5 علت برق دار شدن بدنه پکیج و رفع آن

اخبار آچارهپکیجسرمایش و گرمایش

احتمالا برای شما پیش آمده که وقتی به پکیج محل زندگی یا محل کارتان دست می‌زنید، برق شما را بگیرد یا به عبارتی دچار برق گرفتگی خفیفی شوید. برای حل این مشکل باید یک سری از موارد را رعایت کنید که دچار این معضل نشوید، ما در ادامه عللی که باعث برق دار شدن بدنه پکیج می‌شود را ذکر می‌کنیم و راه‌حل‌هایی برای جلوگیری از این مشکل به شما عزیزان بازگو می‌کنیم. برای حل این مشکل تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

علل برق دار شدن بدنه پکیج 

به طور کلی برق دار شدن به علل زیر اتفاق می‌افتد که در ادامه به بررسی هریک خواهیم پرداخت: 

1. اتصال میان اجزای داخلی پکیج و همچنین سوختن آنها 

اگر هر کدام از قطعات برقی داخل پکیج از جمله فن دستگاه یا پمپ بسوزد و یا حتی نیم سوز شود باعث اتصال در دستگاه خواهد شد و در نتیجه برق دار شدن بدنه پکیج را به دنبال خواهد داشت. همچنین اتصالی که ایجاد شده با تولید گرما می‌تواند باعث آتش یا حتی انفجار در پکیج شود. 

 برق دار شدن بدنه پکیج

2. اتصال فیوز پکیج یا سوختن آن 

در میان اکثر لوازم الکتریکی از یک برد الکترونیکی استفاده می‌شود که کنترل دستگاه را در دست دارد و به عبارتی مدیریت دستگاه را به عهده دارد همچنین این برد ورودی‌ها و خروجی‌های پکیج را بررسی می‌کند. فیوز یکی از اصلی‌ترین قطعات الکترونیکی پیکج است که برق وروردی دستگاه را کنترل می‌کند و از اتصال‌های کوتاه جلوگیری می‌کند به طوری که برق ورودی به برد را قطع کرده و مانع آتش‌سوزی و برق دار شدن بدنه پکیج خواهد شد، اما اگر فیوز پکیج خراب شود و اتصالی ایجاد شود نمی‌تواند آن را کنترل و همچنین برق ورودی را قطع کند که در این صورت باعث برق دار شدن بدنه پکیج می‌شود و تنها راه حل آن تعویض فیوز است چرا که بعد از خرابی قابل تعمیر نیست. 

بیشتر بخوانید : انواع ارورهای پکیج بوتان

برق دار شدن بدنه پکیج

3. اتصال سیم کشی های رابط داخلی با بدنه پکیج 

قطعاً برای راه‌اندازی جریان برق در پکیج؛ سیم‌های رابط داخلی در بدنه آن وجود دارد که باعث بر قراری جریان برق در قطعات الکترونیکی پکیج خواهد شد. اتصال سر سیم‌های داخلی با بدنه پکیج به دلایلی از جمله نصب اشتباه پکیج یا جابجایی آن باعث برق دار شدن بدنه پکیج خواهد شد. 

برق دار شدن بدنه پکیج

بیشتر بخوانید: آموزش نحوه تعمیر محافظ برق خانگی

4. خراب شدن رفتن روکش سیم‌های رابط 

یکی از علل همیشگی برق دار شدن بدنه پکیج از پارگی روکش سیم های رابط یا به عبارتی لخت شدن سیم‌های داخلی است که در این صورت با بدنه پکیج اتصال خواهد کرد. 

5. عدم اتصال کابل ارت در پکیج 

عدم اتصال کابل ارت پکیج یکی از اصلی ترین دلایل برق دار شدن پکیج است. در اکثر لوازم برقی مثل کولر و لباس شویی و ماشین طرف شویی و … در کنار فاز و نول در سیم کشی‌های انجام شده در داخل وسایل برقی کابل ارت (ارث، earth) هم وجود دارد. در واقع این سیم بار الکتریکی داخل وسایل الکترونیکی و پکیج را به زمین منتقل می‌کند و به عبارتی جلو برق گرفتگی حاصله از اتصال وسایل را می‌گیرد. اما اگر در سیم کشی‌های داخل پکیج اتصال کند و نشتی جریان برق آن به بدنه پکیج منتقل شود و به عبارتی باعث برق دار شدن بدنه پکیج شود. کابل ارت برق را به سطح زمین منتقل می‌کند اما اگر شما کابل ارت را نصب نکنید در واقع زمینه برق دار شدن بدنه پکیج را فراهم می‌کنید چرا که تمامی بار الکترسیته در پکیج خواهد ماند.

بیشتر بخوانید : نصب دودکش پکیج

رفع مشکل برق دار شدن بدنه پکیج 

در ادامه راه حل‌های برای جلوگیری از مواردی که باعث برق دار شدن پکیج خواهند شد (در بالا تمامی موارد ذکر شد است) را ذکر کرده ایم. 

1. به طور مرتب پکیج سرویس شود 

سرویس دوره‌ای پکیج مهم‌ترین توصیه ما به شما عزیزان است. این کار را به طور مرتب انجام دهید چرا که باعث پیشگیری تمامی خطرات احتمالی خواهد شد، زبرا اگر دستکاه شما ایرداتی داشته باشد با سرویس دوره ای آن مشکلات دستگاه شما پیدا خواهند شد و می‌توانید آن را رفع کنید و حتی از به وجود آمدن ایرادات جدید جلوگیری کنید.

2. چک کردن قطعات 

اگر که متوجه برق دار شدن بدنه پکیج شدید هر چه سریعتر تعمیرکار‌های مخصوص پکیج بخواهید تا پکیج شما را بررسی کنند و ایرادات آن را پیدا و همچنین رفع کند. تعمیر کار باید کابل ارت را چک کرده و در صورت نیاز آن را از پکیج جدا کند و تمامی قطعات را جداگانه چک کند تا اتصال ناشی از هر یک از آن را پیدا کند و برای تعمیر آن دست به کار شود.

بیشتر بخوانید : تست شیر برقی پکیج 

3. نصب اصولی پکیج 

نصب پکیج توسط افراد متخصص (نصاب و تعمیر کار پکیج) این کار انجام شود تا غیر اصولی نصب نشود و سیم کشی داخلی آن اصولی انجام شود همچنین اتصال کابل ارت به درستی انجام گیرد. 

برای تعمیر پکیج از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

4. حفر چاه ارت در ساختمان

اگر کابل ارت وجود نداشته باشد می‌توانید در داخل ساختمان چاه ارت را حفر کنید. می‌توانید آن را سطحی یا حتی عمیق حفر کنید. در حفر چاه عمیق یک سیم مسی را بر روی یک صفحه فلزی جوش می‌کنند و داخل چاه قرار داده می شود و اطراف آن را بتن می‌ریزند و سیم مسی را به بیرون چاه می‌آورند و دستگاه‌های الکتریکی را به آن وصل می‌کنند.

5. محافظ برق برای پکیج 

اگر بار الکتریکی اضافی وجود داشته باشد محافظ برق آن را شناسایی می‌کند هم چنین برق را قطع می‌کند تا زمانی که به حالت عادی بر گردد. 

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

  • دانلود مستقیم آچاره
  • آچاره در کافه بازار
  • آچاره در گوگل‌ پلی
دکمه بازگشت به بالا