تعمیر پکیج تعمیرپکیج

علت خاموش شدن پکیج بوتان چیست؟

پکیجسرمایش و گرمایشگرمایش

پکیج‌ها امروزه نقش مهمی در زندگی انسان‌ها پیدا کرده‌اند. گاهی به دلیل استفاده نادرست از پکیج، عملکرد این دستگاه‌های مفید با مشکلاتی مواجه می‌شوند. خاموش شدن پکیج یکی از مشکلات رایج پکیج‌هاست. با این‌که پکیج‌ها انواع مختلفی دارند اما در اکثر برندها دلایل خاموش شدن پکیج یکسان هستند. در این مقاله علت خاموش شدن پکیج بوتان را به‌صورت جامع بررسی خواهیم کرد.

نکات کلیدی

 • وجود هوا در پکیج، کمبود آب، خرابی پمپ و وجود انسداد در رادیاتور، رایج‌ترین دلایل خاموش شدن پکیج بوتان هستند.
 • علت بروز این مشکل در اغلب پکیج‌های بوتان یکسان است.
 • قبل از هر اقدامی با عیب‌یابی تخصصی پکیج، علت بروز مشکل را شناسایی کنید.

علت خاموش شدن پکیج بوتان

تصور کنید بعد از یک روز خسته‌کننده قصد دوش گرفتن دارید تا کمی سر حال شوید. همان‌طور که در حمام هستید، ناگهان متوجه می‌شوید که آب سرد می‌شود. حقیقتاً ناراحت‌کننده است. اینطور نیست؟!

خاموش شدن پکیج مشکلی است که گاه و بیگاه کاربران را آزار می‌دهد. این اتفاق زمانی بیشتر دیده می‌شود که از پکیج شما سن و سالی گذشته باشد. پکیج‌ها از طریق گاز و برق کار می‌کنند؛ در نتیجه قطع بودن گاز یا برق پکیج یکی از علل اصلی خاموشی در آن است. در ادامه دلایل خاموش شدن پکیج را بیان کرده‌ایم.

علت خاموش شدن پکیج بوتان

1. قطع بودن برق و گاز؛ اولین علت خاموش شدن پکیج بوتان

در صورتی که گاز یا برق قطع شود، پکیج از کار خواهد افتاد. برای یافتن علت خاموشی پکیج در گام اول ورودی‌های برق و گاز را چک کنید. ممکن است جریان به‌کلی قطع شده یا به میزان بسیار کمی در دستگاه برقرار باشد.

در هر صورت باید جریان گاز و برق را در حد استاندارد تنظیم کرد. اگر نمی‌دانید چطور باید جریان برق یا گاز را در پکیج برقرار کنید، از دفترچه راهنمای پکیج کمک بگیرید.

2. وجود هوا در پکیج

وجود هوا در پکیج باعث خاموش شدن آن می‌شود. این مسئله به‌سادگی با هواگیری پکیج به‌صورت منظم برطرف خواهد شد.

3. کم بودن آب در مدار پکیج

علاوه‌بر برق و گاز، آب نیز یکی از اجزای حیاتی برای کارکرد صحیح پکیج است. کمبود آب در مدار پکیج اجازه عملکرد صحیح را به آن نمی‌دهد.

ممکن است در مسیر نشتی وجود داشته باشد یا شیر پرکن پکیج به‌درستی کار نکند. معمولاً در این مرحله باید فشار پکیج نیز بررسی شده و با فشار استاندارد مطابقت داده شود.

تعمیر پکیج
تعمیرپکیج

4. وجود رسوب در دستگاه

یک علت خاموش شدن پکیج بوتان وجود رسوب در مدارات حرارتی پکیج است. این رسوب‌ها اغلب به دلیل استاندارد نبودن لوله‌ها یا سختی بالای آب وارده به پکیج ایجاد می‌شوند.

در صورتی که وجود رسوب باعث خاموشی دستگاه شده باشد، رسوب‌زدایی مدار گرمایشی پکیج راهی عالی برای حل مشکل خاموش شدن پکیج بوتان است.

5. خرابی پمپ

ممکن است خرابی پمپ باعث افت فشار پکیج و خاموش شدن پکیج شده باشد. اگر پمپ سوخته باشد، باید آن را تعویض کرد.

البته تعویض پمپ کاری است که باید توسط متخصص انجام گیرد.خرابی پمپ

6. معیوب بودن الکترود یون؛ از علل خاموش شدن پکیج بوتان

الکترود یون وظیفه نظارت بر خاموش و روشن شدن شعله پکیج را برعهده دارد. خرابی این قطعه در کارکرد دستگاه اختلال ایجاد می‌کند که یکی از اختلالات می‌تواند خاموش شدن پکیج باشد.

ممکن است سر الکترودها گرفته باشند یا فاصله الکترود از جرقه‌زن تنظیم نباشد. برای تعمیر خاموش شدن پکیج که به دلیل معیوب بودن الکترود یون است، بهتر است به متخصص مراجعه کنید.

7. انسداد لوله‌های رادیاتور

گرفتگی لوله‌های متصل به پکیج یکی دیگر از دلایل خاموش شدن پکیج بوتان است. این موضوع خطرناک است و در صورت تشخیص این مشکل باید سریعا برای رفع آن اقدام کرد.

در این شرایط با رسوب‌زدایی رادیاتور، رسوب موجود در لوله‌های آن را تخلیه کنید. اگر مشکل ادامه داشت، به متخصص مراجعه کنید.

8. خرابی فن پکیج

یکی دیگر از دلایل خاموش شدن پکیج بوتان، خرابی فن پکیج است. این مشکل می‌تواند بر کارکرد سیستم اثر گذاشته و آن را مختل کند.خرابی فن پکیج

9. خرابی ترموستات

خرابی ترموستات نیز می‌تواند یک علت خاموش شدن پکیج بوتان باشد. ترموستات دما را اندازه گرفته و با توجه به دمای بررسی شده، برد پکیج فرمان روشن شدن پکیج را صادر می‌کند.

اختلال در عملکرد ترموستات پکیج منجر به خاموش و روشن شدن نادرست دستگاه خواهد شد.خرابی ترموستات

10. خارج نشدن دود از پکیج

محصولاتی که در اثر احتراق در دستگاه تولید می‌شوند، باید از طریق دودکش پکیج و با کمک پرشر دود و پرشر هوا از دستگاه بیرون روند. اگر این مرحله طی نشود، سنسور دود فرمان روشن شدن پکیج را به برد نمی‌دهد.

عللی که موجب خارج نشدن دود از دودکش پکیج به شیوه صحیح می‌شوند، عبارتند از:

 • عدم نصب صحیح دودکش
 • ارتفاع نامناسب دودکش
 • عدم کارکرد صحیح پرشر دود و پرشر هوا

11. حرارت بیش از حد در پکیج

پکیج‌ها باید در محدوده دمای مشخصی فعالیت کنند. اگر دمای آب در پکیج بیش‌ازحد بالا برود، اصطلاحاً گفته می‌شود پکیج جوش آورده است.

مشاهده هزینه تعمیر پکیج!

در این شرایط برای حفظ ایمنی، دستگاه به‌طور خودکار خاموش می‌شود؛ در نتیجه یکی از دلایل خاموش شدن پکیج بوتان این مورد است. عوامل ایجادکننده این مشکل عبارتند از:

 • معیوب‌بودن کلید تنظیم دما
 • انسداد مسیر گردش آب
 • معیوب‌بودن کلید NTC
 • وجود رسوب در مبدل پکیج
 • خرابی کلید بای‌پس
 • تنظیم‌نبودن شعله گاز
 • تمیز نبودن صافی برگشت آب

اگر متوجه حرارت بیش از حد پکیج شدید، بهتر است با یک متخصص تماس بگیرید تا بررسی کند که کدام یک از دلایل بالا علت ایجاد حرارت بیش از حد در پکیج و خاموش شدن آن شده است.

علت خاموش شدن پکیج بوتان در مدل‌های مختلف

بوتان مدل‌های متنوعی از پکیج را تولید و به بازار عرضه کرده است. دلایل خاموش شدن پکیج بوتان در مدل‌های مختلف تقریباً یکسان هستند.

علت خاموش شدن پکیج بوتان مدل بیتا

یکی از مدل‌های پرطرفدار پکیج بوتان، مدل بیتا است. این دستگاه نیز ممکن است با مشکل خاموش شدن مواجه شود. در قسمت‌های قبل این دلایل را برشمردیم.

علل خاموش شدن پکیج بوتان مدل بیتا عبارتند از:

 • قطعی گاز و برق
 • مشکل در برد کنترل
 • هواگرفتگی
 • وجود رسوب در مدار حرارتی
 • و …

علت خاموش شدن پکیج بوتان مدل پرلا

یکی دیگر از مدل‌های پکیج بوتان، پکیج پرلا است. علت خاموش شدن پکیج بوتان مدل پرلا نیز مشابه مواردی است که در قسمت‌های قبل گفته شد.

علت خاموش شدن پکیج بوتان مدل پارما

یکی دیگر از مدل‌های پکیج بوتان، پکیج پارما است. علت خاموش شدن پکیج بوتان مدل پارما نیز مشابه مواردی است که در قسمت‌های قبل گفته شد.

علت خاموش شدن پکیج بوتان در حالت زمستانه

یکی از اشکالاتی که در پکیج ممکن است اتفاق بیفتد، خاموش شدن در حالت زمستانه است. در ادامه علت خاموش شدن پکیج بوتان در حالت زمستانه را بیان کرده‌ایم.

تنظیم بودن دمای گرمایش در عدد پایین

اگر دمای پکیج روی میزان پایینی تنظیم شود، نمی‌تواند در حالت زمستانه روشن شود؛ در نتیجه یک علت خاموش شدن پکیج بوتان در حالت زمستانه، تنظیم بودن دمای گرمایش در عدد پایین است. با افزایش دمای پکیج این مشکل رفع خواهد شد.

1. خرابی کلید تنظیم دما

یک علت دیگر خاموش شدن پکیج بوتان در حالت زمستانه، خرابی کلید تنظیم دما است. ممکن است کلید تنظیم دمای مدار گرمایش از داخل شکسته شود. در این وضعیت امکان حرکت دادن آن وجود ندارد و پتانسیومتر آن از کار میفتد.

برای حل مشکل خاموش شدن پکیج بوتان در حالت زمستانه که به دلیل خرابی کلید تنظیم دما اتفاق افتاده است، باید از سلامت کلید مطمئن شویم. در صورت معیوب بودن باید کلید را تعویض کنیم.خرابی کلید تنظیم دما

2. خرابی ترموستات

ترموستات دمای اتاق را اندازه گرفته و به برد پکیج اعلام می‌کند. برد با توجه به دمای اعلام‌شده توسط ترموستات به پکیج دستور روشن شدن می‌دهد.

اگر این قطعه خراب باشد، دمای اتاق به‌درستی اندازه‌گیری نشده و دمای صحیحی به برد فرستاده نمی‌شود؛ در نتیجه پکیج قادر نخواهد بود در حالت زمستانه روشن شود.

3. باز بودن شیر بای‌پس

شیر بای‌پس پکیج از گردش آب داغ درون دستگاه جلوگیری می‌کند. باز بودن این شیر موجب چرخش آب داغ در مدار پکیج می‌شود. در نتیجه دمای پکیج بالا می‌رود.

علت خاموش شدن پکیج بوتان در حالت تابستانه

پکیج در حالت تابستانه زمانی روشن می‌شود که شیر آب گرم باز باشد. وقتی شیر آب گرم را باز می‌کنید، سنسور گزارش‌دهنده باز شدن آب مصرفی به برد به قطعات مربوطه دستور روشن کردن پکیج را می‌دهد.

گاهی اوقات این اتفاق نمیفتد و با مشکل خاموش شدن پکیج بوتان در حالت تابستانه مواجه می‌شویم. علل این مشکل عبارتند از:

 • فشار بار پکیج پایین است.
 • فلوسوئیچ یا فلومتر خراب است. (ممکن است انگشتی فلومتر سوخته باشد.)
 • شیر موتوری سوخته و پکیج در حالت زمستانه باقی مانده است.
 • سنسور مدار مصرفی مشکل دارد.
 • پرشر سوئیچ هوا خراب است.
 • فنر سوپاپ بای‌پس مشکل دارد.
 • پمپ در پکیج دو مبدل خراب شده است.
 • در مبدل ثانویه انباشتگی رسوب وجود دارد.
 • برد کنترل خراب است.

علت خاموش شدن پکیج دیواری بوتان

پکیج بوتان انواع مختلفی دارد. علت خاموش شدن پکیج دیواری بوتان مشابه مواردی است که در قسمت‌های قبل گفته شد. در صورت خاموش شدن پکیج دیواری بوتان خود به قسمت‌های قبل رجوع کرده و علل مختلف را بررسی کنید.

تعمیرات تخصصی پکیج با آچاره

علت روشن و خاموش شدن پکیج بوتان

برای یافتن علت روشن و خاموش شدن پکیج بوتان باید مشخص کنید که آیا این وضعیت موجب اختلال در کارکرد پکیج در حالت آبگرم و شوفاژ شده است یا خیر.

روشن و خاموش شدن پکیج بوتان اگر پشت سر هم انجام شود، در نهایت منجر به توقف عملکرد پکیج خواهد شد. بعد از توقف به احتمال زیاد کد خطای خاصی را مشاهده خواهید کرد. با بررسی کد خطای نشان‌داده‌شده می‌توانید مشکل را برطرف کنید.علت روشن و خاموش شدن پکیج بوتان

در صورت مواجه شدن با مشکل روشن و خاموش شدن پکیج بوتان، اقدامات زیر را انجام دهید:

 • باز کردن دریچه پلاستیکی اطراف دودکش
 • جدا کردن دودکش از پکیج و ریست کردن آن
 • بررسی یون تشخیص شعله و میزان فاصله استاندارد آن تا برنر
 • چک کردن فشار گاز ورودی به شیر کنترل گاز و همچنین گاز خروجی از شیر کنترل گاز
 • تعویض سنسور حرارتی پکیج بوتان با سنسور جدید
 • بررسی پرشر سوئیچ هوا و مجموعه فن

تعمیر خاموش شدن پکیج

بهتر است برای تعمیر خاموش شدن پکیج از یک متخصص کمک بخواهید. متخصصین تعمیر پکیج آچاره در سراسر کشور کار تعمیر خاموش شدن پکیج را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به انجام می‌رسانند. توجه داشته باشید که در صورت نداشتن دانش فنی به هیچ‌وجه خودتان برای تعمیر پکیج اقدام نکنید؛ زیرا ممکن است باعث بدتر شدن اوضاع شود.

جمع‌بندی

در این مقاله دلایل خاموش شدن پکیج بوتان را بررسی کردیم. روشن نشدن پکیج در برندهای مختلف اغلب علل یکسانی دارد. با مطالعه موارد گفته‌شده در این مقاله و بررسی اینکه پکیج شما در کدام قطعه مشکل دارد، می‌توان به‌راحتی مشکل خاموش شدن آن را برطرف کرد یا برای سرویس پکیج بوتان با آچاره تماس بگیرید. از شنیدن نظرات راجع‌به این مقاله از مجله آچاره شما خوشحال خواهیم شد.

2.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا

تعمیر پکیج

درخواست تعمیر پکیج!

 

کلیک کنید