نگهداری از گیاهان آپارتمانی نگهداری از گیاهان آپارتمانی

همه چیز درباره بابا آدم یا آلوکازیا [نکات مهم نگهداری!]

باغبانی و سمپاشینگهداری از گیاهان آپارتمانی

انواع مختلفی از گیاه بابا آدم وجود دارد و انتخاب بهترین گونه آن می‌تواند کمی چالش‌برانگیز باشد. در این مطلب بسیاری از انواع مختلف این گیاه را معرفی خواهیم کرد تا به شما کمک کنیم راحت‌تر تصمیم بگیرید که کدام یک از آن‌ها را به مجموعه گیاهان خود اضافه کنید. علاوه‌بر این شرایط نگهداری از بابا آدم و نحوه تکثیر این گیاه را نیز توضیح خواهیم داد.

گیاه بابا آدم یک گیاه معجزه‌آسا است که در رنگ‌های مختلف از نقره‌ای تا بنفش تا قرمز و البته سایه‌های دیدنی سبز وجود دارد. به دلیل نیاز کم آن‌ها به نگهداری و برگ‌های زیبایشان، یک گیاه آپارتمانی بسیار محبوب به‌شمار می‌آیند.

نکات کلیدی

 • گونه روگوسا، جادوی سیاه، سیاه مخملی، برینا، فلس اژدها و مخمل سبز از مهم‌ترین گونه‌های گیاه بابا آدم محسوب می‌شوند؛ البته این گیاه امروزه تقریبا 25 گونه مختلف دارد.
 • بابا آدم به نور روشن اما غیرمستقیم نیاز دارد و آفتاب مستقیم باعث سوختن برگ‌های بابا آدم می‌شود.
 • خاک این گیاه باید حاوی مقدار زیادی مواد آلی مانند کوکو، پیت ماس ​​یا برگ‌های خردشده باشد.
 • برای نگهداری بابا آدم از خاک‌هایی که حاوی کریستال‌های نگه‌دارنده‌ی رطوبت هستند استفاده نکنید.
 • گیاه بابا آدم خود را زمانی آبیاری کنید که 2 سانتی‌متر از سطح خاک خشک شده است.
 • برای تغذیه گیاه بابا آدم، در ماه ۱ یا ۲ بار از کود مایع با فرمولاسیون 20-20-20 استفاده کنید.
 • دمای کمتر از 15 درجه سانتی‌گراد برای نگهداری از گیاه بابا آدم مناسب نیست.

فهرست مطالب

معرفی انواع گیاه بابا آدم

گیاه بابا آدم یا آلوکازیا را می‌توان هم در فضای داخل خانه و هم در فضای باز کشت کرد، اما اخیراً به‌عنوان یک گیاه آپارتمانی محبوبیت بیشتری پیدا کرده است.

در حالی که مردم هنوز به سراغ گیاهان محبوبی مانند پوتوس یا فیلودندرون می‌روند، صاحبان گیاهان آپارتمانی برای تنوع بخشیدن به باغچه‌های داخلی خود به دنبال گیاهانی مانند آلوکازیا هستند. در ادامه انواع مختلف گیاه بابا آدم را معرفی خواهیم کرد.

1. گیاه بابا آدم روگوسا

گیاه بابا آدم روگوسا با برگ‌های بیضی‌شکل تیره و خطوط عمیق خود یک ظاهر چشمگیر دارد. ساقه‌ها ضخیم و پرپشت هستند و ظاهری ضخیم و محکم به گیاه می‌دهند. برگ‌ها متراکم و بافت سنگینی دارند که افزودنی جالبی به مجموعه یا باغچه گیاهان آپارتمانی شما است.

برگ‌ها گاهی اوقات ممکن است رنگ آبی به‌خود بگیرند؛ چون سبز تیره هستند. بسیاری از مردم به دلیل ضخیم بودن برگ‌ها فکر می‌کنند، این گیاه مصنوعی است و گاهی اوقات می‌تواند شبیه پلاستیک یا مقوا باشد.گیاه بابا آدم روگوسا

2. گیاه بابا آدم گونه جادوی سیاه

Alocasia infernalis یک گزینه مناسب برای نگهداری در آپارتمان است. برگ‌های این گونه که با عنوان گیاه جادوی سیاه هم شناخته می‌شود، به رنگ بنفش تیره و تقریباً سیاه و درخشنده است. رگبرگ‌های سبز و ضخیمی دارد و برگ‌ها بیضی‌شکل و نوک‌تیز هستند.
نگهداری از گیاهان آپارتمانی
نگهداری از گیاهان آپارتمانی

این گونه گیاه بابا آدم هوای گرمسیری را دوست دارد؛ بنابراین آن را در یک مکان گرم نگه دارید. در مقایسه با سایر گونه‌های آلوکازیا کوچک است و ارتفاع آن بیش از 60 سانتی‌متر نمی‌شود. برگ‌ها بزرگ و بلند هستند و ظاهری فریبنده و رنگ و طرحی جالب دارد. این گونه همچنین به نور کمتری نیاز دارد و می‌تواند در شرایط کم نور زنده بماند.بابا آدم جادوی سیاه

3. گیاه بابا آدم گونه سیاه مخملی

گونه سیاه مخملی آلوکازیا یک گیاه کوچک است. حدود 30 سانتی‌متر رشد می‌کند، برگ‌هایی شبیه پارچه مخمل دارند و سراسر برگ‌ها دارای پرزهای کوچک و یک بافت فوق‌العاده نرم است.

رنگ آن سیاه نبوده و در واقع سبز تیره است و برگ‌هایی به شکل قلب با رگه‌های سفید گوشتی و ساقه‌ای به رنگ سبز نقره‌ای دارد که ظاهری منحصربه‌فرد به این گونه از گیاه بابا آدم می‌دهد.بابا آدم سیاه مخملی

4. آلوکازیا گونه برینا

این گونه از گیاه بابا آدم نام‌های مختلفی مانند گیاه گورخر، پلنگ آلوکازیا یا ببر آلوکازیا دارد. این گیاه نسبتاً بلند رشد می‌کند و بالای هر شاخه برگ‌های نوک تیز قلب شکلی ایجاد می‌شود.

ساقه آن به رنگ بژ خالدار و راه‌راه‌های قهوه‌ای تیره است که آن را عجیب و زیبا می‌کند.آلوکازیا برینا

5. گیاه بابا آدم گونه کورازون

این گونه بیشتر به خاطر برگ‌های سبز مایل به آبی براقش شناخته می‌شود. این گیاه معمولاً فقط می‌تواند 2 یا 3 برگ را به‌طور هم‌زمان حفظ کند.

همچنین این گونه می‌تواند در شرایط گرمسیری مناسب تا ارتفاع 4 متر رشد کند، اما در خانه‌ تا حدود 1 متر رشد می‌کند.گیاه بابا آدم کورازون

6. آلوکازیا گونه فلس اژدها

گیاه بابا آدم فلس اژدها معمولاً یک برگ بزرگ در انتهای هر ساقه دارد. برگ ظاهری ضخیم و تقریباً پف کرده داشته که گویی یک گیاه باد شده است.

این گونه به نگهداری کمی نیاز دارد و تا زمانی که رطوبت و نور خورشید کافی دریافت کند، به‌خوبی رشد خواهد کرد.آلوکازیا فلس اژدها

7. گیاه بابا آدم گونه مخمل سبز

علیرغم نام مستعار آن، این گونه از آلوکازیا ظاهری مخملی ندارد. ولی مردم برای رنگ سبزی که دارد و سایه روشن شگفت‌انگیزی که به آن می‌دهد به آن مخمل سبز می‌گویند.

این گیاه کمیاب است ولی به نگهداری کمی نیاز دارد. این گونه همچنین دارای برگ‌های نوک‌تیز بزرگی است.بابا آدم مخمل سبز

8. آلوکازیا گونه تارو غول پیکر

معمولاً این گونه از گیاه بابا آدم به‌سرعت رشد می‌کند؛ بنابراین مطمئن شوید که فضای کافی برای آن فراهم کنید. ساقه‌های بلندی دارد و برگ‌ها به شکل قلب نوک‌تیز هستند که به‌طور معمول به سمت پایین می‌افتند.

اگر دنبال گیاهی با ظاهری کلاسیک و سالم هستید، این گیاه سبز دوست‌داشتنی انتخابی عالی برای شماست.بابا آدم غول پیکر

9. گیاه بابا آدم گونه کوتوله کلاه‌دار

این گونه که به‌عنوان گیاه دست‌های بودا نیز شناخته می‌شود، گونه‌ای از آلوکازیا است که به‌سرعت رشد می‌کند و دارای برگ‌های سبز قلبی‌شکل و ساقه‌های بلند است. به همین دلیل به آن گل بابا آدم قلبی نیز گفته می‌شود.

قابل‌توجه‌ترین ویژگی این گیاه این است که برگ‌ها به اندازه‌های مختلف رشد کرده و ظاهر آبشاری منحصربه‌فردی را ایجاد می‌کنند.گل بابا آدم قلبی

10. جواهر آلوکازیا

جواهر آلوکازیا یکی از محبوب‌ترین گونه‌های آلوکازیا است؛ زیرا مراقبت از آن بسیار آسان است و پیدا کردن آن چندان دشوار نیست. آلوکازیا برگ‌هایی به رنگ خاکستری نقره‌ای درخشان و سبز دارد.

محاسبه رایگان هزینه نگهداری از گیاهان آپارتمانی!

گاهی اوقات، رگه‌ها می‌توانند رنگ آبی یا ارغوانی به‌خود بگیرند و به خیره‌کنندگی این گیاه میفزایند. این گونه رطوبت بالایی نیاز دارد؛ بنابراین اگر در داخل خانه از آن نگهداری می‌کنید، مطمئن شوید که محیط آن از رطوبت کافی برخوردار است.بابا آدم جواهر

11. گیاه بابا آدم گونه هیولای مالزیایی

هیولای مالزیایی یک گیاه بسیار کوچک است و رشد کندی دارد. این نام باعث می‌شود بسیاری فکر کنند که به‌سرعت رشد می‌کند و بسیار بزرگ است، اما معمولاً این‌طور نیست.

برگ‌های این گونه دندانه‌دار و بلند و باریک و نازک است. نسبت به سایر گونه‌های آلوکازیا عجیب‌تر هستند.گیاه بابا آدم هیولای مالزیایی

12. آلوکازیو گونه ماسک

این گونه از گیاه بابا آدم که به‌عنوان گیاه کریس یا گیاه ماسک آفریقایی نیز شناخته می‌شود، دارای برگ‌های بسیار بزرگ به رنگ سبز تیره براق است.

رگبرگ‌های سفید نازک روی برگ‌ها کنتراست دوست‌داشتنی ایجاد می‌کند. برگ‌ها دارای لبه‌های موج‌دار هستند و ساقه آن مانند یک تنه درخت کوچک است.آلوکازیو ماسک

13. گیاه بابا آدم گونه میری

این گونه آلوکازیا یکی از گونه‌های گرمسیری است. دارای برگ‌های بزرگ و آویزان به شکل یک فلش گرد است. ساقه‌های نازک و بلندی به رنگ سبز تیره دارد. برگ‌ها ضخیم و سنگین هستند و قسمت زیرین قرمز رنگ است.بابا آدم گونه میری

14. آلوکازیو گونه لیلی شب بو

بهترین ویژگی این گونه، ترکیب رنگی برگ‌ها است. با سایه‌های مختلف سبز و کرم، الگویی را ایجاد می‌کنند که برگ‌ها را شبیه یک نقاشی رنگ روغن انتزاعی می‌کند.

برگ‌های بزرگی دارد و به سمت بالا رشد می‌کنند و ظاهری پرانرژی و سالم ایجاد می‌کنند. سالم نگه داشتن آن‌ها سخت نیست و نیاز به نگهداری کمی دارد. این گونه گیاه بابا آدم بویی دوست‌داشتنی دارد.بابا آدم لیلی شب بو

15. گیاه بابا آدم گونه نیگرا

گیاه نیگرا یک گیاه تک رنگ ظریف با رنگ سبز تیره دوست‌داشتنی است. ساقه و برگ هر دو یک رنگ هستند و ظاهری یکدست و زیبا را ایجاد می‌کنند. این گیاه می‌تواند تا ارتفاع زیادی رشد کند. این گیاه دوست دارد در سایه باشد؛ زیرا نور مستقیم خورشید می‌تواند برگ‌هایش را بسوزاند و خاک آن را خشک کند.

این گونه از گیاه بابا آدم دوست دارد که به‌خوبی هیدراته شود و خاک مرطوب و غنی داشته باشد؛ بنابراین اگر می‌خواهید این گیاه به‌خوبی رشد کند، سعی کنید این گیاه را در آب‌وهوای خیلی خشک نگهداری نکنید!بابا آدم نیگرا

16. آلوکازیو گونه شور صورتی

این گونه کمیاب است و برگ‌هایی شبیه برگ‌های افرای دراز با لبه‌های نوک‌تیز و بریده‌شده دارد. برگ‌ها به رنگ سبز شاداب هستند و بافتی صاف و ابریشمی دارند.

این گیاه به نگهداری کمی نیاز دارد. ساقه‌هایی به رنگ قهوه‌ای پر رنگ داشته که این گیاه را شبیه یک درخت کوچک با برگ‌های عظیم می‌کند.بابا آدم شور صورتی

17. گیاه بابا آدم گونه پولی

گیاه پولی احتمالاً رایج‌ترین گونه گیاه بابا آدم است. یکی از ساده‌ترین گونه‌ها برای رشد و مراقبت است. این گیاه انعطاف‌پذیر است و شرایط کمتر ایده‌آل را تحمل ساقه‌ای محکم مانند درخت دارد که برگ‌های عجیب و غریب خود را نگه می‌دارد.

دارای برگ‌های سبز تیره است که در اطراف لبه‌ها و مرکز برگ، رگبرگ‌های سفید روشن دارد.بابا آدم پولی

18. گیاه آلوکازیا گونه چتر بنفش

گیاه چتر بنفش، بنفش نیست. قسمت زیرین آن مایل به خاکستری است و ممکن است در زیر نور خورشید، بنفش به نظر می‌رسد. گاهی اوقات، رنگ قسمت زیرین آن مایل به قرمز است که آن را منحصربه‌فرد می‌کند.

برگ‌های نوک‌تیز و بیضی شکل آن به سمت بالا می‌درخشند و کاسه‌های کوچکی می‌سازند که باران را می‌گیرد و آن را به سمت خاک و ریشه هدایت می‌کند.

ساقه‌ها ضخیم و سبز رنگ هستند و بسیار بلند می‌شوند و برگ‌های فنجانی را بالا نگه می‌دارند. این گیاه به‌ویژه زمانی که در نزدیکی یک منبع آب مانند یک حوض کوچک قرار گیرد به‌خوبی رشد می‌کند.بابا آدم چتر بنفش

19. گیاه بابا آدم گونه راز سرخ

پیچیده‌ترین و غیرمعمول‌ترین طرح رنگی را این گونه از گیاه بابا آدم دارد. می‌تواند رنگ‌های نارنجی آتشین و ته رنگ‌های قرمز یا بنفش به برگ‌های سبز تیره داشته باشد.

برگ‌های گل بابا آدم قرمز می‌توانند به‌قدری تیره باشند که تقریباً سیاه دیده شوند و دارای سایه‌های نارنجی و قرمز در امتداد ساقه هستند.بابا آدم راز سرخ

20. گیاه آلوکازیا گونه سمر

این گونه دارای برگ‌های تیز و خنجری شکل با رنگ سبز تیره ملایم و براق است. برگ‌های برجسته آن بیشتر از ساقه‌های نازک و لطیف خود رشد می‌کنند.

این گونه از گیاه بابا آدم بسیار حساس به آفات و بیماری‌های گیاهی است؛ بنابراین برای حفظ سلامت و شادابی نیاز به مراقبت و توجه بیشتری دارد.گیاه آلوکازیا سمر

21. گیاه بابا آدم گونه اژدهای نقره‌ای

برگ‌ها به رنگ نقره‌ای هستند و معمولاً برگ‌های بیشتری نسبت به گونه فلس اژدها دارد. برگ‌ها دارای رگبرگ‌های سبز تیره و سیاه هستند و به برگ‌ها ظاهری عمیق و بافت‌دار می‌دهند.

آن‌ها به فضای زیادی برای شکوفایی نیاز ندارند؛ زیرا ریشه‌های آن‌ها خیلی عمیق رشد نمی‌کند.گل اژدهای نقره ای

22. گیاه آلوکازیا گونه سحابی

سحابی آلوکازیا دارای برگ‌های نقره‌ای است و دارای برگ‌های ضخیم و به نوعی پف کرده است. در حالی که یافتن این گیاه دشوار است، اما نگهداری از آن سخت نیست.

در شرایط خاصی، برگ‌ها می‌توانند به‌رنگ آبی مایل به خاکستری باشند.بابا آدم سحابی

23. گیاه بابا آدم گونه سفره ماهی

این گونه از گیاه بابا آدم دارای برگ‌های پهن و گرد است که دمی لاغر در انتهای آن به سمت زمین وجود دارد. دم آن تداعی‌کننده سفره‌ماهی است.بابا آدم گونه سفره ماهی

24. گیاه آلوکازیا گونه ببر تارو

این گونه از گیاه بابا آدم دارای برگ‌های زیبایی به رنگ سبز تیره با رگه‌های سفید روشن یا کرم رنگ است که یک الگوی راه‌راه مشخص ایجاد می‌کند. به دلیل برگ‌های پرپشت و طرح راه‌راه، ببر تارو نامیده می‌شود و یکی از انعطاف‌پذیرترین گونه‌های بابا آدم است.

برگ‌های آن بهترین ویژگی آن است و با مراقبت بسیار کم، گیاه به‌سرعت و زیاد رشد می‌کند و به مجموعه گیاهان شما حجم و عمق می‌بخشد.بابا آدم ببر تارو

25. گیاه بابا آدم گونه پرنسس یوکاتان

آخرین مورد در این فهرست نوعی آلوکازیا با ظاهری سلطنتی است که به شاهزاده یوکاتان معروف است. ساقه‌هایش بسیار بلند می‌شوند و برگ‌های بزرگ خود را به‌صورت افقی نگه می‌دارند که نوعی چتر ایجاد می‌کند. برگ‌ها مانند بسیاری از انواع آلوکازیا بسیار براق و چرم مانند هستند.

مراقبت و نگهداری از گیاهان آپارتمانی با تیم آچاره

اگر عاشق انواع آلوکازیا با ظاهری عجیب و غریب هستید، پرنسس یوکاتان حس گرمسیری را به شما ارائه می‌دهد که شیفته آن خواهید شد. این گیاه تزئینی زیبایی است و برای رشد به مراقبت متوسطی نیاز دارد.بابا آدم گونه پرنسس یوکاتان

شرایط نگهداری گل بابا آدم

گیاه بابا آدم اغلب به‌عنوان گیاهان آپارتمانی نگهداری می‌شوند، اما معمولاً در ماه‌های گرم سال آن‌ها را به بیرون از خانه منتقل می‌کنند. در جواب این سوال که آیا گل بابا آدم سمی است؟ باید گفت بله. اگر بچه یا حیوان خانگی دارید، از این گیاه به‌طور کلی اجتناب کنید؛ زیرا برگ‌هایش برای انسان و حیوانات سمی است.

1. نور

گیاه به نور زیاد و روشن، اما غیرمستقیم نیاز دارد. آفتاب مستقیم باعث سوختن برگ‌ها می‌شود؛ بنابراین از قرار دادن آلوکازیا در مکانی که برای مدت طولانی در معرض آفتاب مستقیم قرار می‌گیرد خودداری کنید.

این گیاه نور کم را تحمل نمی‌کند؛ بنابراین آن را در محیطی قرار دهید که بسیار روشن باشد. آلوکازیا در محیط‌های مرطوب بهترین رشد را دارد و شما باید از قرار دادن آلوکازیا در نزدیکی تهویه مطبوع یا بخاری و سیستم گرمایشی خودداری کنید.

2. خاک

گیاه بابا آدم خاک گلدان نرم و غنی از مواد مغذی را دوست دارد. از خاکی استفاده کنید که بتواند رطوبت را حفظ کند اما اجازه تخلیه آب اضافی را هم بدهد.

اطمینان حاصل کنید که مقدار زیادی مواد آلی مانند کوکو، پیت ماس ​​یا برگ‌های خردشده در خاک وجود دارد و از خاک‌هایی که حاوی کریستال‌های نگه‌دارنده رطوبت هستند استفاده نکنید. گیاه بابا آدم را در خاک گلدانی شل و با زهکشی خوب بکارید. این گیاه خاک کمی اسیدی را ترجیح می‌دهد.

3. آب

آبیاری گیاه بابا آدم خود را زمانی انجام دهید که 2 سانتی‌متر از سطح خاک خشک شده است. آلوکازیاها نیاز آبیِ متوسطی دارند و باید طبق اصول آبیاری رطوبت آن‌ها تامین شود. حتی رطوبت ثابت هم برای آن‌ها ایده‌آل است. آلوکازیا دوست دارند بین دو آبیاری تا حدی خشک شوند، اما دوست ندارند خیس باشند. اگر گیاه به‌طور فعال رشد نمی‌کند، آبیاری را در ماه‌های سردتر سال کاهش دهید.

گیاهان آلوکازیا را در تمام طول سال مرطوب نگه‌ دارید. آن‌ها گیاهان آب‌دوستی هستند. شما باید خاک را مرطوب نگه دارید اما خیس نگه ندارید. آن‌ها در ماه‌های زمستان به آب کمتری نیاز دارند؛ چون گیاه خوابیده است.

4. دما و رطوبت

گیاه بابا آدم در دمای کمتر از 15 درجه سانتی‌گراد رنج می‌برد. برخی از گونه‌ها در هوای سردتر از بین می‌روند و دوباره از ریزوم جوانه می‌زنند. آن‌ها به محیط‌های بسیار مرطوب نیاز دارند و در آن رشد می‌کنند. برای افزایش رطوبت اطراف گیاهتان، آن را در سینی پر از سنگ‌ریزه قرار دهید و سپس به آن آب اضافه کنید تا کمی به زیر گلدان برسد. آن‌ها را از بادهای سرد پنجره‌ها، درها و تهویه مطبوع دور نگه دارید.

گیاه بابا آدم به‌عنوان یک گیاه نیمه‌گرمسیری، دمای گرم‌تر را ترجیح می‌دهد. اگر آلوکازیای خود را در طول ماه‌های گرم‌تر در پاسیو یا فضای باز قرار می‌دهید، قبل از اینکه دما به زیر 10 درجه سانتی‌گراد برسد، آن را به داخل برگردانید. از قرار دادن گیاه در نزدیکی درب بیرونی، پنجره یا جلوی دریچه تهویه مطبوع یا سیستم گرمایش خودداری کنید. این نوسانات دما می‌تواند رشد گیاه را مهار کند و به‌طور بالقوه به برگ‌ها آسیب برساند.

گیاه خود را به‌صورت دوره‌ای بچرخانید تا از رشد یکنواخت در هر طرف اطمینان حاصل کنید و اغلب برگ‌ها را گردگیری کنید تا گیاه بتواند به‌طور مؤثر فتوسنتز کند. هنگام گردگیری برگ‌ها، از این فرصت استفاده کنید و سطح زیرین آن‌ها را بررسی کنید و مراقب آفات باشید. مه‌پاشی گیاه می‌تواند به تمیز نگه‌داشتن برگ‌ها و جلوگیری از تجمع گردوغبار کمک کند.

5. کود

تغذیه گیاه بابا آدم با کود مایع ۱ یا ۲بار در ماه و با فرمولاسیون 20-20-20 در طول فصل رشد توصیه می‌شود. کوددهی معمولی، به‌ویژه زمانی که گیاه آپارتمانی به‌طور فعال در حال رشد است، می‌تواند باعث شود تا رشد جدید آن را از بین ببرد.

واریته‌هایی که به خاطر برگ‌های فوق‌العاده بزرگ شناخته می‌شوند، می‌توانند از تغذیه بهره‌مند شوند. یک کود مایع کامل رقیق‌شده، یک امولسیون ماهی/ جلبک دریایی یا یک کود آهسته رهش، همگی گزینه‌های عالی برای آلوکازیا و تقویت گل بابا آدم هستند.

6. هرس

هرس گیاه بابا آدم به معنی از بین بردن برگ‌های پژمرده آن است. چروک شدن برگ‌ها و از بین رفتن برگ‌ها با ظاهر شدن برگ‌های جدید طبیعی است.

تکثیر گیاه بابا آدم

گیاه بابا آدم را می‌توان با تقسیم توده‌ای یا ریزومی تکثیر کرد، کاری که انجام آن آسان است و گیاهان بیشتری به شما می‌دهد. این کار را در بهار انجام دهید؛ زیرا این زمان برای گیاهان است و به شما امکان می‌دهد که این گیاه را گسترش دهید.

 1. از بیل‌چه باغبانی برای کندن گیاه خود استفاده کنید و توده‌های ریشه‌ای را انتخاب کنید که با گذشت زمان بزرگ‌تر شده‌اند، اطمینان حاصل کنید که ریزوم‌های زیادی برای تقسیم وجود دارد.
 2. با هرس تمیز، تکه‌های ریزوم را برش دهید و آن‌ها را جداگانه در یک مخلوط گلدان مرطوب قرار دهید.
 3. گلدان‌ها را تا رشد جدید، گرم و مرطوب نگه‌دارید.

نحوه تکثیر گیاه بابا آدم از دانه

تکثیر سریع گیاه بابا آدم از طریق تقسیم ریشه بسیار آسان است؛ بنابراین از تکثیر بذر اغلب استفاده نمی‌شود اما اگر گیاه بالغی دارید که گل می‌دهد و غلاف بذر تولید می‌کند، می‌توانید دانه‌ها را از غلاف‌های خشک شده استخراج کرده و در یک مخلوط گلدانی غنی از پیت بکارید.

بذرها را روی سطح خاک بکارید، سپس یک لایه نازک از مخلوط خاک گلدان اضافی را روی آن‌ها بپاشید. مخلوط گلدان را تا زمانی که جوانه بزنند مرطوب نگه دارید اما خیس نکنید.

 آفات و بیماری‌های رایج گیاه بابا آدم

گیاه بابا آدم معمولاً قربانی بیماری و قارچ نمی‌شود؛ با این حال، بیشتر گونه‌های گیاه بابا آدم مستعد ابتلا به کنه‌های عنکبوتی هستند. برگ‌های بزرگ آن‌ها نیز در معرض خطر پاره شدن توسط بادهای شدید قرار دارند؛ بنابراین ممکن است بخواهید آن‌ها را در یک منطقه حفاظت‌شده نگهداری کنید.

مشکلات رایج گیاه بابا آدم

گیاه بابا آدم گیاهی است که به‌راحتی رشد می‌کند، به شرطی که نور و آب مناسب را به آن بدهید!زرد شدن برگ بابا آدم

1. زرد شدن برگ بابا آدم

دلایل مختلفی وجود دارد که برگ‌های گیاه بابا آدم شما زرد می‌شود. احتمالاً مشکل آبیاری است. آبیاری زیاد یا احتمالاً کم، می‌تواند باعث تغییر رنگ برگ‌ها شود.

گیاه بابا آدم به مقدار مناسبی از نور خورشید نیاز دارد و اگر کمتر از مقدار موردنظر نور دریافت کند، می‌تواند باعث زرد شدن برگ بابا آدم شود. این گیاه اگر در گلدان خیلی کوچک قرار داشته باشد، ممکن است برگ‌های آن زرد شود. در نهایت، ممکن است گیاه خوابیده باشد.

2. چروکیدگی یا افتادگی برگ‌های گیاه بابا آدم

گاهی اوقات برگ‌های گیاه بابا آدم به دلیل داشتن نور یا کود زیاد یا خیلی کم، افتاده یا چروک می‌شود.

نکات حرفه‌ای برای نگهداری از گیاه بابا آدم

 1. هر بار که گیاه بابا آدم خود را آبیاری می‌کنید، گلدان را یک‌چهارم دور بچرخانید. این امر باعث می‌شود گیاه نور خورشید را یکنواخت دریافت کند که از رشد آن به سمت نور و سنگین شدن آن جلوگیری می‌کند.
 2. گیاه بابا آدم دوست دارد کمی ریشه داشته باشد؛ بنابراین به‌ندرت نیاز فوری به گلدان جدید وجود دارد. با این حال، این گیاهان به رشد بیشتر از گلدان‌های خود تمایل دارند؛ زیرا می‌توانند سریعاً رشد کنند.
  وقتی نوبت به تعویض گلدان رسید، گلدانی را انتخاب کنید که 2 تا 3 سانتی‌متر بزرگ‌تر از گلدان فعلی باشد یا ریشه‌ها را با دقت جدا کنید تا گیاه تقسیم شود و دوباره گلدان را در چندین ظرف قرار دهید.
  تقسیم منظم گیاه می‌تواند به حفظ آن کمک کند. اگر فضا محدود باشد، اندازه آن قابل‌کنترل‌تر است.
 3. گیاه بابا آدم دارای سیستم ریشه‌ای از نوع ریزوم است. این ریشه‌های ضخیم آب اضافی را برای گیاه ذخیره می‌کنند. از آنجایی که گره‌ها روی ریشه قرار دارند، باید برای تکثیر گیاه بابا آدم، قسمتی از ریشه را جدا کرده و در خاک بکارید.
  با زمان کافی و شرایط مناسب، گیاه جدیدی از ریزوم جوانه خواهد زد.

کلام آخر

در حالی که گیاه بابا آدم یک گونه گرمسیری، مراقبت از این گیاه بسیار ساده است و شما می‌توانید به‌راحتی یکی از این گیاهان خیره‌کننده را پرورش دهید. در صورتی که برای مراقبت از گیاه آپارتمانی خود به کمک افراد حرفه‌ای نیاز داشتید، فراموش نکنید که آچاره همراه با بیش از 1000 کارشناس خبره در کنار شماست!

اگر به نگهداری از گل و گیاه علاقمند هستید و در خانه خود گلخانه دارید؛ می‌توانید تمیز کردن آن را به ما بسپارید. نظافت گلخانه تاثیر زیادی بر شادابی گل‌های شما دارد. تمیز کردن گلخانه با وجود تعداد زیادی گلدان و ریختن مداوم خاک پای گلدان کار ساده‌ای نیست. از خدمات نظافت منزل آچاره استفاده کنید. برای اطلاع از قیمت سفارش خود را به‌رایگان ثبت کنید.

 سؤالات متداول

عمر گیاه بابا آدم چقدر است؟

طول عمر بابا آدم از گونه‌ای به گونه دیگر متفاوت است؛ با این حال شما با تعویض گلدان و تقسیم منظم می‌توانید گیاه خود را برای چندین دهه زنده نگه دارید.

علت قهوه‌ای شدن برگ‌های بابا آدم چیست؟

بابا آدم گرما را دوست دارد اما به نور مستقیم خورشید بی‌علاقه‌ است و نور مستقیم خورشید ممکن است باعث قهوه‌ای شدن و از بین رفتن برگ‌های بابا آدم شود.

علت مردن برگ‌های گیاه بابا آدم چیست؟

به احتمال زیاد مشکلی وجود ندارد؛ چراکه گیاه بابا آدم بسیار سریع رشد می‌کند. در این شرایط صرفا برگ‌هایی که شروع به خم‌شدن و ریزش کرده‌اند را جدا کنید.

برای از بین بردن کنه‌های عنکبوتی بابا آدم چه کار کنم؟

ابتدا گیاه را از بقیه مجموعه گیاهان خود جدا کنید. برگ‌ها و ساقه‌ها را با آب صابون بشویید و به دنبال آن گیاه را با روغن چریش پاک کنید. در نهایت، رطوبت اطراف گیاه بابا آدم خود را پس از قرار دادن آن در محل اصلی افزایش دهید. کنه‌های عنکبوتی در شرایط خشک رشد می‌کنند؛ بنابراین مه‌پاشی منظم و یک سینی سنگ‌ریزه در نزدیکی آن می‌تواند به جلوگیری از بازگشت حشرات کمک کند.

علت وجود لکه روی برگ گیاه بابا آدم چیست؟

گیاه بابا آدم می‌تواند به نمک‌ها، مواد معدنی و کلر موجود در آب لوله‌کشی حساس باشد که باعث ایجاد لکه می‌شود. قبل از آب دادن به گیاه اجازه دهید آب به‌مدت 24 ساعت در یک ظرف یا سطل بماند. این باعث می‌شود که برخی از مواد ناخواسته تبخیر شوند. متناوباً از آب مقطر استفاده کنید.

3.2/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا