تعمیر پکیج تعمیرپکیج

نحوه تست برد پکیج

پکیجسرمایش و گرمایشگرمایش

برد پکیج شامل قطعات الکترونیکی مانند ترانس کاهنده ولتاژ ترانس جرقه‌زن، IC مرکزی رله ها (رله فن، شیرگاز و پمپ) خازن‌ها مقاومت‌ها ترانزیستورها دیودها فیوز و ترمینال‌ها هستند.

فیوز شیشه ای، این فیوز که معمولا حدود ۲ آمپر است در ابتدای مدار قرار گرفته از برد کنترل در برابر عبور جریان اضافی محافظت می‌کند.

سوختن فیوز و ترک (Track) پشت برد می‌تواند به دو عامل ذیل مربوط باشد. 

 • عوامل بیرونی در صورت سوختن وریستور و فیوز همزمان می‌تواند افزایش ولتاژ لحظه ای دخیل باشد که باید برد تعویض یا تعمیر و یک محافظ مناسب و استاندارد برای دستگاه نصب گردد.
 • عوامل داخلی جریان کشیدن قطعات ۲۲۰ ولت دستگاه مانند: فن شیر، گاز شیر سه‌طرفه و پمپ که باید قبل از تعویض فیوز، تست شوند.

نحوه تست برد پکیج عملی حرفه‌ای است و بهتر است برای اینکار از متخصصین حوزه تعمیر پکیج کمک بگیرید.

تست برد پکیج

نکات کلیدی

نحوه تست برد پکیج از کارهای تخصصی است که نکات بسیاری دارد که رعایت هرکدام از آن‌ها برای تشخیص خرابی لازم است. از موارد مهم در نحوه تست برد پکیج آزمایش قطعات 220 ولت پکیج با روش‌های مختلف است.

در این مقاله به توضیح در مورد وریستور، تست خازن، تست سیم پیچ، تست دیودها، پتانسیومترها و سایر موارد پرداخته شده است.

تعمیر پکیج
تعمیرپکیج

روش های تست قطعات ۲۲۰ ولت پکیج شوفاژ

 •  تست قطعات توسط آمپرمتر
 • جدا کردن تک تک قطعات فوق از سوکت برد
 • اندازه گیری مقاومت سیم‌پیچ قطعات

برای اندازه گیری مقاومت سیم پیچ قطعات باید کانکتور مربوطه را از برد جدا نمود تا صحت اتصالات مجموعه سیم نیز بررسی گردد در صورتی که مقاومت قطعه ای از مقدار مشخص شده در جداول دستگاه خیلی کمتر باشد قطعه فوق معیوب بوده و قبل از تعویض برد یا فیوز باید آن را تعمیر با تعویض نمود.

برای تعمیر برد پکیج ایران رادیاتور مقاله‌ای جداگانه موجود است.

روش های تست قطعات ۲۲۰ ولت پکیج شوفاژ

تست برد پکیج با وریستور

یک مقاومت متغیر وابسته به ولتاژ (Voltage Dependent Resistors-VDR) بوده که وظیفه اصلی آن حفاظت از مدارهای الکترونیکی و سیستم‌های قدرت توسط جذب انرژی اضافی تنظیم مقادیر ناخواسته ولتاژهای زودگذر (ناپایدار) است.

تست خازن بدون قطب

دو سر اهمتر را به دو سر خازن زده اگر عقربه حرکت نکرد و روی بی نهایت ماند گشت خازن سالم است و تست برد پکیج انجام می‌شود. 

تست خازن الکترولیتی (با قطب مثبت و منفی): دو سر اهمتر را به دو سر خازن زده، اگر عقربه اهمتر رفت و برگشت نمود خازن سالم است، اگر عقربه روی صفر ایستاد خازن اتصال کوتاه شده و اگر عقربه در برگشت صفر نیامد نشتی دارد. 

تست خازن متغییر (واریابل و تریمر) برد پکیج:  دو سر اهمتر را به دو پایه؛ دو پایه کنار هم واریابل زده و دسته واریابل را چرخانده اگر عقربه هیچ حرکتی نشان نداد و روی بی نهایت ماند سالم است.

علائم نشتی دار بودن خازن‌ها برای تست برد پکیج

معمولاً اگر دستگاه برای مدتی روشن باشد خازن داغ می‌شود یا باد می‌کند یا پلاستیک قسمت پایین خازن حالت نرمی خود را از دست داده و دست داده و خشک شده است.

اگر مشکلاتی در زمینه نشتی آب دارید به شما پیشنهاد می‌کنیم آموزش رفع نشتی و تعمیر حوله خشک کن را مطالعه فرمایید.

اندازی گیری مقاومت پمپ و فن

تست سیم پیچ

دو سر اهمتر را به دو سر سیم پیچ زده، اگر عقربه حرکت نمود و نزدیک صفر ایستادن سیم پیچ سالم است.

تست دیودها

دو سر اهمتر را به دو سر دیود زده اگر دیود سالم باشد باید از یک طرف عقربه اهمتر حرکت نموده و اهم کم نشان دهد و از طرف دیگر عقربه اهمتر حرکت نکند در هنگام تست دیود از طرفی که عقربه حرکت میکند مقدار مقاومت تا ۳۰ اهم نشان میدهد جنس آن ژرمانیوم بوده و اگر بیشتر شد جنس آن سیلیکون می باشد.

تست آی سی

آی سی با اهمتر دقیقاً تست نمی‌شود، ولی چند روش تجربی وجود دارد، یک روش این است که آن پایه از آی سی که بیشترین ولتاژ به آن میرسد (پایه تغذیه) به آن پایه از آی سی که به شاسی می رود یا به بدنه فلزی آی سی از دو طرف هیچ اهمی نباید نشان دهد.

تست مقاومت روی مدار

دو سر اهمتر را به دو سر مقاومت در حالی که دستگاه خاموش است، می‌زنیم چنانچه مقدار دیده شده با رنگ مقاومت مطابقت داشت مقاومت سالم است ولی تست مقاومت به وسیله اهمتر روی مدار دقیق نیست و باید حداقل یک پایه آن از مدار خارج شود می‌توان اهمتر را روی قسمت ولتاژ مستقیم قرار داد و یک فیش را به شاسی و فیش دیگر را به دو طرف مقاومت وصل نمود، چنانچه یک طرف ولتاژ دیده شد و طرف دیگر ولتاژ نبود احتمالاً مقاومت سوخته است. (البته ممکن است مقاومتی پر اهم باشد و یا مقاومتی باشد که یک سرش به شاسی رفته باشد که در این صورت یک مقاومت ولتاژ است و سر دیگر ولتاژ  نیست)

پل ترموستات اتاقی

این پل در حالت عادی بسته است و در صورت لزوم برداشته شده و به جای آن های ترموستات اتاقی متصل می.شود در صورتی که این پل قطع باشد پکیج در حالت زمستانه کار نخواهد کرد.

با اتصال ترموستات به برد در مود سیستم گرمایشی برد ابتدا از ترموستات گزارش دریافت کرده و سپس با توجه به گزارش ترمیستور گرمایشی، فرمان صادر می‌کند.

تست برد پکیج پل ترموستات اتاقی

پتانسیومترها

جهت تنظیم آبگرم بهداشتی و آب داغ گرمایش دو عدد پتانسیومتر روی برد قرار گرفت است. در صورتی که این پتانسیومترها خراب شوند احتمال دارد دستگاه روشن نشود و یا تغییر تنظیمات ممکن نباشد. باید دقت نمود که گاهی اتصال پتانسیومتر به ولوم (دسته) دچار در رفتگی یا شکستگی شده و عملاً با چرخاندن ولوم مربوطه پتانسیومتر روی برد تغییر ننماید.

برای اطلاعات کامل‌تر می‌توانید علت خاموش شدن پکیج بوتان را مطالعه کنید.

تست ولوم و پتانسومتر

دو سر اهمتر را به سر اول و وسط ولوم یا پتانسیومتر زده و پیچ آن را چرخانده اگر عقربه یا مقدار اهمتر نیز تغییر نمود ولوم یا پتانسیومتر سالم است.

ممکن است برای تغییر و تنظیم دقیق ظرفیت دستگاه تنظیم شعله استارت، میزان تاخیر در روشن شدن مجدد مشعل و موارد مشابه روی برد دستگاه از پتاسیومترهای مختلف استفاده شود.

پتانسیومترهای روی برد پکیج شوفاژ ایران رادیاتور

بعد از راه اندازی پکیج ایران رادیاتور ممکن است مشکلاتی در پتانسیومترها رخ دهد.

 • P3: جهت تنظیم استارت شعله آرام
 • P4: زمان تاخیر در قطع پمپ بعد از خاموشی (قابل تنظیم از ۵ ثانیه تا ۳ دقیقه)
 • P5: تنظیم استارت شعله مجدد بعد از خاموش شدن شعله در حین کار (قابل تنظیم از ۳۰ ثانیه تا ۳ دقیقه)

مشاهده هزینه تعمیر پکیج!

نحوه تست برد پکیج دکمه ریست

جهت راه اندازی مجدد دستگاه گاهی نیاز است که از دکمه ریست استفاده نمود به طور مثال: وقتی دستگاه خطای عدم تشکیل شعله را بدهد برای راه اندازی دستگاه باید حتماً دستگاه را ریست نمود.

حال گاهی این دکمه فعال نشده و عملیات راه اندازی مجدد انجام نگرفته و دستگاه بلوکه باقی مـی‌ماند. (با وجود فشار دادن دکمه ،ریست خطا پاک نمی‌شود) در این حالت باید محفظه برد را باز نموده و از سالم بودن دکمه و اهرم مربوطه مطمئن شد.

برد نمایشگر

در پکیج شوفاژهایی که قابلیت نمایش کد خطا و علائم راهنمایی کننده مورد نیاز برای کاربر و همچنین تنظیمات خاص سرویس کار وجود دارد. از یک برد نمایشگر استفاده شده که توسط یک کابل رابط به برد اصلی متصل می‌شود در مواردی این اتصال به علت شل شدن یا لهیدگی کابــل قطع شده و نمایشگر از کار می‌افتد.

در صورتی که علائم روی نمایشگر به طور کامل نمایان نیست، دستگاه را ریست کرده یا برای چند دقیقه از برق جدا نمائید اگر ایراد برطرف نشد، کابل و اتصالات را بررسی نموده و در نهایت برد نمایشگر تعویض گردد.

نحوه تست برد پکیج

کانکتورها

در مواردی خرابی و یا شل بودن اتصال برد به قطعات دستگاه موجب اخلال در عملکرد پکیج شوفاژ میگردد در صورت بروز ایراد در دستگاه باید علاوه بر تست برد پکیج این قطعات باید از اتصال قطعه به کابل و در نهایت به برد اطمینان حاصل نمود.

سیم ارت (اتصال بدنه)

عدم اتصال صحیح سیم ارت در اغلب دستگاه‌ها موجب اخلال در عملکرد بــرد و حسگر می‌شود به‌طور مثال در صورت قطعی سیم ارت ممکن است تشخیص شعله توسط حسگر انجام نگیرد و دستگاه خطای عدم تشکیل شعله بدهد.

تعمیرات تخصصی پکیج با آچاره

دیپ سوئیچ تست برد پکیج

از برتری برخی پکیج شوفاژها می‌توان به استفاده از یک برد برای انواع پکیج های تک مبدله و دومبدله فن دار و بدون فن و ظرفیت‌های مختلف نام برد در این صورت روی برد دستگاه تنظیماتی برای تغییر نوع و یا کاربرد دستگاه به صورت سوئیچ‌های کوچکی ایجاد شده است.
باید دقت نمود که در هنگام تعویض برد این تنظیمات کنترل شود و در صورت تغییر نحوه مثلاً استفاده از سیستم گرمایش از کف یا گاز مایع تنظیمات جدید روی دیپ سوئیچ ها انجام گیرد.

 • P1: کاهش توان پکیج در مدار گرمایش بین ۳۵ تا ۱۰۰ درصد مقدار اسمی
 • P2: تنظیم جریان احتراق بین ۰ تا ۱۶۰ میلی آمپر
 • A1: خاموشی پمپ با ترموستات اتاقی فعال ON غیر فعال OFF
 • A2: سرعت پمپ در مدار گرمایش رگلار ON فقط ماكزيمم OFF
 • A3: تاخیر زمان آنتی سیکل با کنترل اتوماتیک گرمایش ۳۰ ثانیه ON  سه دقیقه OFF
 • A4: کنترل خاموش/ روشن برنر گرمایشی کنترل ON ON/OFF نرمال OFF
 • B1: حداکثر دمای گرمایشی OFF = 85°C – ON = 90°C
 • B2: آپشنال B3 بدون استفاده
 • B4: بدون استفاده

جامپر در برخی پکیج شوفاژها به جای استفاده از دیپ سوئیچ جهت تغییر برنامه برد الکترونیکی از جامپرها استفاده می‌شود.

تست برد با دیپ سوئیچ

علائم اختصاری برای سهولت در تست برد پکیج شوفاژ

برای تست برد پکیج نیاز به دانستن علائم اختصاری دارد که در این قسمت به‌طور مفصل به آن پرداخته می‌شود.

عنوان لاتین علامت اختصاری
دمای آب رفت گرمایش مرکزی Central Heating Forward Temperature CHFT
دمای آب برگشت گرمایش مرکزی Central Heating Return Temperature CHRT
دمای آب بهداشتی Sanitary Temperature ST
سنسور فشار آب  Water Pressure Sensor WPS
فلومتر Flow Meter FM
مدولار گاز Modulating Gaz Valve MGV
سوئیچ فشار هوا Air Pressure Switch APS
شیر گاز Gaz Valve GV
جرقه‌زن Spark Generator SG
الکترود تشخیص شعله Flame Detection FD
فن Fan Fan
پمپ Pump Pump
ترموستات حد Thermostat Switch TS
ترموستات اتاقی Room Thermostat RT
سنسور دمای بیرونی Outdoor Sensor OS
شیر سه راهه Way Valv3 3WV
ارت اتصال (بدنه) Earth Earth
فیوز Fuse Fuse
پنل جلو و نمایشگر LCD – Panel LCD – Panel

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا