پیدا کردن دلیل نشتی و سوراخ شدن دیگ شوفاژ

سرمایش و گرمایشپکیجرادیاتور شوفاژگرمایش

نشتی و سوراخ شدن دیگ شوفاژ می‌تواند به دلایل مختلفی رخ دهد. این اتفاق ممکن است به دلیل خوردگی اجزای داخلی دیگ، فرسودگی قطعات و یا نصب معیوب آن‌ها پیش بیاید. بسته به میزان نشتی و دلایل ایجاد آن، تعمیر و برطرف کردن این مشکل می‌تواند سخت یا راحت باشد. این اتفاق به هر دلیلی که رخ‌ داده باشد، تحت هیچ شرایطی نباید نادیده گرفته یا تعمیر آن به تعویق انداخته شود. در این شرایط شما باید به‌محض دیدن هر نوع نشتی، علت را بررسی و برطرف کنید.

ایجاد سوراخ و بروز نشتی، یکی از مشکلاتی است که همیشه دیگ شوفاژ را تهدید می‌کند. دیگ شوفاژ به‌طور مرتب با حرارت بالایی در تماس است. به همین جهت نشتی و سوراخ شدن دیگ شوفاژ امری متداول محسوب می‌شود. دیگ شوفاژ نقش مهمی در نگه‌ داشتن، گرم کردن و انتقال آب به سایر اجزای موتورخانه دارد. در این مقاله از مجلۀ آچاره سعی کرده‌ایم تا همه موارد مربوط به نشتی و سوراخ شدن دیگ شوفاژ و نحوه برطرف کردن آن را برای شما توضیح دهیم.

دیگ شوفاژ یا موتورخانه

دیگ شوفاژ یکی از اجزای مهم و اصلی در موتورخانه است و نقش مهمی را در تأمین گرمای شوفاژ ایفا می‌کند. دیگ موتورخانه، یک نوع مخزن تحت‌فشار است که باید آب را در خود نگه دارد و حرارتی که توسط مشعل تولید می‌شود را به آن منتقل کند. سپس بسته به نوع دیگ موتورخانه، آب جوش یا بخار حاصل از آب جوش را به سیستم گرمایشی انتقال دهد. با توجه به نوع نیاز، این آب جوش یا بخار به رادیاتورهای شوفاژ، سیستم لوله‌کشی آب گرم منزل یا استخر منتقل می‌شود.نشتی و سوراخ شدن دیگ شوفاژ

رفع نشتی دیگ شوفاژ

همیشه رفع نشتی دیگ شوفاژ باید در سریع‌ترین زمان ممکن انجام شود؛ چرا که می‌تواند مشکلات زیادی به بار بیاورد. اصلی‌ترین و معمول‌ترین روش برای رفع این مشکل باز کردن دیگ، تعویض پره‌ها و مونتاژ دیگ با آچار دیگ جمع‌کن است. دیگ‌ها انواع مختلفی دارند که یکی از آن‌ها دیگ چدنی است که چندین پره دارد. حتی خرابی یکی از این پره‌ها می‌تواند کارکرد کل سیستم را دچار مشکل کند. در صورتی‌ که پره دیگ سوراخ شده باشد، شما باید آن را تعویض کنید. این کار به‌منظور رفع نشتی و سوراخ شدن دیگ شوفاژ انجام می‌شود.

از متخصصین "آچاره" رایگان قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

تعویض لوله دیگ فولادی

دیگ فولادی به‌گونه‌ای طراحی‌ شده است که طی فرایند احتراق، آتش از لوله‌ها عبور کرده و حرارت به آب منتقل می‌شود. اگر در بخش‌هایی مانند لوله‌های آتش مشکلی بروز پیدا کند، عملکرد دیگ دچار مشکل شده و به همین دلیل تعویض لوله دیگ، بهترین اقدام برای رفع مشکل در نظر گرفته می‌شود.

دیگ‌های فولادی گاهی اوقات به دلیل برخورد داشتن آب‌ و آتش با جداره‌ها و لوله‌ها، دچار استهلاک و نشتی می‌شوند. در بیشتر مواقع هم نشتی در قسمت لوله‌ها اتفاق میفتد که برای رفع نشتی و سوراخ شدن دیگ شوفاژ، باید لوله‌ها را تعویض کنید. برای تعویض لوله‌ها هم، محل اتصال لوله‌ها و جداره با استفاده از هوا گاز بریده و خارج می‌شود و سپس، لوله‌های جدید با لوله‌های فرسوده و مستهلک جایگزین خواهند شد. در این حالت نوع جوشکاری به نوع دیگ بستگی دارد.نشتی و سوراخ شدن دیگ شوفاژ

درصورتی‌که محدودیت مالی وجود داشته باشد، می‌توانید یک لوله کوچک‌تر را وارد لوله قبلی کنید تا جلوی نشتی را بگیرید. اما یکی از معایب مهم این کار، کم کردن ظرفیت دیگ است. به همین دلیل این روش به شما پیشنهاد نمی‌شود.

دلایل متداول نشتی و سوراخ‌ شدن دیگ شوفاژ

1. آب از زیر دیگ نشت می‌کند

اولین نشانه‌ای که باعث می‌شود شما به نشتی لوله‌های دیگ شک کنید، وجود نشتی در قسمت زیر دیگ موتورخانه است. لوله‌ها معمولاً مسی هستند و با گذر زمان دچار خوردگی می‌شوند. در صورتی‌ که لوله‌ها را به‌تازگی نصب‌کرده‌اید و با این مشکل مواجه شده‌اید، یعنی نصب لوله‌ها به‌درستی انجام‌ نشده است.

2. سوراخ شدن دیگ شوفاژ به دلیل فشار زیاد

در صورت زیاد بودن فشار دیگ شوفاژ یا زیاد بودن حجم آب، دیگ به‌ مرور زمان سوراخ خواهد شد. زمانی که فشار بیش‌ از حد باشد، آب اضافی توسط شیر آزادکننده فشار دیگ تخلیه می‌شود و این آب به‌صورت نشتی بروز پیدا می‌کند. در صورتی‌ که این چرخه رخ ندهد، قطعات داخلی دیگ از کار افتاده و دیگ سوراخ می‌شود. برای جلوگیری از بروز این مشکل بهتر است یک فشارسنج روی دیگ بخار نصب کنید.فشار زیاد

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند موجب رفع نشتی شود، استفاده از شیر نقره‌ای است. شیر نقره‌ای باید به‌طور کامل بسته باشد؛ به همین دلیل حتماً از بسته بودن مطمئن شوید. در مرحله بعدی باید آب رادیاتورها تخلیه شود که تقریباً کار دشواری است. اگر بعد از انجام این موارد، نشتی برطرف نشد، یعنی دیگ از کار افتاده است و شما باید آن را تعویض کنید.

مطلب پیشنهادی: 4 دلیل نشتی گاز در موتورخانه

3. خوردگی و سایش کلی سیستم

یکی از متداول‌ترین دلایل برای نشتی و سوراخ شدن دیگ شوفاژ، ایجاد خوردگی در دیگ شوفاژ است. برای تشخیص خوردگی فقط کافی است تا نگاهی به درون دیگ بیندازید. در صورتی‌ که خوردگی در کل سیستم رخ‌ داده باشد، باید دیگ را تعویض کنید.

4. نشتی یا معیوب بودن مبدل حرارتی

مبدل حرارتی جزو قطعات گران دیگ شوفاژ به‌ حساب می‌آید و در صورتی‌ که دچار خرابی و سوراخ شود، تعویض آن هزینه زیادی را در پی دارد. تشخیص این مورد کار دشواری است و در صورتی‌ که تائید شود، باید قطعه را تعویض کنید.

5. تنظیم نامناسب دما و کیفیت پایین آب

یکی دیگر از دلایل نشتی و سوراخ شدن دیگ شوفاژ، تنظیم نامناسب دما و کیفیت پایین آب است. اگر میزان ناخالصی آب بالا باشد، باعث ایجاد رسوب زیاد در ته‌ دیگ می‌شود. رسوب باعث پایین آمدن سرعت انتقال حرارت شده و شبیه به عایق عمل می‌کند. وقتی سرعت انتقال حرارت کاهش پیدا کند، باقی اجزای دیگ در معرض حرارت بیشتری قرار می‌گیرند. درنتیجه با گذر زمان، فلزات دچار خوردگی و تَرک می‌شوند که درنهایت منجر به سوراخ شدن دیگ خواهد شد.

مورد بعدی دمای آب است. اگر دمای آب ورودی به دیگ کم باشد، شوک حرارتی به دیگ وارد می‌شود که موجع به ایجاد نشتی و سوراخ شدن دیگ شوفاژ خواهد شد.کیفیت پایین آب

6. کندان محصولات احتراق علت نشتی و سوراخ شدن دیگ شوفاژ

در اثر سرد شدن گازهای حاصل از احتراق گاز طبیعی با اکسیژن، مواد اسیدی تولید می‌شوند. این مواد اسیدی موجب خوردگی و فرسوده‌شدن پره‌های دیگ شوفاژ خواهند شد. در صورتی‌ که پره‌ها بیش‌ از اندازه حرارت ببینند نیز، گاز خروجی آن‌ها خشک می‌شود. در ادامه این روند، دیگ چدنی تعریق کرده و اطراف آن شروع به فرسودگی و خوردگی می‌کند. در ان شرایط نشتی و سوراخ شدن دیگ شوفاژ رخ خواهد داد.

مطلب پیشنهادی: تشریح اجزای موتورخانه و دیگ بخار

7. یخ‌زدگی

زمانی که دمای آب به زیر 4 درجه سانتی‌گراد برسد، دیگ شوفاژ شروع به منقبض شدن می‌کند. درنتیجه سیستم دچار تنش شده و همین موضوع منجر به نشتی آب و قلوه‌کن شدن پره دیگ می‌شود. کاهش ناگهانی دما، خاموش بودن مشعل یا پمپ و عوامل دیگر، جزء عوامل احتمالی ایجاد یخ‌زدگی داخل دیگ‌های چدنی به‌شمار می‌روند. بهترین راه پیشگیری از یخ‌زدگی دیگ چدنی، استفاده از آنتی یخ‌زن و مواد غیرنفتی، عایق کلیه لوله‌ها و منبع انبساط باز هستند.

8. انفجار در محفظه احتراق دیگ چدنی

وقتی سوخت‌ها درون محفظه احتراق جمع شوند، کوچک‌ترین جرقه‌ای منجر به ایجاد انفجار در دیگ خواهد شد که به پره‌های دیگ آسیب می‌رساند و منجر به نشتی و سوراخ شدن دیگ شوفاژ می‌شود.

از متخصصین "آچاره" رایگان قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

زمان تعمیر دیگ موتورخانه

مواردی که نشان می‌دهد دیگ شوفاژ نیاز به تعویض دارد عبارتند از:

  • جاری شدن آب از زیر دیگ
  • در زمستان از دودکش پشت‌بام بخار خارج می‌شود.
  • دیدن مواردی مثل رطوبت، زنگ آب و علائم زنگ‌زدگی در مسیر عبور دودکش از موتورخانه تا پشت‌بامزمان تعمیر دیگ موتورخانه

بیشتر بخوانید: با 7 مشکل رایج دیگ بخار آشنا شوید

جمع‌بندی

زمانی که دیگ سوراخ می‌شود، آب درون دیگ به بیرون نشت می‌کند و اگر به این نشتی و سوراخ شدن دیگ شوفاژ رسیدگی نشود، عملکرد همه اجزا و سیستم دیگ را دچار مشکل خواهد شد. به همین دلیل در صورت مشاهده نشتی باید در کمترین زمان ممکن به این مشکل رسیدگی شود. درواقع سوراخ شدن دیگ چدنی یا فولادی به سایر تجهیزات هم آسیب وارد می‌کند و به همین دلیل است که باید به این امر توجه ویژه‌ای داشت و اقدامات مرتبط با رفع نشتی و سوراخ شدن دیگ شوفاژ را در سریع‌ترین زمان ممکن به انجام رساند. اگر در این زمینه سوالی در ذهن خود دارید، آن را از طریق بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا کارشناسان آچاره در زمانی کوتاه پاسخگوی شما باشند. امیدواریم که از مطالعه این مقاله بهره برده باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

  • دانلود مستقیم آچاره
  • آچاره در گوگل‌ پلی
  • آچاره در کافه بازار
  • آچاره در  مایکت
دکمه بازگشت به بالا