سیستم گردش آب گرم چگونه کار می‌کند؟

ساختمانلوله کشی و تاسیساتموتورخانه

نحوه کار سیستم گردش آب گرم موتورخانه و … است؟ همه ما هر روز ناخواسته حجم آب زیادی را در زمان انتظار برای گرم شدن آب هدر می‌دهیم. به‌طور معمول چند ثانیه و در برخی موارد تا چند دقیقه بعد از باز کردن شیرِ آب طول می‌کشد تا آب کاملا گرم شود.

شاید جالب باشد بدانید هر فرد به طور میانگین روزانه 30 گالن آب (معادل 113 لیتر) را ناخواسته در زمان انتظار برای گرمایش و سرمایش هدر می‌‌دهد.

سیستم گردش آب با ایجاد دسترسی سریع به جریان آب، زمان انتظار و در نتیجه میزان هدر رفت آب را به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌دهد. با این مقاله از آچاره همراه شوید تا با نحوه کار سیستم گردش آب گرم بیشتر آشنا شوید.

سیستم گردش آب گرم چگونه کار می‌کند؟

یکی از دلایلی که موجب می‌شود آب دیرتر گرم شود، فاصله‌ای است که در بین اجزای موتورخانه یا لوله‌ها طی می‌کند. آب گرم باید از مسیر لوله‌کشی عبور کند تا در نهایت به دست شما برسد. آب استفاده نشده در این حالت داخل خطوط لوله‌کشی باقی می‌ماند؛ در نتیجه زمانی که شما شیر آب را باز می‌کنید ابتدا آب سرد و بعد آب گرم به دستتان می‌رسد.

سرویس دوره‌ای و تعمیر موتورخانه را به کارشناسان خبره آچاره بسپارید.

 • نصب و راه‌اندازی مشعل گازی و گازوئیلی
 • تعویض منبع دوجداره یا کوئل‌دار
 • تعویض منبع انبساط
 • نصب دیگ چدنی
 • نصب انشعاب کلکتور
سرویس دوره‌ای و تعمیرات موتورخانه با تیم آچاره
سرویس دوره‌ای و تعمیر موتورخانه را به کارشناسان خبره آچاره بسپارید.
 • نصب و راه‌اندازی مشعل گازی و گازوئیلی
 • تعویض منبع دوجداره یا کوئل‌دار
 • تعویض منبع انبساط
 • نصب دیگ چدنی
 • نصب انشعاب کلکتور
سرویس دوره‌ای و تعمیرات موتورخانه با تیم آچاره

سیستم گردش آب گرم با ایجاد حلقه‌ای بین آبگرمکن و شیر آب، زمان رسیدن آب گرم به دست مصرف‌کننده را کاهش می‌دهد. در این سیستم آبی که استفاده نشده، برای گرمایش مجدد به داخل چرخه برمی‌گردد. در حقیقت سیستم گردش آب شامل یک پمپ و بوستر پمپ است که با ایجاد حلقه و جریان چرخشی باعث می‌شود آب داخل لوله‌ها گرم بماند.

سیستم گردش آب گرم چگونه کار می‌کند؟

سیستم گردش آب در پکیج

در این نوع از سیستم گردش آب گرم، یک لوله آب به‌طور چرخشی به دورترین نقطه خانه رفته و در نهایت پمپ، آب را به آبگرمکن برمی‌گرداند.

در این پروسه پمپ در حقیقت یک حلقه ایجاد می‌کند. چرخش آب در لوله‌ها یک پروسه مداوم است که باعث می‌شود هر زمانی بدون درنگ به آب گرم دسترسی داشته باشید.

بعضی از سیستم‌های گرمایش آب تایمری دارند که زمان فعالیت‌شان را مشخص می‌کند؛ این تایمر کمک می‌کند تا در میزان مصرف آب و هزینه‌های جاری صرفه‌جویی شود. البته خرابی این تامیر را می‌توان جزو مشکلات رایج موتورخانه در نظر گرفت.

سیستم گردش آبگرم

مزایا                                           معایب
دائما روشن است و در نتیجه همیشه به آب گرم دسترسی دارید. نصب آن در خانه‌های آماده سخت است و بیشتر مناسب نصب در زمان ساخت و ساز خانه است.
می‌توانید با نصب تایمر روشن/خاموش در میزان و هزینه مصرف آب صرفه‌جویی کنید. وجود خطوط و لوله‌های زیاد باعث سخت‌تر بودن تعمیر آن می‌شود.
این مدل یک خط لوله مخصوص بازگشت آب به آبگرمکن دارد.

محاسبه رایگان هزینه تعمیر و سرویس موتورخانه!

سیستم گردش آب گرم فوری

از آنجایی که این نوع سیستم گردش آب، خط برگشتی مخصوص آبگرمکن ندارد، نصب آن بسیار ساده است. یک پمپ بالای آبگرمکن قرار داده شده و زیر سینک یک ولو یا شیر یک طرفه برای آن تعبیه می‌شود. پمپ، آب را با فشار وارد ولو زیر سینک کرده و در نتیجه حلقه‌ای از آب گرم ایجاد می‌کند.

شما می‌توانید زمان تولید جریان آب گرم را به وسیله تایمر تنظیم کرده یا کلا آن را روشن بگذارید. سیستم گردش آب گرم فوری تجهیزات بسیار کمی داشته و نصب و نگهداری آن راحت است. روشن شدن و راه‌اندازی این سیستم دستی است و زمانی که به آب گرم نیاز دارید خودتان باید آن را فعال کنید یا به‌طور خودکار و به وسیله تایمر زمان شروع فعالیت را تنظیم کنید.

سیستم گردش آب گرم فوری

بعد از فعال کردن این سیستم، پمپ، آب سرد را وارد خطوط آب گرم کرده و آن را به آبگرمکن برمی‌گرداند. این سیستم باعث می‌شود تا آب سرد به جای هدر رفتن داخل چرخه بماند و به آبگرمکن برگردد.

در واقع این سیستم زمانی که آب به اندازه کافی گرم شده باشد، به‌طور خودکار خاموش می‌شود و باعث می‌شود تا آب گرم از شیر خارج شده و به داخل لوله آب سرد برنگردد.

روشن کردن این سیستم بسیار راحت است و می‌توانید به وسیله یک دکمه یا حتی با کنترل از راه دور آن را فعال کنید.

مزایا معایب
این مدل دائما روشن نیست و در نتیجه در میزان مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌کند. معمولا باید آن را به‌طور دستی روشن کنید.
نصب آن در خانه‌های آماده ساده‌تر است. لوله برگشتی اختصاصی به آبگرمکن ندارد.
نگهداری و تعمیر آن راحت‌تر است.

سیستم گردش آب در شوفاژ

عملکرد این سیستم مشابه سیستم گردش آب در پکیج است با این تفاوت که تجهیزاتی که در موتورخانه به کار می‌روند متفاوت هستند.

سیستم گردش آب گرم در موتورخانه شامل تجهیزاتی مثل مخزن ذخیره گازوئیل، مخزن ذخیره آب گرم یا منبع دوجداره؛ دیگ آب گرم یا بویلر الکتروپمپ خطی حرارت مرکزی و مخزن انبساط است.

مخزن انبساط در این سیستم، 2 خط لوله رفت و برگشت دارد.

سیستم گردش آب در شوفاژ

سیستم گردش آب گرم چقدر موثر است؟

سیستم گردش آب گرم در مقایسه با سیستم‌های رایج به دلیل وجود مزایای زیر کارایی بیشتری دارد:

 • صرفه‌جویی در زمان
 • صرفه‌جویی در میزان مصرف آب
 • صرفه‌جویی در هزینه‌ها
 • دسترسی فوری به آب گرم

چگونه مناسب‌ترین سیستم را انتخاب کنیم؟

برای انتخاب یک سیستم گردش آب مناسب باید این 2 فاکتور را مد نظر داشته باشید: میزان بودجه و در حال ساخت یا آماده بودن خانه.

سیستم گردش آب گرم چقدر موثر است؟

خانه شما آماده است یا در حال ساخت؟

اگر جهت گرمایش و سرمایش در یک ساختمان در حال ساخت قصد نصب سیستم گردش آب گرم دارید، می‌توانید یک پمپ با خطوط لوله اختصاصی نصب کنید.

برای ایجاد خط لوله اختصاصی به نصب لوله‌های جدید در سیستم حرارت مرکزی با آب گرم نیاز دارید و این موضوع به این معنی است که هزینه‌های نصب اولیه‌تان بیشتر خواهد شد.

اما اگر قصد استفاده سیستم گردش آب گرم در خانه از پیش ساخته شده را دارید، نیازی به نصب خط لوله اختصاصی نیست.

نصب، سرویس و تعمیر موتورخانه با تیم آچاره

بودجه شما چقدر است؟

سیستم‌های گردش آب گرم مشابه هم نیستند و سیستم های گردش آب گرم با کیفیت‌های مختلف در بازار وجود دارند که هر کدام قیمت متفاوتی دارند.

.هنگام انتخاب و خرید سیستم گردش آب گرم، علاوه‌بر قیمت و کیفیت باید میزان راحتی استفاده از سیستم را نیز در نظر بگیرید

سخن آخر

بدون شک استفاده از سیستم گردش آب گرم موتورخانه و پکیج در مقایسه با سایر سیستم‌های متداول انتخاب بسیار بهتری است.
با وجود اینکه هزینه نصب اولیه ممکن است بالا باشد، مزیت‌های این سیستم منجر به کاهش هزینه‌های آتی، راحتی مصرف و در نهایت صرفه‌جویی در مصرف انرژی خواهد شد.

فراموش نکنید که شما به‌منظور راه اندازی سیستم گردش آب گرم می‌توانید با اطمینان‌خاطر از خدمات تعمیر و سرویس موتورخانه آچاره استفاده کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا