خونه تکونی سریع، از کجا شروع کنیم؟

نظافت و شستشو

خونه تکونی، پیشینه چندین هزار ساله در ایران داره و اهداف مقدس و جالبی، محرک انجام خونه تکونی در میان مردمان قدیم بوده. اگر دوست دارید در این زمینه بیشتر بخونید، می‌تونید مقاله “از تاریخچه خونه تکونی عید تا بایدها و نبایدها” رو مطالعه کنید. تقریبا همگی موافقیم که  خونه تکونی سریع کار سخت، طاقت‌فرسا و وقت گیری هست؛ به خصوص که در زمان نزدیکی به عید، تعداد کارهایی که باید انجام بدیم، خیلی بیشتر می‌شه. از خرید تنقلات برای سفره عید، تا خرید لباس نو، از خرید هدایای عید تا برنامه ریزی برای مسافرت و …. اگر آچاره رو بشناسید، حتما متوجه شدید که یکی از سرویس‌های اصلی این اپلیکیشن، ارائه خدمات نظافت هست و یکی از وظایف اون در مجله آچاره، ارائه مطالب راه‌گشا برای مدیریت بهتر زندگیه. با همین مقدمه و پیش فرض، در این مقاله به دنبال یافتن راه‌حل‌های اصولی برای خونه تکونی سریع، هستیم تا در زمان کمتری بتونیم خونه تکونی انجام بدیم!

این راه‌حل‌ها از برنامه ریزی صحیح برای خانه تکانی تا خلاقیت و موسیقی رو دربرمی‌گیره. در ادامه مقاله همراه ما باشید.

برنامه ریزی خانه تکانی عید

برنامه ریزی برای خونه تکونی

اول از همه بسیار مهمه که یه برنامه ریزی کلی و یا حتی جزئی برای خونه تکونی داشته باشید و در اون به موارد زیر توجه کنید:

1) مدت زمانی که برای خونه تکونی می‌تونید صرف کنید، چقدره؟ برای مثال ممکنه به علت شاغل بودن، فقط دو روز آخر هفته رو برای اینکار وقت داشته باشید و یا بخواین فقط عصرها رو به این کار اختصاص بدید.

2) پس با توجه به مدت زمانی که نیاز دارید، اولویت های خونه تکونی رو مشخص کنید و سخت ترین کارها رو اول انجام بدید، چون انرژی بیشتری دارید.

 

لیست کارهای خانه تکانی رو مشخص کنید

لیست کارهای خانه تکانی

بعد از مشخص کردن مدت زمانی که در اختیار دارید، لیست کارها رو به ترتیب از سخت ترین کارها به آسون‌ترین یادداشت کنید.

بعضی از کارها، مثل تمیزی شیشه، شستشوی دیوار و کف اتاق ها و آشپزخونه، جزو کارهای سخت و زمان بر هست. می‌تونید این کارها رو در اولویت قرار بدید تا به مرور زمان که انرژی و حوصله‌تون کمتر می‌شه، به کارهای آسون‌تر برسید.

مزیت تهیه لیست خانه تکانی

با انجام هر یک از موارد داخل لیست و مشخص کردن اون با تیک و یا هایلایت، انرژی بیشتری می‌گیرین تا کارهای بعدی رو انجام بدید و انگیزه بیشتری پیدا می‌کنید و البته با انجام کار هر بخش، خستگی از تن‌تون میره!


آیا حساسیت در نکات ریز خانه تکانی لازم است؟

نکات ریز خانه تکانی

اگه ویژگی شخصیتی کمالگرا داشته باشید، حتما با حساسیت در انجام هر کاری آشنا هستید:

در انجام مراحل خونه تکونی نکات بسیار ریزی وجود داره که با توجه به زمانی که برای اینکار اختصاص دادید، می‌تونید انواع مختلف اونها رو انجام بدید. دسته ای از این نکات ریز خونه تکونی موارد زیر هست:

  • تمیز کردن فیلتر لباسشویی و ظرفشویی
  • تمیز کردن قاب پنجره ها
  • تمیز کردن چارچوب درب
  • تمیز کردن گوشه و کنارهایی که کمتر به چشم میان.

اگه مدت زمان زیادی برای خونه تکونی نگذاشتید، می‌تونید این بخش‌ها رو نادیده بگیرید و یا خودتون با صلاحدیدتون موارد این چنینی رو در تمیز کردن خونه، حذف کنید.

برای تمیز کردن خانه از کجا شروع کنید؟

خونه تکونی

خیلی مهمه که زمانی که تصمیم به خونه تکونی می‌گیرید، از نقطه ای شروع کنید که نیاز به دوباره کاری نباشه. اینکار به شما کمک زیادی می‌کنه که کار رو سریع‌تر انجام بدید. اما از کجا شروع کنید؟

  • توصیه ما اینکه که از مکان‌هایی شروع کنید که رفت و آمد کمتری به اونها دارید. مثلا اگر فقط برای خواب به اتاق خواب سر می‌زنید، می‌تونید تمیز کردن اتاق خواب رو در اولویت قرار بدید، چرا که تا اتمام خونه تکونی این اتاق با احتمال کمی، دوباره کثیف خواهد شد.
  • سعی کنید، مکان‌هایی مانند حمام و دستشویی رو در مرحله آخر قرار بدید. چرا که تا آخرین روز قبل از شروع سال جدید، از این مکان‌ها استفاده می‌کنیم.
  • تمیز کردن آشپزخانه، یکی از سخت ترین بخش‌هاست و زمان زیادی خواهد برد. اگر فقط یک آخر هفته به تمیزی خونه اختصاص می‌دید، ما پیشنهاد می‌کنیم، حداقل نیمی از زمان‌تون رو به این کار اختصاص بدید (البته هر چه آشپزخونه کوچیک‌تر باشه، در زمان تمیز کردن، وقت کمتری ازتون خواهد گرفت).

برای خانه تکانی سریع، تیم حرفه ای تشکیل دهید

کمک گرفتن در خانه تکانی

از قدیم گفتن یک دست صدا نداره! کار وقت گیر خونه تکونی به کمک اعضای خونه، در مدت زمان کمتر، با حس شادابی و با انرژی بیشتری قابل انجام هست.

حتی اگه فرزند کوچیک توی خونه دارید، از او هم بخواید، وسایل خودش رو به سبک خودش مرتب کنه و یا در کارهایی که خطری براش نداره، شما رو یاری بده. اینکار به او حس اعتماد به نفس بیشتری هم خواهد داد.

دو نکته در خانه تکانی رو فراموش نکنید

دستمال کمر معجزه می‌کنه: حتما در زمان خانه تکانی، دستمال و یا شالی به کمرتون ببندید تا در خم شدن و ایستادن‌های طولانی، مهره ها و یا عضلات کمری تون دچار مشکل نشه. این دستمال‌ها مثل دستمال قدرت شخصیت کارتونی انیمیشن میتی کمان، نقش بسزایی در حفاظت از کمر ایفا می‌کنند.

شستشوی شیشه رو با دستمال‌های یزدی انجام بدید: از قدیم، برای شستن شیشه، از روزنامه استفاده می‌کردند، اما این کاغذها پرزهایی رو روی شیشه به جا میگذارن. اما دستمال هایی که به دستمال‌های یزدی معروف هستند، قدرت تمیزی و جذب بسیار بالایی دارند و سرعت شیشه شویی رو به مراتب بیشتر می‌کنند.

 

خلاقیت رو دست کم نگیرید

خلاقیت درخانه تکانی

تلاش کنید در تمیز کردن خانه، خلاقیت به خرج بدید:

برای مثال، اگه تی زمین شوی ندارید، می‌تونید به کمک پارچه، و یک چوب و یا لوله بلند، خودتون اون رو تهیه کنید.

دکوراسیون خونه رو به شکل‌ متفاوتی بچینید. برای مثال، حتی عوض کردن جای گلدان‌ها، می‌تونه تاثیر خیلی خوبی روی روحیه و فضای خونه داشته باشه و شما رو برای ادامه کار ترغیب خواهد کرد.

موسیقی، خانه تکانی را سریع می‌کند

موسیقی در خانه تکانی

برای اینکه در حین انجام کار خانه تکانی، حس خوبی داشته باشید، می‌توانید موسیقی پخش کنید. موسیقی‌های تند و یا آرامش بخش به شما کمک خواهد کرد تا با حس و حال خوب و انگیزه بیشتری کارهای خانه را انجام دهید. برای مثال، شاید بد نباشه، در هنگام خونه تکونی، آهنگ خونه تکونی مهستی رو هم گوش بدید.

خونه تکونی با آچاره

خونه تکونی آچاره

آچاره به عنوان یک اپلیکیشن هوشمند درخواست خدمات، سرویس های مختلفی ارائه میده که یکی از پرطرفدارترین اونها هم سرویس نظافت هست.

آچاره به شما اطمیان میده که میتونه کار خونه تکونی رو به کمک نیروهای نظافتچی خانم و آقا، برای شما، آسون و سریع کنه تا بتونید به کارهای دیگه قبل از شب عید برسید. اطلاعات بیشتر در باره نظافت منزل آچاره و یا خانه تکانی آچاره رو در صفحات لینک شده می تونید پیدا کنید.

امیدواریم با تمیزی کامل خونه، به استقبال سالی پر از سلامتی و روزهای خوب برید و ما رو هم از دعای خیرتون فراموش نکید.

از متخصصین "آچاره" رایگان قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

  • دانلود مستقیم آچاره
  • آچاره در کافه بازار
  • آچاره در گوگل‌ پلی
دکمه بازگشت به بالا