نماید که این امر در ماندگاری و عملکرد بهتر مخزن نیز بسیار تاثیرگذار است.

اما اگر مخازن پلی اتیلنی را مورد استفاده قرار می‌دهید، برای جلوگیری از ورود مواد زائد و حفظ کیفیت و افزایش طول عمر دستگاه، بهتر است که در هنگام نصب آن تغییراتی را اعمال کنید. به این صورت که خروجی مخزن را مقداری بالاتر از کف مخزن در نظر گرفته و نصب نمایید.

مزیت‌های منبع تحت فشار پمپ دیافراگمی

 1. استحکام، طول عمر و ماندگاری بیشتر این نوع مخازن نسبت به مخزن تحت فشار تیوپی
 2. کارایی و عملکرد بهتر نسبت به منابع تیوپی
 3. این نوع مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی از ضمانت و گارانتی بیشتری برخوردارند.
 4. معایب مخازن تحت فشار پمپ دیافراگمی
 5. این نوع مخازن ضمن اینکه از کارایی بیشتری برخوردار بوده اما دارای هزینه بالاتری نیز هستند که نسبت به مخازن تیوپی تفاوت محسوسی است.
 6. با اینکه این مخازن دیافراگمی از طول عمر و کیفیت بالایی برخوردارند اما اگر دچار اختلال شوند و نیاز به تعمیر داشته باشند، تعمیر آن‌ها دشوار بوده و ممکن است نیاز به صرف زمان زیادی برای این کار وجود داشته باشد.

آشنایی با مخازن تحت فشار پمپ آب خانگی تیوپی

فرآیند کار این نوع مخازن تیوپی به این صورت است که در میان مخزن، آب توسط یک تیوپ که در مخزن تعبیه شده، تحت فشار نگه داشته می‌شوند. از این نوع مخازن تحت فشار تیوپی اغلب در شبکه‌های قدیمی استفاده می‌شد زیرا دارای استحکام و عملکرد ضعیف‌تری نسبت به نوع دیگر مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی یعنی منابع دیافراگمی هستند.

مزایای منبع تحت فشار پمپ آب خانگی تیوپی:

 1. قیمت این نوع منابع تحت فشار پمپ آب خانگی که تیوپی هستند نسبت به سایر انواع بسیار کمتر بوده و مقرون به صرفه‌اند.
 2. با اینکه زود دچار نقص شده و در عملکردشان اختلال ایجاد می‌شود اما بسیار ساده‌تر تعمیر شده و به حالت اولیه خود باز می‌گردند.
 3. با به کارگیری اصول و نکاتی معین می‎‌توان میزان دفعات تخریب آن‌ها را کاهش داد یا حتی از آن جلوگیری نمود.

معایب مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی تیوپی:

 • این نوع منابع در مواقعی سبب ایجاد تغییراتی در بو و مزه آب خواهند شد.
 • ممکن است در حین کار چندین دفعه تیوپ داخلی مخزن آب سوراخ شود.
 • با گذشت زمان مخزن کیفیت اولیه خود را از دست داده و عمل بارگیری و ذخیره سازی با حجم کمتری در آن صورت می‌گیرد.

بهترین مخزن پمپ آب خانگی کدام است؟

با توجه به پژوهش‌هایی که در زمینه مخازن پمپ آب خانگی و عملکرد آن‌ها صورت گرفته، منابعی که از متریال استیل ضد زنگ و یا پلی اتیلن تولید می‌شوند که مواد اولیه آن‌ها نو بوده و غیر بازیافتی است، بهترین گونه‌ها از مخازن پمپ آب هستند که به بازار عرضه می‌شوند و برای حفظ آب مصرفی بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرند و بهترین مخزن پمپ آب می‌‌باشند.

استفاده از مخزن پمپ آب خانگی استیلی یا پلی اتیلنی؟

با توجه به هزینه بیشتر و گران قیمت بودن مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی استیلی نسبت به منابع با جنس پلی اتیلن، بسیاری از افراد خرید منبع پمپ آبی که تهیه شده از پلی اتیلن باشند را ترجیح می‌دهند که این نوع مخازن با نام پلاستونیک نیز بسیار شهرت دارند. اما در صورتی که قصد خرید منابع پمپ آب خانگی از جنس استیل را داشته باشید، می‌بایست حتما به نکاتی توجه نمایید.

در وهله اول می‌بایست در نظر داشته باشید که حتما ظرفیت نامی مخزن با ابعاد آن متناسب باشد. در بسیاری از موارد برخی از فروشگاه‌ها برای منافع خود، مخازنی را که برای مثال دارای گنجایش کمتر از 50 لیتر هستند را، 50 لیتری معرفی نموده و با قیمت کمتری به مشتریان می‌فروشند. اما شما می‌توانید خصوصا در مخازنی که عمودی هستند ظرفیت آن‌ها را مطابق با حجم استوانه در نظر گرفته و محاسبه نمایید.

پمپ آب خانگی استیلی یا پلی اتیلنی

همچنین برای خرید یک مخزن استیلی اصل و مرغوب باید حتما از خرید مخازنی که قیمت ارزانی دارند اما سنگین هستند اجتناب کنید و به هیچ وجه از این نوع منابع برای نگهداری و حفظ آب شرب مصرفی خود استفاده ننمایید. زیرا مواد اولیه این منابع از مواد بازیافتی تهیه شده که به دلیل کیفیت، مقاومت مکانیکی و استحکام پایین مواد بازیافتی، مخازن را در وزن‌هایی سنگین تولید می‌نمایند.

چنین مخازنی که متریال آن‌ها از مواد بازیافتی تامین می‌شود بسیار شکننده هستند که در صورت شکستگی به راحتی قابل تعمیر نیستند و حتی عمل جوشکاری نیز با دشواری انجام می‌شود و در بسیاری از موارد اصلا امکان پذیر نیست. بنابراین بهتر است قبل از خرید مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی استیل حتما با افرادی که در این زمینه آگاهی کافی دارند مشورت کنید.

مخازن پمپ آب پلی اتیلن

بهترین مخزن پمپ آب خانگی از جنس پلی اتیلن که برای نگهداری آب شرب در ساختمان‌ها نصب می‌گردد، مخزنی است با متریال پلی اتیلن که به دلیل فرمولاسیون خاصی که برای ساخت آن به کارگرفته شده به صورت سه لایه و ضد جلبک است.

این نوع مخزن پمپ آب خانگی بهترین مخزن پمپ آب بوده و دارای گواهینامه استاندارد و همچنین نشان سیب سلامت از وزارت بهداشت است. البته به دلیل اینکه بسیاری از سودجویان این گواهینامه‌ها و پروانه‌ها را جعل کرده و از اطمینان مشتریان سوء استفاده می‌کنند بهتر است این منابع را از مراکز معتبر تهیه نموده و از صحت و صداقت آن‌ها در فروش اطمینان حاصل نمایید.

مزایای مخزن آب از جنس پلی اتیلن

 1. مخازن آب از جنس پلی اتیلن ضد جلبک بوده و سبب عدم تغییر در بو و مزه آب شده که این امر در سلامت و بهداشت آب بسیار ارزشمند و حائز اهمیت است.
 2. این نوع مخازن دارای قیمت ارزان و مقرون به صرفه‌ای هستند.
 3. جابه‌جایی و نصب این نوع منابع بسیار راحت بوده که همچنین سبب سرعت عمل در کار اجرا نیز می‌گردد.
 4. مخازن آب با متریال پلی اتیلن دارای استحکام و مقاومت بالایی در برابر فرسایش و خوردگی هستند.
 5. این مخازن در سایز و قالب‌های گوناگونی متناسب با محل نصب و سلیقه مشتریان قابل ساخت و تولید هستند.

 

مطلب پیشنهادی راهنمای انواع لوله فاضلاب و اتصالات لوله‌کشی

 

تعویض تیوپ منبع تحت فشار

تیوپ مخازن تحت فشار پمپ آب، بسیار با مشکل مواجه می‌شوند که در این مواقع بهتر است از یک کارشناس خبره پمپ آب برای عیب یابی و سپس تعمیر یا تعویض آن کمک بگیرید. اما در صورتی که با تجهیزات صنعتی آشنایی داشته باشید، خودتان نیز می‌توانید برای رفع مشکل این دستگاه اقدام نمایید. در ادامه به مراحلی که برای تعویض تیوپ‌ها صورت می‌گیرد خواهیم پرداخت.

در ابتدا می‌بایست منبع تحت فشار پمپ آب خانگی را از لوله کشی شبکه به صورت کلی جدا نمایید. سپس کلاهک شیر هوای سوزنی را برداشته و با فشردن پین، هوای آن را تخلیه کنید. به جهت اینکه از تخلیه کامل آب درون منبع، اطمینان حاصل شود می‌توان مخزن را بر روی زمین خوابانده و تا مدتی در همان حالت قرار دهید.

در این مرحله باید کانکتور و فلنج را از انتهای منبع باز نموده و تیوپ را از آن خارج کنید و سپس تمامی رسوبات منبع و لبه‌های آن را با سمباده کاملا صاف نمایید. سپس بایستی مخزن فشار پمپ خانگی را به حالت اولیه بازگردانید تا به راحتی بتوانید تیوپ را نصب نموده و بعد تیوپ تازه را درون محفظه فلزی قرار دهید و از نصب صحیح و جای‌گذاری درست آن اطمینان حاصل نمایید.

در این مرحله باید اتصال فلنج را روی تیوپ انداخته و سپس دهانه آن را تا حدودی بیرون بکشید. باید فلنج را طوری قرار دهید که کاملا لبه‌های تیوپ را پوشانده تا بعد از بستن پیچ‌ها، منبع به خوبی آب‌بندی شود. توجه داشته باشید که مهره نگهدارنده فلنج را به حالت ضربدری به وسیله ابزار مخصوص محکم نمایید.

در مرحله پایانی به این نکته دقت نمایید که اتصالات در قسمت پایین منبع تحت فشار پمپ آب خانگی می‌بایست با نوار تفلون درزگیری و آب بندی شوند.

در نگهداری از مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی باید به چه نکاتی توجه نمود؟

برای حفظ کیفیت و دوام مخازن تحت فشار پمپ آب، بایستی به مواردی توجه نمایید. در وهله اول بهتر است از یک فیلتر مناسب و مرغوب در قسمت ورودی مخزن تحت فشار تعبیه کنید تا از ورود شن، سنگ‌ریزه و سایر اجسام و مواد زائد که توسط فشار قوی پمپ وارد مخزن می‌شوند، جلوگیری نماید.

نگهداری از مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی

این مواد ریز که اغلب تیز و برنده نیز هستند سبب پاره شدن تیوپ شده که در این صورت نیاز به تعویض تیوپ مخزن تحت فشار پمپ آب خواهد بود. همچنین مواد ریز داخل آب موجب ته نشین شدن و رسوب گذاری داخل تیوپ و لوله‌ها خواهد شد که با وجود فیلتر می‌توان تا حدود زیادی از این معضل جلوگیری نمود.

لازم است که به صورت ماهیانه، میزان فشار هوای موجود در داخل مخزن تحت فشار بررسی شده و در صورت تغییر در مقدار گنجایش و ظرفیت مخزن برای حفظ فشار هوا در جهت رفع مشکل اقدام نمایید. این عمل سبب می‌شود تا فشار هوای موجود در مخزن بر اثر عملکرد پیوسته تیوپ و پر و خالی شدن آن، از حالت اولیه و طبیعی خود خارج نشود.

مطلب پیشنهادی صفر تا صد لوله کشی فاضلاب

مزایا و معایب مخزن پمپ آب خانگی

در حالت کلی از مزایای مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی می‌توان به موارد بسیاری اشاره نمود. مانند کاهش مصرف و هزینه برق، کاهش تعداد دفعات روشن شدن پمپ که در نتیجه موجب استهلاک کمتر پمپ خواهد، افزایش ماندگاری و طول عمر پمپ آب، کاهش صداهای ناهنجار ناشی از روشن شدن پمپ آب، جریان و فشار آب ثابت و عدم ایجاد نوسان در فشار آب، کاهش استهلاک سیستم آبرسانی ساختمان‌ها به دلیل رفع ضربات مکانیکی که بر اثر روشن و خاموش شدن پیوسته پمپ آب خانگی صورت می‌گرفت.

اما در کنار مزایای بی‌شمار، معایب مخزن پمپ آب خانگی نیز وجود دارد مانند امکان پارگی تیوپ و یا کاهش باد منبع که موجب سرویس ماهیانه این تجهیزات و پرداخت هزینه برای رسیدگی به آن‌ها خواهد شد. بنابراین می‌بایست آن‌ها را به صورت پیوسته مورد بررسی قرار داد.

از آنجا که ماندگاری و طول عمر تیوپ منبع انبساط برای مصارف آشامیدنی بر اساس قوانین استاندارد 4 ماه است و در این محدوده زمانی تیوپ هزاران مرتبه پر و خالی می‌‌گردد، این امر سبب می‌شود تا مولکول‌های پلیمری از بدنه تیوپ جدا شده و موجب آلودگی آب شوند.

بنابراین می‌بایست برخی از انواع مخازن تحت فشار پمپ آب خانگی را در طول سال حداقل دو مرتبه تعویض نمایید تا آب مصرفی مورد استفاده شما دچار آلودگی نگردد.

از طرفی برای ارتقای طول عمر و حفظ کیفیت و کارایی منابع تحت فشار پمپ آب خانگی می‌بایست آن‌ها را هر 3 ماه یا 6 ماه یکبار کاملا سرویس نمود.

برای تعمیر پمپ آب از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

جایگزین مخزن پمپ آب خانگی

امروزه ابزاری به نام ست کنترل وجود دارد که به عنوان جایگزین مخزن پمپ آب خانگی از آن استفاده می‌شود. این امر به دلیل کیفیت بیشتر ست کنترل و همچنین هزینه پایین‌تر آن نسبت به مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی صورت می‌گیرد که در ادامه به معرفی بیشتر این ابزار، یعنی ست کنترل خواهیم پرداخت.

کارایی ست کنترل چیست؟

کارایی ست کنترل

ست کنترل نیز کاملا همان وظیفه مخازن پمپ آب را بر عهده دارد اما عملکرد ست کنترل کاملا به صورت الکتریکی و با استفاده از جریان برق صورت می‌گیرد. ست کنترل به دلیل داشتن سنسوری که متصل به بورد الکترونیکی بوده، در مواقعی که میزان فشار آب کمتر از حد مورد نیاز ساختمان شود، سبب فعال شدن پمپ شده و آب مصرفی را تامین می‌کند و در نهایت می تواند جایگزین مخزن پمپ آب خانگی باشد.

به چه دلایلی ست کنترل می تواند جایگزین مخزن پمپ آب خانگی باشد؟

ست کنترل نسبت به مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی از هزینه بسیار پایین‌تری برخوردار بوده که در نتیجه بسیار مقرون به صرفه خواهد بود. به علاوه ست کنترل نسبت به پمپ آب خانگی کمتر دچار نقص و اختلال خواهد شد. بنابراین به اندازه مخازن نیاز به سرویس نخواهد داشت.

ست کنترل از نصب بسیار آسان‌تری برخوردار بوده، زیرا این وسیله دارای یک ورودی و خروجی است که با داشتن یک پریز، دو شاخه پمپ خانگی به آن متصل شده که با وصل نمودن سیم برق آن به جریان الکتریسیته می‌توان ورودی ست کنترل را به خروجی پمپ آب و خروجی آن را به لوله آب متصل کرد تا به آسانی از آن استفاده نمود. اما همان‌طور که قبلا گفته شد راه‌اندازی مخازن نیاز به زمان و مهارت بیشتری دارد.

مطلب پیشنهادی رفع گرفتگی لوله فاضلاب با سیمان

علاوه بر دلایل بالا ست کنترل شامل مزایای بیشتری نیز هست. مانند عدم نیاز به تنظیم مداوم، مقاومت و طول عمر بیشتر ست کنترل نسبت به مخازن آب، سبب ایجاد قابلیت اتومات در پمپ و دیگر اینکه دبی آب با استفاده از ست کنترل در حالت بهتری نسبت به استفاده از مخازن آب قرار خواهد گرفت. در نهایت با این دلایل ست کنترل می‌تواند جایگزین مخزن پمپ آب خانگی باشد.

در هنگام خرید مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی به چه نکاتی باید توجه نمود؟

همان‌طور که قبلا بیان شد مخازن تحت فشار پمپ آب خانگی در کنار پمپ‌های آب تعبیه شده در منازل، نقش ویژه‌ای در ایجاد آرامش برای ساکنین داشته و بسیار حائز اهمیت هستند. بنابراین در هنگام خرید مخازن مورد نیاز خود حتما به نوع آن توجه نموده و میزان کیفیت و کارایی آن را در نظر بگیرید.

دستگاه مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی نیز مانند سایر ابزارآلات نیاز به بررسی مداوم و رسیدگی دارند که گاه منجر به تعویض آن‌ها خواهد شد که این امر در مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی از نوع تیوپی به دلایلی که گفته شد، بسیار بیشتر دیده می‌شود. بنابراین در هنگام خرید مخزن نوع تیوپی به تمام جوانب آن توجه نمایید.

افراد می‌توانند متناسب با نوع و ظرفیت پمپ آب خانگی خود، مخزن مناسب و دلخواه را انتخاب نمایند. اما پیش از خریداری و نصب مخزن مورد نظر بهتر است با یک کارشناس حاذق در این زمینه، راجع به قیمت و هزینه مخزن مورد نیاز خود مشورت نمایید.

سخن آخر

مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی ضمن تامین آب مصرفی مورد نیاز سبب کاهش بسیاری از هزینه‌ها خواهد شد، امروزه دارای جایگزین بهتری با عنوان ست کنترل است که نواقص مخازن را جبران نموده و کارایی بهتری نیز دارد. برای تهیه و نصب مخازن آب خانگی می‌بایست به مراکز مجرب رجوع کرده و از اعتبار و استاندارد بودن کالا، قبل از خرید اطمینان حاصل نمایید.

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در گوگل‌ پلی
دکمه بازگشت به بالا