صداهای غیرعادی بخاری گازی و راهکار رفع

سرمایش و گرمایشبخاری گازی و شومینهگرمایش

آیا صدای تق تق از بخاری گازی خود می‌شنوید؟ آیا نگران خرابی بخاری گازی منزل یا محل کارتان هستید! ناراحت نباشید؛ ما اینجا هستیم تا مشکل صدای بخاری گازی شما را حل کنیم!
هر وسیله مکانیکی در زمان کار، کمی صدا ایجاد می‌کند و بخاری هم می‌تواند پرسروصدا باشد. بسیاری از ما به صداهایی که از بخاری می‌شنویم، عادت کرده‌ایم و به فکر تعمیر بخاری گازی نیستیم؛ اما در این میان صداهایی وجود دارند که نباید نادیده گرفته شوند.در این مقاله از مجله آچاره بر روی دلایلی که باعث صدای بخاری گازی می‌شوند، متمرکز خواهیم شد.

4 صدای بخاری گازی که نباید نادیده بگیرید!

صداهای معمولی بخاری که به‌طور مرتب می‌شنویم، نشانه عملکرد درست سیستم برای گرم نگه داشتن محیط هستند. اما در مورد صداهایی که بخشی از عملکرد معمول بخاری شما نیستند چطور؟ آیا این صداها می‌توانند نشان‌دهنده مشکلات قریب‌الوقوع باشند؟

نصب و تعمیر بخاری و شومینه خود را به کارشناسان خبره آچاره بسپارید.

 • نصب و راه‌اندازی بخاری
 • راه‌اندازی شومینه
 • رفع خرابی ترموکوپل
 • رفع بوی گاز

نصب و تعمیر بخاری و شومینه با آچاره

نصب و تعمیر بخاری و شومینه خود را به کارشناسان خبره آچاره بسپارید.

 • نصب و راه‌اندازی بخاری
 • راه‌اندازی شومینه
 • رفع خرابی ترموکوپل
 • رفع بوی گاز

نصب و تعمیر بخاری و شومینه با آچاره

در ادامه انواع صدای بخاری گازی را مورد بررسی قرار می‌دهیم که نباید نادیده بگیرید. صدای بخاری گازی معمولاً نشانه این هستند که بخاری گازی شما نیاز به تعمیر و نگهداری دارد؛ با این حال برخی صداها می‌توانند نشان‌دهنده مشکلی در بخاری شما باشند که احتمالاً شما و خانواده‌تان را در معرض خطر قرار می‌دهند.

صدای بخاری گازی

در ادامه لیستی از 4 صدای مشکل‌ساز بخاری آورده شده است.

1. صدای انفجار از بخاری گازی

شنیدن صدای انفجار زمانی که بخاری روشن می‌شود، برای صاحبان خانه غیرمعمول نیست. در برخی بخاری‌ها، به‌‌ویژه مدل‌های قدیمی‌تر، صدای انفجار می‌تواند نشان‌دهنده تجمع گاز در اثر تاخیر در اشتعال باشد. اگر این صدا را شنیدید، فوراً با تعمیرکار حرفه‌ای تماس بگیرید. به‌خصوص اگر بوی گاز طبیعی در اطراف بخاری به مشام می‌رسد.

2. صدای تیک تیک بخاری گازی

صدای تیک تیکی که از بخاری می‌آید، معمولاً نشان‌دهنده معیوب بودن سنسور شعله یا مشکلی بین احتراق و گاز است. این صدای بخاری گازی هم نیاز به توجه فوری دارد. در اسرع وقت با تعمیرکار تماس بگیرید.

3. صدای تق تق بخاری گازی

صدای تق تق معمولا متوقف نمی‌شود و می‌تواند نشان‌دهنده ساییدگی یا شکستگی قطعات باشد. اگر شدیدتر شدن صدای تق تق، ممکن است به خرابی کامل بخاری منتهی شود.علت صدای بخاری گازی

4. صدای جیر جیر بخاری

صدای جیر جیر در بخاری که مدتی است استفاده نشده، امری رایج است. اگر صدای جیر جیر می‌شنوید و شروع فصل استفاده از بخاری است، کمی صبور باشید. اگر صدای جیر جیر از بین نرفت، برای تعمیر و رفع مشکل با متخصص این کار تماس بگیرید.

عیب یابی بخاری گازی

اگر بخاری‌های گازی به‌درستی نصب شوند، راحتی را برای اعضای خانواده تامین خواهند کرد. با این حال در صورت خرابی، مشکل معمولاً به‌راحتی حل می‌شود. مشکلاتی که به‌احتمال زیاد با آن روبه‌رو خواهید شد، مربوط‌ به مسدود شدن لوله‌های گاز و قطعات ارزان‌قیمت و قابل تعویض است.

در زمان سرویس بخاری گازی برای یافتن علت صداهای آن ممکن است مجبور شوید تا اتصالات گاز را جدا کنید. بنابراین ایده خوبی است که یک آچار کوچک، چند انبردست و یک پیچ‌گوشتی در دسترس داشته باشید و کمی تجربه اولیه را به‌کار بگیرید.

برای تعمیر بخاری از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

1. شمعک روشن نمی‌شود

بسیاری از بخاری‌های دارای تهویه و بدون تهویه، دارای جرقه‌های پیزوالکتریک اتوماتیک هستند. در این نوع بخاری‌ها اگر دستگاه با فشار دادن دکمه روشن نشد، شمعک را باید تعویض کنید. اگر جرقه‌ را می‌بینید اما شمعک روشن نمی‌شود ،شاید فراموش کرده‌اید که شیر گاز را باز کنید.

صدای زیاد بخاری گازی

اگر برای اولین بار در فصل زمستان از بخاری استفاده می‌کنید، ممکن است کمی طول بکشد تا گاز هوا را در لوله شمعک جابه‌جا کند. صبور باشید و به تلاش خود ادامه دهید. اما اگر بعد از حدود 5 دقیقه هیچ اتفاقی نیفتاد، وقت آن رسیده که انسداد لوله شمعک را بررسی کنید.

2. شمعک روشن نمی‌ماند

در اکثر بخاری‌ها، باید دکمه شمعک را حدود 10 ثانیه فشار دهید تا ترموکوپل گرم شود. اگر با رها کردن دکمه، شمعک خاموش شد، دوباره امتحان کنید. خرابی‌های مکرر شمعک نشان می‌دهد که ترموکوپل به‌درستی گرم نشده یا کار نمی‌کند.

شعله شمعک را بررسی کنید. اگر ارتفاع آن کم‌تر از 2 سانتی‌متر است و نارنجی یا زرد می‌سوزد، لوله شمعک را با سیم یا هوای فشرده تمیز کنید ممکن است علت صدا دادن شمعک بخاری گازی همین مشکل باشد. اگر شعله شمعک بزرگ و آبی است اما روشن نمی‌ماند، ترموکوپل یا خیلی دور است یا نیاز‌ به تعویض دارد.

3. شعله خاموش می‌شود

زمانی که شعله روشن شد باید تا زمانی که آن را خاموش می‌کنید، روشن بماند. اگر شعله زودتر از موعد خاموش شد، ترموستات را بررسی کنید. ممکن است خیلی پایین تنظیم شده باشد. اگر ترموستات وجود ندارد یا به‌درستی تنظیم شده است، معمولاً مشکل به جریان هوا مربوط می‌شود.

اگر بخاری شما مدل بدون تهویه است که اکسیژن اتاق را می‌سوزاند، سعی کنید پنجره را کمی باز کنید تا جریان هوا بیشتر شود. بخاری‌های مستقیم هوای خروجی را به بیرون می‌کشند. انسداد دریچه‌های هوا باعث کاهش گردش هوا در اطراف مشعل‌ها می‌شود.

برای رفع مشکل دریچه‌ها را بررسی کنید. همچنین ممکن است مشکل مربوط به انسداد مشعل‌ها باشد، می‌توانید با فرو کردن یک تکه سیم در دهانه مشعل آن را برطرف کنید.

علت خاموش شدن بخاری گازی بدون دودکش آبسال

4. گرمایش ضعیف

زمانی که پروپان یا گاز طبیعی به‌طور کامل می‌سوزد، شعله عموما آبی است و ممکن است لکه‌های زرد رنگی را هم ببینید. شعله‌ای که زرد یا نارنجی است، همراه با عملکرد گرمایش ضعیف، نشان‌دهنده ناخالصی در لوله شمعک، مشعل‌ها یا لوله گاز است.

لوله شمعک و دهانه مشعل را با شستشوی لوله‌ها با هوای فشرده تمیز کنید. گاهی انسداد مجرا علت صدا دادن شمعک بخاری گازی است. اگر مشکل همچنان ادامه داشت، بررسی لوله‌ها را به متخصص بسپارید. اگر شعله‌های بخاری شما ثابت و آبی است و گرمای کافی دریافت نمی‌کنید، به این معنی است که به بخاری بزرگ‌تری نیاز دارید.

اقدامات مفید برای حل مشکلات رایج بخاری گازی

وجود بخاری برای راحتی و آسایش در هوای سرد زمستان بسیار مهم است. بدون وجود بخاری‌ها ما همچنان در اطراف آتش هیزم جمع می‌شدیم تا گرم بمانیم. بخاری‌ها برای کارکرد قوی و کارآمد، به تنظیم حرفه‌ای و نگهداری منظم نیاز دارند.

با این حال حتی با تعمیر و نگهداری مناسب، بخاری‌ها ممکن است خراب شوند و مشکلاتی ایجاد کنند که عملکرد منظم آن‌ها را مختل می‌کند. اگر بخاری شما صدا می‌دهد یا روشن نمی‌شود، قبل از تماس با متخصصین برای رفع صدای بخاری گازی ابتدا نکات زیر را بررسی کنید.دلیل صدای زیاد بخاری

مطلب پیشنهادی: سیستم گرمایش کولر گازی چگونه کار می‌کند؟

فیلتر بخاری را بررسی کنید

اولین چیزی که باید بررسی کنید فیلتر هوا است. با گذشت زمان، فیلترهای بخاری کثیف می‌شوند. خاک و گرد و غبار می‌توانند به‌سرعت فیلتر را مسدود کنند. در نتیجه  جریان هوا مختل می‌شود و کیفیت هوای داخل خانه پایین می‌آید.

حتی در برخی موارد بخاری دیگر روشن نمی‌شود. همچنین ممکن است باعث آتش‌سوزی شود و به‌دلیل گردوغبار و کثیفی بیش از حد، به خرابی زودرس بخاری منجر گردد.

قبل از هر کاری ترموستات و بخاری را خاموش کنید. فیلتر هوای بخاری را هر 30 روز یکبار بررسی کنید. فیلتر را روی منبع نور نگه دارید. اگر نور به‌راحتی از آن عبور نمی‌کند باید تمیز یا تعویض شود.

هنگام نصب فیلتر جدید، به‌یاد داشته باشید که فلش‌ها باید در جهت جریان هوا باشند. مطمئن شوید که پانل دسترسی را به‌درستی و به‌صورت ایمن نصب کرده‌اید.

مطلب پیشنهادی: برای منزل شما پکیج بهتر است یا بخاری؟

ترموستات را چک کنید

پس از اطمینان از تمیز بودن و نصب صحیح فیلتر بخاری ترموستات را بررسی کنید. مطمئن شوید که روی درجه “گرم” تنظیم شده و سعی کنید دما را حداقل 5 درجه بالاتر از دمای فعلی اتاق تنظیم کنید.

اگر ترموستات به باتری‌های جدیدی نیاز دارد، آن‌ها را تعویض کنید. برای ترموستات‌های الکترومکانیکی، ممکن است لازم باشد آن را باز و گردوغبار روی آن را تمیز کنید. از برس نرم رنگرزی برای پاک کردن خاک و گرد و غبار در اطراف سیم پیچ‌های فلزی استفاده کنید.

برای تعمیر بخاری از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

پیچ روشن و خاموش بخاری را بررسی کنید

گاهی اوقات، فیلتر و ترموستات درست هستند؛ در عوض پیچ بخاری دچار مشکل شده است. این پیچ را بررسی کنید. ممکن است شخصی به‌طور تصادفی آن را خاموش کرده باشد. در این صورت آن را دوباره روشن کنید. اگر کار نکرد سراغ کنتور گاز بروید.

اگر کنتور گاز خانه شما مشکل دارد یا خراب شده باید با اداره گاز تماس بگیرید. شاید مسئله جدی باشد و به تعمیرات تخصصی نیاز داشته باشید.

شعله بخاری را بررسی کنید

شعله بخاری باید به رنگ آبی سالم باشد و احتمالاً سر شعله مایل به زرد است. شعله آبی نشان می‌دهد که بخاری گازی شما سوخت را به‌صورت ایمن می‌سوزاند.

اگر شعله قرمز، زرد، بنفش، سبز یا هر رنگ دیگری غیر از آبی است، فوراً با متخصص تماس بگیرید. هرگز سعی نکنید رنگ شعله بخاری خود را به‌تنهایی ثابت کنید.علت صدای بخاری گازی

چراغ شمعک و شیر گاز را چک کنید

اگر شعله بخاری خاموش است، دوباره آن را روشن کنید. روشن کردن شمعک کار سختی نیست اما بیشتر مراقب باشید. فراموش نکنید که قبل از تلاش برای روشن کردن شمعک حدود 10-15 دقیقه گاز را قطع کنید.

اگر بوی گاز احساس کردید، ادامه ندهید! ممکن است نشتی وجود داشته باشد. در این صورت باید فوراً پنجره‌ها را باز کنید و با شرکت گاز و آتش‌نشانی تماس بگیرید.

جمع‌بندی

تعمیر و نگهداری معمولی بخاری گازی برای عملکرد بهینه آن امری ضروری است. اگر مدتی بعد از روشن کردن بخاری صداهایی عجیب می‌شنوید، باید به‌دنبال رفع آن‌ها باشید که اولین قدم در این روند شناسایی علت صدای بخاری گازی است. عدم نگهداری مناسب در فصول مختلف سال می‌تواند یکی از چند علت صداهای بخاری گازی باشد.

صداهایی مانند صدای انفجار، تق تق، تیک تیک و جیر جیر علائم هشداردهنده‌ای هستند که باید در اسرع وقت مورد بررسی قرار گیرند. برای رفع این صداها و عیب‌یابی بخاری گازی خود بهتر است با متخصص حرفه‌ای تماس بگیرید. آچاره با هزاران کارشناس مجرب، در این شرایط در کنار شماست!

سوالات متداول

علت صدای باد در بخاری گازی چیست؟

اغلی اوقات تولید این صدا به دلیل ایراد در ژیگلور بخاری است و باید از تعمیرکار بخاری گازی کمک گرفت.

علت صدای سوت کشیدن بخاری گازی چیست؟

این ایراد عمدتا به علت خرابی شمعک بخاری است. گاهی اگر مشکل حاد نباشد با کم کردن شعله مشکل حل می‌شود و نیازی به تعمیر بخاری نیست.

3.8/5 - (10 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا