نگهداری از گیاهان آپارتمانی نگهداری از گیاهان آپارتمانی

احیای سرخس خشک شده + بررسی علت خشک شدن گیاه سرخس

باغبانی و سمپاشینگهداری از گیاهان آپارتمانی

سرخس‌ها گیاهان آپارتمانی مناسبی برای حمام یا آشپزخانه شما هستند و برای مجموعۀ گیاهان گلخانه‌ای هم یک انتخاب خوب در نظر گرفته می‌شوند؛ اما این گیاه هم مانند سایر گیاهان ممکن است دچار مشکلاتی شود که یکی از آن‌ها خشک شدن و پژمرده شدن سرخس است. به همین دلیل قصد داریم در این مطلب درباره احیای سرخس خشک شده بیشتر صحبت کنیم تا شما قادر به پیشگیری از بروز این مشکل باشید.

بررسی علت خشک شدن گیاه سرخس

رایج‌ترین دلایل خشک شدن سرخس، رطوبت کم هوا، کمبود یا بیش از حد بودن نور خورشید، استفاده کردن از کود زیاد و زمان نامناسب آبیاری است. هرچند که سرخس‌ها رطوبت هوای بالا را ترجیح می‌دهند، اما برخی از گونه‌های آن در فضای نسبتاً خشک بهتر رشد می‌کنند.

برای مثال، همه سرخس‌های آسپلنیوم به سایه و فضای مرطوب نیاز دارند؛ در حالی که سرخس پا خرگوشی هوای خشک را ترجیح می‌دهد. اگرچه می‌توانید انواع مختلف سرخس را در گلخانه پرورش دهید، اما قیل از هر چیز باید مطمئن شوید که نیازهای گیاه را به‌درستی بررسی کرده‌اید تا در صورت پژمرده یا خشک شدن، بتوانید برای احیای سرخس خشک شده خود اقدام کنید.احیای سرخس خشک شده

مطلب پیشنهادی: معرفی بهترین کودها برای گیاهان آپارتمانی

آیا احیای سرخس خشک شده امکان‌پذیر است؟

در صورت ایجاد شرایط مساعد برای رشد، شما می‌توانید نسبت به احیای سرخس خشک شده تان اقدام کنید. بیشتر سرخس‌ها گیاهان مقاومی هستند؛ بنابراین چند هفته پس از اصلاح شرایط، احیای گیاه سرخس شروع می‌شود. خبر خوب این است که اگر سرخس مرده باشد که معمولاً در دماهای سرد و در زمستان این اتفاق میفتد، پس از افزایش دما و با فرا رسیدن بهار، گیاه دوباره احیا می‌شود.

نگهداری از گیاهان آپارتمانی
نگهداری از گیاهان آپارتمانی

7 مرحله برای احیای سرخس خشک شده

در صورتی که قصد نجات درخت در حال خشک شدن خود را دارید، با انجام مراحل ذیل می‌توانید نسبت به احیای گیاه سرخس خشک شده خود اقدام کنید:

 1. گیاه را آبیاری کنید و اجازه دهید یک ساعت بماند. سپس گلدان را روی لبه میز بکوبید و گیاه را از گلدان خارج کنید.
 2. تمام شاخه‌های در حال مرگ را به اندازه 5 سانتی‌متر برش دهید و شاخه‌های مرده را جدا کنید.
 3. ریشه‌های مرده و ضعیف شده را حذف کنید.
 4. یک گلدان جدید بردارید و یک تکه مش سیمی در ته آن قرار دهید. سپس نیمی از گلدان را با خاک ارگانیک و با زهکشی خوب پر کنید.
 5. برای احیای سرخس خشک شده، گیاه را در وسط گلدان قرار دهید و به‌تدریج فضای اطراف را با مخلوط خاک مناسب پر کنید. در قدم بعد با دست، سطح خاک را فشار دهید.
 6. خاک را آبیاری کنید تا مرطوب شده اما خیس نشود. خاک گلدان بین 2 آبیاری باید خشک شود.
 7. اگر فضای کافی دارید، گلدان را روی لبه پنجره رو به شمال و در برابر تابش مستقیم آفتاب قرار دهید.

مطلب پیشنهادی:اصول آبیاری گل و گیاه آپارتمانی

محاسبه رایگان هزینه نگهداری از گیاهان آپارتمانی!

احیای سرخس خشک شده در گلدان

سرخس را در گلدان نگه دارید و برگ‌های خشک شده را به اندازه 5 سانتی‌متر ببرید تا برگ‌های سبز سالم دست نخورده باقی بمانند. شما باید در وسط گیاه، برگ‌های سالمی داشته باشید. حدود 5 سانتی‌متر از سطح خاک را بردارید و خاک تازه را جایگزین کنید.

به‌منظور احیای سرخس خشک شده، گیاه را در یک سطل بزرگ آب خیس کنید تا کاملاً زهکشی شود. درنهایت آن را روی طاقچه یا در فضای باز و نور کامل و غیرمستقیم خورشید قرار دهید.علت خشک شدن گیاه سرخس

چرا سرخس قهوه‌ای می‌شود و می‌میرد؟

نوک برگ سرخس به دلیل رطوبت کم و آبیاری کم قهوه‌ای می‌شود و اغلب فقط نوک برگ‌های سرخس قهوه‌ای و خشک خواهد شد.

1. علت قهوه‌ای و خشک شدن سرخس

 • رطوبت کم
 • درجه حرارت بالا
 • جریان هوای بیش از حد (از تهویه مطبوع یا جریان‌های همرفتی ناشی از گرمایش مرکزی)
 • آفتاب بیش از حد
 • آبیاری زیاد

دلیل قهوه‌ای شدن سرخس‌ها رطوبت کم، کم آبی یا درجه حرارت بالا است. سرخس به رطوبت 50 تا 70 درصد، دمای بین 18 درجه سانتی‌گراد تا 23 درجه سانتی‌گراد و خاکی مرطوب اما غیراشباع نیاز دارد. سرخس‌ها به دلیل استرس ناشی از رطوبت کم، دمای بیش از حد گرم یا سرد و خاک خشک قهوه‌ای می‌شوند.

مراقبت و نگهداری از گیاهان آپارتمانی با تیم آچاره

دلیل این‌که رطوبت کم شایع‌ترین علت قهوه‌ای شدن سرخس‌ها است، این است که سرخس‌ها رطوبت حداقل 30 درصد را ترجیح می‌دهند؛ در حالی که هوای اکثر خانه‌ها به رطوبت 10 درصد می‌رسد و همین هوای خشک است که باعث قهوه‌ ای شدن برگ سرخس می‌شود.احیا کردن و نجات گیاه آپارتمانی

سرخس‌ها گیاهان جنگلی هستند و هوای خشک یا مناطق خشک خانه را تحمل نمی‌کنند؛ زیرا در تضاد قابل‌توجهی با شرایط طبیعی آن‌ها است که رطوبت نسبی 70٪ در نظر گرفته می‌شود.

مطلب پیشنهادی:تامین رطوبت گیاهان آپارتمانی

2. دلایل رطوبت کم

 • آفتاب زیاد
 • دمای زیاد
 • تهویه هوا یا تهویه مطبوع اجباری
 • منابع گرمای داخلی

رطوبت کم باعث می‌شود تا نوک برگ سرخس‌ها قهوه‌ای شوند و برگ‌ها ترد شده و از بین بروند.

در کنار رطوبت کم، کم آبی یکی دیگر از شایع‌ترین دلایل قهوه‌ای شدن سرخس‌ها است. سرخس‌ها برای سبز ماندن نیاز دارند که خاکشان به‌طور مداوم و یکنواخت مرطوب باشد و اگر بین دفعات آبیاری، خاک بیش از حد خشک شود، برگ‌ها قهوه‌ای و ترد با ظاهری پژمرده می‌شوند.

همچنین اگر کود خیلی زیاد یا با غلظت زیاد استفاده کنید، می‌تواند ریشه‌های حساس سرخس را بسوزاند که باعث می‌شود نوک سرخس به رنگ قهوه‌ای در بیاید.کود مناسب سرخس

مطالعه بیشتر: گیاهانی که سریع رشد می‌کنند!

نحوه احیای سرخس خشک شده و برگ‌ قهوه‌‌ای سرخس

برای احیای سرخس‌هایی که برگ‌هایشان قهوه‌ای و خشک شده، مهم است که شرایط مرطوب محیط بومی آن را با ایجاد یک میکرو اقلیم مرطوب در اطراف سرخس، بازسازی کنید.

 • برای احیای سرخس خشک شده، گیاه را در اتاقی قرار دهید که به‌طور طبیعی رطوبت بیشتری دارد؛ مانند حمام یا آشپزخانه. هوای حمام به مراتب مرطوب‌تر از هر اتاق دیگری در خانه بوده و بیشتر شبیه رطوبت محیط بومی سرخس است. همین عامل باعث کمتر از دست دادن آب برگ‌ها شده و از خشک شدن آن‌ها جلوگیری می‌کند.
 • برای نجات درخت در حال خشک شدن، سرخس گلدانی را روی یک زیرگلدانی یا سینی پر از آب اما روی سنگریزه‌ها قرار دهید. در این شرایط آب زیر و اطراف گلدان تبخیر شده و یک میکرو اقلیم مرطوب در اطراف برگ‌های سرخس شما ایجاد می‌کند که شبیه شرایط مرطوب طبیعی ترجیحی آن است که درنهایت از قهوه‌ ای شدن برگ‌ های سرخس جلوگیری می‌کند. به این منظور گلدان را بالای خط آب نگه دارید تا خاک اشباع نشود؛ چراکه این عامل باعث پوسیدگی ریشه می‌شود.
 • سرخس‌ها را آبیاری کنید تا خاک آن دائماً مرطوب باشد، اما اشباع نشود. سرخس‌ها در خاکی با مقدار زیادی مواد آلی رشد می‌کنند که رطوبت را به‌طور مداوم در اطراف ریشه‌ها حفظ می‌کند، اما زهکشی خوبی دارد؛ طوری که ریشه‌ها در خاک باتلاقی قرار نمی‌گیرند. سرخس‌ها را در خاک خوب بکارید و به‌طور مرتب آن را مرطوب کنید.
 • همیشه سرخس‌ها را به‌خوبی آبیاری کنید. آبیاری سخاوتمندانه تضمین می‌کند که رطوبت به ریشه‌های سرخس می‌رسد تا ریشه‌ها بتوانند رطوبت را به برگ‌ها منتقل کنند. آبیاری خیلی کم باعث می‌شود تا سطح خاک گلدان مرطوب شود اما آب به ریشه نرسد. همیشه گیاه را طوری آبیاری کنید که آب اضافی از پایه گلدان بیرون بیاید.احیای سرخس خشک شده
 • سرخس را در سایه قرار دهید و آن را از آفتاب کامل دور نگه دارید. نکته مهم در مورد نگهداری سرخس این است که آن‌ها می‌توانند در سایه رشد کنند؛ بنابراین منطقه‌ای را پیدا کنید که نور مستقیم خورشید نداشته باشد؛ زیرا می‌تواند برگ‌ها را سوزانده و خاک را خشک کند که درنهایت باعث قهوه‌ای شدن برگ‌ها می‌شود.
 • برای احیای سرخس خشک شده، به‌جای آب سرد یا گرم، سرخس را با آب ولرم آبیاری کنید. بیشتر سرخس‌ها گیاهان گرمسیری هستند و آبیاری با آب ولرم شرایط طبیعی را برای آن‌ها ایجاد می‌کند. اگر آب بسیار سرد باشد، به ریشه‌های حساس آن‌ها شوک وارد می‌کند که می‌تواند باعث قهوه‌ ای شدن برگ‌ سرخس شود.
 • سرخس را در منطقه‌ای قرار دهید که جریان هوای ناشی از تهویه مطبوع وجود ندارد. نوسانات دما در طول سال، روشن و خاموش شدن سیستم گرمایشی و تهویه مطبوع، شرایط متغیری را برای سرخس‌ها ایجاد می‌کند که باعث قهوه‌ای شدن آن‌ها می‌شود که نشانه استرس است.
 • برای احیای سرخس خشک شده با گیاهان بیشتر، محیط مرطوب‌تری را ایجاد کنید. با قرار دادن چندین گیاه آپارتمانی سبز در نزدیکی یکدیگر، می‌توانید به ایجاد یک میکرو اقلیم مرطوب در اطراف سرخس خود کمک کنید. این کار می‌تواند به احیای گیاه سرخس شما و تکرار شرایط رشد در محیط طبیعی کمک کند.
 • بهترین کاری که می‌توانید برای احیا کردن و نجات گیاه آپارتمانی خود انجام دهید، خرید یک دستگاه رطوبت‌ساز است. این کار بهترین راه برای ایجاد شرایط مرطوب در اطراف سرخس است که شرایط مرطوب طبیعی آن را تقلید می‌کند.
  با این روش می‌توانید به سطح رطوبت مطلوب برای رشد سرخس‌ها برسید؛ زیرا در این شرایط قادر هستید تا درصد رطوبت را دقیقاً مطابق با ترجیح سرخس تنظیم کنید.
 • مه پاش کردن سرخس‌ها با بطری اسپری نیز می‌تواند به احیای سرخس خشک شده شما کمک کنند، با این حال توجه به این نکته مهم است که مه پاش کردن برخی از گونه‌های سرخس می‌تواند خطر بیماری لکه برگی در آن‌ها را افزایش دهد.

هنگامی که شرایط به ترجیح سرخس‌ها رسید، گیاهان باید دوباره رشد کنند.

احیای سرخس خشک شده با برگ‌های زرد و آویزان

برای احیای سرخس‌های خشک شده با برگ‌های زرد و آویزان، بازسازی شرایط خاک با زهکشی خوب و اطمینان از عدم نشستن ریشه‌های سرخس در خاک اشباع‌شده از آب که باعث پوسیدگی ریشه می‌شود، مهم است.

 • سرخس خود را هر چند دفعه که لازم است آبیاری کنید تا خاک به‌طور مداوم مرطوب باشد اما اشباع نشود. این‌که چقدر سرخس‌ها را آبیاری می‌کنید، به اندازه سرخس، رطوبت اتاق و این‌که خاک گلدان شما چقدر رطوبت را حفظ می کند، بستگی دارد.
  از آبیاری هر روز سرخس خودداری کنید؛ چون می‌تواند اکسیژن را از خاک خارج، ریشه‌ها را از اکسیژن محروم و از تنفس ریشه جلوگیری کند.
 • برای احیای گیاه سرخس، گیاه را در خاک گلدان با مواد آلی زیاد بکارید. خاک گلدان با کیفیت خوب و مواد آلی فراوان، به حفظ رطوبت خاک کمک کرده و رطوبت موردنیاز ریشه سرخس را تأمین می‌کند اما ساختار متخلخلی دارد که اجازه می‌دهد آب اضافی تخلیه شود تا خاک غرق آب نشود.
  اگر بعد از آبیاری متوجه شدید که خاک شما به کندی زهکشی می‌کند، سوراخ‌های زهکشی گلدان را بررسی کنید که مسدود نشده باشند و در صورت نیاز خاک گلدان خود را عوض کنید.
 • همیشه سرخس‌ها را در گلدان‌هایی با سوراخ‌های زهکشی در کف، بکارید. در حالی که سرخس‌ها با خاک دائماً مرطوب سازگار هستند، برای جلوگیری از پوسیدگی ریشه به زهکشی مناسب نیز نیاز دارند. گلدانی با سوراخ‌های زهکشی در کف انتخاب کنید تا آب اضافی از آن خارج شود.زهکشی گلدان گیاه سرخس
 • اطمینان حاصل کنید که زیر گلدانی‌ها و سینی‌های زیر سرخس گلدانی شما، مانع تخلیه آب از خاک نمی‌شوند تا از زرد شدن برگ‌ها جلوگیری شود. سرخس‌ها به رطوبت بالایی نیاز دارند به همین دلیل توصیه می‌شود سرخس گلدانی خود را روی سینی پر از آب قرار دهید. با این حال ضروری است که بین سطح آب و پایه گلدان سرخس فضایی وجود داشته باشد تا آب بتواند به‌طور مؤثر از سوراخ زهکشی خارج شود و در اطراف ریشه سرخس آب جمع نشود.

بیشتر بخوانید: گیاهان بی‌خطر برای حیوانات خانگی

جمع‌بندی

اگر سرخس شما آویزان شده و زرد می‌شود، برای احیای سرخس خشک شده، روش‌های آبیاری گیاه را اصلاح کنید تا خاک به‌طور مداوم مرطوب باشد اما اشباع نشود. اگر ریشه سرخس برای مدت طولانی در خاک باتلاقی باشد، احتمالاً دچار پوسیدگی ریشه شده و از بین می‌رود. شما با در نظر گرفتن دیگر نکاتی که در این مطلب از مجله آچاره به آن‌ها اشاره کردیم، می‌توانید علت خشک شدن گیاه سرخس خود را شناسایی کرده و تدابیر لازم را برای احیای گیاه سرخس تان بیندیشید.

اگر به نگهداری از گل و گیاه علاقمند هستید و در خانه خود گلخانه دارید؛ می‌توانید تمیز کردن آن را به ما بسپارید. نظافت گلخانه تاثیر زیادی بر شادابی گل‌های شما دارد. تمیز کردن گلخانه با وجود تعداد زیادی گلدان و ریختن مداوم خاک پای گلدان کار ساده‌ای نیست. از خدمات نظافت منزل آچاره استفاده کنید. برای اطلاع از قیمت سفارش خود را به‌رایگان ثبت کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا