شستشوی صحیح فرش در منزل به سبک قالیشویی‌ها!

نظافت و شستشوقالیشویی

فرش در زندگی ما ایرانی‌ها کاربردهای زیادی دارد. ما در ساعاتی که در منزل هستیم از فرش استفاده‌ زیادی می‌کنیم. در اثر استفاده زیاد و پاخوردن‌های هرروزه، فرش‌ها کثیف می‌شوند. امروزه اکثر مردم برای شستن فرش، با قالیشویی‌ها تماس می‌گیرند و فرش‌های خود را به  آنها می‌سپارند. اما اگر حیاط دارید، می‌توانید خودتان در حیاط خانه فرش را بشویید.

نکته قابل توجه این است که برای شستشوی صحیح فرش در منزل، باید اصول شستشو را بلد باشید. هدف ما در این مقاله این است که به شما روش شستشوی درست فرش در منزل را آموزش دهیم.

نکات کلیدی

 • معمولا شستن فرش در حیاط حتی اگر تمام نکات را رعایت کنید و فضا و نیروی کافی داشته باشید؛ نتیجه خوبی ندارد و فرش دچار زردی یا اختلاط رنگ خواهد شد.
 • کلسیم هیپوکلریت، هیدروسولفیت سدیم و سود سوزآور از جمله موادی است که در شستن فرش در خانه کاربرد دارد.
 • اینکه شستن فرش در خانه بهتر است یا قالیشویی بستگی به عواملی مانند جنس، رنگ، ارزش مالی، قدمت، نویی و کهنگی فرش و … دارد.

قالیشویی یا شستشوی صحیح فرش در منزل؟

اکثر اوقات، موقع فرش شستن این سؤال پیش می‌آید که فرش را به قالیشویی بدهیم یا شستشوی صحیح فرش در منزل را یاد بگیریم؟ آیا قالیشویی فرش را خراب می‌کند؟ تمیز کردن فرش آنقدرها هم ساده نیست و نیازمند یادگیری مهارت فرش‌شویی است.

معمولا برای اینکه فرش کاملا عمقی تمیز شود، باید هر شش ماه یکبار اقدام به فرش شستن کنید. اما برخی از افراد، هر چندسال اینکار را انجام می‌دهند، این در مواردی است که فرش را تمیز نگه‌داشتیه باشید. زیرا در طولانی مدت ممکن است فرش شما بوهایی مانند بوی شیر، بوی نفت، بوی سیر بگیرد؛ یا حتی لکه‌هایی رو فرش دیده شود.

شستشوی فرش علاوه‌بر تمیز شدن آن، باعث زیاد شدن عمر مفید فرش می‌شود. نکته‌ای که وجود دارد این است که شست‌وشوی فرش در منزل، در اکثر مواقع توصیه نمی‌شود. به این دلیل که قالیشویی‌ها یکسری کارهای جانبی را روی فرش انجام می‌دهند که در منزل امکان آن وجود ندارد. در ذیل به کارهای مفیدی که قالیشویی‌ها انجام می‌دهند، اشاره کرد‌ایم:

شستن فرش در خانه

1. شستن عمقی فرش با دستگاه‌های پیشرفته

شما هر چقدر هم که روش شستشوی صحیح فرش در منزل را یاد بگیرید و حرفه‌ای شوید، باز نمی‌توانید به خوبی بیرون فرش‌هایتان را بشویید.

علتش هم این است که شستشوی فرش در قالیشویی با دستگاه‌های پیشرفته انجام می‌شود که به‌خوبی، فرش را عاری از هرگونه کثیفی می‌کند. درحالی که شستشوی فرش در منزل به روش سنتی انجام می‌شود و هرگز به خوبی بیرون از آب در نمی‌آید.

2. از بین بردن لکه‌های فرش

قطعا تمیز بودن فرش در زیبایی و ظاهر آن تاثیر می‌گذارد. حتی ممکن است با یاد گرفتن شستشوی صحیح فرش در منزل هم، نتوانید لکه‌ها را به‌خوبی پاک کنید. در قالیشویی‌ها با به‌کار بردن این مواد، اقدام به برداشتن این لکه‌ها می‌کنند که در منزل به علت کمبود امکانات، پاک کردن لکه‌ها خیلی موفقیت‌آمیز نخواهد بود

 از بین بردن لکه های فرش

3. استفاده از مواد شوینده درجه‌ یک

در قالیشویی‌ها از بهترین محلول‌ها برای شستشوی فرش استفاده می‌شود. استفاده از مواد و محلول‌های درجه‌یک در تمیزی فرش تاثیر به‌سزایی دارد. همچنین استفاده از مواد مرغوب باعث سالم ماندن فرش و جلوگیری از آسیب رسیدن به الیاف و بافت فرش می‌شود.

4. آبکشی کامل

آبکشی کامل فرش شاید سخت‌ترین مرحله فرش شستن باشد. یعنی اگر شما شستشوی صحیح فرش در منزل را هم یاد بگیرید، باز هم نمی‌توانید به‌طورکامل مواد شوینده را از فرش خارج کنید. برای اینکار بهتر است فرش خود را به یک قالیشویی معتبر بسپارید تا با استفاده از دستگاه‌های مخصوص، این کار را انجام دهند.

برای قالیشویی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

شستن فرش در خانه

5. جابه جا شدن راحت فرش در قالیشویی

مرحله جابه‌جایی فرش یکی از طاقت فرساترین مراحل شستن فرش است؛ زیرا فرش پس از شستشو به علت جذب بالای آب، سنگین می‌شود. جابه‌جا کردن فرش سنگین هم کار هرکسی نیست و ممکن است به بدن شما آسیب وارد کند. شما حتی با دانستن نحوه شستشوی صحیح فرش در منزل هم نمی‌توانید به این راحتی فرش خیس را حمل کنید و جای دیگر پهن کنید.

در قالیشویی‌ها، جابه‌جایی را با وسیله‌ای به نام نوار نقاله انجام می‌دهند. درواقع این وسیله بدون دخالت دست، کار جابه‌جایی را انجام می‌دهد.

6. خشک کردن کامل فرش در قالیشویی

همانطور که می‌دانید، خشک کردن فرش در منزل هرگز به‌درستی انجام نمی‌شود. این مرحله هم ارتباطی به دانستن نحوه شستشوی صحیح فرش در منزل ندارد. وقتی فرش در منزل خشک می‌شود، باز هم رطوبت در آن باقی می‌ماند. در قالیشویی‌های امروزی با استفاده از دستگاه، فرش را خشک می‌کنند تا به فرش آسیبی نرسد.

شستن فرش در منزل

محاسبه رایگان هزینه خدمات قالیشویی در محل!

موادی که باید در شستن فرش استفاده کنیم

بهترین شوینده برای شستن فرش در خانه چیست؟ یکی از مواردی که باید هنگام شستن فرش دقت کنیم، این است که برای شستن فرش باید از چه موادی استفاده کنیم. انتخاب مواد شوینده برای فرش از این نظر اهمیت دارد که باعث بالا بردن قدرت لکه‌زدایی می‌شود. همچنین در پاک کردن چربی و درخشان شدن فرش تاثیر زیادی دارد. مواد شوینده برای فرش‌ها حاوی سدیم، کلر، پودر رخت شویی و شامپو فرش است.

اگر قصد دارید که شستشوی صحیح فرش در منزل را یاد بگیرید، باید بدانید که برای شستن فرش از چه موادی استفاده کنیم. در ذیل چند مورد از مزایای مواد شوینده را ذکر کردیم:

 • خواباندن فرش در کلسیم هیپوکلریت برای جلا دادن فرش کاربرد دارد.
 • هیدروسولفیت سدیم از موادی است که برای رنگ بری از روی فرش استفاده می‌شود؛ این ماده یک کاهنده قوی است.
 • از سود سوزآور برای الیاف پشم، پنبه و ابریشم استفاده می‌کنند.
 •  محلول هیپوکلریت سدیم نیز برای سفیدی ریشه فرش کاربرد دارد.

مواردی برای شستن فرش

آموزش شستشوی فرش در حیاط

برای شستن فرش در حیاط، باید با اصول شستشوی صحیح فرش در نظافت منزل آشنا باشید. ابتدا باید فرش را در سطحی مثل موزاییک پهن کنید. اگر سطح شیبدار باشد، بهتر است؛ چون باعث خارج شدن آب اضافی فرش می‌شود. بعد از مرطوب شدن کامل فرش، محلول را روی آن بریزید. درنهایت نوبت به مرحله پهن‌کردن فرش می‌رسد.

فرش را درجای آزاد و آفتابی به پشت پهن کنید تا تغییر رنگ ندهد. برای پاروکشی فرش از پاروی پلاستیکی استفاده کنید که به الیاف فرش آسیب نرساند.

شستن فرش در حیاط خانه

شستن فرش در خانه با پودر صابون

شستن فرش در خانه با پودر صابون از روش‌های قدیمی است که کماکان استفاده می‌شود.

پودر صابون یک نوع ماده شوینده است که در برخی فرآیندهای خانگی و صنعتی به کار می‌رود. این پودر معمولاً از ترکیبات صابونی ساخته می‌شود و به صورت یک پودر ریز سفید یا سبز رنگ عرضه می‌شود. این پودر معمولاً دارای خاصیت پاک‌کنندگی قوی است و قادر به از بین بردن لکه‌ها و کثیفی‌های مختلف می‌باشد.

پودر صابون به دلیل خاصیت شویندگی و پاک‌کنندگی قوی، در برخی فرآیندهای خانگی و صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین، برای شستشوی لباس‌ها، وسایل آشپزخانه، سطوح صاف و محیط‌های دیگر، پودر صابون به عنوان یک ماده شوینده محبوب استفاده می‌شود.

صابون خاصیت ضدچربی دارد و برای چربی‌زدایی و لکه‌زدایی فرش عالی است. در برخی موارد شستن فرش با پودر صابون به فرش آسیب می‌زند. قبل از هر اقدامی به برچسب فرش دقت کنید و سپس اقدام به شست‌وشو کنید.

بهتر است بدانید که شسشتوی فرش در خانه با پودر صابون باید در دمای 20 تا 30 درجه باشد. به هنگام آبکشی مراقب باشید تکه‌های صابون پاک شود؛ چراکه ماندن صابون روی فرش، باعث کدر شدن و پوسیدگی فرش می‌شود.

شستن فرش با پودر ماشین لباسشویی؟!

روش شستن فرش با پودر ماشین نمی‌تواند روش درستی باشد. علت این است که پودرماشین یک ماده قلیایی است و به فرش آسیب می‌زند. بنابراین به‌هیچ‌ عنوان نباید در شستشوی فرش از مواد قلیایی استفاده کنید. استفاده از پودردستی، شامپو فرش، پودر صابون و مایع ظرفشویی گزینه‌های بهتری است. این موارد خنثی هستند و به فرش آسیبی وارد نمی‌کنند.

پس شستن فرش با پودر ماشین روش چندان مناسبی نیست.

شستن فرش با شامپو‌فرش

اگر فرش پس از شستن زرد شد چکار کنیم؟

علل زیادی برای زرد شدن فرش وجود دارد. عمدهترین دلیل این است که اصول شستشوی صحیح فرش در منزل را بلد نیستید. برای اینکار بهتر است از بهترین محلول برای شستن فرش استفاده کنید. چند راهکار برای رفع زردی فرش:

 • استفاده از شوینده با اسید پایین
 •  محلول سرکه و نمک
 •  مخلوط سرکه و جوش شیرین
 •  شامپو فرش
 •  پارچه مرطوب
 •  شست و شوی اصولی
 •  استفاده از صابون رختشویی

یادتان باشد برای شستشوی صحیح فرش در منزل باید از آب ولرم استفاده کنید و دور مواد قلیایی را خط بکشید. قبل از لوله‌کردن فرش حتما آن را با دقت آبگیری کنید و اگر فرش شما چرب است، از شامپوفرش و پودر صابون و مایع ظرفشویی استفاده کنید.

اگر دوست دارید از یک قالیشویی خدمات بگیرید کافی است ددرخواست خود را از طریق دکمه زیر در وبسایت آچاره به‌رایگان ثبت کنید.

خدمات قالیشویی با تیم کاربلد آچاره

سوالات متداول

شستن فرش با پودر ماشین لباسشویی درست است؟

استفاده از پودر ماشینی برای فرش شستن مناسب نیست چون پودر ماشین یک ماده قلیایی است و به فرش آسیب می‌زند. پودردستی، شامپو فرش، پودر صابون و مایع ظرفشویی مناسب‌تر هستند.

4.2/5 - (8 امتیاز)

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا