بررسی کامل علت آبگیری نکردن ماشین لباسشویی

لوازم خانگیماشین لباسشویی

گاه با حرکت ولوم تایمر ماشین لباسشویی به طرف بیرون، دستگاه روشن می‌شود اما با وجود اینکه لامپ آن روشن است عمل آبگیری انجام نمی‌شود. در این مقاله از مجله آچار قصد داریم علت آبگیری نکردن ماشین لباسشویی را بررسی کرده و راهکاری مفید برای حل آن ارائه دهیم با ما همراه باشید.

علت آبگیری نکردن ماشین لباسشویی چیست؟

خرابی میکروسوئیچ ماشین لباسشویی

مانند بسیاری از مشکلات که هنگام راه‌اندازی ماشین لباسشویی با آن مواجه می‌شویم، علت آبگیری نکردن ماشین لباسشویی هم می‌تواند ریشه در خرابی میکروسوئیچ داشته باشد. مدار ماشین لباسشویی طوری طراحی شده است که فاز آن از تایمر میکروسوئیچ و پس از آن به هیدرواستات و شیر برقی ماشین لباسشویی می‌رود. بنابراین اگر کلید میکروسوئیچ دستگاه عمل نکند مدار قطع شده و به‌واسطه اینکه ماشین لباسشویی نمی‌تواند به‌درستی کار کند عمل آبگیری هم انجام نمی‌شود. بنابراین قبل از اینکه سراغ بررسی مشکلات دیگر بروید از بسته بودن درب ماشین لباسشویی خود اطمینان حاصل کنید. در بسیاری از مواقع با چک کردن این موضوع مشکل حل خواهد شد.

خرابی میکروسوئیچ علت آبگیری نکردن ماشین لباسشویی

اقدام مهم بعدی که باید انجام دهید این است که درب بالایی ماشین لباسشویی خود را باز کنید و سیم‌هایی را که به سمت میکروسوئیچ دستگاه رفته‌اند از تایمر جدا کرده و به وسیله اهم‌سنج یا مولتی‌متر سلامت میکروسوئیچ را تست کنید. میکروسوئیچ هم مانند تمام کلیدها در حالت باز بودن مقاومت بی‌نهایت و در حالت بسته شدن کامل درب ماشین (بسته شدن کلید)، مقاومت صفر اهم را نشان می‌دهد. اگر خلاف این را روی نمایشگر اهم‌متر مشاهده کردید میکروسوئیچ خراب است و باید تعمیر یا تعویض شود و علت آبگیری نکردن ماشین ماشین لباسشویی شما مربوط به همین مورد است.

قطعی مدار علت آبگیری نکردن ماشین لباسشویی

برای بررسی احتمال وجود قطعی در مدار، درب فوقانی ماشین لباسشویی خود را باز کنید و سیم‌های بین تایمر، میکروسوئیچ، هیدرواستات و شیر برقی را بررسی کنید. اگر متوجه شدید که سیمی قطع و یا پاره و فرسوده شده است آن را تعمیر کنید تا مشکل آبگیری نکردن ماشین لباسشویی شما حل شود.

قطعی مدار علت آبگیری نکردن ماشین لباسشویی

مشکل در شلنگ و شیر ورودی

هنگامی که ماشین لباسشویی شما پر نمی شود، منطقی است که به خرابی شلنگ مشکوک شوید! ماشین لباسشویی را بیرون بکشید تا بتوانید شلنگ‌های آن را ببینید. چک کنید که آیا شیرها باز هستند؟ اگر نه با باز کردن شیر ورودی مشکل به‌سادگی حل خواهد شد. اگر شلنگ‌ تخلیه ماشین لباسشویی پیچ خورده است آن را صاف کنید. مشکلات رایجی که در اینگونه مواقع رخ می‌دهد عبارتست از:

  • شلنگ‌ها به خوبی به دستگاه متصل نیستند؛ لذا جریان آب ثابتی وارد دستگاه نمی‌شود.
  • شلنگ پیچ خورده مانع از عبور آب می‌شود.
  • شلنگ‌ها آسیب دیده اند، بنابراین آب به جای اینکه به درام برود، از آن بیرون می‌ریزد.

در ادامه باید شیر ورودی آب و سوئیچ انتخاب حجم آب را بررسی کنید تا مطمئن شوید که به‌درستی تنظیم شده است. اگر آب وارد لباسشویی می‌شود اما سرعت آن خیلی کند است و در فیلترها و شلنگ‌ها مشکلی وجود ندارد ممکن است مشکل در لوله‌کشی خانه شما باشد.

انسداد فیلتر ماشین لباسشویی

مسدود شدن فیلتر هم می‌تواند باعث آبگیری نکردن ماشین لباسشویی شود. هنگامی که فیلترها مسدود می‌شوند، ماشین لباسشویی روند پر شدن از آب را متوقف می‌کند. قبل از اینکه فیلترهای خود را بررسی کنید، مطمئن شوید که ماشین لباسشویی را از برق کشیده و شلنگ‌ها را جدا کرده‌اید. بررسی انسداد فیلترها بسیار ساده است. کافی است آنها را بیرون آورده، تمیز کنید و شلنگ‌ها را دوباره وصل کنید. سپس دستگاه را روشن کنید تا ببینید مشکل حل شده است یا خیر.

بیشتر بخوانید ماشین لباسشویی راندمان بالا چیست و عملکرد آن چگونه است؟

انسداد فیلتر ماشین لباسشویی

خرابی هیدرواستات ماشین لباسشویی

خرابی هیدرواستات می‌تواند علت آبگیری نکردن ماشین لباسشویی باشد. ابتدا ببینیم هیدرواستات چیست و چه وظیفه‌ای در ماشین لباسشویی دارد. هیدرواستات وظیفه تنظیم آب مخزن ماشین لباسشویی را بر عهده دارد و اگر آب به سطحی که از پیش تعیین شده است برسد روند آبگیری ماشین لباسشویی متوقف می‌شود.

هیدرواستات لباسشویی

برخی تعمیرکاران ماشین لباسشویی به هیدرواستات، اتومات نیز می‌گویند. با توجه به توضیحاتی که ذکر شد مشخص است که اتومات یکی از بخش‌های اساسی ماشین لباسشویی است و عملکرد درست آن در ادامه روند کار دستگاه حیاتی است. ساختمان الکتریکی اتومات تا حد زیادی شبیه به ساختار کلید تبدیل است. در واقع هیدرواستات ماشین لباسشویی دارای سه کنتاکت است که یکی مشترک و دو تای آنها غیر مشترک است. یکی از کنتاکت‌های غیرمشترک در حالت عادی و یا وقتی که هیدرواستات لباسشویی فعال می‌شود به کنتاکت مشترک وصل می‌شود.

از متخصصین "آچاره" رایگان قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

سوختن شیر برقی علت آبگیری نکردن ماشین لباسشویی

شیر برقی که به آن شیر الکتریکی یا شیر سولنوئیدی هم گفته می‌شود یکی از قطعات مهم در ماشین لباسشویی اتوماتیک است که ورود آب به داخل ماشین لباسشویی را امکان‌پذیر می‌کند. آبگیری ماشین لباسشویی اولین مرحله‌ای است که بعد از حرکت ولوم دستگاه به سمت بیرون و روشن شدن آن انجام می‌شود. بنابراین اگر این مرحله به‌درستی انجام نشود می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که شیر برقی دستگاه شما سوخته است.

بررسی علت آبگیری نکردن ماشین لباسشویی

یکی از روش‌های متداولی که تعمیرکاران برای تست شیر برقی ماشین لباسشویی استفاده می‌کنند این است که به کمک سیم رابط، به شیر برقی ولتاژ می‌دهند در این حالت، اگر شیر برقی سالم باشد و شیر آب ورودی نیز باز باشد، آب وارد مخزن می‌شود. اگر این اتفاق نیفتاد احتمالا بوبین شیر برقی شما سوخته است و باید آن را عوض کنید.

اگر برای رفع نقص ماشین لباسشویی خود نیاز به کمک حرفه‌ای داشتید، تعمیرکاران ماشین لباسشویی آچاره در خدمت شما هستند. اولویت ما تعمیر دستگاه شما با قطعات موجود است اما اگر نیاز به تعویض قطعات باشد از لوازم یدکی اورجینال برای تعمیر لباسشویی شما استفاده خواهد شد و فاکتور معتبر خرید به شما ارائه می‌شود.

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

  • دانلود مستقیم آچاره
  • آچاره در گوگل‌ پلی
  • آچاره در کافه بازار
  • آچاره در  مایکت
دکمه بازگشت به بالا