تعمیر آبگرمکن در محل تعمیر آبگرمکن در محل

4 عامل کم شدن فشار آب گرم آبگرمکن دیواری بوتان

آبگرمکنسرمایش و گرمایشگرمایش

آبگرمکن‌های دیواری بوتان از سال‌ها پیش تأمین‌کننده آب گرم خانه‌ها بوده‌اند. البته یکی از مشکلاتی که کاربران این وسیله ممکن است با آن روبه‌رو شوند، کم شدن فشار آب گرم آبگرمکن دیواری بوتان است.

عوامل مختلفی وجود دارد که می‌توانند باعث این مشکل شوند. میزان فشار آب گرم در خانه‌ها معمولاً پایین است و هرچه تعداد طبقات ساختمان بیشتر می‌شود، این مشکل نیز شدت پیدا می‌کند و همین امر موجب می‌شود تا شاهد کم شدن فشار آب گرم آبگرمکن دیواری بوتان باشیم.

نکات کلیدی

 • در حالت‌ ایده‌آل باید ۱۰ تا ۱۵ لیتر آب در یک دقیقه از شیر خارج شود.
 • برای بررسی علت کم شدن فشار آب گرم آبگرمکن دیواری بوتان ابتدا باید سرشیر‌ها و نبود رسوب در آن‌ها را بررسی کنید.
 • سپس مبدل موجود در آبگرمکن را کنترل کرده و نسبت به رفع رسوبات موجود در آن اقدام کنید.
 • در روش دیگر می‌توان رگلاتور موجود در دیافراگم آبگرمکن را بررسی کرده و در صورت وجود مشکل، نسبت به تعمیر یا تعویض آن اقدام کرد.

 

فشار آب به چه معنا است؟

فشار آب به میزان سرعت جریان آب در داخل لوله‌کشی گفته می‌شود که از دوش و شیرآلات خارج می‌شود. هنگامی که میزان فشار آب یک ساختمان بالا باشد، سرعت جریان آب در داخل لوله‌ها نیز زیاد می‌شود و زمانی که میزان فشار آب کاهش پیدا کند، سرعت جریان آب کمتر می‌شود.

البته در برخی از موارد تشخیص کم یا زیاد بودن فشار آب دشوار است؛ چراکه پس از استفاده مداوم از میزان فشار مشخص آب، به آن عادت می‌کنیم.

افرادی که برای اولین‌بار با سرعت جریان آب شیر مواجه می‌شوند، به‌راحتی می‌توانند میزان فشار کم یا زیاد آن را تشخیص دهند. همچنین می‌توان از سرعت پر شدن وان حمام به میزان فشار آب نیز پی برد.

در حالت‌ ایده‌آل باید ۱۰ تا ۱۵ لیتر آب در یک دقیقه از شیر خارج شود و چنانچه این میزان کمتر باشد، فشار آب کم است. در این مطلب مشخصا به علت کم شدن فشار آب گرم آبگرمکن دیواری بوتان می‌پردازیم و عوامل آن را بررسی می‌کنیم.

علت کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری بوتان

در این نوع آبگرمکن ویژگی‌های مشخصی وجود دارد که می‌توانند سبب کاهش میزان فشار آب گرم شوند. البته با تشخیص درست و رفع به‌موقع برخی از این مشکلات، می‌توان میزان فشار آب را افزایش داد. در خصوص علت کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری بوتان می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • در صورتی که روی علمک شیر و شلنگ‌های آبگرمکن توری وجود داشته باشد، می‌تواند مانع افزایش فشار آب گرم شود.
 • اگر روی شیر‌های پیسوار صافی وجود داشته باشد، باعث کاهش قابل‌توجه فشار آب گرم خواهد شد.
 • همچنین علت کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری می‌تواند ناشی از خرابی شیر باشد که در این صورت اگر مغزی شیر را تعویض کرده و مشکل کارتریج آن را رفع کنید، فشار آب افزایش پیدا می‌کند.
 • اگر املاح و جرم آب در داخل آبگرمکن و شیر‌های خروجی آن رسوب کنند، دلیل کم شدن فشار آب گرم آبگرمکن دیواری بوتان می‌شوند.

فشار آب و راهکار افزایش فشار آب گرم آبگرمکن دیواری

شناسایی عوامل مؤثر در کاهش فشار آب گرم در آبگرمکن

عوامل مختلفی که در کم شدن فشار آب گرم آبگرمکن دیواری بوتان مؤثر هستند، در 2 دسته طبقه‌بندی می‌شوند.

تعمیر آبگرمکن در محل
تعمیر آبگرمکن در محل

 • برخی از این عوامل مربوط به خود آبگرمکن و قطعات داخل آن است.
 • برخی دیگر نیز مربوط به لوله‌کشی ساختمان است.

در ادامه به‌طور جداگانه دلیل کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری را بررسی می‌کنیم.

 1. کنترل ورودی آب سرد به آبگرمکن

اولین عاملی که برای بررسی کاهش فشار آب گرم در آبگرمکن باید مورد توجه قرار بگیرد، ورودی آب سرد آن است؛ چراکه در برخی موارد مواد معدنی موجود در آب و عوامل خارجی سبب ایجاد رسوب در شیر می‌شود و مسیر آب سرد را مسدود می‌کند.

برای کنترل این موضوع باید شیر تخلیه آبگرمکن را باز کنید و میزان فشار آب را کنترل کنید‌. اگر در فشار آب سرد ورودی مشکلی نبود، یعنی هیچ رسوبی در مسیر ایجاد نشده است‌.

اما اگر میزان فشار شیر تخلیه آبگرمکن کم باشد، باید تمام مسیر‌ها و اتصالات آن که آب در آن وجود دارد، بررسی شود و انسداد رسوبی آن رفع شود تا احتمال کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری بوتان به حداقل برسد.

کم شدن فشار آب گرم آبگرمکن دیواری بوتان و کنترل آب ورودی

2. کنترل مبدل برای تأییدیه رسوبات آبگرمکن

آبگرمکن‌ها دارای یک قطعه کوچک به‌نام مبدل هستند که قطر بسیار کمی دارد. اگر آب موجود در مناطق مختلف دارای مواد معدنی، سختی یا املاح خاصی باشد، در مبدل رسوب می‌کند. چنانچه میزان رسوبات موجود در مبدل آبگرمکن زیاد باشد، آب به‌خوبی گرم می‌شود و فشار چندان زیادی نخواهد داشت.

برای بررسی وجود رسوبات در آبگرمکن می‌توانید یک لیوان از آب آن را پر کنید و رنگ آن را بررسی کنید. رنگ شیری آب نشان‌دهنده وجود املاح زیاد در آن است که در داخل مبدل رسوب کرده است. (برای مطالعه راهنمای جامع افزایش طول عمر آبگرمکن کلیک کنید.)

محاسبه رایگان هزینه تعمیر آبگرمکن دیواری و زمینی!

3. کنترل فیلتر آبگرمکن راهکار کم شدن فشار آب گرم آبگرمکن دیواری بوتان

یکی از روش‌هایی که مانع ایجاد رسوبات در داخل آبگرمکن می‌شود، وجود فیلتر است. این فیلتر در قسمت ورودی آب سرد آبگرمکن مانع ورود املاح و رسوبات داخل مبدل می‌شود.

توجه داشته باشید که این فیلتر باید 2 یا 3 ماه یک­بار چک شده و رسوبات موجود در روی آن تمیز شود؛ در نتیجه می‌توان از کم شدن فشار آب گرم آبگرمکن دیواری بوتان جلوگیری کرد.

دلیل کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری بوتان و کنترل فیلتر آبگرمکن

4. حل مشکل کم شدن فشار آب گرم آبگرمکن دیواری بوتان با کنترل لوله‌کشی ساختمان

پس از بررسی قطعات آبگرمکن باید لوله­‌کشی خانه را کنترل کنیم. معمولاً برای لوله‌های ساختمان از آهن و گالوانیزه استفاده می‌شود.

در نتیجه لوله‌ها در درازمدت دچار خوردگی و زنگ­‌زدگی می‌شوند­؛ چراکه لوله‌های آب گرم داغ هستند و شرایط زنگ­‌زدگی لوله‌ها را فراهم می‌کند.

با گذشت زمان تکه‌های جداشده از لوله در مسیر جریان آب قرار می‌گیرند و مانع از عبور جریان آب می‌شود. در نهایت فشار آب کل ساختمان، به‌خصوص در طبقات بالاتر دچار اشکال می‌شوند.

ثبت سفارش تعمیر آبگرمکن در محل

راه‌های تنظیم و افزایش فشار آب گرم آبگرمکن دیواری بوتان

پس از این که با دلایل کم شدن فشار آب گرم آبگرمکن دیواری بوتان آشنا شدید، باید روش‌هایی را برای افزایش فشار آب آبگرمکن دیواری به کار بگیرید.

 1. در ابتدا بهتر است زمانی­ که آبگرمکن روشن است آب سرد را ببندید. همچنین می‌توانید رسوب‌زدایی انجام دهید تا از این طریق میزان فشار آب افزایش پیدا کند.
 2. یکی دیگر از راهکار‌های مؤثر برای افزایش فشار آب گرم، استفاده از لوله‌های پلیمری و پنج لایه برای سیستم لوله‌کشی آب ساختمان است که مانع رسوب فلزات زنگ‌زده در مسیر جریان آب می‌شود.
 3. در صورتی که ورودی آب سرد آبگرمکن دارای فیلتر باشد، باید آن را به‌صورت منظم بررسی و تعویض کرد.
 4. برای افزایش میزان سرعت جریان آب گرم در آبگرمکن می‌توان از پمپ مخصوص استفاده نمود. اما باید در نظر داشت که مشکل انفجاری روشن شدن آبگرمکن دیواری بوتان به‌وجود نیاید.
 5. اگر در منطقه زندگی شما فشار آب کم باشد، استفاده از آبگرمکن دیواری اشتباه است و باید آن را تعویض کرد.

تنظیم کم شدن فشار آب گرم آبگرمکن دیواری بوتان

نحوه رسوب‌گیری آبگرمکن دیواری بوتان برای افزایش فشار آب گرم

یکی از روش‌هایی که به تنظیم فشار آب آبگرمکن دیواری بوتان کمک می‌کند، رسوب‌گیری آن است. انسداد و گرفتگی مجاری در بیشتر مواقع موجب کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری بوتان می‌شود.

برای انجام جرم‌گیری آبگرمکن به شرح زیر است:

 • ابتدا باید لوله را از دیوار جدا کنید و ولوم آن را به طرف خودتان بکشید.
 • سپس ولوم را بیرون بیاورید و قاب آن را از قاب اصلی جدا کنید.
 • پیچ‌های موجود در ولوم از طریق پیچ‌گوشتی باز می‌شوند.
 • قاب اصلی را به طرف بالا بکشید تا به‌طور کامل از جای خود خارج شود.
 • سپس شلنگ گاز را جدا کرده و لوله مسی را از طریق یک آچار باز کنید.
 • سپس شیر اتصال آب گرم و سرد را نیز باز کنید.
 • بعد از آن پیچ‌های مشعل آبگرمکن را باز و آن را جدا کنید.
 • آبگرمکن را برگردانید و درون سوراخ‌های آن اسید یا جوهرنمک بریزید.
 • پس از ۳ ساعت دوره‌های آبگرمکن را خالی کنید و درون شماره ۱۳ آبگرمکن را با فشار آب بشویید.
 • سپاس اتصالات بازشده را به ترتیب ببندید و مجدداً به دیوار نصب کنید.
  البته این کار نباید زیاد تکرار شود؛ چراکه اسیدشویی و جرم‌‌گیری زیاد باعث خوردگی لوله‌های آبگرمکن می‌شود.
 • پس از انجام این فرایند کم شدن فشار آب گرم آبگرمکن دیواری بوتان تا حد زیادی رفع خواهد شد.

برای مطالعه بیشتر در خصوص آموزش رسوب‌زدایی انواع آبگرمکن دیواری کلیک کنید.

نتیجه‌گیری

آبگرمکن‌های دیواری به دلایل مختلفی مثل کم‌جا بودن، کاربرد زیادی دارند. این سیستم‌های گرمایشی همانند سایر لوازم‌خانگی پس از مدتی ممکن است به انجام تعمیرات نیاز داشته باشند.

علت‌های این مشکل متفاوت است و عوامل مختلفی در کاهش فشار آب گرم نقش دارد. از طریق روش‌های گفته‌شده میزان فشار آب سیستم گرمایشی خودتان را کنترل کنید و در صورت فشار کم، نسبت به رفع این مشکل اقدام کنید. پس از رفع مشکلات موجود می‌توانید فشار آب مناسبی را در منزل داشته باشید.

کم شدن فشار آب گرم آبگرمکن دیواری بوتان از شایع‌ترین مشکلات این وسیله است. شما می‌توانید از طریق ثبت سفارش در آچاره از خدمات تضمینی تعمیر و سرویس آبگرمکن بوتان در محل با قیمت مناسب بهره‌مند شوید.

سوالات متداول

چرا فشار آب گرم آبگرمکن کم است؟

این مشکل دلایل مختلفی دارد. وجود رسوب در آب سرد ورودی به آبگرمکن، وجود انسداد در داخل مبدل، مسدود شدن اتصالات سیستم لوله‌کشی منزل و... از دلایل اصلی کاهش فشار آب گرم به‌شمار می‌رود.

آیا اسیدشویی آبگرمکن بوتان کاربردی است؟

زمانی که آب گرمکن به‌دلیل وجود رسوبات مختلف دچار گرفتگی شده باشد و مانع افزایش فشار آب گرم شود، اسیدشویی و جرم‌گیری آن یک روش کاربردی خواهد بود‌.
البته تکرار زیاد این کار می‌تواند سبب ایجاد خوردگی و زنگ زدگی در آبگرمکن بوتان شود.

چطور می‌توان فشار آب گرم آبگرمکن دیواری بوتان را افزایش داد؟

از طریق رفع مشکلات موجود می‌توان فشار آب را تنظیم کرد و همچنین می‌توان یک پمپ آب در آبگرمکن نصب کرد تا میزان فشار آب را چندین برابر کند.

3.5/5 - (15 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا