تعمیر اجاق گاز تعمیر گاز

بررسی 3 علت نشت گاز از اجاق گاز

اجاق گاز و فرلوازم خانگی

علت نشت گاز از اجاق گاز به عوامل زیادی بستگی دارد که لازم است به‌صورت جدی پیگیری و رفع شود. هر ساله تعداد زیادی از انسان‌ها به‌دلیل استنشاق منوکسید کربن یا انفجار ناشی از انتشار گاز جان خود را از دست می‌دهند.

زمانی­ که با ورود به خانه احساس خواب‌آلودگی داشتید یا بوی گاز را حس کردید، نشان‌دهنده وجود نشتی گاز در قسمت‌های مختلف خانه است. در این شرایط قبل از هر اقدامی در خصوص تشخیص علت نشت گاز از اجاق گاز باید ابتدا پنجره‌ها را به‌طور کامل باز کنید و اتصالات را کنترل کنید.

همچنین از روشن کردن چراغ، زدن یا کشیدن وسایل برقی از پریز و… خودداری کنید و به‌­سرعت از خانه خارج شوید و با آتش‌نشانی جهت بررسی و کنترل اتصالات گاز، تماس بگیرید.

نکات کلیدی

 • برای جلوگیری از مشکلات مربوط به نشت گاز هر ۶ ماه یک‌بار تمام اتصالات و لوله‌های گاز را کنترل کنید.
 • پس از اتمام فصل سرما شیر‌های مصرفی گاز را ببندید.
 • در صورت استفاده از اتصالات در اجاق گاز محصولات باکیفیت تهیه کنید و قطعات فرسوده را در اولین فرصت تعویض کنید.

علل نشت گاز از اجاق گاز چیست؟

علت نشت گاز از اجاق گاز ناشی وابسته به عوامل زیادی است که عموما در بین اجاق‌گازهای برندها و مدل‌های مختلف، یکسان هستند. در ادامه به بررسی مهم‌ترین موارد می‌پردازیم.

1. وجود مشکل در بست شیلنگ گاز و شیر اصلی

یک علت نشت گاز از اجاق گاز که بسیار رایج است، جفت نشدن کامل بست‌­های آن است و در نتیجه نشتی از این محل رخ می‌دهد. این مشکل در برخی از موارد می‌تواند به کم شدن شعله اجاق یا روشن نماندن شعله اجاق منجر شود.

در این شرایط ممکن است شیلنگ‌ها کیفیت خوبی نداشته باشند یا در گذر زمان و استفاده زیاد دچار فرسودگی شوند. همچنین ممکن است شیلنگ سوراخ داشته باشد و گاز از آن خارج شود.

بی‌دقتی در هنگام بستن شیلنگ و سرشیلنگ باعث می‌شود این دو به‌خوبی چفت نشوند و گاز از این اتصالات خارج شود. وجود خمیدگی در شیلنگ نیز باعث می‌شود گاز به دستگاه نرسد و از محل خمیدگی سوراخ شود.

2. وجود ایراد در شیر‌های مخصوص کنترل مشعل

علت نشت گاز از اجاق گاز ممکن است ناشی از اشکالات نصب اجاق گاز و عدم تنظیم اتصالات شیر‌های مشعل باشد که در محل خود شل شده‌اند‌. تمام این مشعل‌ها باید به‌صورت کامل کنترل شود تا وجود نشتی در این شیر‌ها مشخص شود.

همچنین ممکن است منافذ و سوراخ‌های مشعل‌ها در هنگام پختن غذا به­‌دلیل ریختن مواد دچار مسدودیت شوند و زمینه نشتی گاز را فراهم کنند.

به همین منظور برای رفع ایراد نشت گاز از اجاق گاز باید اتصالات شیر‌ها را چک کنید و آن‌ها را در صورت شل بودن محکم کنید. همچنین جرم‌گرفتگی شیر‌ها را با مواد و وسایل مخصوص رفع کنید.

علت نشتی گاز از اجاق گاز

3. وجود ایراد در اتصال شیر و شیلنگ اجاق گاز

زمانی­که اتصال میان این شیر و شیلنگ مشکل داشته باشد زمینه بروز علت نشتی گاز از اجاق گاز فراهم می‌شود. اتصال شیر و شیلنگ در پشت اجاق گاز است و در دسترس قرار ندارد.

درنتیجه ایرادات آن می‌تواند زیاد باشد و وجود فشار زیاد گاز باعث ایجاد نشتی در این محل شود.

برای رفع ایراد نشتی گاز از اجاق گاز باید گاز را از دیوار فاصله دهید و در صورت شل بودن اتصال آن را محکم کنید.

همچنین توجه داشته باشید که فاصله شیر گاز از اجاق گاز نیز باید استاندارد باشد تا مشکل نشت گاز از اجاق گاز و از شیر مبداء وجود نداشته باشد.

چگونه محل نشت گاز را پیدا کنیم؟

نشتی گاز ممکن است در محل‌های متفاوتی از خانه اتفاق بیفتد و زمانی­که از اجاق گاز باشد، خطر آن بیشتر است؛ بنابراین به علت نشت گاز از اجاق گاز باید به‌سرعت محل آن را پیدا کنید تا اقدامات لازم برای جلوگیری از خطرات بعدی نشت گاز انجام شود.

تعمیر اجاق گاز
تعمیر گاز

تشخیص محل نشت گاز از اجاق گاز از طریق حس بویایی

به علت نشت گاز از اجاق گاز بوی تند و شدیدی در محل احساس می‌شود که به‌راحتی از طریق حس بویایی قابل تشخیص است. در این شرایط باید تمام قسمت‌های اطراف اجاق گاز را بو کنید و هر کجا که شدیدتر بود، محل نشتی از آن‌جا است.

توجه داشته باشید که در برخی از موارد احساس بوی دود از شعله اجاق گاز نیز می‌تواند نشانه وجود نشتی در سیستم باشد.

رفع ایراد نشت گاز از اجاق گاز

تشخیص محل نشت گاز از اجاق گاز از طریق صدا

یک روش ایمن دیگر برای پیدا کردن محل نشت گاز، صدای آن است؛ زیرا به علت نشت گاز از اجاق گاز، صدایی مانند صدای خروج هوا با فشار زیاد شنیده می‌شود.

تشخیص محل نشت به‌وسیله پیدا کردن حباب گاز

از طریق اسپری مخصوص می‌توانید حباب گاز را در محل نشت گاز پیدا کنید یا از طریق کف صابون نقطه موردنظر را جستجو کنید.

تشخیص نشت گاز با استفاده از تکنولوژی‌های مدرن

در حال حاضر دستگاه‌های مدرن کوچک و قابل‌حملی تولید شده‌اند که در ابزارفروشی‌ها می‌توان آن­ها را تهیه کرد و از این طریق گاز‌های قابل‌احتراق در محل را تشخیص داد.

مشاهده رایگان هزینه نصب و تعمیر اجاق گاز و فر!

چگونگی رفع ایراد نشت گاز از اجاق گاز

نشت گاز اتفاق بسیار خطرناکی است و علت‌های زیادی دارد که باید به‌سرعت اقدامات لازم برای رفع ایراد آن انجام شود. گرفتن نشتی گاز کار آسانی نیست و تعمیر خودسرانه وسایل گازی به‌خصوص اجاق گاز کار اشتباهی است.

هر نوع سهل‌انگاری می‌تواند آسیب‌های غیرقابل‌جبرانی به بار آورد و ضرر‌های جانی و مالی ناشی از آن بسیار زیاد باشد در هنگام عیب‌یابی برای رفع علت نشت گاز از اجاق گاز باید تمام قطعات را به‌صورت کامل بررسی کنید.

خرابی قطعات، نقص فنی اجاق، کنترل محل اتصالات، بررسی شیلنگ‌های انتقال‌دهنده گاز، بررسی قطعات موجود در گاز که به‌صورت مستقیم با شعله و گاز مرتبط هستند بسیار مهم است.

همچنین بررسی مشعل اجاق گاز و بررسی ایرادات جزئی که می‌توانند علت نشت گاز از اجاق گاز باشند باید به‌ترتیب بررسی شوند و اقدامات لازم برای رفع آن‌ها انجام شود.

علت نشت گاز از اجاق گاز

چگونه نشت گاز باعث انفجار میشود؟

به علت نشت گاز از اجاق گاز، تمام فضا از گاز پر می‌شود و وجود جرقه یا حتی یک شعله کوچک باعث اشتعال گاز خواهد شد و در نهایت انفجار و آتش‌سوزی اتفاق می‌افتد. این مشکل معمولا خود را با زیاد شدن شعله اجاق گاز نشان خواهد داد.

برای رفع ایراد نشت گاز از اجاق گاز و انفجار ناشی از آن، بایدعلت نشتی گاز از اجاق گاز را بررسی کنید و هرچه سریع‌تر آن‌ها را رفع کنید تا از مشکلات بعدی در ‌امان بمانید.

عیب‌یابی و تعمیرات اجاق گاز و فر با تیم آچاره

هر نوع دست‌کاری در وسایل گازسوز توسط افراد بی‌تجربه کاملا مردود است و می‌تواند خسارت‌های زیادی به بار آورد.

علت نشتی گاز از اجاق گاز

در هنگام نشت گاز چه کنیم؟

برای تأمین ایمنی بیشتر در زمان نشت گاز از اجاق گاز لازم است اقدامات زیر را انجام دهید:

 • در زمان انتشار گاز، هرگز نباید از تلفن استفاده کنید و نباید وسایل الکتریکی را از برق بکشید.
 • روشن کردن کبریت، فندک و شمع باعث ایجاد انفجار می‌شود؛ از انجام آن خودداری کنید.
 • وسایل الکتریکی را روشن یا خاموش نکنید.
 • درصورتی‌که بوی گاز احساس کردید، اتصالات را بررسی کنید و اگر در اجاق گاز شعله‌ای باز بود، آن را ببندید.
 • سپس درب و پنجره‌ها را باز کنید و اگر بوی گاز بعد از ۱۰ الی ۱۵ دقیقه همچنان در محل وجود داشت، باید همه افراد را مطلع کنید و پس از باز گذاشتن درب و پنجره‌ها، شعله گاز یا بخاری را خاموش کنید.
 • در صورت عدم رفع مشکل، فیوز برق را قطع کنید و شیر اصلی گاز را ببندید و پس از ترک منزل به شرکت گاز اطلاع دهید تا متخصصان اقدامات لازم را برای مواجهه با نشت گاز انجام دهند.

جمع‌بندی علت نشت گاز از اجاق گاز

نشت گاز از اجاق گاز یکی از مشکلات رایجی است که در آشپزخانه منازل و فضا‌های مختلف اتفاق می‌افتد. برای جلوگیری از آن و رفع علت نشتی گاز از اجاق گاز شاید لازم باشد علاوه‌بر اجاق گاز، لوله‌کشی گاز و اتصالات مبداء را هم بررسی نمایید.

همواره توصیه می‌شود که مشکلات وسایل گازسوز و الکترونیکی را جدی بگیرید و برای تعمیر این وسایل از افراد متخصص کمک بخواهید.

چنانچه نیاز به مشاوره رایگان و خدمات تخصصی برای رفع علت نشت گاز از اجاق گاز دارید می‌توانید از طریق صفحه تعمیر اجاق گاز یا شماره 1471 درخواست خود را ثبت نمایید.

سؤالات متداول

در هنگام نشت گاز چه کنیم؟

وجود نشتی گاز شدید در ساختمان می‌تواند سبب انفجار شود و به‌همین دلیل باید با رعایت نکات ایمنی به‌سرعت محل را ترک کنید و از شرکت گاز کمک بخواهید.

چگونه از انفجار در اثر نشت گاز جلوگیری کنیم؟

برای جلوگیری از انفجار ناشی از نشت گاز باید تمام درب و پنجره‌ها را باز کنید.
فیوز اصلی برق و کنتور گاز را ببندید و اجازه دهید که هوا در داخل خانه جریان داشته باشد.

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا