تعمیر کولر گازی تعمیر کولر گازی

نحوه تعویض فیلتر درایر کولر گازی

سرمایش و گرمایشسرمایشکولر گازی و داکت اسپلیت

تعویض فیلتر درایر کولر گازی همزمان با سرویس سیستم کولر گازی کاری ضروری و مهم است. کوچک‌ترین ذرات فلزی و رطوبت به مکانیسم کمپرسور آسیب جدی وارد می‌کند. در حین نصب سیستم، تراشه‌های مس و گرد و غبار به داخل لوله‌ها وارد می‌شوند. با وجود پروسه مکش در زمان حرکت مدار، حذف کامل آلودگی ممکن نیست. فیلتر درایر کولر گازی (FOC) به شما امکان می‌دهد از دستگاه گران‌قیمت خود در برابر آسیب محافظت کنید.

هر زمان که سیستم تبرید کولر گازی کار می‌کند، تعویض فیلتر درایر در کولر گازی باید انجام شود. زمانی که کمپرسور را تعویض می‌کنید باید فیلتر را هم عوض کنید. خشک کن کولر گازی که با عناوین گیرنده، فیلتر یا رطوبت گیر نیز شناخته می‌شود در بخش فشار بالای سیستم کولر گازی قرار دارد.

زمانی که روغن و مبرد برای عملکرد سیستم مورد نیاز نباشد مانند دوره‌هایی که نیاز به سرمایش کم است، خشک کن به عنوان یک ظرف ذخیره موقت عمل می‌کند.

فیلتر خشک کن کولر گازی چیست؟

قبل از پرداختن به نحوه تعویض خشک کن کولر گازی بهتر است با ویژگی‌های فیلتر خشک کن آشنا شویم. وظیفه فیلتر درایر به‌عنوان بخشی از مدار تجهیزات سرمایشی و تبریدی حذف مایع و اسید از مبرد و جلوگیری از گرفتگی لوله مویرگی است.

وجود آب در فریون در حال گردش خطرناک خواهد بود و ویژگی‌های روغن مورد استفاده برای نصب را تغییر می‌دهد که باعث تشکیل اسید می‌شود. زمانی که مایع منجمد می‌شود، لوله مویرگی بسته می‌شود و فشار مکش افزایش می‌یابد. کمپرسور در حالت کار بیش از حد گرم شده و باعث فرسایش قطعات فلزی دستگاه می‌شود.

فیلتر درایر در کولر گازی

رطوبت به طرق مختلف وارد مدار کولر گازی می‌شود:

 • در هنگام نصب سیستم تبرید
 • نشتی در قسمت مکش
 • باز کردن مدار برای سرویس دستگاه
 • روغن یا مبرد مورد استفاده در هنگام شارژ حاوی رطوبت است.

نحوه تعویض فیلتر درایر کولر گازی

مطلب پیشنهادی در مورد اورلود کولر گازی بیشتر بدانید!

اصول عملکرد

آشنایی با عملکرد خشک کن یکی از مقدمات ضروری برای تعویض فیلتر درایر کولر گازی محسوب می‌شود. محل خشک کن بین کندانسور و لوله مویرگی است. زمانی که فناوری سرمایشی یا گرمایشی روشن می‌شود کمپرسور شروع به کار می‌کند. دستگاه برای فشرده سازی گاز ایجاد فشار کرده و مبرد تغلیظ شده در فاز مایع وارد فیلتر خشک کن می‌شود. مقاومت هیدرولیکی جاذب کم است، بنابراین فریون بدون مانع از واحد عبور می‌کند.

اصل کار رطوبت گیر کولر گازی به این صورت است که زئولیت هیگروسکوپیک رطوبت مبرد را جذب می‌کند. این ماده متخلخل جامد مولکول‌های آب را جذب می‌کند در حالی که ذرات بزرگتر فریون آزادانه آن را عبور می‌دهند. تمام مدل‌های سیستم‌های اسپلیت مجهز به فیلتر خشک کن‌هایی هستند که طبق یک طرح کلی کار می‌کنند.

نوع خشک کن با توجه به نوع فریون و روغن انتخاب می‌شود. روغن‌های پلی استر به یک جاذب نیاز دارند که رطوبت را به خوبی حفظ کند. ذرات خاک موجود نیز توسط فیلتر جذب می‌شوند. در خروجی، شبکه ریز مانع از انتقال دانه‌های زئولیت همراه با جریان می‌شود. در زمان نصب، فلش روی بدنه باید در جهت جریان باشد. نتیجه تعویض فیلتر درایر کولر گازی فیلتر تمیز و خشک ماندن فریون خواهد بود.

تعمیر کولر گازی
تعمیر کولر گازی

قطعه نود یا گره

این قطعه یک استوانه فلزی به طول 80-170 میلی‌متر و قطر 16-30 میلی‌متر است. ابعاد دستگاه به مدل کولری که در آن تعبیه شده است بستگی دارد. برای جلوگیری از نشت مبرد، بدنه با جوش پلاسما به صورت هرمتیک مهر و موم شده است.

دو لوله مسی برای ورودی و خروجی مبرد وجود دارد. توری‌های فلزی یا پلی استر در داخل محفظه‌ای تعبیه شده است. یک هسته پر از گرانول‌های زئولیت مصنوعی بین آن‌ها قرار می‌گیرد.

آموزش تعویض فیلتر درایر کولر گازی

مطلب پیشنهادی علت آب ندادن کولر گازی 

در برخی مدل‌ها، یک لوله انشعاب اضافی در ورودی نصب می‌شود که برای تخلیه سیستم بکار می‌رود. یک طرف هسته به صفحه ضد لرزش متصل می‌شود. قسمت برگشت با فنر ثابت می‌شود. برای جلوگیری از ورود گرانول‌های زئولیت به کندانسور یک توری در ورودی تعبیه شده است.

قطر ذرات جاذب 1.5-3 میلی‌متر است. در خروجی یک شبکه با سلول‌های کوچک‌تر وجود دارد. هدف آن گرفتن مواد جامد از فریون است.

محاسبه رایگان هزینه نصب و تعمیر کولر گازی!

انواع طراحی فیلتر خشک کن کولر گازی

برای آشنایی با نحوه تعویض فیلتر درایر کولر گازی باید ابتدا طراحی این خشک کن را بشناسیم. موادی با درجات مختلف جذب رطوبت به عنوان یک ماده خشک کننده استفاده می‌شوند. با وجود پارامترهای مشابه با ساختار بدن، تفاوت در حجم مایع باقی مانده به 30 گرم می‌رسد. چندین نوع فیلتر خشک کن کولر گازی وجود دارد:

 • برای نصب روی خط مایع
 • فیلتر دو طرفه یا دو جریان نصب شده در هر جهت که دارای شیرهای کنترل داخلی است.
 • گزینه‌های ترکیبی با گیرنده
 • فیلتر مکش برای حذف اسید

نوع دو جهته برای سیستم‌های تهویه مطبوع که در دو حالت سرمایش و گرمایش کار می‌کنند طراحی شده است. در چنین مدل‌هایی، شیرهای کنترل حرکت فریون از لبه بیرونی به مرکز را امکان‌پذیر می‌کنند. ذرات رطوبت و کثیفی بدون توجه به جهت جریان در فیلتر باقی می‌مانند. برخی از مدل‌ها به نوعی فیوز داخل محفظه مجهز هستند. این‌ها اتصالات قابل ذوب هستند که با حرارت 85 تا 100 درجه سانتی‌گراد فعال می‌شوند. قسمت ذوب شده و مبرد آزاد می‌شود.

نحوه تعویض خشک کن کولر گازی

نصب نشانگر رطوبت با شیشه قابل دید به کنترل وضعیت فیلتر خشک کن برای کمپرسور تهویه مطبوع کمک می‌کند. رنگ دستگاه برای تعیین میزان رطوبت مبرد استفاده می‌شود. نوارهای سبز رنگ وضعیت نرمال را نشان می‌دهند. رنگ زرد و ظاهر شدن حباب‌ها در پنجره نشان دهنده گرفتگی و کاهش راندمان دستگاه است. این موضوع می‌تواند یکی از دلایل تعویض فیلتر درایر کولر گازی باشد. ممکن است جزئیات پروسه در موارد دیگر تغییر کند:

 • کاهش سفتی در نقطه لحیم کاری محفظه
 • تعویض کمپرسور
 • باز کردن سیستم خنک‌کننده

زمانی که منبع تخلیه می‌شود، بازیابی گره کاری منطقی نیست. در عوض گره قطع شده و با یک قطعه جدید جایگزین می‌شود. جزئیات طول عمر قطعه را می‌توان در دفترچه راهنمای سیستم پیدا کرد. سازندگان توصیه می‌کنند قطعه را تعویض کنیم با وجود هر تأثیری که بر سیستم دارد. هزینه خرید دستگاه رطوبت گیر کم است و باید به توصیه‌های کارشناسان توجه کنید.

مطلب پیشنهادی تنظیم دمای کولر گازی در تابستان و زمستان

نحوه تعویض فیلتر درایر کولر گازی معیوب

برای تعویض فیلتر درایر کولر گازی به ابزارهای خاصی نیاز دارید:

 • کاتر لوله
 • مشعل
 • پمپ خلأ
 • مرکز سنجش
 • سیلندر پرکن

فریون به عنوان یک ماده مصرفی استفاده می‌شود. نوع گاز روی برچسب کولر گازی و در مدارک درج شده است.

آموزش گام به گام تعویض خشک کن کولر گازی

 1. با لحیم کاری از طریق مشعل شروع کنید یا قسمت فرسوده را با کاتر لوله جدا نمایید.
 2. انتهای لوله را برای قرار دادن فیلتر خشک کن جدید تمیز کنید.
 3. یک گره جدید را لحیم کنید.

جوش، شار و لحیم کاری موارد کاربردی در این مرحله هستند. در این فرآیند از یک گاز محافظ استفاده می‌شود که گرما را از محل لحیم کاری خارج می‌کند. معمولاً نیتروژن حاصل از گرم شدن بیش از حد و از بین رفتن توری پلی استر فیلتر جلوگیری می‌کند. محفظه در جهت جریان مبرد قرار می‌گیرد. اگر مدل دو طرفه باشد آنگاه به صورت دلخواه تنظیم می‌شود.

ثبت رایگان درخواست تعمیر کولر گازی

 1. سیستم تخلیه شده و پمپ از طریق یک مرکز سنجش متصل می‌شود. زمان کار بستگی به خوانش فشارسنج دارد. این روش باعث حذف هوا، آلودگی و رطوبت از تجهیزات آب و هوایی می‌شود.
 2. مبرد در مدار در حال کار ریخته می‌شود.
 3. آب بندی سیستم بررسی می‌شود.
 4. مرحله آزمایشی از تجهیزات در حال انجام است.

مطلب پیشنهادی نحوه استفاده از گرمایش کولر گازی گری ( gree)

جمع‌بندی

فیلتر خشک کن کولر گازی یک واحد فیلتر است که در سمت پرفشار لوپ کولر گازی بین کندانسور و شیر انبساط قرار دارد. نقش اصلی این قطعه فیلتر کردن ذرات و زباله‌های جاری در مدار و همچنین جذب هرگونه رطوبت است. خشک کن همچنین مبرد و روان‌کننده را ذخیره می‌کند. فرسودگی، خرابی و از کار افتادن فیلتر خشک کن باعث گرفتگی مدار، فشار غیرعادی به سیستم و عدم کارکرد آن می‌شود.

علائم خرابی فیلتر خشک کن که به تعویض فیلتر درایر کولر گازی منتهی خواهد شد عبارت است از وجود رطوبت در سیستم، تجمع یخ روی گیرنده یا خشک کن یا افت دما بین ورودی و خروجی دستگاه. در شرایط عادی کارکرد، هر دو خط ورودی و خروجی خشک کن باید گرم شده و کم و بیش یکسان باشند. یک خط خروجی سرد یا هر نقطه یخ زدگی روی آن نشان دهنده خرابی فیلتر است.

تعویض فیلتر درایر کولر گازی با کاهش فشار خط سیستم اسپلیت همراه است. مونتاژ قطعات نیازمند تجهیزات گران‌قیمت و مهارت‌های خاصی خواهد بود. بهتر است آن را به متخصصان مرکز خدمات بسپارید. خطا در نصب منجر به خرابی کمپرسور و سایر قسمت‌های مهم سیستم تهویه مطبوع می‌شود.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا