آموزش تعمیر لولای لپ تاپ لنوو

لوازم دیجیتالکامپیوتر و لپ تاپ

در سال‌های اخیر به دلیل ضعف لولای لپ‌تاپ‌های لنوو شکایات زیادی از سراسر جهان به این شرکت رسیده است. اگرچه شرکت سازنده تلاش می‌کند تا این مشکل رایج را مرتفع سازد، اما کاربران زیادی با این مشکل مواجه هستند و باید لولای لپ تاپ لنووی که قبل‌تر خریداری کرده‌اند را تعمیر کنند. از این رو قصد داریم در ادامه این مقاله از مجله آچاره به آموزش تعمیر لولای لپ تاپ لنوو بپردازیم.

تعمیرات وسایلی مانند لپ‌تاپ به دلیل داشتن اتصالات و کابل‌های مرتبط با یکدیگر، سیستم پیچیده و حساسی دارند و بهتر است توسط متخصصین مجرب انجام شود. اما کسانی که دانش و مهارت فنی داشته باشند، می‌توانند با کمترین هزینه و یادگیری و آموزش تعمیر لولای لپ تاپ لنوو تا حد زیادی مشکلات این قطعه را حل نمایند.

نکات کلیدی

 • در صورت آسیب دیدن لولای لپ‌تاپ، امکان این‌که صفحه نمایش هم آسیب ببیند بسیار زیاد است.
 • لولا وظیفه دارد که دو بخش لپ‌تاپ را به‌هم وصل نگه دارد، وسیله را باز و بسته، و میزان باز بودن آن را کنترل کند.
 • لولای شکسته، قابلیت تعمیر شدن ندارد و باید عوض شود.

خرابی لولای لپ تاپ لنوو

لولاهای لپ تاپ قطعات بسیار مهم و آسیب‌پذیری هستند. زمانی که این قطعات صدمه ببینند، تهدیدی برای صفحه نمایش لپ‌تاپ خواهند بود؛ زیرا ممکن است لولای آسیب‌دیده بشکند و صفحه نمایش را به‌طور کامل از لپ‌تاپ جدا کند. همچنین در مواردی که لولای لپ‌تاپ شل می‌شود امکان دارد صفحه نمایش به قسمت پشت یا روی صفحه کیبورد سقوط کند.

در اینصورت ممکن است ال سی دی لپ تاپ بشکند و دچار آسیب‌های جدی شود. لولای لپ تاپ فارغ از هر برند و مدلی، به‌طور طبیعی بعد از چند سال کارکرد، دچار فرسودگی و نقص می‌شود و به تعمیر یا حتی تعویض نیاز دارد. اما این مشکل متأسفانه در برد لنوو بسیار شایع است.

متأسفانه شرکت لنوو با استفاده از مواد نامرغوب و ارزان‌قیمت مبادرت به ساخت لولاهای لپ‌تاپ خود می‌نماید و همین امر تبدیل به نقطه ضعف بزرگی برای لپ‌تاپ‌های این برند شده است.

محاسبه رایگان هزینه تعمیر کامپیوتر!

 

آموزش تعمیر لولای لپ تاپ لنوو

کارایی لولاها در لپ تاپ چیست؟

لپ‌تاپ، کامپیوتری همه‌کاره و کامل است که به دلیل حمل آسان و کارایی بالا بسیار محبوب بوده و در مشاغل و حوزه‌های آموزشی مورد استفاده زیادی دارد. یکی از ویژگی‌های مهم لپ‌تاپ شکل ظاهری کتابی و تا شدن آن است که حمل آن را به مراتب آسان‌تر کرده است.

بسته شدن صفحه نمایشگر لپ‌تاپ به وسیله لولاهای آن انجام می‌شود. لولاها علاوه‌بر اینکه صفحه نمایش را به لپ‌تاپ وصل می‌کنند، عامل مهمی در حفظ و نگهداری آن نیز هستند. زمانی که صفحه نمایشگر لپ‌تاپ را باز می‌کنیم، این لولاها هستند که مانند یک اهرم صفحه نمایش را به‌درستی در زاویه دلخواه ما نگه می‌دارند و مانع از افتادن آن می‌شوند.

لولاهای لپ‌تاپ اشکال گوناگونی دارند. در بعضی از لپ‌تاپ‌ها صفحه نمایشگر به‌طور کامل به بدنه لپ‌تاپ متصل است و به کمک لولا‌ها باز و بسته می‌شود. اما در بعضی دیگر صفحه نمایشگر به‌طور کامل از بدنه لپ‌تاپ جدا است و لولاها تنها رابط لپ‌تاپ و صفحه نمایشگر به‌شمار می‌آیند.

در چنین حالتی لولاها علاوه‌بر نگهداشتن صفحه نمایشگر، وظیفه محافظت از کابل‌های حیاتی که از مادر برد لپ تاپ وارد صفحه نمایش LCD می‌شود را نیز بر عهده دارند. زمانی که لولاها آسیب‌ ببینند، ممکن است این کابل‌ها نیز دچار مشکل شده و ارتباط بین مادر برد و صفحه نمایش نیز قطع شود.

علائم خرابی لولای لپ تاپ لنوو

زمانی که لولای لپ تاپ خراب می‌شود، مشکلاتی را به همراه دارد که بارزترین آن‌ها عبارتند از:

 • سفت شدن درب لپ تاپ
 • شل و لق شدن درب لپ تاپ
 • بسته نشدن کامل در
 • گیر کردن در لپ تاپ و باز نشدن کامل آن
 • در رفتگی لولاها
 • ترک یا شکستگی لولاها
 • صدا دار شدن لولاها به هنگام باز و بسته شدن
 • جدا شدن یکی از طرفین لولا از لپ تاپ یا درب آن

زمانی که با هریک از موارد فوق مواجه شدید، بهتر است تا قبل از اینکه خرابی لولا موجب بروز خسارات بیشتر به لپ تاپ شما شود، اقدامات لازم برای تعمیر آن را انجام دهید.

نکات مهم آموزش تعمیر لولای لپ تاپ لنوو و تعویض آن

برای تعمیر لولای لپ تاپ لنوو مراحل زیر را انجام دهید:

1. باتری خارجی لپ تاپ را جدا کنید

 • در مرحله اول لازم است دستگاه را خاموش کنید.
 • باتری لپ‌تاپ لنوو را غیرفعال کرده و دستگاه را از هر منبع برقی جدا نمایید.
 • لپ تاپ را برگردانده و آن را در حالتی که قسمت پایین آن به سمت بالا باشد قرار دهید.
 • قفل سمت چپ باتری لپ تاپ را به طرف چپ و قفل سمت راست را به راست بپیچانید.
 • قفل سمت راست را در همان وضعیت نگاه داشته و با دست دیگر باتری را به سمت عقب کشیده و بلند کنید و به‌طور کامل از دستگاه خارج نمایید.

آموزش تعمیر لولای لپ تاپ لنوو

2. صفحه کلید را جدا کنید

 • در مرحله دوم لازم است 6 پیچ قاب پایینی لپ تاپ را باز کنید. برای این کار بهتر است از یک پیچ‌گوشتی شماره 1 استفاده نمایید.
 • سپس لپ‌تاپ را به سمت رو برگردانده و درب آن را باز کنید.
 • با گذاشتن انگشتان خود روی لبه پایین کیبورد کمی فشار روی صفحه وارد کنید.
 • لبه پایین صفحه کلید را بگیرید و از محل نصب خارج کنید و به‌صورت وارونه روی قسمت پایین لپ‌تاپ قرار دهید.
  دقت کنید که صفحه کلید در این وضعیت همچنان به لپ‌تاپ متصل است و به‌طور کامل جدا نشده است؛ بنابراین لازم است با احتیاط این مراحل را اجرا کنید.
 • سپس برای جدا کردن کامل صفحه کلید با یک وسیله مناسب دریچه‌های قفل کابل روبانی را برگردانید تا صفحه کلید به‌طور کامل جدا شود.

آموزش تعمیر لولای لپ تاپ لنوو

3. قاب پایینی لپ تاپ را باز کنید و باتری داخلی را خارج نمایید

 • پس از جدا کردن صفحه کلید درب لپ‌تاپ را ببندید و آن را وارونه کنید.
 • گیره‌های پلاستیکی پایین محفظه باتری را به طرفین (راست و چپ) بکشید تا گیره‌ها آزاد شوند. سپس قاب زیرین را بردارید.
 • با کمک یک پیچ‌گوشتی شماره 1 پیچ‌های محفظه باتری داخلی را باز کرده و آن را خارج کنید.

4. رم لپ تاپ را خارج کنید

 • برای اینکه بتوانید رم را از سوکت خارج کنید، باید گیره‌های فلزی 2 طرف رم را به سمت بیرون فشار دهید تا رم آزاد شده و چند میلی‌متر بالاتر بیاید. به این ترتیب می‌توانید رم را خارج کنید.

خرابی لولای لپ تاپ لنوو

5. گیره‌ها و اتصالات را آزاد کنید

 • می‌توانید گیره فلزی اتصال SSD به مادربرد را به وسیله قسمت صاف اسپاجر آزاد کنید.
 • به همین روش کانکتور را از سوکت جدا کنید و با کشیدن زبانه سمت چپ هارد دیسک به سمت بالا، هارد دیسک را جدا نمایید.
 • همچنین لازم است 2 سیم کواکسیال از کارت Wi-Fi نیز جدا شوند که به وسیله اسپاجر به‌راحتی می‌توانید با فشار دادن دریچه مشکی پوشاننده کارت Wi-Fi به سمت پایین این کار را انجام دهید. (به خاطر داشته باشید که پس از اتمام کار برای مونتاژ مجدد قطعات باید سیم خاکستری به سمت چپ و سیم سیاه به سمت راست وصل شود.)
  در صورتی که لپ تاپ لنوو شما دارای کارت WWAN است برای خروج آن نیز همین مراحل باید اجرا شود.

تعویض لولای لپ تاپ لنوو

6. مجموعه فن و هیت سینک را جدا کنید

 • مجموعه فن و هیت سینک را به سمت بالا بکشید و جدا کنید.
 • توجه داشته باشید که خمیر حرارتی هیت سینک و CPU باید کاملا پاک شوند.
 • کابل LCD وصل شده به مادر برد را نیز از سوکت آن جدا نمایید.

هزینه تعمیر لولای لپ تاپ لنوو

7. کابل و پنل نمایشگر را جدا کنید

 • لازم است کابل نمایشگر را از سوکت مربوط خارج کنید و به‌آرامی پنل نمایشگر را از مجموعه نمایشگر لپ تاپ جدا نمایید.
 • بعد از جدا کردن کابل نمایشگر از سوکت، می‌توانید پنل نمایشگر جدا کنید. البته برای این کار لازم است که پیچ‌های لولا را با پیچ‌گوشتی باز کنید.

آموزش تعمیر لولای لپ تاپ لنوو

 • از ابزار مناسبی برای ایجاد فاصله بین صفحه نمایش و قاب استفاده نمایید. این کار را در طرفین و قسمت پایین صفحه نمایش انجام دهید تا صفحه نمایش کاملا از قاب جدا شود.
 • توجه داشته باشید که قاب به وسیله چسب به صفحه نمایشگر متصل شده است؛ بنابراین باید با احتیاط و حوصله قاب را جدا نمایید.

خرابی لولای لپ تاپ لنوو

8. پیچ‌های لولا را باز کنید

 • با یک پیچ‌گوشتی پیچ‌های لولا را باز کرده و قاب لولا را به سمت بالا بلند کنید تا لولاهای شکسته و معیوب کاملا از محل نصب خود خارج شوند.

قیمت لولای لپ تاپ لنوو

 • نوار مسی قاب لولا را به‌آهستگی جدا کرده و لولاهای شکسته را با لولاهای سالم تعویض نمایید.
 • سپس تمامی مراحل را به‌صورت معکوس اجرا نمایید و کار مونتاژ را به پایان برسانید.
 • توجه داشته باشید که کابل‌های حیاتی مادر برد از طریق لولاها به صفحه نمایشگر وصل هستند؛ بنابراین در خارج کردن و مونتاژ مجدد آن‌ها باید نهایت دقت را داشته باشید.
برای تعمیر انواع لپ‌تاپ از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

جوش دادن لولای لپ تاپ

آیا می‌توان بدون باز کردن قاب‌ زیرین و صفحه نمایشگر لولاهای لپ تاپ را تعمیر کرد؟

نحوه تعمیر لولای لپ تاپ لنوو بستگی به مدل، میزان خرابی و آسیب لولاها دارد. در مواقعی که لولاها صرفا شل شده باشند یا به سختی باز و بسته شوند با تنظیم پیچ‌های آن می‌توان مشکل را برطرف کرد. در مواردی که لولا ترک کوچکی داشته باشد اما قابلیت و کارایی خود را هنوز حفظ کرده و به صفحه نمایش آسیبی وارد نشده باشد، با جوش دادن لولا امکان تعمیر آن وجود دارد.

اما در شرایطی که لولا کاملا شکسته و قابل تعمیر نیست، ناگزیر باید با قطعه جدید تعویض شود. در اینصورت لازم است تمامی اتصالات و کابل‌هایی که از مادر برد به صفحه نمایشگر متصل است، قطع شود و سپس لولا تعویض گردد.

جوش‌ دادن لولای لپ تاپ

یکی از روش‌هایی که برای تعمیر لولای لپ تاپ انجام می‌شود، جوشکاری است. اما باید در نظر داشت که جوشکاری در همه موارد راهکار مناسبی نیست؛ زیرا لولاها در مدل‌های متنوع و از آلیاژها و متریال‌های مختلفی ساخته می‌شوند؛ بنابراین ممکن است جوش دادن لولای لپ تاپ چندان کارساز نباشد.

برای تعمیر لولاهای فلزی زمانی که از جوشکاری استفاده می‌شود باید این کار با ظرافت انجام شود تا جوشکاری موجب ضخیم شدن محل جوش نشود. این مسئله علاوه‌بر اینکه ظاهر نامناسبی ایجاد می‌کند، ممکن است موجب سفت شدن لولا شده و باز و بسته شدن درب لپ تاپ را با مشکل مواجه کند.

هزینه تعمیر لولای لپ تاپ لنوو

همان‌طور که اشاره شد روش تعمیر به نوع لولا و نوع اتصال صفحه نمایشگر به بدنه لپ تاپ (اتصال تمام صفحه نمایش به بدنه یا اتصال آن صرفا به وسیله لولا) و همچنین میزان خرابی و آسیب لولا بستگی دارد؛ بنابراین اگر خرابی جزئی بوده و نیازی به تعویض لولا نباشد، هزینه تعمیر لولای لپ تاپ لنوو نیز متفاوت خواهد بود.

این موضوع در خصوص قیمت لولای لپ تاپ لنوو نیز صدق می‌کند. با توجه به مدل‌های مختلف قیمت لولای لپ تاپ لنوو نیز در بازار متغیر است.

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم نکات مهمی در خصوص تعمیر لولای لپ تاپ لنوو در اختیار همراهان همیشگی آچاره قرار دهیم. اما همان‌طور که بیان شده نوع لولاهای لپ تاپ لنوو و اتصالات مرتبط به آن به گونه‌ای است که تعمیرات آن به تخصص و مهارت نیاز دارد.

افرادی که آشنایی کامل با سیستم لپ تاپ‌های لنوو ندارند، ممکن است بعد از باز کردن قاب و قطع کردن ارتباطات در مرحله مونتاژ با مشکل مواجه شوند. شما می‌توانید کلیه امور مرتبط با تعمیر لپ تاپ خود را به تیم متخصصین تعمیر لپ تاپ آچاره بسپارید. همچنین می‌توانید سوالات و نظرات خود را نیز در بخش دیدگاه‌ها با ما درمیان بگذارید تا پاسخ خود را از کارشناسان آچاره دریافت نمایید.

1/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا