5 دلیل دم کردن کولر آبی در روزهای گرم تابستان

سرمایشکولر آبی

آیا تا الان به این فکر کرده‌اید که دلیل دم کردن کولر آبی چیست؟ آیا می‌دانید دم کردن کولر آبی به چه معناست؟ اگر در روزهای گرم تابستان، احساس کنید که کولر آبی منزل شما قدرت خنک‌کنندگی قبل را ندارد و هوای محیط را مرطوب و شرجی کرده است چه می‌کنید؟ این شرایط همان دم کردن کولر آبی است.

کولرهای آبی با استفاده از قدرت فرآیند تبخیر کار می‌کنند به طوری که هوا را از یک محیط آغشته به آب عبور می‌دهند. آب در حالی که تبخیر می‌شود هوا را خنک می‌کند. سپس این هوای خنک توسط فن کولر به بیرون خارج می‌شود. اما گاهی پیش می‌آید که قدرت خنک‌کنندگی این نوع کولرها کم می‌شود و به اصطلاح کولر آبی دم می‌کند. در ادامه با بررسی دلیل دم کولر آبی و راه حل برطرف کردن این مشکل با شما همراه خواهیم بود.

به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین دلایل دم کردن کولر می‌توان به گرمای هوا و نبود مسیر خروج باد از کولر اشاره کرد. از آنجایی که اکثر افراد، کولر آبی را در پشت بام یا بالکن خانه خود نصب می‌کنند تابش مستقیم خورشید باعث داغ شدن بدنه کولر آبی منزل آن‌ها می‌شود و  این حرارت وارد محیط کولر شده و گرم شدن آب داخل آن را تشدید می‌کند. در نتیجه این گرما می‌تواند دلیل دم کردن در روزهای گرم تابستان باشد.اگر کولر آبی شما به درستی کار نمیکند میتوانید از متخصص کولر آبی در محل کمک بگیرید.

راهکارهای جلوگیری از دم کردن کولر آبی

در ادامه این مقاله با ذکر دلیل دم کردن کولر و راهکارهای رفع این مشکل با شما همراه خواهیم بود.

 1. کولر آبی باید در جای مناسبی نصب شده باشد

اگر کولر آبی منزل شما در جایی سربسته و محدود نصب شده باشد عدم جریان هوا می‌تواند دلیل این مشکل شما باشد. در این شرایط به دلیل جریان نداشتن هوا و محدود شدن گردش هوا به داخل محیط کولر، رطوبت داخل آن انباشته می‌شود و باعث گرم شدن هوای خروجی خواهد شد. برای رفع این مشکل می‌توانید محل کولر را به محیطی باز و در مسیر جریان هوا تغییر دهید.

راهکارهای جلوگیری از دم کردن کولر آبی

یکی دیگر از ضروری‌ترین شرایط برای نصب کولر آبی وجود سایبان در محل نصب آن است. تابش مستقیم نور خورشید مانعی بزرگ برای خنک شدن باد خروجی کولر شماست. راه حل این مشکل هم آسان است. کافی است یک سایبان روی کولر خود نصب کنید و اجازه دهید کولر به دور از تابش خورشید عملکرد بهتری داشته باشد.

بیشتر بخوانید رفع بوی بد کولر آبی

2. پوشال‌ها باید به طور مرتب چک و در صورت نیاز تعویض شوند

گاهی اوقات لازم است پوشال داخل کولر آبی را تمیز کنید. وظیفه اصلی این پوشال‌ها ورود هوا از محیط خارج به داخل کولر و خنک شدن هوا به‌وسیله آب داخل کولر است. اگر این پوشال‌ها کهنه و فرسوده شده باشند به دلیل بسته شدن منافذ آن‌ها هوای تازه‌وارد کولر نمی‌شود و این می‌تواند دیگر دلیل دم کردن کولر  شما باشد. برای حل این مشکل کافی است پوشال‌ها را هر چند وقت یک بار بررسی کنید و اگر لازم است آن‌ها را تعویض نمایید. ( آیا هر تابستان پوشال کولر باید تعویض شود؟)

3. مسیر جریان باد کولر در ساختمان مسدود است

اگر تمام در و پنجره‌های اتاق‌ها بسته باشد و هوا نتواند به راحتی جریان داشته باشد انباشتگی رطوبت در اتاق و بسته شدن مسیر هوا می‌تواند دلیل دم کردن کولر آبی محسوب شود. برای رفع این مشکل کافی است مقداری از پنجره یا در ورودی را باز نگه دارید تا هوا جریان پیدا کرده و رطوبت محیط که باعث دم کردن کولر شده خارج شود.

از متخصصین "آچاره" رایگان قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

راهکارهای جلوگیری از دم کردن کولر آبی

4. میزان رطوبت محل زندگی بالا می‌باشد

نکته مهم در اینجا این است که بهترین شرایط هوایی برای استفاده از کولر آبی در مناطق آب و هوایی خشک است. بنابراین اگر در منطقه‌ای از کشور زندگی می‌کنید که رطوبت هوا بالاست بهتر است کولر گازی را جایگزین کولر آبی خود کنید. رطوبت محیطی می‌تواند دلیل دم کردن کولر باشد.

مکانیسم عملکردی کولر گازی به این صورت است که برخلاف کولر آبی رطوبت محیط را می‌گیرد و باد سرد و خشک را به بیرون منتشر می‌کند. بنابراین تنها راه حل برای رفع مشکل دم کردن کولر در شهرهای مرطوب کشور حذف آن و نصب کولر گازی خواهد بود.

بیشتر بخوانید علت بوی سوختگی کولر آبی

5. دکمه آب کولر آبی خاموش است

همه می‌دانیم که همه کولرهای آبی دارای سه دکمه روشن خاموش، کم و زیاد و پمپ آب هستند. شاید زمان روشن کردن کولر آبی یادتان رفته باشد که دکمه پمپ آب آن را هم روشن کنید. در این صورت عملکرد کولر آبی شما دقیقاً مانند پنکه خواهد شد و فقط هوای گرم را جابجا می‌کند. برای رفع این مشکل کافی است دکمه پمپ کولر را روشن کنید تا آب به داخل دستگاه جریان پیدا کند.

بیشتر بخوانید: 5 علت روشن نشدن کولر آبی

جمع بندی

کولرهای آبی در مقایسه با کولر گازی مصرف برق کولر آبی کمتری داشته و نسبت به پنکه قدرت خنک‌کنندگی بیشتری دارند. از این رو بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند از این وسیله برای خنک کردن محیط زندگی خود استفاده کنند. اما در این میان چند مشکل می‌تواند دلیل دم کردن کولر آبی باشد که با رفع به موقع آن‌ها می‌توان راندمان کولر را بالا برده و از باد خنک حاصل از کولر آبی در روزهای گرم تابستان لذت ببریم.

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

  • دانلود مستقیم آچاره
  • آچاره در کافه بازار
  • آچاره در گوگل‌ پلی
دکمه بازگشت به بالا