نکات مهمی که هنگام تعمیر یخچال ساید بای ساید باید بدانید!

لوازم خانگییخچال و فریزر

تعمیر یخچال ساید بای ساید

در این مقاله از دسته‌بندی تعمیر لوازم خانگی برقی از آچاره در مورد تعمیر یخچال ساید بای ساید صحبت خواهیم کرد. قبل از اختراع یخچال‌ها، از سردخانه‌ها که در کنار آب‌های تازه دریاچه‌ها و یا با استفاده از یخ‌های زمستانی که جمع‌‌آوری می‌شدند بنا می‌شدند، برای خنک و تازه نگه داشتن مواد غذایی استفاده می‌شد که با توجه به محدودیت‌هایی که این روش داشت، بشر با سختی‌های زیادی برای نگهداری مواد فاسد‌شدنی روبرو بود.

از حدود 50 سال پیش که یخچال‌ها کم کم به خانه ایرانی‌ها وارد شدند، نیاز به حضور یک وسیله که به نگهداری مواد غذایی در خانه‌ها کمک کند روز به روز بیشتر از قبل حس شد و امروزه دیگر تصور خانه‌ای بدون یخچال بسیار سخت می‌باشد.

با پیشرفت تکنولوژی، یخچال‌ها پیچیده‌تر از قبل شدند و امکانات بیشتری رو در اختیار مصرف‌کنندگان خودشان گذاشتند و کم کم یخچال‌های ساید بای ساید که با خرید یک دستگاه هر دو مسئله یخچال و فریزر را برطرف می‌کردند وارد خانه‌ها شدند و بازار مناسبی بدست آورده اند و در بسیاری از خانه‌ها پیدا می‌شوند مسئله تعمیر این دستگاه‌ها نیز بیشتر از گذشته به چشم می‌اید چراکه دستگاه ها پیچیده‌تر از قبل شده‌اند و تعمیر یخچال ساید بای ساید نیز یک فرایند تخصصی است و با سپردن دستگاه به فردی که تخصص کافی برای تعمیر آن را ندارد ممکن است باعث آسیب دیدن بیشتر دستگاه و متضرر شدن مصرف کننده شود.

تعمیر یخچال ساید بای ساید


اجزای یخچال

یخچال‌ها به‌طور کلی دارای: کمپرسور، کندانسور، اواپراتور، گاز یا ماده مبرد و ترموستات است که هرکدام از این اجزا نقش کلیدی ای در سرماسازی دستگاه دارند.

کمپرسور:

کمپرسور یخچال‌های خانگی عموما دارای دو بخش الکتریکی و مکانیکی هستند که هر دو قسمت در محفظه‌ای فولادی قرار دارند. قسمت الکتریکی، قسمت مکانیکی را به حرکت در میآورد و این قسمت با ایجاد حرکت رفت و برگشتی سیلندر در پیستون حالت مکش و دمیدن را ایجاد می‌کند.

کندانسور:

کندانسور یا چگالنده، همانطور که از اسمش پیداست وظیفه خنک سازی سیال و تبدیل بخار به مایع را به عهده دارد و در یخچال‌های خانگی معمولا به صورت شبکه ای لوله‌ای در پشت یا دیواره یخچال قابل مشاهده است و در یخچال‌های بزرگ شکلی شبیه به رادیاتور اتومبیل دارد.

اواپراتور:

اواپراتور کاری برعکس کندانسور انجام می‌دهد و در واقع یک تبخیر کننده است که وظیفه ایجاد سرما و برودت را به عهده دارد. کار این قسمت به این صورت است که، وقتی گاز مبرد توسط موتور وارد کندانسور شد، متراکم می‌شود و تحت فشار بالا تبدیل به مایع می‌شود و پس از آن وارد خشک کن و لوله موئی می‌شود که باعث کاهش فشار می‌شود و بعد از آن وارد اواپراتور می‌شود که انتهای آن به ساکشن موتور وصل است و زمانی که مکش اتفاق می‌افتد سطح فشار اواپراتور پایین می‌اید و باعث تبخیر شدن مبرد می‌شود.

ترموستات:

ترموستات وظیفه کنترل دمای داخل یخچال را به عهده دارد، در زمانی که دمای یخچال افزایش یافت و داخل یخچال گرم شد با وصل کردن جریان برق فرایند سرما سازی را شروع می‌کند و زمانی که دمای یخچال پایین آمد با قطع کردن جریان برق کمپرسور را از کار می‌اندازد و باعث توقف عملیات سرما سازی می‌شود. نحوه کار فریزر یا جایخی مانند یخچال است و تنها تفاوتی که دارد این است که درجه ترموستات آن برای دمای پایین تری تنظیم می‌شود و باعث سرد تر شدن محیط داخلی فریزر می‌شود.

از متخصصین "آچاره" رایگان قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

گاز یا ماده مبرد:

در ابتدا از گاز آمونیاک به عنوان گاز مبرد استفاده می‌شد که با توجه به عوارض برخورد گاز آمونیاک با پوست انسان و خاصیت انفجاری این گاز بعدها از گاز فریون برای این منظور استفاده شد که این گاز برای پوست انسان ضرری ندارد و قابل اشتعال هم نیست. اما از معایب استفاده از این گاز به عنوان ماده مبرد می‌توان به ایجاد اثر گلخانه ای و تخریب لایه اوزون اشاره کرد و این که هنگام استفاده از گاز فریون به جای آمونیاک حجم بیشتری از ماده را برای سرما سازی نیاز داریم. به همین دلیل تلاش برای پیدا کردن گاز مناسب یخچال ادامه پیدا کرد و گازهای جدید آسیب کمتری به لایه اوزون می زنند و عموما از ترکیب چند نوع گاز تشکیل شده اند و  هنگام شارژ ماده باید به صورت مایع شارژ شود که میزان ورودی به یخچال متعادل باشد.

شارژ گاز یخچال ساید


تعمیر یخچال ساید بای ساید

یخچال‌ها برای بهبود عملکردشان نیاز به سرویس دوره ای دارند و از نشانه‌های خرابی یخچال می‌توان به داشتن صدای زیاد، یکسره کار کردن دستگاه، داغ کردن موتور، فاسد شدن یا پارگی لاستیک های دور درب، برفک زدن یخچال و یا کار نکردن فن یخچال اشاره کرد که در صورت بروز هر یک از موارد بالا از یک متخصص برای تعمیر یخچالتان کمک بگیرید.

یکی از اجزای یخچال که ممکن است به تعمیر نیاز پیدا کند کمپرسور است که  از نشانه‌های خرابی آن زیاد شدن صدای یخچال و سرد نشدن و گرم بودن داخل یخچال است.

تعویض فیلتر یخچال هم یکی دیگر از خدماتی است که هنگام استفاده از دستگاه به آن نیاز پیدا می‌کنید، فیلتر یکی از وسایل مهم یخچال های ساید بای ساید است که با توجه به اتصال مستقیم یخچال به لوله کشی آب خانه برای تصفیه کردن آب استفاده می‌شود. این فیلتر‌ها عمر مصرفی مشخصی دارند و عموما باید هر 6 ماه یکبار تعویض شوند و یخچال ها با روشن کردن چراغ تعویض فیلتر این زمان را نمایش می‌دهند.


نکاتی که به کاهش هزینه تعمیر یخچال ساید بای ساید کمک میکند

 • باز و بسته کردن بیش از حد درب یخچال یکی از عواملی است که باعث آسیب رسیدن به یخچال و کاهش طول عمر آن می‌شود چرا که باعث خروج هوای سرد داخل یخچال و ورود هوای گرم به آن می‌شود که مصرف انرژی را افزایش می‌دهد و باعث بیشتر کار کردن یخچال می‌شود.
 • یخچال ها را در معرض کانون گرما مثل اجاق گاز یا بخاری قرار ندهید، گرم بودن محیط اطراف یخچال باعث هدر رفتن انرژی یخچال و آسیب رسیدن به کمپرسور می‌شود.
 • زمانی که نیاز به منتقل کردن یخچال دارید مراقب باشید که دستگاه سه ساعت قبل از تکان داده شدن خاموش شده باشد و گاز آن از جریان افتاده باشد.
 • در صورتی که بخش کمپرسور و کندانسور یخچال دارای محافظ نبود از تمیز کردن آن غافل نشوید که محل مخفی شدن موجودات موذی نشود.
 • دقت کنید که فاصله بین دیوار و بدنه یخچال حداقل 20 سانتی متر باشد که هوای پشت یخچال در جریان باشد، این جریان هوا از گرم شدن موتور یخچال جلوگیری می‌کند.
 • از قرار گرفتن یخچال در سطح صاف مطمئن شوید که گاز موجود در لوله های یخچال به صورت یکنواخت در لوله‌ها در جریان باشند.
 • مواد غذایی داغ و آب جوش را پیش از خنک شدن در یخچال قرار ندهید این کار باعث هدر رفت انرژی موتور می‌شود.
 • درجه ترموستات یخچال را با توجه به دمای هوای محیط تنظیم کنید که انرژی به صورت بهینه مصرف شود.
 • از متصل بودن دستگاه به محافظ برق مطمئن شوید چرا که نوسانات برق آسیب شدیدی به یخچال وارد می‌کند.

 

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در گوگل‌ پلی
دکمه بازگشت به بالا