خانه / اطلاعات ساختمانی / لوله کشی ساختمان، انواع لوله های ساختمانی و اصول آن
انواع لوله کشی ساختمان و انواع لوله های آن آچاره

لوله کشی ساختمان، انواع لوله های ساختمانی و اصول آن

اگر با مشکلاتی مثل نشتی لوله آب و یا فاضلاب ساختمان مواجه شده باشید و یا حتی ندونید چکه کردن آب شیر روشویی رو چطور تعمیر کنید، شما با مشکل لوله کشی ساختمان مواجه شدید و اینجاست که متوجه می‌شید حضور یک لوله کش با تجربه، ماهر و معتمد چقدر می‌تونه کمک کننده باشه!

این مقاله آچاره، اختصاص داره به موضوعات جالبی از تاریخچه لوله کشی در دنیا، انواع لوله های مورد نیاز برای لوله کشی، لوله کشی اصولی تا نقشه مورد نیاز برای لوله کشی!

مصری‌ها، اولین مخترعان لوله کشی

تاریخچه لوله کشی ساختمان آچاره

اولین لوله‌های فولادی گالوانیزه شده، تقریبا حدود ۱۳۵ سال پیش برای انتقال آب شهر سان‌فرانسیسکو راه‌اندازی شد. اما برای هزاران سال قبل‌تر، مردم برای انتقال جریان آب از خاک رس، سرب، چوب، سنگ‌های حفره‌دار و مانند اون استفاده می‌کردند.

اگر به اسناد ثبت شده نگاه کنیم، متوجه می‌شیم:

 • مصری‌ها در ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد، اولین لوله‌های آب رسانی رو با فلز مس، ساخته بودند.
 • ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد، چینی‌ها، با چوب‌های بامبو، انتقال گاز رو انجام می‌دادند.
 • حدود ۲۰۰۰ سال قبل از میلاد، یونانی‌ها، اولین اروپایی‌هایی بودند که لوله کشی رو توسعه دادند. اونها از رس آتشی، سنگ سوراخ شده و گاهی اوقات برونز برای این منظور استفاده می‌کردند.
 • رومی‌ها و پارسی‌ها (ایرانی‌ها) اولین قنات‌ها رو ساختند. این جریان، اما به شکل لوله کشی کامل نبود، اما هنوز اشکال پیشرفته ای از انتقال زیاد مایعات بودند.
 • در قرن اول، اولین لوله های سربی در اروپا ساخته شد و اولین سیستم جریان آب شیرین با استفاده از کنده‌های خالی در بوستون، سال ۱۶۵۲ ساخته شد.
 • در ایالت متحده غربی، اغلب چوب قرمز، برای ساخت لوله مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما فلزات ترجیح داده می‌شدند، چرا که چوب همواره با فرسایش هوا، خوردگی اسید، وجود حشره و قارچ همراه بود.

داستان جالب اختراع  لوله های لوله کشی

لوله کشی در ساختمان آچاره

بیشتر بخوانید
داستان لوله کشی گاز در ایران+قیمت لوله کشی گاز خانگی

لوله‌های گالوانیزه شده در روزگار مدرن در دهه ۱۸۰۰ ساخته شدند. در سال ۱۸۱۵، ویلیام مورداک، تمام شهر لندن رو با سیستم لامپ زغالی در حال سوختن و با استفاده از لوله تفنگ‌های غیر قابل استفاده، لوله کشی کرد. 

زمانی که او به لوله های فلزی بیشتری نیاز داشت، مخترعان همراه شدند تا راه‌های جدیدی برای ساخت لوله پیدا کنند. به این ترتیب، تامین کننده‌های لوله گالوانیزه، راه‌های بهبود کارایی، کیفیت و در نتیجه کاهش قیمت رو ادامه دادند.

در سال ۱۸۹۵، اولین کارخانه سازنده لوله بدون درز ساخته شد. ساخت دوچرخه، ساخت خودرو و کشف بزرگترین رسوبات روغنی هم تقاضای تولید این لوله ها رو افزایش داد، به طوری که از سال ۱۸۵۸ تا ۱۹۰۰، حداقل دو میلیون فوت لوله فولادی ساخته شد.

چرا به لوله کشی اصولی تاکید می‌شود؟

شاید در حال حاضر، انجام لوله کشی به شیوه اصولی و درست، بسیار بدیهی به نظر برسه، اما در حقیقت، اگر کارهای مربوط به لوله کشی، به کمک متخصصین با تجربه و ماهر انجام نشه، ساختمان دچار مشکلات بزرگی می‌شه، به طوری که می‌تونه خسارات شدیدی ایجاد بشه:

نشتی لوله های توکار آب و فاضلاب، به دیوارها و کف خانه سرایت می‌کنه و موجب از بین رفتن، لایه های گچ، رنگ، می‌شه و در نهایت حتی از بین رفتن دیوار و سقف رو به همراه خواهد داشت. 

لوله کشی اصولی، این فواید رو هم داره:

 • با سلیقه شخصی، لوله کشی انجام نمی‌شه. 
 • لوله کشی اصولی، استفاده از مواد و مصالح رو بهینه می‌کنه و هزینه‌ها رو کاهش میده.  

زمان لوله کشی ساختمان

انواع لوله کشی های ساختمانی آچاره

این سوال تا حدی کلی هست: لوله کشی ساختمان، موارد مختلفی رو شامل می‌شه:

 • لوله کشی سرد و گرم
 • لوله کشی پنج لایه
 • لوله کشی موتورخانه
 • لوله کشی منبع آب
 • لوله کشی فاضلاب
 • لوله کشی شوفاژ و پکیج
 • نصب شیرآلات، روشویی، توالت فرنگی
بیشتر بخوانید
داستان لوله کشی گاز در ایران+قیمت لوله کشی گاز خانگی

همه بخش‌های مختلف لوله کشی که اشاره شد، مربوط به زمانی است که قصد ساختن یک ساختمان رو دارید، پروانه کار گرفته شده و از اداره آب و گاز، مجوز دریافت انشعاب رو دریافت کردید.

بخشی از این لوله کشی‌ها در مراحل پی‌ریزی ساختمان، بخشی بعد از مرحله سفت کاری و ساختن دیوارها و فضای داخلی ساختمان انجام می‌شه و اگر قرار به لوله کشی روکار دارید، باید اینکار رو به بعد از اتمام کار ساختمان سازی موکول کنید. 

نصب شرآلات، روشویی، توالت ایرانی و فرنگی هم در مراحل پایان کار قابل انجام هست.

اما گاهی اوقات به دلایل متعددی، مثل مشکلات ساختمان، تغییر در دکوراسیون ساختمان و اضافه کردن بخش‌های جدید، باز هم به لوله کشی نیاز می‌شه. 

قیمت خدمات لوله کشی

مسلما این سوال هم بسیار کلی هست، چرا که خدمات لوله کشی، افراد متخصص با تجربه و مواد و مصالح، همگی متفاوت هستند. 

اما بخشی از این خدمات، با توجه به تعرفه منتشر شده اتحادیه تاسیسات ساختمان، در بخش خدمات لوله کشی آچاره، منتشر شده که می‌تونید از اون برای آگاهی خودتون استفاده کنید.

 لوله های متنوع در لوله کشی ساختمان

لوله گالوانیزه تا لوله 5 لایه در لوله کشی آچاره

لوله کشی در بخش‌های مختلف، با لوله های متنوعی انجام می‌شه. در طول گذر زمان، انواع لوله‌ها به وجود اومدن که تعدادی از اونها در زیر لیست شده: 

۱. لوله های گالوانیزه فولادی و آهنی: این لوله‌ها را در لوله کشی فاضلاب به کار می‌برند.

۲. لوله‌های چدنی: بیشتر در لوله کشی فاضلاب مورد استفاده قرار می‌گیرند و به دو شکل لوله چدنی سرتوپی و لوله چدنی دو سر تخت هستن.

۳. لوله های پلاستیکی: این لوله‌ها برای لوله کشی شوفاژ و پکیج مورد استفاده قرار می‌گیرند، چرا که احتمال خوردگی و ترک لوله‌های فلزی در اثر فشار بالای آب گرم و سرد وجود داره.

بیشتر بخوانید
داستان لوله کشی گاز در ایران+قیمت لوله کشی گاز خانگی

۴. لوله ۵ لایه: از انواع لوله های پلاستیکی هستند و در ساخت اونها، از لایه آلومینیومی، دو لایه پلیمر، و دو لایه چسپ مخصوص استفاده شده. 

به این لوله‌ها، سوپر پایپ هم گفته می‌شه و در حال حاضر برای تمام انواع لوله کشی، قابل استفاده هستن.

انواع دیگر لوله های لوله کشی:

 • لوله های پلی اتیلن
 • لوله های پوش فیت
 • لوله های پلی ونیل کلراید
 • لوله پلیکا

طراحی نقشه برای لوله کشی 

نرم‌افزاری به نام اتوکد، یکی از از نرم‌افزارهای محبوب در حوزه طراحی نقشه‌های ساختمانی محسوب می‌شه که برای تهیه نقشه لوله کشی ساختمان هم مورد استفاده قرار می‌گیره.

تمامی افرادی که برای لوله کشی تخصص دارن، با توجه به این نقشه‌ها، باید کار لوله کشی رو انجام بدند.

لوله کشی روکار و توکار: مزایا و معایب

لوله کشی روکار و توکار در لوله کشی ساختمان

پاسخ به این سوال تا حدی ساده است: 

 • اگر نشتی در لوله ها به وجود آمده باشه، فهم این موضوع برای لوله‌های روکار آسان‌تر از لوله‌ های توکار خواهد بود.
 • اما لوله های توکار مسلما در زیبایی خانه تاثیر بهتری ایفا می‌کنند، البته امروزه، لوله‌های روکار هم به رنگ‌هایی هستند که چهره محیط رو نازیبا نکنند.

اما این نکات رو در لوله کشی روکار و توکار به یاد داشته باشید:

لوله کشی روکار زمانی اهمیت پیدا کرد که لوله های چدنی و گالوانیزه به مرور زمان، دچار خوردگی و شکافت می‌شدند، اما با ظهور لوله‌های پلاستیکی و سوپر پایپ که تا ۱۰۰ سال هم بدون هیچ نوع پوسیدگی، همچنان پابرجا هستند، استفاده از نوع روکار و یا توکار، چندان تفاوتی نمی‌کنه. 

اما لوله‌های روکار در حال حاضر، برای تغییر، جابجایی و حذف بخش‌های مختلف لوله کشی، بهترین گزینه هستند، چرا که نسبت به لوله‌های توکار و خرابی‌ کاشی و دیوار، هزینه کمتری
دارند. 

منبع: stlpipesuppl

 

درباره‌ی تیم تحریریه آچاره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

[Forwarded from Maede Rajabi]