نظافت منزل آچاره نظافت منزل آچاره

پاک کردن لکه خون از روی فرش به 3 روش ساده

خانه‌داریقالیشویینظافت و شستشو

پاک کردن لکه خون از روی فرش گذشته از مسئله حفظ بهداشت، از لحاظ شرعی نیز حائز اهمیت است؛ زیرا خون از دیدگاه شرع، جزء نجاسات است و باید طبق آیین شرعی، شسته و پاک شود.

توجه داشته‌ باشید که خون بعد از خشک شدن، به‌سختی از روی فرش پاک می‌شود؛ بنابراین لازم است قبل از نفوذ خون در تاروپود فرش، بلافاصله خون ریخته شده روی فرش را تمیز کنید.

اگر در جستجوی راهکارهای سریع و آسان برای تمیز کردن لکه خون از روی فرش هستید، با آچاره همراه باشید تا چند روش ساده و کاربردی را با هم بررسی کنیم.

نکات کلیدی

  • اگر با آب کر، لکه خون را طوری شست‌وشو دهید که آب کر تمام قسمت نجس را بگیرد، نجاست فرش پاک می‌شود.
  • استفاده از آمونیاک به‌‌تنهایی برای پاک کردن لکه خون از روی فرش، ممکن است که به بافت فرش آسیب بزند؛ بهتر است آن را با شوینده‌ه­ایی مثل شامپو مخلوط کنید.
  • بهترین راه برای از بین بردن لکه خون خشک‌ شده، استفاده از جوش شیرین و سرکه است.

روش‌های پاک کردن لکه خون از روی فرش

تمیز کردن لکه خون از روی فرش راهکارهای مختلفی دارد که به‌کار بردن هر یک از آن‌ها باعث می‌شود هنگام مواجهه با این چالش به‌آسانی بتوانید لکه را از بین ببرید. با توجه به مدت زمانی که از زمان لک شدن فرش می‌گذرد بهتر است روش مناسبی را انتخاب کنید تا نتیجه بهتری داشته باشد.

این قانون در خصوص پاک کردن انواع لکه فرش نیز صدق می‌کند و بهتر است در زمان کوتاهی برای از بین بردن لکه‌های فرش اقدام کنید تا نتیجه بهتری بگیرید.

روش اول: استفاده از آب سرد و نمک

اولین روش برای پاک کردن لکه خون از روی فرش، استفاده از محلول آب و نمک است.

مقداری نمک را داخل آب ولرم بریزید و در ادامه دستمالی را به محلول آب و نمک آغشته کنید و روی لکه خون بکشید. این عمل را چندین‌ بار انجام دهید تا در نهایت لکه خون از روی فرش پاک شود.

این‌کار را به‌وسیله آب‌پاش نیز می‌توانید انجام دهید و زمانی که لکه خیس شد، با دستمال آن را پاک کنید. به این ترتیب مشکل زردآب فرش را هم نخواهید داشت و هیچ لکی باقی نمی‌ماند.

پاک کردن لکه خون از روي فرش
نظافت منزل آچاره
نظافت منزل آچاره

روش دوم: استفاده از پودر بچه

یکی از موثرترین روش‌های پاک کردن لکه خون از روي فرش ، استفاده از پودر بچه است. به این منظور درون ظرف مقداری پودر بچه بریزید، و روی آن کمی آب اضافه کنید. توجه داشته ‌باشید باید پودر بچه حالت خمیری به خود بگیرد.

در ادامه خمیر را روی لکه قرار دهید و مدتی صبر کنید. در نهایت پودر بچه را از روی لکه بردارید و به‌وسیله دستمال مرطوب و آب سرد، قسمت مورد نظر را تمیز کنید. خواهید دید که لکه خون کاملاً پاک شده و از بین رفته ‌است.

اگر از این روش برای شستشوی فرش شگی استفاه می‌کنید باید مطمئن شوید که پرزهای بلند این فرش کاملا شسته شوند و خمیر حاصل از ترکیب آب و پودر بچه، روی فرش باقی نماند.

روش سوم: استفاده از آمونیاک و شامپو

اگر برای پاک کردن لکه خون از روی فرش از آمونیاک استفاده می‌کنید، توجه داشته باشید که استفاده از آمونیاک به‌‌تنهایی ممکن است به بافت فرش شما آسیب بزند.

بهتر است آمونیاک را با شوینده‌ه­ایی مثل شامپو مخلوط کنید و مخلوط به ‌دست آمده را روی لکه مورد نظر اسپری کنید و بعد از 20 دقیقه پارچه تمیز را روی آن بکشید. در نهایت خواهید دید که لکه خون از بین رفته و فرش شما تمیز شده‌است.

حکم لکه خون روی فرش

حکم لکه خون روی فرش از نظر اسلام چیست؟

مهم است که بدانیم چطور لکه خون را از روی فرش پاک کنیم تا از لحاظ شرعی مشکل نداشته باشد.

طبق دستور اسلام، خون جز نجاسات است و اگر مقداری از آن روی زمین، لباس یا قسمت‌های دیگر بریزد، آنجا را نجس می‌کند. حکم لکه خون روی مبل و فرش یکسان است و از روی هر دو سطح، باید نجاست حاصل از خون پاک شود.

فرش با شست‌وشوی آب تطهیر و پاک می‌شود. اگر با آب کر، لکه خون را طوری شست‌وشو دهید که آب کر تمام قسمت نجس را بگیرد، نجاست فرش پاک می شود.

بعد از پاک کردن لکه خون از روی فرش و شست‌وشوی آن با آب کر، برای خارج شدن آب از تاروپود می‌توانید با قرار دادن چند وسیله در زیر فرش، آن را از روی سطح زمین بالاتر قرار دهید و یک ظرف زیر آن بگذارید. به این ترتیب آب از داخل بافت فرش خارج شده و در ظرف جمع می‌شود.

از بین بردن لکه خون از روی فرش در قالیشویی

گاهی ممکن است لکه خون از روی فرش پاک نشود و تلاش‌های شما برای از بین بردن آن، در نهایت منجر به گسترش و بیشتر شدن لکه خون شود. در این موقعیت، بهترین روش پاک کردن لکه خون از روی فرش، تحویل دادن فرش به قالیشویی است.

معمولاً در قالیشویی ابتدا، جنس فرش بررسی می‌شود و در ادامه با عملیات تشخیص لکه و انتخاب شوینده مناسب، عملیات لکه‌زدایی آغاز می‌شود.

بعد از شستن فرش نجس در قالیشویی، با استفاده از دستگاه آبگیر لوله‌ای بوی نامطبوع خون را از فرش می‌گیرند و در نهایت آن را در بهترین حالت به شما تحویل می‌دهند.

از بین بردن لکه خون روی فرش دستباف

محاسبه رایگان هزینه خدمات قالیشویی در محل!

مهم‌ترین راهکار از بین بردن لکه خون روی فرش دستباف

شاید وجود لکه خون روی فرش دستباف کمی ترسناک به نظر برسد. اما اینطور نیست. برای پاک کردن لکه خون از روی فرش دستباف فقط کافی است، پارچه تمیز را به مقداری سرکه سفید آغشته کنید.

در ادامه پارچه را به‌آرامی روی لکه خون بکشید. بهتر است برای تمیز کردن لکه خون از روی فرش دستباف، این‌کار را تا زمانی که لکه خون کاملاً از بین برود در فواصل مختلف انجام دهید.

(پیشنهاد می‌کنیم در همین رابطه راهنمای شستشوی فرش دستباف در خانه را مطالعه فرمایید.)

پاک کردن خون خشک ‌شده از روی فرش

پاک کردن لکه خون از روی فرش در حالی که خشک شده است، به‌مراتب سخت‌تر از پاک کردن لکه خون تازه است. اما ما در ادامه روش مهم و کاربردی را برای این منظور به شما ارائه می‌دهیم.

بهترین راه برای از بین بردن لکه خون خشک‌ شده، استفاده از جوش شیرین و سرکه است.

به این منظور، مقداری جوش شیرین را روی محل مورد نظر بریزید، در ادامه سرکه را روی آن اسپری کنید و بعد از 15 دقیقه با پارچه تمیز روی آن ضربه بزنید. در نهایت پارچه تمیز دیگری را روی آن بکشید تا لکه از محل مورد نظر، کاملاً پاک شود.

از بین بردن لکه خون از روی فرش

خدمات قالیشویی با تیم کاربلد آچاره

سخن آخر

شاید مهم‌ترین نکته‌ای که برای پاک کردن لکه خون از روی فرش باید به آن توجه داشته ‌باشید، زمان و سرعت عمل است. اگر در زمان کوتاهی بعد از ایجاد لکه، برای از بین بردن آن اقدام کنید در نهایت لکه مورد نظر به‌خوبی پاک می‌شود و فرش شما به ‌حالت قبلی باز می‌گردد.

البته زمانی که راهکارهای خانگی در این زمینه مفید نبود، می‌توانید فرش را به قالیشویی تحویل دهید و از آن‌ها بخواهید که لکه خون را پاک کنند.

اگر برای پاک کردن لکه خون از روی فرش نیاز به خدمات قالیشویی معتبر با تجهیزات کامل دارید، در صفحه قالیشویی آنلاین آچاره درخواست خود را ثبت کنید یا با شماره 1471 تماس بگیرید. کارشناسان ما اطلاعات جامعی در این زمینه به شما ارائه خواهند داد. همچنین می‌توانید برای نظافت منزل خود از نظافتچی‌های آچاره که مطمئن و ماهر هستند کمک بگیرید.

سؤالات متداول

بهترین راه پاک کردن خون خشک‌ شده از روی فرش چیست؟

استفاده از محلول جوش شیرین و سرکه بهترین روش برای پاک کردن لکه‌های خشک شده خون است.

آیا خدمات قالیشویی برای پاک کردن لکه خون از روی فرش موثر است؟

قالیشویی‌های معتبر که تخصص و مهارت کافی دارند و مجهز به تجهیزات شست‌وشوی انواع قالی هستند، با استفاده از مواد شوینده مناسب و موثر، در بیشتر مواقع می‌توانند لکه‌های قدیمی و سرسخت را از روی فرش پاک کنند.

از نظر اسلام چگونه می‌توان خون روی فرش را پاک کرد؟

در ابتدا بهتر است، لکه خون را کاملاً پاک کنیم در نهایت به‌وسیله آب کر آن قسمت را بشوییم تا کاملاً از بین برود و پاک شود.

4.8/5 - (101 امتیاز)

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

  • دانلود مستقیم آچاره
  • آچاره در گوگل‌ پلی
  • آچاره در کافه بازار
  • آچاره در  مایکت
دکمه بازگشت به بالا