تنظیم مشعل گازی ایران رادیاتور + معرفی اجزای تشکیل دهنده آن

ساختمانلوله کشی و تاسیسات

یکی از پرمصرف‌ترین مشعل‌های موجود در بازار ایران، مشعل گازی ایران رادیاتور است که یکی از عوامل مهم در تعیین میزان راندمان آن، نحوه تنظیم مشعل گازی ایران رادیاتور محسوب می‌شود. آشنایی با نحوه تنظیم مشعل به دلیل افزایش طول عمر و بهبود کیفیت کارکرد مشعل و افزایش بهره‌وری کلی سیستم تأسیسات مکانیکی، مهم و ضروری است. به منظور آشنایی بیشتر با روند تنظیم مشعل گازی، با این مقاله از مجله آچاره همراه باشید.

آشنایی با مشعل گازی ایران رادیاتور

مشعل گازی ایران رادیاتور با استفاده از سوخت گاز طبیعی شهری عمل می‌کند و میزان فشار گاز موردنیاز مشعل، براساس ظرفیت و توان حرارتی آن تعیین می‌شود. به‌طور مثال، فشار گاز مناسب برای مشعل گازی ایران رادیاتور مدل JGN80/0 (حتی تا ظرفیت 800,000 کیلو کالری) معادل 1/4 پوند یا 17.5 میلی‌بار (فشار گاز شهری) و در ظرفیت‌های بیشتر معادل 2 پوند یا 140 میلی‌بار (فشار گاز صنعتی) است.

در مشعل گازی ایران رادیاتور مدل JGN80/0، تابلو برق به صورت یکپارچه و به مشعل گازی متصل است. در زمان انتخاب مشعل گازی برای این مدل، بنا به دلایل مختلف، ظرفیت مشعل باید حدود 20% بیشتر از ظرفیت دیگ یا محفظه احتراق هیتر باشد.

برخی از مهم‌ترین نکات درباره تنظیم مشعل گازی ایران رادیاتور:

 • حتماً از یک فیلتر مناسب در مسیر گاز ورودی به مشعل گازی استفاده شود.
 • برای سرویس‌های دوره‌ای مشعل گازی، برنامه مرتب ماهیانه و سالانه تنظیم کنید.
 • محفظه احتراق و دیگ باید به‌طور مرتب مورد بازدید قرار بگیرد تا از نظر دوده‌گرفتگی بررسی شود. همچنین باید به صورت سالانه روند دوده‌زدایی و شستشو انجام شود.
 • دودکش سیستم باید به‌طور مرتب مورد بررسی قرار گیرد تا درستی عملکرد آن کنترل شود.نحوه تنظیم مشعل گازی ایران رادیاتور

معرفی اجزای تشکیل دهنده مشعل گازی ایران رادیاتور

 1. الکتروموتور یا فن
 2. جرقه‌زن
 3. شیر برقی
 4. پرشر هوا
 5. پرشر گاز
 6. وایر و میله یونیزاسیون
 7. رله
 8. پایه ‌رله
 9. دمپر هوا
 10. ترانس جرقه‌زناجزای تشکیل دهنده مشعل گازی ایران رادیاتور

آشنایی با راه اندازی و تنظیم مشعل گازی ایران رادیاتور

بهترین حالت برای راه‌اندازی مشعل گازی ایران رادیاتور، این است که از یک فرد متخصص مشعل گازی بخواهید این کار را برای شما انجام دهد. چون در زمان راه‌اندازی نکاتی وجود دارد که شما باید حتماً رعایت کنید.

 • برای راه‌اندازی و تنظیم مشعل گازی ایران رادیاتور، ابتدا باید فن مشعل شروع به کار کند.
 • بعد از 30 ثانیه کلید ایمنی هوا، فرمان جرقه را به رله می‌دهد.
 • سپس فرمان باز شدن شیر برقی گاز صادر و شعله ایجاد می‌شود.
 • در مرحله بعد فرمان صحت وجود شعله توسط میله یونیزاسیون به رله داده شده و جرقه‌زن قطع می‌شود.

نحوه تنظیم گاز مشعل گازی:

 • در قدم اول باید گاز استارت را تنظیم کنید. گاز استارت به میزان گازی گفته می‌شود که در زمان راه‌اندازی به صورت تدریجی وارد محفظه احتراق شده و از بروز انفجار درون دیگ جلوگیری می‌کند.
 • در بعضی از شیرهای برقی، محفظه کوچکی قرار دارد که با باز کردن کلاهک آن، به پیچ تنظیم دسترسی پیدا می‌کنید. در برخی از شیرها نیز، یک پیچ آلن در زیر شیر قرار دارد که گاز استارت را می‌توان با استفاده از آن تنظیم کرد.
 • با چرخاندن مهره تنظیم در جهت (+) مقدار گاز استارت در واحد زمان زیاد و با چرخاندن مهره تنظیم در جهت (-) مقدار گاز استارت در واحد زمان کم می‌شود.
 • روی کلاهک شیر برق، پیچ‌های چارسو خور قبل کننده‌ای وجود دارد. این پیچ‌ها را باز کنید.
 • به‌آرامی کلگی شیر را به سمت چپ یا راست بچرخانید.
 • شما می‌توانید میزان گاز تزریقی به مشعل را از طریق چرخاندن کلاهک شیر به راست و چپ تنظیم کنید.
 • در صورتی که میزان گاز ورودی اصلی به مشعل را زیاد کنید، شعله مشعل بزرگ‌تر می‌شود و انرژی گرمایی بیشتری توسط مشعل تولید خواهد شد.
 • روی کلاهک شیر برقی علامت + و – وجود دارد که می‌توانید از آن برای کم و زیاد کردن مقدار گاز اصلی ورودی به مشعل استفاده کنید.
از متخصصین "آچاره" رایگان قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

بررسی اهمیت تنظیم مشعل گازی ایران رادیاتور

 1. علت اهمیت تنظیم مشعل گازی ایران رادیاتور از این جهت است که احتراق کامل سوخت، نتیجه تنظیم‌شده دقیق نسبت سوخت و هوا است. هر چقدر این نسبت با میزان دقیق‌تری تنظیم شود، راندمان احتراق نیز بیشتر خواهد شد. در نتیجه سیستم به سوخت کمتری احتیاج پیدا می‌کند.
 2. در صورت کوچک بودن مشعل گازی، تنظیم هوای لازم برای احتراق مشعل با استفاده از یک دمپر دستی انجام می‌شود. تنظیم مشعل گازی ایران رادیاتور، در میزان مصرف گاز تأثیر بسزایی دارد.
 3. در مورد تنظیم مشعل گازی ایران رادیاتور برای سایزهای بزرگ، باید از دمپر اتوماتیک استفاده کنید تا هوای لازم برای احتراق تأمین شود؛ اما برای استفاده از دمپر اتوماتیک باید به این نکته توجه کنید که به دلیل تفاوت دمای هوا و رطوبت موتورخانه در هر فصل، دمپر باید هر بار مجدداً تنظیم شود.
 4. نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید، این است که شما هر سال باید سرویس و تنظیم مشعل گازی ایران رادیاتور را انجام دهید.
 5. مشعل‌های مدرن به سیستم کنترل هوشمند PLC مجهز هستند که نسبت سوخت و هوا را در طول شبانه‌روز و به‌طور کلی در تمام فصول و سال تنظیم می‌کند.
 6. با توجه به این که راندمان احتراق سوخت در مشعل‌ها، با در نظر گرفتن مقداری اتلاف انرژی حرارتی، بهتر است در زمان انتخاب مشعل گازی، مشعلی با ظرفیت 20 درصد بالاتر از ظرفیت دیگ در نظر گرفته شود.
 7. در ازای هر 300 متر بالا رفتن از ارتفاع سطح دریا، به دلیل کم شدن غلظت هوا، حدود 4 درصد از راندمان احتراق سوخت مشعل کم خواهد شد.اهمیت تنظیم مشعل گازی ایران رادیاتور

بیشتر بخوانید: علت روشن نماندن شعله اجاق گاز چیست؟

جمع‌بندی

در این مقاله با بررسی نحوه تنظیم مشعل گازی ایران رادیاتور تلاش کردیم تا اطلاعات لازم به این منظور را در اختیار شما قرار دهیم. از آنجایی که این روند دارای خطرات احتمالی زیادی است، اگر در این زمینه تجربه ندارید حتما از کمک یک فرد دارای صلاحیت استفاده کنید. فراموش نکنید که کارشناسان مجرب آچاره در این راستا در کنار شما خواهند بود.

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در گوگل‌ پلی
دکمه بازگشت به بالا