تعویض روغن در محل تعویض روغن در محل

10 تفاوت ضد یخ قرمز و سبز خودرو

تعویض روغنخودرو

ضد‌ یخ ماشین یک ترکیب شیمیایی و مایع خنک‌کننده است که به‌عنوان افزودنی استفاده می‌شود. این مایع با رنگ‌های مختلف از جمله سبز و قرمز تولید می‌شود و لازم است کاربران تفاوت ضد یخ قرمز و سبز را بدانند؛ زیرا این 2 محصول دارای ترکیبات و کاربردهای خاصی هستند.

در واقع ضد یخ رادیاتور خودرو باعث کاهش نقطه انجماد و افزایش نقطه جوش مایع خنک‌کننده می‌شود و در بعضی مواقع استفاده از آن برای خودرو ضروری است. با آچاره همراه باشید تا در مورد انواع ضد یخ ماشین، آشنایی با رنگ‌های مختلف ضد یخ و تفاوت‌های آن‌ها بررسی بیشتری داشته باشیم.

نکات کلیدی

  • ضد یخ قرمز نسبت به ضد یخ سبز، کارآمدتر است و طول عمر پمپ آب و سایر اجزای سیستم خنک‌کننده را افزایش می‌دهد.
  • هر یک از ضد یخ‌های قرمز و سبز ویژگی‌های منحصر‌به‌فردی دارند؛ بنابراین مخلوط کردن آن‌ها برای کل سیستم خنک‌کننده شما فاجعه‌ ایجاد می‌کند.
  • ماندگاری و دوام ضد یخ قرمز بیشتر از ضد یخ سبز است.

همه چیز درباره ضد‌ یخ

قبل از آن‌که به تفاوت ضد یخ قرمز و سبز بپردازیم، بهتر است مختصرا با این ماده آشنا شویم. ضد‌یخ یکی از اجزای مایع مورداستفاده در سیستم خنک‌کننده خودرو است و عمدتا از اتیلن گلیکول یا پروپیلن گلیکول ساخته می‌شود. علاوه‌بر گلیکول، مخلوط‌های ضد‌ یخ دارای بافر‌های pH نیز هستند.

این ویژگی، خاصیت قلیایی محلول را حفظ می‌کند و ترکیبات ضدخوردگی دارند و از تخریب اجزای فلزی سیستم خنک‌کننده جلوگیری می‌کنند.

می‌توان گفت ضد‌ یخ، مایع کنترل دما در خودرو است. همه موتور‌های احتراق داخلی، مانند موتور خودرو که در زیر کاپوت قرار می‌گیرد، گرمای فوق العاده‌ای تولید می‌کنند. اگر افزایش دما کنترل نشود، اجزای دقیق موتور که از لاستیک، فلز و پلاستیک ساخته شده‌اند، آسیب می‌بینند و منجر به خرابی فاجعه‌بار موتور خواهد شد.

به‌ همین علت لازم است با توجه به تفاوت ضد یخ قرمز و سبز و همچنین سایر ضد یخ‌های تولیدی با رنگ‌های مختلف، برای خودروی خود ضد یخ مناسبی استفاده کنید تا از مشکلات گفته‌شده پیشگیری شود. (برای کسب آگاهی در مورد علت بوی ضد یخ هنگام روشن کردن بخاری ماشین کلیک کنید.)

تعویض روغن در محل
تعویض روغن در محل

انواع ضد یخ

مخلوط‌های ضدیخ به‌شکل استاندارد مبتنی بر اتیلن گلیکول یا نسخه غیر‌سمی بر پایه پروپیلن گلیکول موجود است. اتیلن و پروپیلن گلیکول هر 2 مایعات بی‌رنگی هستند و ترکیبات ضدخوردگی و سایر افزودنی‌ها تفاوت زیادی در شکل بی‌رنگ آن‌ها ایجاد نمی‌کنند.

با این‌ حال، با توجه به تنوع در محلول‌های ضد یخ، تولیدکنندگان رنگ‌هایی را به این مخلوط‌ها اضافه می‌کنند تا به‌راحتی بتوانید یک نوع را از دیگری متمایز کنید.

برای آشنایی با رنگ ضد‌ یخ باید بگوییم که ضد‌ یخ‌ها در رنگ‌های (قرمز، سبز، آبی، زرد و نارنجی) موجود هستند. هر یک از این ضد یخ‌ها مناسب برای نیاز‌های خاص موتورهای مختلف و اجزای آن‌ها است.

تقریبا تمام سازندگان بزرگ خودرو، محلول‌های ضد‌یخ تولید می‌کنند تا نیاز‌های ضدخوردگی موتور‌‌ خودرو‌‌های‌ تولیدشده خود را رفع کنند.

آشنایی با رنگ‌ های مختلف ضد یخ

آشنایی با رنگ های مختلف ضد یخ ویژگی آن‌ها

برای آشنایی با تفاوت ضد یخ قرمز و سبز، باید ویژگی‌های هر کدام از آن‌‌ها را بدانید. همچنین باید از انواع ضد‌یخ خودرو مورداستفاده برای خودرو‌های خاص و معنی رنگ مایع خنک‌کننده مطلع باشید.

یکی از نشانه‌های تشخیص ضد یخ مناسب برای ماشین، رنگ ضد یخ است. در ادامه ویژگی و تفاوت بین ضد یخ قرمز و ضد یخ سبز را بررسی می‌کنیم.

ویژگی ضد‌ یخ قرمز

ضد‌ یخ قرمز معمولا به‌عنوان دکس کول (Dexcool) یا پروپیلن گلیکول شناخته می‌شود، که ماندگاری بیشتری نسبت به سایر انواع ضد‌ یخ‌ها دارد.

به‌دنبال تکنولوژی اسید معدنی (IAT) فناوری اسید آلی (OAT) کشف شد که منجر به تولید فرمول‌های ضد یخ با رنگ‌های مختلف شد. (عمدتا فرمول‌های ضد یخ نارنجی رنگ با این فناوری تولید می‌شدند.)

بعدها، فناوری اسید آلی هیبریدی (HOAT) به‌عنوان ترکیبی از IAT و OAT اختراع شد. این فناوری ترکیبی، منجر به تولید ضد‌ یخ قرمز رنگ شد. در مقایسه با ضد‌ یخ سبز و ضد یخ معمولی، ضد‌ یخ قرمز پایدار‌تر است و عمر پمپ آب را بهبود می‌بخشد.

انواع ضد یخ ماشین

خدمات تعویض روغن خودرو

ویژگی ضد‌ یخ سبز

ضد‌ یخ سبز شکل معمولی ضد‌ یخ است. به‌طور معمول، ضد‌ یخ با آب به نسبت 50/50 مخلوط می‌شود. پس از این رقیق‌سازی، مخلوط را خنک‌کننده می‌نامند که به رادیاتور موتور اضافه می‌شود. ضد‌یخ رادیاتور با انتقال گرما به رادیاتور از یخ زدن مایع خنک‌کننده جلوگیری می‌کند.

باید توجه داشت که گرمای بیش‌ازحد و عدم گردش آب در رادیاتور ماشین باعث گرفتگی موتور می‌شود و می‌تواند باعث ترک خوردن واشر یا مشکلات دیگری شود.

ضد‌یخ سبز معمولی دارای فناوری اسید معدنی (IAT) به‌عنوان پایه تولید است. در این تکنیک از اتیلن گلیکول یا پروپیلن گلیکول به‌عنوان پایه شیمیایی ضد‌ یخ استفاده می‌شود. این مخلوط دارای برخی مواد افزودنی مانند سیلیکات یا فسفات است.

این نوع ضد یخ می‌تواند حدود 3 سال دوام بیاورد. پس از آن، باید مایع خنک‌کننده را بشویید و به خنک‌کننده تازه تغییر دهید. بهتر است از این ضد یخ برای خودرو‌‌های قدیمی استفاده شود.

برای گردش بهتر آب در رادیاتور ماشین، توجه داشته باشید که بررسی و هواگیری رادیاتور نیز می‌تواند کارساز باشد و با همین بررسی‌های دور‌ه‌ای می‌توانید از خرابی‌های هزینه‌بر اتومبیل خود جلوگیری کنید.

 آشنایی با رنگ ضد یخ

تفاوت ضد یخ قرمز و سبز

1- جالب‌ترین تفاوت ضد یخ قرمز و سبز در این است که ضد‌ یخ قرمز نوعی محصول توسعه‌یافته است؛ اما ضد یخ سبز قدیمی‌ترین نوع ضد‌ یخ به‌شمار می‌آید.

2- ضد‌ یخ قرمز از نظر تجاری به‌نام Dexcool شناخته می‌شود که ماندگاری بیشتری نسبت به سایر ضد یخ‌ها، از جمله ضد‌ یخ سبز دارد؛ اما ضد یخ سبز شکل معمولی این محصول است.

3- فناوری ضد‌ یخ قرمز از HOAT (فناوری اسید آلی هیبریدی) تولید می‌شود که ترکیبی از فناوری اسید معدنی و اسید آلی است؛ اما ضد یخ سبز از IAT (فناوری اسید معدنی) تولید می‌شود.

4- ضد یخ قرمز در مقایسه با ضدیخ سبز پایدارتر است.

5- تفاوت ضد یخ قرمز و سبز در طول عمر‌ آن‌ها نیز مشاهده می‌شود. ضد‌ یخ قرمز طول عمر بیشتری نسبت به ضد‌ یخ سبز دارد.

6- ضد‌ یخ قرمز نسبت به ضد‌ یخ سبز کارآمدتر است و طول عمر پمپ آب و سایر اجزای سیستم خنک‌کننده را افزایش می‌دهد.

7- اساسی‌ترین تفاوت ضد یخ قرمز و سبز در ترکیبات آن‌ها است. ترکیب ضد‌ یخ سبز شامل مواد افزودنی معدنی است که به کلاس C11 تعلق دارد.
ضدیخ قرمز متعلق به کلاس G12 است که شامل G12+ و G12++ می‌شود. دوام آن‌ها 3 سال است که بستگی به مخلوط و روش آماده‌سازی قبل از ریختن دارد.

محاسبه رایگان هزینه تعمیرات خودرو!

ضد یخ سبز معمولا بیش از 2 سال دوام نمی‌آورد. قیمت آن ارزان است و استفاده از آن در خودرو‌‌های قدیمی ترجیح داده می‌شود؛ زیرا ضد‌ یخ سبز دارای لایه محافظ ضخیمی است که به جلوگیری از نشتی و ترک‌های جزئی در سیستم خنک‌کننده کمک می‌کند.

توجه: یک مورد دیگر از تفاوت ضد یخ قرمز و سبز در این است که هریک از آن‌ها ویژگی‌های منحصر‌به‌فردی دارند؛ بنابراین مخلوط کردن ضد یخ قرمز و سبز برای کل سیستم خنک‌کننده شما فاجعه‌ ایجاد می‌کند. لازم است برای مراقبت از خودرو نکات توصیه‌‌شده کارشناسان را رعایت کنید.

8- ضد‌ یخ قرمز پروپیلن گلیکول است. از طرفی ضد یخ سبز اتیلن گلیکول است.

9- در ساختار ضد‌ یخ قرمز از افزودنی‌های باز‌دارنده آلی (مثلا اسید کربوکسیلیک) استفاده می‌کند. برعکس، افزودنی‌های بازدارنده در ضد یخ سبز غیرآلی هستند، مانند: (سیلیکات‌ها، فسفات‌ها، بورات‌ها، نیترات، نیتریت، مولیبدات و غیره).

10- در مورد تفاوت ضد یخ قرمز و سبز باید به این نکته هم اشاره کرد که ضد یخ قرمز در اتومبیل‌های مدرن استفاده می‌شود؛ اما ضد یخ سبز برای اتومبیل‌های قدیمی‌تر در نظر گرفته شده است.
همان‌طور که وسایل‌نقلیه قدیمی به‌تدریج از رده خارج می‌شوند، تولید ضد یخ سبز هم ممکن است متوقف و بسیار کمیاب شود.

تفاوت بین ضد یخ قرمز و ضد یخ سبز

جمع‌بندی

با توضیحاتی که در مورد تفاوت ضد یخ قرمز و سبز ماشین بیان شد، مشخص گردید که ضد یخ رادیاتور، یک مایع رنگی است که به تنظیم دمای موتور خودرو‌ها کمک می‌کند و تولیدکننده‌ها این محصول را در رنگ‌های متنوع (سبز، قرمز، آبی، نارنجی، صورتی و غیره) تولید می‌کنند تا تشخیص این محصولات متنوع با ترکیبات متفاوت برای مصرف‌کنندگان راحت‌تر باشد.

لازم است برای افزایش طول عمر موتور ماشین استفاده از مایع ضد‌ یخ را جدی بگیرید. چنانچه در خصوص تفاوت ضد یخ قرمز و سبز و نحوه استفاده از آن در خودروی خود به مشاوره یا خدمات خودرو نیاز دارید، می‌توانید از طریق صفحه خدمات خودرو در محل آچاره یا شماره 1471 با تعمیرکاران مجرب مشورت نمایید.

سوالات متداول

تفاوت ضد یخ قرمز و سبز در چیست؟

ضد یخ سبز برای موتور‌های قدیمی در نظر گرفته شده است. سازندگان، دیگر از آن‌ها در موتور‌های مدرن استفاده نمی‌کنند. همچنین ماندگاری ضد یخ قرمز بسیار بیشتر از ضد یخ سبز معمولی است.

اگر از ضدی خ با رنگ نامناسب استفاده کنیم چه اتفاقی می‌افتد؟

استفاده از ضد خ با رنگ نامناسب در موتور خودرو ممکن است باعث افزایش خوردگی، زنگ‌زدگی و فرسایش شود. سعی کنید همیشه از ضد‌ یخ توصیه‌شده توسط سازندگان خودرو، استفاده کنید.

آیا می‌توان ضدی خ قرمز و سبز را با هم مخلوط کنیم؟

مخلوط کردن انواع ضد یخ قطعا در سیستم موتور شما مشکل ایجاد می‌کند. هنگامی که به ضد‌ یخ برای سیستم خودروی خود نیاز دارید باید تا حد امکان سعی کنید مایع توصیه‌شده را جداگانه استفاده کنید.

4/5 - (3 امتیاز)

1 دیدگاه

  1. سلام.ایا این نظریه درسته که از ضدیخ قرمز فقط برای رادیاتور های مسی میشه استفاده کرد؟یا برای رادیاتور های المینیومی هم میشه استفاده کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

  • دانلود مستقیم آچاره
  • آچاره در گوگل‌ پلی
  • آچاره در کافه بازار
  • آچاره در  مایکت
دکمه بازگشت به بالا

تعویض روغن در محل
تعویض روغن در محل با تیم حرفه‌ای آچاره

 

کلیک کنید